Рішення від 27.08.2025 по справі 140/6483/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 року ЛуцькСправа № 140/6483/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури звернувся з позовом до Камінь-Каширської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо вчинення дій, спрямованих на визнання гідротехнічних споруд, які знаходяться на земельній ділянці комунальної форми власності кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га, безхазяйним майном, та набуття права власності на вказане безхазяйне майно; зобов'язання вчинити дії, спрямовані на визнання гідротехнічних споруд, які знаходяться на земельній ділянці комунальної форми власності кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га, безхазяйним майном, та набуття права власності на них.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Камінь-Каширською окружною прокуратурою вивчено інформацію щодо стану додержання вимог законодавства з питань збереження майна інженерної інфраструктури водних об'єктів на території Камінь-Каширського району та встановлено, що на території Полицівської сільської ради (наразі - Камінь-Каширської міської ради) на земельній ділянці кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га розташовані наступні гідротехнічні споруди:

1) водоскидна споруда № 1: тип - донний водовипуск типу «Монах»; матеріал - залізобетон, дерево; конструктивні параметри: вхідний оголовок, м - дерев'яний жолоб 0,6х0,6 м; водопровідна частина, м - бетонна труба D 0,5 м, L 7,0 м; вихідний оголовок, м - відсутній; вид регулювання - шандорний; пропускна здатність водоскидної споруди, м?/с - 0,6. Характеристика відвідного каналу: матеріал - суглинок; довжина, м - більше 100,0; ширина по дну, м - 1,0-2,0; кріплення - природній травостій;

2) водоскидна споруда № 2: тип - донний водовипуск типу «Монах»; матеріал -дерево; конструктивні параметри: вхідний оголовок, м - дерев'яний жолоб 0,6х0,6 м; водопровідна частина, м - дерев'яний жолоб 0,5х0,5 м, L 12,0 м; вихідний оголовок, м - відсутній; вид регулювання - шандорний; пропускна здатність водоскидної споруди, м?/с - 0,6;

3) водоскидна споруда № 3: тип - донний водовипуск типу «Монах»; матеріал -дерево; конструктивні параметри: вхідний оголовок, м - дерев'яний жолоб 0,6х0,6 м; водопровідна частина 0,5х0,5 м, L 8,5 м; вихідний оголовок, м - відсутній; вид регулювання - шандорний; пропускна здатність водоскидної споруди, м?/с - 0,6. Характеристика відвідного каналу: матеріал - суглинок; довжина, м - більше 100,0; ширина по дну, м - 1,0-2,0; кріплення - природній травостій.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га з 06.10.2022 перебуває у комунальній власності Камінь-Каширської міської ради. Однак, відповідно до інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відомості про зареєстроване право власності на вище вказані гідротехнічні споруди до цього часу відсутні.

Водночас, із інформації з Державного реєстру речових прав вбачається, що не перебувають і у комунальній власності, що також підтверджує Камінь-Каширська міська рада, як власник та розпорядник земельної ділянки кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га.

Отже, наявні на земельній ділянці кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 гідротехнічні споруди підлягають визнанню безхазяйним майном, на яке в подальшому, Камінь-Каширськлю міською радою має бути оформлено право комунальної власності.

Відповідач із 27.05.2021, тобто упродовж тривалого часу не вживає заходів задля того, аби розпочати процедуру визнання майна безхазяйним, оформлення на нього права комунальної власності та передачі його після цього на законних підставах орендарю водного об'єкту та земельної ділянки.

Прокурор вказує, що всупереч вимогам законодавства, Камінь-Каширською міською радою заходи щодо набуття права власності на гідроспоруди не вживалися та не вживаються. Зокрема, відповідачем: не проведено технічну інвентаризацію гідротехнічних споруди, що розташовані на земельній ділянці кадастровим номером 0721486400:02:000:0024; не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; не опубліковано у друкованих засобах масової інформації оголошення про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі не подано до суду заяву про передання гідротехнічних споруд у комунальну власність; не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про державну реєстрацію на підставі судового рішення права власності на гідротехнічні споруди.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 17.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В поданій до суду заяву відповідач позов визнав.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 17.12.2020 Волинською облдержадміністрацією проведено аукціон з продажу права оренди земельної ділянки кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га з розташованими на ній трьома ставками для рибогосподарських потреб на території Полицівської сільської ради (наразі - Камінь-Каширської міської ради) терміном на 15 років.

За результатами проведеного аукціону, 17.12.2020 Волинською обласною державною адміністрацією укладено договір оренди водного об'єкту № 6 із ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідно до п. 1 вказаного договору, Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування водний об'єкт для рибогосподарських потреб, зокрема, ставки площею 1,5451 га, 1,9741 га та 6,7548 га, що розташовані на території Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області.

Об'єктом оренди за цим договором є вода (водний простір) вищевказаних водних об'єктів із земельною ділянкою під водним об'єктом на земельній ділянці кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га (загальна площа земельної ділянки). Строк дії договору - 15 років, до 17.12.2035 (пункт 8 договору).

Відповідно до п. 4 договору від 17.12.2020 визначено, що об'єкт оренди передається разом із гідроспорудами в задовільному стані.

Факт наявності на земельній ділянці кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 зазначених гідротехнічних споруд підтверджується паспортами 3 водних об'єктів, які знаходяться на даній земельній ділянці.

У відповідності до вимог ч. 5 ст. 122 Земельного кодексу України, в редакції станом на час укладення договору від 17.12.2020 та до 27.05.2021, право розпоряджатися землями державної власності за межами населених пунктів належало обласним державним адміністраціям.

Поряд із цим, згідно п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, з 27.05.2021 землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, в разі відсутності на них державного майна.

З огляду на вказане, земельна ділянка кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 із 27.05.2021 перейшла із державної у комунальну власність.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га з 06.10.2022 перебуває у комунальній власності Камінь-Каширської міської ради.

Однак, відповідно до інформації із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відомості про зареєстроване право власності на вище вказані гідротехнічні споруди до цього часу відсутні.

Водночас, за інформацією управління забезпечення повноважень у Волинській області регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, Камінь-Каширської райдержадміністрації, ДП «Укрриба», Камінь-Каширської районної військової адміністрації, Волинської обласної військової адміністрації вказані гідроспоруди не перебувають у державній власності та в оренду не передавались.

При цьому, зі змісту договору оренди вбачається, що разом із орендованою земельною ділянкою та водними об'єктами в оренду передано гідротехнічні споруди.

Водночас, окремого договору, яким би регламентовано порядок використання вищезазначених гідротехнічних споруд та сплати плати за їх використання не має. Причиною цьому є те, що зазначені гідротехнічні споруди не є державною власністю.

Як вбачається із інформації з Державного реєстру речових прав не перебувають і у комунальній власності, що також підтверджує Камінь-Каширська міська рада, як власник та розпорядник земельної ділянки кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Пунктом 3 частини першої статті 131-1 Конституції України передбачено, що в Україні діє прокуратура, яка здійснює: представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з частинами першою, третьою статті 23 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі Закон №1697-VII) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Як передбачено пунктом 1 частини шостої статті 23 Закону №1697-VII, під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження: звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).

За приписами частин третьої - п'ятої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

На думку суду, звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту. Зокрема, звернення до суду з позовом у цьому випадку спрямоване на задоволення суспільної потреби - взяття на облік безхазяйного майна (гідротехнічна споруда), розташованого на території Камінь-Каширської міської ради, що дасть можливість вирішувати питання збереження водних об'єктів для загального та спеціального водокористування, передавати в оренду шляхом укладення договорів, забезпечити збереження та належну експлуатацію гідротехнічної споруди. При цьому, у зв'язку із відсутністю органу, уповноваженого державою звертатися до суду з позовом з цього питання, прокурор у цій справі набув статусу позивача.

Звернення прокурора до суду у порядку адміністративного судочинства у цій справі слугує меті захисту суспільного інтересу у такій важливій сфері, як забезпечення екологічної безпеки та безпеки життя та здоров'я людей, а тому прокурор, звертаючись до суду з цим позовом, діє відповідно до вимог статті 53 КАС України та частини третьої статті 23 Закону №1697-VII (такі висновки суду відповідають правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 23.09.2024 у справі № 460/3537/21).

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі Закон №280/97-ВР) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із частиною п'ятою статті 16 Закону №280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

За змістом частини першої статті 10 вказаного Закону визначено статус сільських рад як органів місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За приписами частин першої, другої, п'ятої статті 60 Закону №280/97-ВР територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження: управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад (підпункт 1 пункту «а» статті 29 Закону №280/97-ВР).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про аквакультуру» від 18.09.2012 №5293-VI (далі Закон №5293-VI) у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні: гідротехнічні споруди для цілей аквакультури - об'єкти нерухомого майна державної або комунальної власності або власник яких невідомий чи його неможливо встановити на підставі даних, документів та/або інформації з відповідних державних реєстрів (земляні греблі та дамби, водозабірні споруди, повеневі водоскиди, донні водовипуски, водопостачальні, скидні та рибозбірно-осушувальні канали, рибовловлювачі, камери облову, причали, водоскиди, бистротоки, перепади, перегороджувальні рибозахисні та інші споруди), що є інженерними спорудами, які призначені для управління водними ресурсами (підготовка, постачання, збереження, транспортування води та водовідведення), а також для запобігання шкідливій дії вод та розташовані на водних об'єктах, наданих у користування на умовах оренди для цілей аквакультури.

Статтею 12 Закону №5293-VI визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських, Київської і Севастопольської міських, районних, обласних рад у сфері аквакультури належать: надання в користування на умовах оренди частини рибогосподарського водного об'єкта, рибогосподарської технологічної водойми для цілей аквакультури відповідно до повноважень щодо розпорядження землями, встановлених Земельним кодексом України; здійснення інших повноважень відповідно до закону.

Згідно із частиною першою статті 328 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

За приписами статті 329 ЦК України юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих медіа. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Суд погоджується із доводами прокурора, що спірні гідротехнічні споруди є нерухомим майном, тоді як згідно із частиною першою статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Частиною першою статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав не нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2024 №1952-IV (далі Закон №1952-IV) визначається необхідність державної реєстрації споруд, а також їх окремих частин.

Отже, спірні споруди належить до нерухомого майна, щодо якого має проводитися державна реєстрація прав.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 2 Закону №1952-IV у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За приписами частини чотирнадцятої статті 18 Закону №1952-IV взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 82, 84, 85 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, передбачено, що взяття на облік безхазяйного нерухомого майна здійснюється за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса в установленому для державної реєстрації прав порядку з урахуванням особливостей, визначених пунктами 83-88 цього Порядку. За результатом розгляду заяви, а також за наявності відомостей про технічні характеристики відповідного безхазяйного нерухомого майна, отриманих з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, чи відомостей про земельну ділянку, сформовану за рахунок невитребуваної земельної частки (паю), отриманих з Державного земельного кадастру, державний реєстратор приймає рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна або рішення щодо відмови у взятті на такий облік. Державний реєстратор за результатом прийнятого рішення щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна вносить до спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості.

Системний аналіз вказаних нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до відання сільських рад відноситься, в тому числі, вжиття заходів щодо реєстрації та взяття на облік безхазяйного майна, розташованого на території відповідної громади, та законодавством визначена поетапна процедура передання у комунальну власність безхазяйного нерухомого майна.

У постанові від 21.06.2024 у справі № 420/19870/21 Верховний Суд дійшов таких висновків про застосування статті 335 ЦК України у питанні взяття на облік безхазяйних нерухомих речей:

«(1) безхазяйною нерухомою річчю є нерухоме майно, яке відповідає двом умовам:

- відомості про це майно відсутні у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

- власник цього майна невідомий органу місцевого самоврядування, на території якого воно розміщене;

(2) орган місцевого самоврядування, на території якого розміщено безхазяйну нерухому річ, зобов'язаний звернутися із заявою до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, для взяття безхазяйної нерухомої речі на облік.

Оскільки частина друга статті 355 ЦК України сформульовано імперативно, звернення з відповідною заявою є обов'язком, а не правом органу місцевого самоврядування.».

Відтак, суд погоджується із доводами позивача про те, що всупереч вимогам законодавства, Камінь-Каширською міською радою упродовж тривалого проміжку часу не вжито дієвих заходів, спрямованих на визнання об'єкту нерухомого майна - гідротехнічних споруд (дамби та шахтного водоскиду) безхазяйним майном, чим допущено протиправну бездіяльність. Зокрема, відповідачем: не проведено технічну інвентаризацію гідротехнічних споруди, що розташовані на земельній ділянці кадастровим номером 0721486400:02:000:0024; не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; не опубліковано у друкованих засобах масової інформації оголошення про взяття на облік гідротехнічних споруд, як безхазяйної нерухомої речі; після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі не подано до суду заяву про передання гідротехнічних споруд у комунальну власність; не подано до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, заяву про державну реєстрацію на підставі судового рішення права власності на гідротехнічні споруди.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджені належними і допустимими доказами, та враховуючи також, що у позовній заяві позивач обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту, тому поданий в інтересах держави позов керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури належить задовольнити.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Цивільного кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Камінь-Каширської міської ради щодо не вчинення дій, спрямованих на визнання гідротехнічних споруд, які знаходяться на земельній ділянці комунальної форми власності кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га, безхазяйним майном, та набуття права власності на вказане безхазяйне майно.

Зобов'язати Камінь-Каширську міську раду вчинити дії, спрямовані на визнання гідротехнічних споруд, які знаходяться на земельній ділянці комунальної форми власності кадастровим номером 0721486400:02:000:0024 площею 14,3606 га, безхазяйним майном та набуття права власності на них.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Камінь-Каширська окружна прокуратура (44501, Волинська область, місто Каміь-Каширський, вулиця Воля, 7, код ЄДРПОУ 02909915).

Відповідач: Камінь-Каширська міська рада (44501, Волинська область, місто Камінь-Каширський, вулиця Воля, 2, код ЄДРПОУ 34836909).

Суддя А.Я. Ксензюк