Справа № 645/4824/25
Провадження № 3/645/1115/25
27 серпня 2025 року м. Харків
Немишлянський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Мартинової О.М.,
секретар судового засідання - Селіверстової Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, учасника бойових дій, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_2 , -
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8 КУпАП, -
18.07.2025 року в провадження Немишлянського районного суду м.Харкова з УПП в Харківській області ДПП надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.1 ст. 173-2 та ч.2 ст. 173-8.
Постановою суду від 27.08.2025 року вищевказані адміністративні матеріали об'єднано в одне провадження та присвоєно номер справи №645/4824/25 провадження №3/645/1115/25.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №080233 від 09.07.2025 року, ОСОБА_1 , 09.07.2025 року близько 12 год. 00 хв. знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно своєї співмешканки гр. ОСОБА_2 , тобто умисні дії психологічного характеру, а саме ображав нецензурною лайкою та погрожував, чим було завдано шкоду психологічному здоров'ю гр. ОСОБА_2 .
Крім того, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №228380 від 09.07.2025 року, ОСОБА_1 , 09.07.2025 року близько 23 год. 00 хв. знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив відносно своєї співмешканки гр. ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме: виражався на її адресу нецензурною лайкою, погрожував фізичною розправою, внаслідок чого була завдана шкода психологічному здоров'ю постраждалої.
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №228379 від 09.07.2025 року, ОСОБА_1 09.07.2025 року порушив вимогу термінового заборонного припису стосовно кривдника серії АА №429260, яким гр. ОСОБА_3 було зобов'язано залишити місце проживання постраждалої особи, строком з 14:00 год. 09.07.2025 року до 14:00 год. 14.07.2025 року на 5 діб. гр. ОСОБА_1 повернувся за місцем проживання гр. ОСОБА_2 за адроесою: АДРЕСА_1 .
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, через канцелярію подав до суду заяву, у якій вказав, що доповнень та зауважень до протоколу не має, провину визнає в повному обсязі та щиро кається, просив справу розглядати за його відсутності, призначити мінімальний штраф.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст. 1 КУпАП).
Положення ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Ст. 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Ст. 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім протоколів, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:
- Формами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 09.07.2025 року.
- Заявами та поясненнями гр. ОСОБА_2 від 09.07.2025 року.
- Рапортом інспектора взводу1 роти 4 батальйону 4 УПП в Харківській області ДПП старшого лейтенанта поліції Лаптій Р.Є. від 09.07.2025 року.
- Рапортом поліцейського взводу 2 роти 4 батальйону 4 УПП в Харківській області ДПП старшого сержанта поліції Шимигіна П.М. від 11.07.2025 року.
- Терміновим заборонним приписом стосовно кривдника ОСОБА_1 від 09.07.2025 року;
- Поясненнями ОСОБА_1 від 09.07.2025 року.
- Рапортом інспектора взводу1 роти 4 батальйону 2 УПП в Харківській області ДПП молодшого лейтенанта поліції Криченка Є.
- Відеозаписами з нагрудних камер поліцейських, зроблених під час складання протоколів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , які зафіксовані на DVD-R диск.
Таким чином, з врахування викладеного, поліцейськими протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАД №080233 від 09.07.2025 року, серії №228380 від 09.07.2025 року та серії №228379 від 09.07.2025 року стосовно ОСОБА_1 складено в установленому законом порядку, відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8 КУпАП.
Згідно ст. 34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення є щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення ОСОБА_1 відповідно до статті 35 КУпАП, судом не виявлено.
Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу ОСОБА_1 , відсутність обставин, що обтяжують та наявність обставини, що пом'якшує відповідальність, з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, встановлених КУпАП.
Враховуюче те, що ОСОБА_1 вчинив кілька адміністративних правопорушень, відповідно до ст. 36 КУпАП стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто в межах санкції, встановленої ч.1 ст. 173-2 КУпАП, як більш серйозного правопорушення.
Зважаючи на вимоги статті 40-1КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної частиною 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір».
Проте, у відповідності з посвідченням серія НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є учасником бойових дій і має право на пільги встановлені законодавством України, для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України«Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій.
Таким чином, ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, як учасник бойових дій.
Керуючись ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8, ст.ст.283-285 КУпАП, п. 13 ч. 1 ст.5 ЗУ «Про судовий збір», суд-
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 173-2, ч.2 ст. 173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції ч.1 ст. 173-2 КУпАП, у виді штрафу у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 гривень 00 копійок.
Роз'яснити, що згідно ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Також роз'яснюємо що згідно ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О. М. Мартинова