Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 серпня 2025 року Справа№200/3786/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вулиця Митрополита Андрея, 10, Львів, 79000, ЄДРПОУ 13814885), Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Cлов'янськ, адреса пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вулиця Митрополита Андрея, 10, Львів, 79000, ЄДРПОУ 13814885), Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Cлов'янськ, адреса пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) в якому просив:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії від 20.03.2025 №05253004389;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоди проходження ним військової служби з 13.07.2023 по 08.10.2023, з 24.10.2023 по 28.07.2024, з 15.08.2024 по 31.12.2024, з 22.01.2025 по 02.02.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження ним військової служби з 13.07.2023 по 08.10.2023, з 24.10.2023 по 28.07.2024, з 15.08.2024 по 31.12.2024, з 22.01.2025 по 02.02.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням відповідача 1 від 20.03.2025 №05253004389 відмовлено позивачу в призначенні пенсії за ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV через недостатність пільгового стажу, при цьому відповідачем 1 не було зараховано до страхового стажу періоди, під час яких Позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Позивач, посилаючись у тому числі на Пункт 2.3 розділу 2 Положення №530, вважає свої права порушеними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 11.06.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
20.06.2025 року відповідачем 2 надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що пільгове обчислення періодів безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації один місяць за три передбачено для призначення пенсії згідно Закону України №2262. Для призначення пенсії згідно Закону України №1058 пільгове обчислення стажу один місяць за три не передбачено.
Враховуючи визначене відповідач 2 просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
24.06.2025 відповідачем 1 також надано відзив по справі, згідно змісту якого/, з посиланням на позицію суду касаційної інстанції по справі № 520/16224/21 також зазначив, що чинним законодавством не передбачено зарахування у трикратному розмірі періодів проходження військової служби, при призначенні пенсії відповідно до Закону № 1058.
Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач у липні 2023 був призваний на військову службу згідно з Указом Президента України №69 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію».
У період з 13.07.2023 по теперішній час Позивач проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_3 .
В довідці про безпосередню участь особи в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України №40/35/10/1-522 від 28.02.2025, військової частини НОМЕР_2 , зазначено, що Позивач в період з 13.07.2023 по 08.10.2023, з 24.10.2023 по 28.07.2024, з 15.08.2024 по 31.12.2024, з 22.01.2025 по 02.02.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у м.Слов'янськ Донецької області.
ОСОБА_1 звернувся через веб портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії незалежно від віку від 12.03.2025.
Заяву від 12.03.2025 про призначення пенсії незалежно від віку за принципами екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області.
Згідно змісту рішення відповідача 1 №052530004389 від 20.03.2025 відмовлено в призначенні пенсії незалежно від віку через відсутність необхідних 25 років пільгового стажу.
В рішенні зазначено, що страховий стаж роботи склав 40 років 4 місяці 23 дні. Пільговий стаж роботи відповідно частини 2 статті 114 Закону №1058 за роботу за Списком №1 склав 21 рік 5 місяців 26 днів. Пільговий стаж роботи за частиною 3 статті 114 Закону №1058 склав 24 роки 0 місяців 3 дні, з них:
- пільговий підземний стаж роботи за частиною 3 статті 114 Закону України №1058 (провідні підземні професії ) склав 10 років 0 місяців 24 днів, а з урахуванням кратності відповідно до Роз'яснення №8 від 20.01.1992 Міністерства соціального забезпечення склав 12 років 7 місяців 1 день. До провідних підземних професій зараховані наступні періоди роботи: з 01.08.2011 по 07.01.2013, з 17.03.2013 по 27.07.2014, з 02.08.2014 по 06.09.2015, з 14.09.2016 по 01.12.2016, з 01.02.2017 по 20.08.2017, з 14.02.2018 по 06.07.2023;
- пільговий стаж роботи за частиною 3 статті 114 Закону України №1058 (підземні професії згідно Постанови КМУ №202 від 31.03.1994 склав 08 років 2 місяці 26 днів. До пільгового стажу роботи за Постановою КМУ №202 від 31.03.1994 враховані наступні періоди: з 08.02.2002 по 22.04.2002, з 20.12.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 21.04.2004, з 22.04.2004 по 30.10.2004, з 31.10.2004 по 27.12.2004, з 28.12.2004 по 13.05.2009, з 14.05.2009 по 24.07.2009, з 25.07.2009 по 31.07.2009, з 01.08.2009 по 31.10.2009, з 01.01.2010 по 31.07.2011, з 08.01.2013 по 16.03.2013, з 24.01.2017 по 31.01.2017, з 03.10.2017 по 13.02.2018.
- період військової служби склав 1 рік 4 місяці 24 днів. До військової служби за раховано період з 16.05.2002 по 09.10.2003,
- навчання за фахом склало 1 місяць 6 днів за періоди з 04.02.2002 по 07.02.2002, з 01.12.2003 по 19.12.2003.
- військова служба в особливий період склала 1 рік 8 місяців 6 днів за період з 07.07.2003 по 12.03.2025.
Заявнику зараховано період участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії російської федерації до пільгового стажу, але в календарному обчисленні.
07.04.2025 Позивач, через веб-портал електронних послуг звернувся по органів ПФУ щодо повторного розгляду його заяви про призначення пенсії на пільгових умовах від 12.03.2025 та розрахувати період проходження військової служби в особливий період з розрахунку один місяць служби за три місяці, включивши його до пільгового стажу.
Листом від 02.05.2025 Головним управлінням ПФУ в Донецькій області Позивачу було повідомлено, що відповідно до статті 8 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час проходження строкової військової служби а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06.12.1991 №1932-XII «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу в особливий період особа, зокрема працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1993 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пільгове обчислення стажу, зокрема, за час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції - один місяць служби за три місяці, застосовується при обчисленні вислуги років для призначення пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У разі якщо особа претендує на призначення пенсії за віком за нормами Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), її страховий та пільговий стаж (за наявності) розраховується за нормами Закону №1058.
Відповідно до ст. 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок та з
01.01.2011 єдиний соціальний внесок. Страховий стаж обчислюється відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Отже, з 01.01.2004 страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Стаж роботи до 01.01.2004 зараховується на умовах раніше діючого законодавства. Враховуючи норми ст. 24 Закону №1058 та пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (зі змінами), а також ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, з 01.01.2004 страховий стаж обчислюється на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а до 01.01.2004 - на підставі трудової книжки, інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 ст.24 Закону №1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
12.03.2025 засобами веб-порталу Позивачем надана заява про призначення пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058, яка була відпрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області та Головним управління, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 № 339/35961.
Відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.
За результатами розгляду документів, долучених до заяви від 12.03.2025, до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди. Страховий стаж Позивача складає 40 років 4 місяці 23 дні, в тому числі додаткові роки за Список № 1 - 18 років. Пільговий стаж роботи за Списком № 1 складає 21 рік 5 місяців 27 днів, в тому числі: підземних і відкритих гірничих роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 №202 (25) «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» складає 08 років 02 місяці 26 днів.
- роботи підземні провідні професії (20) - 10 років 24 дні.
- навчання за фахом - 01 місяць 06 днів.
- строкова військова служба - 01 рік 04 місяці 24 дні.
- військова служба в особливий період - 01 рік 08 місяців 06 днів врахована до Вашого страхового стажу в одинарному розмірі, що відповідає нормам чинного законодавства.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області від 20.03.2025 №052530004389 Вам відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідних 25 років пільгового стажу роботи.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Зі змісту частини 3 статті 23 Загальної Декларації прав людини та пункту 4 частини 1 Європейської Соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).
В розумінні ст.1 Закону №1058-IV «пенсія» - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески
Згідно з ч.2 ст.24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою статті 2 Закону №2232-XII встановлено види військової служби, до яких, зокрема віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 (далі - Порядок №413).
Пунктом 2 Порядку №413 передбачено, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
У пункті 4 Порядку №413 визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №№2011-XII), передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (далі - Положення №530).
Пунктом 1.1. Положення №530 визначено, що цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Таким чином, системний аналіз наведених норм права в їх взаємозв'язку із положеннями ст.57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічні висновки за змістом щодо такого застосування норм права викладені Верховним Судом, зокрема, у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 р. у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 у справі № 185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі № 185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справа №160/6146/19.
У вказаних постановах суд касаційної інстанції дійшов висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Відтак суд не погоджується із діями відповідача 1 щодо відмови зарахування до страхового стажу періодів проходження служби: з 13.07.2023 по 08.10.2023, з 24.10.2023 по 28.07.2024, з 15.08.2024 по 31.12.2024, з 22.01.2025 по 02.02.2025, в ході яких Позивач брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
При цьому суд наголошує, що так як спірне рішення було прийнято саме відповідачем 1, то дії, спрямовані на відновлення порушених прав належить здійснити саме цьому органу.
У той же час Лист відповідача 2 від 02.05.2025 не є актом індивідуальної дії в розумінні КАС України та не створює для ОСОБА_1 правових наслідків.
Посилання відповідача 1 на позицію суду касаційної інстанції, викладену в межах справи № 520/16224/21, підлягають відхиленню так як в межах вказаної справи пенсія позивачу призначалась на підставі статті 86 Закону України «Про прокуратуру», а отже ці правовідносини не є подібними до правовідносин, що розглядаються в межах даного спору.
На підставі визначеного суд вважає за належне:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії від 20.03.2025 №05253004389;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження ним військової служби з 13.07.2023 по 08.10.2023, з 24.10.2023 по 28.07.2024, з 15.08.2024 по 31.12.2024, з 22.01.2025 по 02.02.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно зі статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 968,96грн., суд, враховуючи задоволення позову частково, дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача 1, як такого, що порушив права позивача, суми судового збору 465,97 на користь позивача.
Керуючись ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вулиця Митрополита Андрея, 10, Львів, 79000, ЄДРПОУ 13814885), Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області (м.Cлов'янськ, адреса пл.Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії від 20.03.2025 №05253004389.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в у Львівській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження ним військової служби з 13.07.2023 по 08.10.2023, з 24.10.2023 по 28.07.2024, з 15.08.2024 по 31.12.2024, з 22.01.2025 по 02.02.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.03.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вулиця Митрополита Андрея, 10, Львів, 79000, ЄДРПОУ 13814885) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 465,97 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.В. Стойка