27 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4480/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Комунального некомерційного підприємства «Любомльське територіальне медичне об'єднання» Любомльської міської ради до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Комунальне некомерційне підприємства «Любомльське територіальне медичне об'єднання» Любомльської міської ради (далі - КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради, позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №0123182405 від 16.04.2025 про застосування штрафних санкцій у розмірі 194471,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.04.2025 КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради отримало рішення №0123182405 від 16.04.2025, яким контролюючим органом було нараховано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 194471,25 грн. Зазначає, що така сплата була несвоєчасною не з вини позивача, а у зв'язку з відсутністю фінансування від єдиного джерела надходжень - Національної служби здоров'я України (НСЗУ). Після надходження коштів зобов'язання були погашені в повному обсязі, а відтак застосування штрафних санкцій є необґрунтованим, оскільки відсутній склад правопорушення з боку позивача.
З наведених підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.05.2025 відкрито провадження у даній справі та розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У поданому до суду відзиві на позов від 12.06.2025 представник відповідача позовних вимог не визнала, посилаючись на те, що у зв'язку з несвоєчасною сплатою позивачем єдиного соціального внеску ГУ ДПС у Волинській області винесено рішення №0123182405 від 16.04.2025, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 187514,33 грн та нараховано пеню у розмірі 6956,92 грн за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, всього на суму 194471,25 грн.
Зазначає, що відповідно до частини 12 статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Відтак, відсутність джерел фінансування не може визнаватися об'єктивною і непереборною перешкодою.
Крім того, платник єдиного внеску у разі виникнення об'єктивних обставин, що унеможливлюють своєчасну сплату ЄСВ зобов'язаний завчасно повідомити про це контролюючий орган. Однак, у матеріалах справи відсутні будь-які підтвердження, що КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради повідомляло ГУ ДПС у Волинській області про наявність фінансових труднощів або про об'єктивні перешкоди, які б могли вплинути на дотримання строків сплати єдиного внеску. Платником не надано жодних письмових повідомлень, листів, звернень, не подано заяв чи пояснень про тимчасову неплатоспроможність або очікування надходжень від НСЗУ.
Вважає, що оскаржуване рішення прийняте відповідачем на підставі та в межах повноважень визначених законодавством та просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову належить відмовити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради, зареєстроване як юридична особа, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.3).
16.04.2025 ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення №0123182405 про застосування до КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 187514,33 грн за період з 11.02.2025 по 28.02.2025 та нараховано пеню у розмірі 6956,92 грн (а.с.5).
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним рішенням звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 6 Закону № 2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок.
Статтею 8 Закону № 2464-VI визначено, що єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з частинами 5, 6 та 7 статті 9 Закону № 2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування або на єдиний рахунок, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь).
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному податковому органу. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його рахунку, відкритого в банку, у небанківського надавача платіжних послуг, або на єдиний рахунок. Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, які не мають рахунку, відкритого в банку, у небанківського надавача платіжних послуг, або не використовують єдиний рахунок, сплачують внесок шляхом внесення готівки через банки, небанківських надавачів платіжних послуг чи відділення зв'язку.
Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок сплачується за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. При цьому платники, зазначені у пункті першому частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки податкового органу або на єдиний рахунок - день списання банком, небанківським надавачем платіжних послуг або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на вказані рахунки; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком, небанківським надавачем платіжних послуг або іншим учасником платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті - день надходження коштів на відповідні рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (частина десята статті 9 цього Закону).
З аналізу вищенаведених положень вбачається, що недоїмка по єдиному внеску може бути погашена лише грошовими коштами, у зв'язку з чим юридичним фактом, який породжує обов'язок платника ЄСВ сплатити штраф, передбачений пунктом 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464-VI є факт сплати ним недоїмки з ЄСВ.
Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Частиною дванадцятою статті 9 Закону №2464-VI визначено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до частини шостої статті 25 Закону №2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до частини 10 статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу, а згідно з пунктом 2 частини одинадцятої цієї статті, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску податковий орган застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради 23.01.2025 подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску з терміном сплати 10.02.2025. У зв'язку з несвоєчасною сплатою ЄСВ у розмірі 7126,00 грн податковим органом за період з 11.02.2025 по 12.02.2025 (2 дні) нараховано штрафні санкції у розмірі (20%) 1425,20 грн та пеню у розмірі 14,25 грн.
Позивачем 23.01.2025 подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску з терміном сплати 10.02.2025. У зв'язку з несвоєчасною сплатою ЄСВ у розмірі 123511,85 грн податковим органом за період з 11.02.2025 по 14.02.2025 (4 дні) нараховано штрафні санкції у розмірі (20%) 24702,37 грн та пеню у розмірі 494,05 грн.
Позивачем 19.02.2025 подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску з терміном сплати 20.02.2025. У зв'язку з несвоєчасною сплатою ЄСВ у розмірі 6846,00 грн податковим органом за період з 21.02.2025 по 27.02.2025 (7 днів) нараховано штрафні санкції у розмірі (20%) 1369,20 грн та пеню у розмірі 47,92 грн.
Позивачем 19.02.2025 подано податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску з терміном сплати 20.02.2025. У зв'язку з несвоєчасною сплатою ЄСВ у розмірі 800087,80 грн податковим органом за період з 21.02.2025 по 28.02.2025 (8 днів) нараховано штрафні санкції у розмірі (20%) 160017,50 грн та пеню у розмірі 6400,70 грн.(а.с.5 зворот).
Таким чином, єдиний соціальний внесок КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради було сплачено з пропуском граничних строків сплати.
Несвоєчасна сплата позивачем єдиного соціального внеску за вказані періоди стала підставою для винесення ГУ ДПС у Волинській області рішення №0123182405 від 16.04.2025, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 187514,33 грн за період з 11.02.2025 по 28.02.2025 та нараховано пеню у розмірі 6956,92 грн за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, всього на суму 194471,25 грн.
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449).
Згідно з пунктом 1 розділу VII Інструкції № 449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464-VI за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску податковий орган застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частиною чотирнадцятою статті 25 Закону № 2464-VI визначено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Згідно з пунктом 2 розділу VII Інструкції № 449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Відповідно до пункту 5 розділу VII Інструкції №449 на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Відповідно до частин десятої статті 25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 13 ст. 25 Закону №2464-VI).
Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 25 Закону №2464-VI рішення органу доходів і зборів про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Згідно з частиною шістнадцятою статті 25 Закону №2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Отже, вищезазначені штрафні санкції застосовуються у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) платником податків узгодженої суми грошового зобов'язання з єдиного внеску.
Позивачем заборгованість з єдиного соціального внеску була сплачена з пропуском граничного терміну сплати.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою (несвоєчасним перерахуванням) платником податків КНП «Любомльське ТМО» Любомльської міської ради узгодженої суми грошового зобов'язання з єдиного внеску позивачу правомірно нараховано штраф та пеню за несплату (несвоєчасну) сплату єдиного соціального внеску.
Суд критично оцінює пояснення позивача про те, що сплата ЄСВ була несвоєчасною у зв'язку з відсутністю фінансування від єдиного джерела надходжень - Національної служби здоров'я України (НСЗУ), оскільки відсутність коштів на рахунку через несвоєчасне перерахування з боку НСЗУ не є форс-мажорною обставиною, а тому не виключає відповідальності підприємства. Стаття 9 Закону №2464-VI не містить винятків щодо обов'язковості сплати ЄСВ для бюджетних установ навіть за умови фінансових труднощів.
Таким чином, відсутність джерел фінансування не може визнаватися об'єктивною і непереборною перешкодою.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Проаналізувавши обставини справи та вищенаведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ДПС у Волинській області (Ковельська ДПІ) №0123182405 від 16.04.2025 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску винесене відповідачем з дотриманням вимог чинного законодавства України, на підставі та в межах наданих йому повноважень, а тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити повністю.
Керуючись статтями 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства «Любомльське територіальне медичне об'єднання» Любомльської міської ради до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення №0123182405 від 16.04.2025 про застосування штрафних санкцій та нарахуванні пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, встановленого статтею 295 КАС України, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя Т.М. Димарчук