Ухвала від 27.08.2025 по справі 160/11331/21

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

27 серпня 2025 року Справа №160/11331/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Юркова Е.О., розглянувши звіт Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про виконання ухвали від 26.05.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 14.09.2021 по справі №160/11331/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі № 160/11331/21 позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 ПН НОМЕР_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком; зобов'язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ПН НОМЕР_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги; в задоволенні іншої частини вимог відмовлено.

17 листопада 2021 року позивачем отримано виконавчий лист №160/11331/21.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 травня 2022 року постановлено видати ОСОБА_1 дублікат виконавчого документа у справі № №160/11331/21 за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 зобов'язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (вул.Набережна Перемоги, б.26, м.Дніпро, 49094, ІК в ЄДРПОУ 25946540) подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі №160/11331/21 у строк - один місяць з дня отримання ухвали про встановлення судового контролю.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.12.2024 встановлено Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (вул. Набережна Перемоги, б.26, м. Дніпро, 49094, ІК в ЄДРПОУ 25946540) новий строк для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі №160/11331/21 у строк - один місяць з дня отримання даної ухвали.

06.02.2025 через систему «Електронний суд» від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду надійшов звіт про виконання ухвали від 27.12.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі №160/11331/21.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 відмовлено у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про виконання ухвали від 27.12.2024 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі №160/11331/21.

Накладено на директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 штраф у розмірі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 60 560,00 грн.

Cтягнуто з директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації Кришень Олени Вікторівни (вул. Набережна Перемоги, б.26, м. Дніпро, 49094, ІК в ЄДРПОУ 25946540) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ПН НОМЕР_1 ) штраф в сумі 30 280,00 грн.

Cтягнуто з директора Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації Кришень Олени Вікторівни (вул. Набережна Перемоги, б.26, м. Дніпро, 49094, ІК в ЄДРПОУ 25946540) до Державного бюджету України штраф в сумі 30 280,00 грн.

Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 вересня 2021 року у справі №160/11331/21 у строк, який становить три місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 клопотання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про звільнення від оплати штрафу у справі №160/11331/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та Комунального закладу "Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення" Дніпропетровської обласної ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишено без задоволення.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.04.2025 апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації залишено без задоволення. Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 в адміністративній справі №160/11331/21 залишено без змін.

Ухвалою суду від 26.05.2025 відмовлено у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про виконання судового рішення від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21.

Звільнено керівника Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від сплати штрафу на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21.

Продовжено Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації строк для подання звіту про виконання рішення суду від 14.09.2022 по адміністративній справі №160/11331/21, який становить три місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.

Копію означеної ухвали отримано Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації 26.05.2025, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, яка міститься в матеріалах справи.

27.08.2025 через систему “Електронний суд» від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації до суду надійшов звіт про виконання ухвали від 26.05.2025 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21.

В обґрунтування звіту зазначено, що Департамент є бюджетною установою, власних доходів не має і вправі здійснювати бюджетні платежі тільки за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого Законом України “Про Державний бюджет України». Виконання рішення суду в частині виплати грошової допомоги до 5 травня буде проведено з дотриманням вимог, зазначених у Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.08.2021 № 902 (далі - Порядок), яким визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою “Забезпечення виконання рішень суду» для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами. Відповідно до п. п. 4, 5 Порядку, Департамент є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Зокрема, з забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та “Про жертви нацистських переслідувань». Згідно з п. 7 Порядку передбачено, що черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку. Положенням п. 10 Порядку передбачено, що судові рішення будуть виконані протягом трьох днів по надходженню бюджетних коштів, відповідно до визначеної пріоритетності та черговості виконання рішень. На виконання вимог пункту 12 Порядку Департаментом щомісяця подаються відповідні звіти. На підтвердження подання надає копії звітів у розрізі - станом на 01.02.2022 (вих. №903/0/192-22 від 09.02.2022), станом на 01.02.2023 (вих. №1162/0/192-23 від 09.02.2023), станом на 01.02.2024 (вих. №1127/0/192-24 від 09.02.2024), станом на 01.02.2025 (вих. №1356/0/192-25 від 10.02.2025), станом на 01.04.2025 (вих. №3173/0/192-25 від 10.04.2025), станом на 01.05.2025 (вих. №4035/0/192-25 від 09.05.2025), станом на 01.06.2025 (вих. №4950/0/192-25 від 10.06.2025) та станом на 01.07.2025 (вих. №5958/0/192-25 від 11.07.2025). В якості підтвердження вчинення дій направлених на забезпечення виконання судових рішень, надає копії листів Дніпропетровської обласної державної (військової) адміністрації до Мінсоцполітики щодо необхідності виділення додаткових бюджетних асигнувань по КПКВК 2501290 “Забезпечення виконання рішень суду» та по КЕКВ 2800 “Інші поточні видатки», а саме: вих. №42-5841/0/2-21 від 09.12.2021 (вх. №13780/0/1-21 від 30.12.2021), вих. №42-294/0/2-22 від 25.01.2022, вих. №573/0/526-22 від 11.04.2022 (вх. №1514/0/535-22 від 19.04.2022), вих. №2656/0/526-22 від 01.08.2022 (вх. №5924/0/535-22 від 25.08.2022), вих. №2040/0/526-23 від 17.04.2023 (вх. №5257/0/535-23 від 18.05.2023) та вих. №1961/0/526-25 від 29.04.2025 (вх. №6539/0/535-25 від 02.05.2025), вих. №2330/0/526-25 від 23.05.2025, вих. №2817/0/526-25 від 25.06.2025 (вх. №9115/0/535-25 від 27.06.2025), вих. №3490/0/526-25 від 30.07.2025 (вх. №10839/0/535-25 від 01.08.2025) Також, безпосередньо Департаментом було направлено листи до Мінсоцполітики щодо необхідності виділення додаткових бюджетних асигнувань: вих. № 1622/0/192-24 від 28.02.2024, вих. № 8239/0/192-24 від 31.10.2024 та вих. № 379/0/192-25 від 13.01.2025 (копії додаються). Мінсоцполітики листом від 01.08.2025 № 18286/0/290-25/44 (вх. 30.07.2025 № 3490/0/535-25, копію додано до звіту про виконання судового рішення), повідомлено, що станом на 01.01.2025 загальна потреба в коштах по КПКВК 2501290 “Забезпечення виконання рішень суду» складає 2 573984, 2 тис. грн для виконання 153 772 рішень суду, а спрямування коштів за КПКВК 2501290 відбувається з дотриманням пріоритетності напрямів видатків загального фонду Державного бюджету України. Наголошує, що відповідно до пункту 3 Порядку департамент не є головним розпорядником бюджетних коштів і на сьогодні, бюджетні асигнування, які надаються Мінсоцполітики департаменту не можуть повною мірою забезпечити виконання судових рішень. Останнє виконане Департаментом судове рішення, відповідно доданого списку і враховуючи пункт 7 Порядку, яке включено до списку за черговістю отримання, містить дату отримання - 14.07.2021 № 34 списку. Натомість, рішення по справі №160/11331/21 отримано 30.09.2021, що за списком значиться за №42. Разом з тим, повідомляємо, що відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку рішення суду буде виконано в порядку черговості в межах бюджетних асигнувань, виділених Мінсоцполітики на цю мету, в той час, як на сьогодні можливість виконання зазначеного судового рішення відсутня з незалежних від Департаменту причин. На підтвердження наведеного, надає копії кошторису за КПКВК 2501290 за 2024 рік від 22.01.2024 і за 2025 рік від 23.01.2025 та копії довідок про зміни до кошторису на 2024 рік від: 11.04.2024, 12.06.2024, 13.08.2024, 15.10.2024, від 17.12.2024. Отже, неможливість здійснення виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня позивачу пов'язана з нестачею бюджетних асигнувань. Таким чином, у даному випадку має місце тимчасове невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, з підстав обмеженого бюджетного асигнування, що не є тотожним обставинам ухилення або свідомого невиконання судового рішення.

Дослідивши поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду та доводи наведені в ньому, суд зазначає наступне.

19.12.2024 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX (далі - Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Відтак, розгляд звіту про виконання судового рішення та заяви про встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом № 4094-ІХ.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі в редакції Закону №4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Згідно частини 3 статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

В той же час, приписами частини 5 статті 382-3 КАС України визначено, що суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Приписами частини одинадцятої статті 382-3 КАС України визначено, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Таким чином, головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто, чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять доказів виплати позивачу недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Таким чином, суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та з урахуванням клопотання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про звільнення від сплати штрафу та наданих доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у відповідача, як суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань на момент розгляду звіту - суд вважає за можливе звільнити від сплати штрафу керівника Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації та встановити новий строк для подання звіту.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 121, 241-243, 248, 256, 295, 381-1, 382, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про виконання судового рішення від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21.

Звільнити керівника Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від сплати штрафу на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21.

Продовжити Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації строк для подання звіту про виконання рішення суду від 14.09.2021 по адміністративній справі №160/11331/21, який становить три місяці, з дати отримання копії цієї ухвали.

Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Е.О. Юрков