25 серпня 2025 рокуСправа №160/16987/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
10.06.2025 року Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якому просить суд стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету у сумі 18 060,00 грн.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області та має податковий борг у сумі 18 060,00 грн., який виник в результаті несплати платником податків у встановлений термін грошових зобов'язань по єдиному податку з фізичних осіб за завою відповідача про застосування спрощеної систему оподаткування №121725/фоп від 11.12.2020 року. У зв'язку з несплатою до бюджету сум податкового боргу, ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформовано податкову вимогу №0026291-1308-0436 від 30.11.2023 року, яка була направлена на адресу платника податків засобами поштового зв'язку та отримана 21.12.2023 року. У зв'язку з несплатою відповідачем у встановлені строки нарахованих сум, грошові зобов'язання набули статусу податкового боргу, тому просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін з 26.06.2025 року. Також вказаною ухвалою суду від відповідача витребувано додаткові докази.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.
18.06.2025 року на адресу суду через підсистему “Електронний суд» на виконання вимог ухвали суду від 11.06.2025 року від відповідача надійшли витребувані документи.
16.07.2025 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній не погоджується із доводами позовної заяви, вважає ії такою, що подана органом, не створеним законом і який діє поза межами правового поля, що суперечить Конституції України, нормам Господарського кодексу, Кодексу адміністративного судочинства, Бюджетного кодексу та принципам верховенства права. Посилається на судову практику, зокрема постанову Верховного Суду у справі №640/31489/21 від 25.07.2024 року. Просить суд відмовити у задоволенні позову.
18.07.2025 року від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на адресу суду через підсистему «Електронний суд» надійшов письмова відповідь на відзив, у якому зазначено наступне. Відповідач у своєму відзиві концентрує увагу на нібито відсутності у позивача правосуб'єктності, посилаючись на те, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області не створено законом, а підзаконними актами, що, на думку відповідача, суперечить Конституції України. Також відповідач стверджує, що позивач зареєстрований в ЄДРПОУ як юридична особа, а не як орган публічної влади, що свідчить про відсутність його публічно-правового статусу. ГУ ДПС вважає, що доводи відповідача є безпідставними та такими, що суперечать встановленій правовій практиці та положенням діючого законодавства. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", було утворено Державну податкову службу України (ДПС України). Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України", затверджено Положення про Державну податкову службу України. Територіальні органи ДПС України, зокрема Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, утворені як юридичні особи публічного права відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби". Зазначені постанови Кабінету Міністрів України є чинними нормативно правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання законів України, що регулюють діяльність органів виконавчої влади. Верховний Суд у справі № 560/3981/23 (17.04.2024) пояснив, що підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі і для виконання законів. Таким чином, формування та діяльність ГУ ДПС у Дніпропетровській області є легітимними. Зареєстрована юридична особа публічного права, якою є Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, має всі необхідні правові підстави для здійснення покладених на неї функцій, включаючи звернення до суду з позовами про стягнення податкового боргу. Зазначення у ЄДРПОУ як юридичної особи не заперечує її публічно-правового статусу, оскільки органи державної влади часто реєструються як юридичні особи публічного права для здійснення своїх повноважень. Вважає, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області є обґрунтованими та такими, що відповідають нормам чинного законодавства України. Заперечення відповідача не містять належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позивачем вимоги.
01.08.2025 року від відповідача надійшли заперечення на позовну заяву зміст яких є ідентичним змісту відзиву на позов.
Згідно з довідкою в.о. начальника відділу управління персоналом Євгенії Овчаренко від 11.08.2025 року №355 суддя Серьогіна Олена Василівна з 14.07.2025 року по 01.08.2025 року, з 04.08.2025 року по 08.08.2025 року, з 11.08.2025 року по 15.08.2025 року та з 18.08.2025 року по 22.08.2025 року перебуває у щорічній відпустці.
У зв'язку з перебуванням судді Серьогіної О.В. у відпустці, рішення суду ухвалено в перший робочий день судді 25.08.2025 року.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.
Підпунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України визначено, що до обов'язків платника податків входить, сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.
Статтею 31 Податкового кодексу України встановлено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Згідно із п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України).
Судом встановлено, що в інтегрованих картках платника податків відповідача обліковується податковий борг у розмірі 18 060, 00 грн. по єдиному податку з фізичних осіб, який виник в результаті несплати платником податку у встановлений термін грошових зобов'язань за завою відповідача про застосування спрощеної систему оподаткування №121725/фоп від 11.12.2020 року, терміном сплати:
-20.08.2023 року на суму 1 340,00 грн.;
-20.09.2023 року на суму 1 340,00 грн.;
-20.10.2023 року на суму 1 340,00 грн.;
-20.11.2023 року на суму 1 340,00 грн.;
-20.12.2023 року на суму 1 340,00 грн.;
-20.01.2024 року на суму 1 420,00 грн.;
-20.02.2024 року на суму 1 420,00 грн.;
- 20.03.2024 року на суму 1 420,00 грн.;
- 20.04.2024 року на суму 1 420,00 грн.;
- 20.05.2024 року на суму 1 420,00 грн.;
- 20.06.2024 року на суму 1 420,00 грн.;
- 20.07.2024 року на суму 1 420,00 грн.;
- 20.08.2024 року на суму 1 420,00 грн.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
30.11.2023 року була сформована податкова вимога форми “Ф» №0026291-1308-0436 на суму податкового боргу 5 360, 00 грн.
Вказану податкову вимогу разом з детальним розрахунком суми податкового боргу було направлено відповідачу засобами поштового зв'язку за адресою: вул. Соборна, буд.100, смт. Петропавлівка, Петропавлівський р-н., Дніпропетровська обл., 52700 та отримано ним 21.12.2023 року.
Доказів оскарження податкової вимоги в судовому порядку чи погашення податкового боргу за визначеними податковими зобов'язаннями відповідач не надав.
Податковий борг відповідача з часу направлення податкової вимоги форми “Ф» №0026291-1308-0436 від 30.11.2023 року не переривався, податкова заборгованість не погашалась.
Згідно із п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Згідно із п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно п. 87.1 та 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплату грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснено також:
а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);
б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у пункті 43.4 1 статті 43 цього Кодексу;
в) за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно пп. 97.4.3 п. 97.4 ст. 97 Податкового кодексу України, особою відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків стосовно фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, - така фізична особа.
Відповідно п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України - орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Судом встановлено, що узгоджена сума грошового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі відповідачем не була сплачена, а тому сума податкового боргу платника податків ОСОБА_1 за узгодженими податковими зобов'язаннями становить 18 060,00 грн.
Що стосується доводів відповідача про те, що позовна заява подана органом, який не створеним законом, суд зазначає наступне.
Згідно частини 2 статті 81 Цивільного кодексу юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Так, згідно з положеннями ч. 2 ст. 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" (п. 1) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби, у тому числі Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Згідно з п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893, права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, відповідно до п. 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положенням про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 227 ДПС України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
Положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, положення про територіальний орган як відокремлений підрозділ центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, затверджуються керівником відповідного центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади (ч. 3 ст. 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади").
Відповідно до п.п. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
За змістом п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України повноваження і функції контролюючих органів, зокрема, податкових органів, визначаються цим Кодексом та законами України. Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області утворене як юридична особа публічного права відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби".
Наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи" затверджено положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області.
За змістом п. 1 Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, вказане головне управління є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Дніпропетровської області.
Згідно з даними, зазначеними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України, тип відокремленого підрозділу філія (інший відокремлений підрозділ), ідентифікаційний код ВП 44118658.
Відповідно до частини другої КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Статтею 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Виходячи із системного аналізу положень ч. 2 ст. 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" ч. 2 ст. 46 КАС України, а також враховуючи вказані вище Положення про Державну податкову службу України та Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, останнє є відокремленим підрозділом ДПС України, яке хоч і утворене без статусу юридичної особи, однак є органом державної влади (податковим органом, органом стягнення) та може бути стороною в судовому процесі.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Згідно з ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути податковий борг з платника податків - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету у сумі 18 060,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Серьогіна