Рішення від 27.08.2025 по справі 140/4813/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4813/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Шепелюка В.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій щодо обмеження розміру пенсійної виплати максимальним розміром з 01 січня 2025 року: зменшення розміру пенсійної виплати з застосуванням коефіцієнта зменшення згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» (далі - Постанова №1), а також нарахування та виплату: в зменшеному обсязі збільшення основного розміру пенсії (25%) тільки від суми основного розміру пенсії та без урахування сум індексацій, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (далі - Постанова №1381), а також непроведення пенсійної виплати з урахуванням індексації (підвищення) до пенсії з 01 березня 2025 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова №209); зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження розміру пенсії максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб, які втратили працездатність та пенсійну виплату проводити з 01 січня 2025 року: без застосуванням коефіцієнта зменшення згідно з Постановою №1, та в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми основного розміру пенсії та сум індексацій, згідно з вимог Постанови №1381, а також, з 01 березня 2025 року, з урахуванням індексації (підвищення) до пенсії, згідно з Постановою №209, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). З 01 січня 2025 року відповідач провів перерахунок пенсії, за результатами якого підсумок пенсії (з надбавками) склав 36632,70 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 35017,03 грн, а з урахуванням пониження суми 35017,03 грн, згідно з Постановою №1 - 27976,51 грн. Покликаючись на Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, позивач вважає такі дії відповідача протиправними. Також, на переконання позивача, ГУ ПФУ у Волинській області проводить нарахування та виплату збільшення основного розміру пенсії (25%) тільки від суми основного розміру пенсії та без урахування сум індексацій. Крім того з 01 березня 2025 року згідно з Постановою №209 відповідачем нараховано індексацію пенсії та внаслідок перерахунку пенсії її розмір становить 36517,03 грн, однак фактично виплачується у розмірі 27976,51 грн, тобто протиправно обмежено фактичну виплату.

Позивач вважає протиправними дії відповідача, внаслідок яких з 01 березня 2025 року його пенсійна виплата відповідачем та індексація у сумі 1500,00 грн йому не виплачується.

Позивач зазначив, що ні Закон України від 19 листопада 2024 року №4059-ІХ “Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон №4059-ІХ), ні постанови Уряду не можуть скасовувати, обмежувати чи змінювати положення чинного Закону №2262-XII, при тому що Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 визнано неконституційними норми про обмеження пенсій військовослужбовців максимальним розміром.

З урахуванням наведеного позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Ухвалами Волинського окружного адміністративного суду від 10 червня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотань відповідача про залучення до участі у справі третьої особи та про зупинення провадження у справі (а.с.71-74).

У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.59-61). В обґрунтування цієї позиції вказав, що статтею 46 Закону №4059-IX установлено у 2025 році у період дії воєнного стану виплату пенсій, зокрема, призначених відповідно до Закону №2262-XII та розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність (23610,00 грн), здійснювати із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України. З метою реалізації цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1. З 01 січня 2025 року розмір пенсії позивача становив 35017,03 грн (перевищує 23610,00 грн), а тому з урахуванням приписів Постанови №1 для визначення розміру пенсії позивача застосовано коефіцієнти пониження 0,5, 0,4 та 0,3 до відповідної суми перевищення. З 01 березня 2025 року позивачу проведено підвищення пенсії відповідно до Постанови №209, але з огляду на норми Постанови №1 це не призвело до збільшення виплати пенсії.

У відповіді на відзив позивач підтримав доводи позову (а.с.79-92).

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 33), перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

З 01 січня 2025 року розмір пенсії позивача становить 36632,70 грн: 19786,86 грн - основний розмір пенсії (90% грошового забезпечення); 3462,70 грн - підвищення (індексація) за 2022 рік; 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2023 рік; 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2024 рік; 6562,39 грн - збільшення основного розміру пенсії (25%) від 26249,56 грн; 2000,00 грн - щомісячна доплата; підвищення та надбавки - 1820,75 грн. При цьому відповідач з урахуванням максимального розміру пенсії (23610,00 грн) та відповідно до Постанови №1 застосував коефіцієнти пониження 0,5, 0,4, 0,3 до нарахованої суми; в результаті перерахунку розмір пенсії позивача (з надбавками), що підлягає до виплати, становить 27976,51 грн (а.с.62).

Також судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 05 липня 2024 року у справі №140/4533/24 зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області пенсійну виплату ОСОБА_1 за вислугу років без обмеження розміру пенсії максимальним розміром проводити у складі наступних складових, а саме: поновити з 22 жовтня 2023 року виплату індексації (підвищення) до пенсії, згідно рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2023 року у справі 140/12807/23 та у відповідності до постанови КМУ від 24.02.2023 року №168 “Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та у розмірі 1500 грн, а також провести з 01 березня 2024 року виплату індексації (підвищення) до пенсії згідно із постановою КМУ від 23.02.2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у розмірі 1500 грн, а також пенсійну виплату проводити із розрахунку: основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення (вислуга 34 роки) - 19 786, 86 грн; з урахуванням індексації (підвищення) до пенсії у відповідності до постанови КМУ від 16.02.2022 року №118 та у розмірі 3 462, 70 грн; в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 19 786, 86 грн та у розмірі 4 946, 72 грн; щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн у відповідності до постанови КМУ від 14.07.2021 №713 та які враховувати під час подальших підвищень до пенсії, а також з 01 січня 2024 року підвищення до основного розміру пенсії як інваліду війни 2 групи в розмірі 40% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, які втратили працездатність і пенсію за особливі заслуги в розмірі 35% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність передбаченої ст. 5 Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області з 01 вересня 2024 року здійснило перерахунок пенсії позивача: підсумок пенсії з надбавками склав 36632,70 грн, до виплати з урахуванням максимального розміру пенсії - 35017,03 грн (а.с.50).

З 01 березня 2025 року позивачу на виконання Постанови №209 перераховану пенсію та встановлено підвищення (індексацію) за 2025 рік у розмірі 1500,00 грн; підсумок пенсії з надбавками становить 36517,03 грн, в тому числі: 19786,86 грн - основний розмір пенсії (90% грошового забезпечення); 3462,70 грн - підвищення (індексація) за 2022 рік; 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2023 рік; 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2024 рік; 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2025 рік; 4946,75 грн - збільшення основного розміру пенсії (25%) від 27749,56 грн (за рішенням суду); 2000,00 грн - щомісячна доплата; підвищення та надбавки - 1820,75 грн. Однак загальний розмір пенсії до виплати при застосуванні понижуючих коефіцієнтів відповідно до Постанови №1 не змінився і становить 27976,51 грн (а.с.63).

Листом від 20 березня 2025 року №3707-3377/Л-02/8-0300/25 ГУ ПФУ у Волинській області у відповідь на звернення позивача від 05 березня 2025 року (а.с.38) повідомило про порядок перерахунку пенсії, проведеного відповідно до статті 46 Закону №4059-ІХ та на виконання Постанови №1 та Постанови №209 (а.с.40-41).

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Відносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб врегульовані Законом №2262-ХІІ.

Відповідно до преамбули Закону №2262-ХІІ цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Конституційний Суд у своїх рішеннях зазначав, що організаційно-правові та економічні заходи, спрямовані на забезпечення належного соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей пов'язані не з втратою працездатності, безробіттям або відсутністю достатніх засобів для існування (стаття 46 Конституції України), а особливістю виконуваних ними обов'язків щодо забезпечення однієї з найважливіших функцій держави - захисту суверенітету, територіальної цілісності України (частина перша статті 17 Основного Закону України). Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена, зокрема тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (абзац другий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, абзац четвертий пункту 3 мотивувальної частини Рішення від 17 березня 2004 року №7-рп/2004). Заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.

За приписами частин першої, третьої статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

“Обчислення пенсії» особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, визначено розділом V (статті 43-47) Закону №2262-ХІІ, а “Виплата пенсій» та “Порядок перерахунку пенсій» - розділами VII (статті 52-62) та VIII (статті 63-66) цього Закону відповідно.

Поряд з тим статтею 46 Закону №4059-ІХ установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України “Про державну службу», “Про прокуратуру», “Про статус народного депутата України», “Про Національний банк України», “Про Кабінет Міністрів України», “Про дипломатичну службу», “Про службу в органах місцевого самоврядування», “Про судову експертизу», “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», “Про наукову і науково-технічну діяльність», “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року №379/95-ВР “Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 46 Закону №4059-ІХ Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1 (застосовується з 01 січня 2025 року), пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Законів України … “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», … (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Таким чином, Законом №4059-ІХ та прийнятою на її виконання Постановою №1 у 2025 році тимчасово, у період воєнного стану, установлено підстави для обмеження розміру пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ, крім пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім'ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб, про що зазначено у пункті 2 Постанови №1.

По суті запровадженням Законом №4059-ІХ та Постановою №1 до пенсій (пенсійних виплат) певної категорії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, коефіцієнтів зменшення пенсії фактично встановлено інше (додаткове) регулювання відносин, відмінне від того, що встановлено Законом №2262-ХІІ, що прямо суперечить статті 1-1 цього Закону, який є спеціальним у законодавчому регулюванні відносин у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, та призводить до обмеження конституційного права такої категорії осіб на належний соціальний захист.

Конституційний Суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 28 серпня 2020 року №10-р/2020 зазначав, що предмет закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, а тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України (абзац восьмий пункту 4 мотивувальної частини Рішення від 09 липня 2007 року №6-рп/2007). Крім того, виходячи з того, що предмет регулювання Бюджетного кодексу України (далі - Кодекс), так само, як і предмет регулювання законів України про Державний бюджет України на кожний рік, є спеціальним, що обумовлено положеннями пункту 1 частини другої статті 92 Основного Закону України, Конституційний Суд України в Рішенні від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 дійшов висновку, що Кодексом не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію або скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України (абзац восьмий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини). Ураховуючи викладене, Конституційний Суд України вкотре наголошує на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.

Таким чином, у разі суперечності між правовими нормами Закону про Державний бюджет України та правовими нормами спеціальних законів України, якими врегульовано ті ж самі правовідносини, застосуванню підлягають правові норми спеціальних законів України.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що зміна правового регулювання відносин у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб можлива лише у випадку внесення відповідних змін до Законів України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а інші нормативно-правові акти підлягають застосуванню лише у випадку їх прийняття відповідно до цих законів.

Необхідно також зазначити, що Верховним Судом неодноразово висловлювалась позиція щодо застосування норм Закону №2262-XII у спорах, що стосуються обмеження максимального розміру пенсій. Зокрема, у постановах від 16 грудня 2021 року (справа №400/2085/19), 20 липня 2022 року (справа №340/2476/21), 25 липня 2022 року (справ №580/3451/21), 30 серпня 2022 року (справа №440/994/20), 17 березня 2023 року (справа №340/3144/21) та ін. Верховний Суд дійшов висновку, що у правовідносинах стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-XII зі змінами, а саме частина сьома статті 43, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII визнано Конституційним Судом України неконституційними, вони втратили чинність з дня ухвалення такого Рішення 20 грудня 2016 року. Тому внесені Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зміни до частини сьомої зазначеної статті, яка внаслідок Рішення Конституційного Суду України з 20 грудня 2016 року відсутня, є нереалізованими. Крім цього, вказані зміни по своїй суті є повторним запровадженням правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому такі зміни не створюють підстав для обмеження пенсії максимальним розміром.

Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України “обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України» (абзац десятий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016).

Отже, оскільки Законом №2262-ХІІ як спеціальним законом не передбачено обмеження розміру пенсій, розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, шляхом застосування до суми перевищення коефіцієнтів, тому до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення статті 46 Закону №4059-ІХ і Постанови №1.

Крім того, частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Натомість з матеріалів пенсійної справи №ХА16587- Міноборони слідує, що позивачу з метою реалізації приписів статті 46 Закону №4059-ІХ та Постанови №1 з 01 січня 2025 року проведено перерахунок пенсії (а.с.62), тобто такий перерахунок і виплата пенсії не пов'язані із збільшенням рівня грошового забезпечення, наданням передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиттям на державному рівні заходів, спрямованих на соціальний захист, а також із забезпеченням єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Тому суд дійшов висновку, що дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо виплати позивачу пенсії з 01 січня 2025 року із застосуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону №4059-ІХ та пунктом 1 Постанови №1, якими змінюються умови та/чи норми пенсійного забезпечення, є протиправними.

Оцінюючи доводи сторін в решті позовних вимог, суд зазначає, що згідно зі статтею 64 Закону №2262-ХІІ у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №209, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 рік, № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Підпунктом 1 пункту 2 Постанови №209 передбачено, що з 01 березня 2025 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 рік, №18, ст. 968), пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 рік, № 26, ст. 1475) та підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (Офіційний вісник України, 2024 рік, № 24, ст. 1525) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2024 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.

Підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2024 року відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Абзацами другим та третім пункту 3 Постанови №209 обумовлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 46 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» і постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»(Офіційний вісник України, 2025 рік, №9, ст. 769).

Як видно з матеріалів справи, позивачу на виконання Постанови №209 з 01 березня 2025 року встановлено підвищення пенсії у розмірі 1500,00 грн, проте фактично таке на виплачується з підстав застосування абзацу четвертого пункту 3 Постанови №209, який кореспондує до Постанови №1 в частині встановлення обмежувальних коефіцієнтів до розміру пенсії (а.с.63).

Враховуючи раніше зроблений судом висновок щодо протиправності обмеження пенсії максимальним розміром і застосування понижуючих коефіцієнтів до пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, суд вважає протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу з 01 березня 2025 року підвищення до пенсії у розмірі 1500,00 грн у зв'язку із застосуванням Постанови №1.

Надаючи оцінку правильності розрахунку відповідачем підвищення розміру пенсії відповідно до Постанови №1381, суд виходить з такого.

Пунктом 1 Постанови №1381 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», яка набрала чинності 01 березня 2022 року, далі - Постанова №118,) установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.

Таким чином, з 01 березня 2022 року розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені, зокрема, відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.

З матеріалів справи встановлено, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 становить 19786,86 грн (21985,40 грн х 90%, де 21985,40 грн - розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, 90% - відсоток обчислення пенсії).

З 01 січня 2025 року збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 26249,56 грн - 6562,39 грн (тобто, 19786,86 +3462,70 +1500,00 +1500,00, де 19786,86 грн - основний розмір пенсії, 3462,70 грн, 1500,00 грн, 1500,00 грн - підвищення (індексація) за 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік відповідно) - а.с.62.

Здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01 березня 2025 року на виконання Постанови №209 (а.с.63), відповідач розрахував збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 27749,56 грн (19786,86 +3462,70 +1500,00 +1500,00 + 1500,00, що дорівнює 6937,39 грн), однак за рішенням суду сума до виплати - 4943,72 грн (тобто, виходячи лише з основного розміру пенсії (19786,86 грн) без урахування індексацій за 2022, 2023, 2024, 2025 роки.

Водночас суд зазначає, що з 01 березня 2025 року відповідач, відповідно до пункту 1 Постанови №1381, мав би здійснити розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25%) з основного розміру пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення, у даному випадку, за 2022-2025 роки.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд дійшов висновку про задоволення позову у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року пенсії із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою №1, та щодо невиплати з 01 березня 2025 року індексації пенсії, передбаченої Постановою №209; зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів, встановлених Постановою №1; зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01 березня 2025 перерахунок та виплату пенсії (в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми основного розміру пенсії та сум індексацій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення») без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів, встановлених Постановою №1, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою №209 та раніше виплачених сум.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо виплати ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року пенсії із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», та щодо невиплати з 01 березня 2025 року індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 березня 2025 року перерахунок та виплату пенсії (в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми основного розміру пенсії та сум індексацій, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 року №1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення») без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та раніше виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. Л. Шепелюк