Постанова від 28.08.2025 по справі 933/613/25

Провадження № 3/933/416/25

Справа № 933/613/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 серпня 2025 року селище Олександрівка

Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А., розглянувши матеріали справи, які надійшли від військового коменданта тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою:

АДРЕСА_1 ,

- ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз'яснено при складанні протоколу,

- за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії Т0320 № 95 від 02.06.2025 року, - 02.06.2025 року у солдата ОСОБА_1 , під час перебування останнього у складі зведеного підрозділу військової частини, на території, що підсудна Олександрівському районному суду Донецької області, та виконання ним обов'язків військової служби були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння.

В подальшому, солдату ОСОБА_1 02.06.2025 близько 14 год. 00 хв. було проведено медичне обстеження у приміщенні КП «Олександрійський ЦПМСД» та за допомогою тесту Алкотестер AlcoScan A2 8000 було перевірено наявність парів алкоголю в повітрі, що видихається. При обстеженні було встановлено, що вміст алкоголю в повітрі, що видихається становить 0.99 проміле, про що був складений відповідний висновок.

ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, заперечень чи заяви про відкладення розгляду справи не надав. В матеріалах справи наявна його заява про розгляд справи без його участі (а.с.15).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 172-20 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

Суддя, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

За вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5-9 ст. 266-1 КУпАП, складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).

Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

За вимогами п. 14 «Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду», затвердженого постановою КМУ від 12.01.2024 року за № 32:

Лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд військовослужбовця/військовозобов'язаного, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок.

Висновок складається у трьох примірниках: по одному - для уповноваженої посадової особи, військовослужбовця/військовозобов'язаного, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.

З викладеного слідує, що документом, який підтверджує факт перебування особи у стані сп'яніння, після проведення огляду лікарем у закладі охорони здоров'я - є акт огляду на стан сп'яніння та висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння, який надається закладом охорони здоров'я за результатами огляду.

До протоколу не додано акту огляду на стан сп'яніння та висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння.

Долучена до протоколу довідка КП "Олександрівський центр первинної медико-санітарної допомоги Олександрівської селищної ради", не передбачена жодним нормативно-правовим актом.

Таким чином, при проведенні огляду ОСОБА_1 порушено процедуру проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння.

За вимогами ч. 9 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Суддя, оцінивши дослідженні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, поза розумним сумнівом не доведена, оскільки огляд на стан алкогольного сп'яніння, проведений з порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП та Інструкції затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 32, та є недійсним.

З огляду на викладене, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, як перебування військовослужбовця на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння при виконанні ним обов'язків військової служби, в умовах особливого періоду.

Окрім викладеного, суть адміністративного правопорушення викладена у протоколі та долучені до протоколу письмові докази, містять суперечливі відомості про обставини події.

Так у суті правопорушення, викладеній у протоколі, зазначено, що ОСОБА_1 перебував з ознаками алкогольного сп'яніння на території яка підсудна Олександрівському суду Донецької області.

Долучені до протоколу пояснення ОСОБА_1 містять відомості про його перебування у стані сп'яніння у районі м. Добропілля (а.с.6).

Протокол і Довідка (а.с.5) містять відомості про проведення огляду ОСОБА_1 у медзакладі селища Олександрівка.

Долучений до протоколу рапорт ОСОБА_2 , містить відомості про проведення огляду ОСОБА_1 у приміщені ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.7).

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 172-20 ч. 3, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, - закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.

Суддя Олександрівського

районного суду Попович І.А.