Справа № 344/22845/24
Провадження № 3/344/663/25
28 серпня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Андрусів Л.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ;
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
17 грудня 2024 року о 08 год. 00 хв. по вул. Гната Хоткевича, 50 в м. Івано-Франківськ, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом марки «Dacia Logan» номерний знак НОМЕР_2 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд проводився у встановленому законом порядку у медичному закладі, що підтверджується висновком лікаря на стан наркотичного сп'яніння № 701. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9.а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, про причини неявки суду не повідомив.
Особи, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення, розпоряджаються своїми правами на власний розсуд, однак користуватися ними повинні сумлінно в межах процесуального закону відповідно до їх призначення тією мірою і в тих формах, які необхідні для досягнення мети провадження у справі.
Свідок ОСОБА_2 , якому роз'яснено вимоги ст. 272 КУпАП, пояснив суду, що працює лікарем наркологом, того дня проводив огляд ОСОБА_1 в кінці зміни. ОСОБА_1 пояснював йому, що вживав амфетамін місяць назад від вказаної події. Додав, що чоловік довго не міг здати сечу. Під час клінічного огляду в ОСОБА_1 були звужені зіниці очей, хоча при стані наркотичного сп'яніння у зв'язку із вживання амфетаміну зіниці мають бути розширені. ОСОБА_1 в клініці поводив себе нормально. В сечі амфетамін може триматися три-чотири тижні. Тест, який використовувати під час огляду є сертифікований МОЗ. Лабораторні дослідження не проводяться у зв'язку із відсутністю фінансування. Зауважив, що важливим є клінічне дослідження та тестування. Зауважив, що у ОСОБА_1 були незначні клінічні ознаки, тому він прийняв рішення написати стан наркотичного, однак сьогодні він міг би написати, що немає стану сп'яніння.
Однак, з'явився захисник ОСОБА_1 - Волосянко Р.О., пояснив, що огляд на стан наркотичного сп'яніння було проведено з порушення та його слід визнати недійсним. Зазначає, що не було проведено лабораторних досліджень, яке передбачено п. 10 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду. Також, зазначає, що висновок не підписаний лікарем наркологом, який слід вважати недійсним. Просить, справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
За таких обставин, керуючись ст. 268 КУпАП, справу можна розглянути у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів, яких достатньо для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Заслухавши думку захисника, пояснення свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з вимогами п. 2.9.а Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зазначений вище протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, протокол підписаний уповноваженою особою.
Так, в протоколі, відповідно до п. 9 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції (далі - Інструкція), в графі «дата, час, місце вчинення і суть вчиненого адміністративного правопорушення» викладена суть адміністративного правопорушення, яка відповідає ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеному у ч. 1 ст. 130 КУпАП, за якою складено протокол.
Матеріали провадження також не містять жодних відомостей щодо неправомірних дій працівників поліції під час зупинки транспортного засобу та складанні протоколу про адміністративне правопорушення, щодо оскарження цих дій, як і не містять результатів такого оскарження.
Відповідно до пункту 27 Постанови ПВССУ від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 19 грудня 2008 року № 18, керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.
Порядок проведення огляду на стан сп'яніння визначений ст. 266 КУпАП, приписами Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі - Інструкції), та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі - Порядку).
Відповідно до пункту 3 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказ Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 за № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858 визначені ознаки алкогольного, наркотичного сп'яніння чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, як слідує з наведеної Інструкції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно з п. 2 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, що затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 р. №1395, обов'язковому огляду підлягають водії транспортних засобів - учасники ДТП, унаслідок якої є особи, які отримали тілесні ушкодження.
Відповідно до вимог п.п. 2.9. а) Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Згідно з ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, є адміністративним правопорушенням і тягне за собою адміністративну відповідальність.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Аналогічні приписи містить Інструкція.
Дослідивши матеріали справи, встановлюючи наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 198597 від 17 грудня 2024 року, відповідно до якого водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП;
- зобов'язанням до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 198597 від 17 грудня 2024 року;
- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 701 від 17.12.2024 року, згідно з яким, ОСОБА_1 , перебуває у стані наркотичного сп'яніння. Слід звернути увагу, що даний висновок не був оскаржений, у визначеному законом порядку;
- рапортом поліцейського, відповідно до якого, повідомлено, що: на службовий планшет надійшов виклик «ДТП з потерпілим». Прибувши за адресою по вул. Гната Хоткевича, 50 в м. Івано-Франківськ було виявлено учасників ДТП, а саме водія ОСОБА_1 та потерпілу ОСОБА_3 .. Також, на місце події було викликано швидку допомогу та слідчо-оперативну групу. Потерпілу було доставлено до медичного закладу. Водія було доставлено до медичного закладу для проходження огляду на стан сп'яніння. У процесі огляду у воді ОСОБА_1 було виявлено стан наркотичного сп'яніння, що підтверджується висновком лікаря. У подальшому на водія ОСОБА_1 було складено адміністративні матеріали за ст. 125 КУпАП, ст. 124 КУпАП, ч. 1 ст. 130 КУпАП;
- копією пояснень ОСОБА_1 ;
- копією пояснень ОСОБА_4 ;
- витягом з ІПНП щодо ОСОБА_1 ;
- копією направлення на проведення освідчення водія транспортного засобу на предмет виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння щодо ОСОБА_1 від 17 грудня 2024 року;
- долученим до матеріалів відеозаписом, згідно з яким працівники поліції прибули на місце дорожньо-транспортної пригоди, виявлено учасників ДТП, а саме водія ОСОБА_1 та потерпілу ОСОБА_3 (clip 0 запис 08:20:31). Також, на місце події було викликано швидку допомогу та слідчо-оперативну групу. Потерпілу було доставлено до медичного закладу. Водія було доставлено до медичного закладу для проходження огляду на стан сп'яніння. ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння, результат - негативний (clip 1 запис 09:51:05). Також, він здав біологічний матеріал для встановлення стану наркотичного сп'яніння, тест виявився позитивним (clip 1 запис 11:05:26). Його було ознайомлено з правами, які передбачені ст. 268 КУпАП. У результаті проходження на останнього було складено відповідний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Досліджені судом відеозаписи досить інформативні, позбавлені упередження і суб'єктивного ставлення, мають безсторонній характер, є послідовними.
Щодо тверджень захисника Волосянка Р.О. про визнання висновку лікаря недійсним, суд вважає зазначити наступне.
Лікар медичного закладу самостійно, у відповідності до вимог Інструкції, проводить медичний огляд обстежуваної особи та застосовує різні методи дослідження з метою виявлення стану алкогольного або наркотичного сп'яніння і на підставі сукупності отриманих даних, оцінює їх за своїм внутрішнім переконанням, як особа яка має спеціальні знання та кваліфікацію і несе правову відповідальність за правильність свого висновку.
Відповідно до п. п. 16, 17, 20 Розділу III Інструкції висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акту медичного огляду.
Так, відповідно до копії Акту медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції Комунального некомерційного підприємства «Прикарпатський обласний клінічний центр психічного здоров'я Івано-Франківської обласної ради» №701 від 17.12.2024 року, вбачається, що ОСОБА_1 був оглянутий лікарем ОСОБА_2 , яким була застосована сукупність різних методів з метою виявлення стану сп'яніння, зазначені результати зовнішнього огляду, поведінки обстежуваної особи , стан свідомості, дані щодо мовної здатності, вегетативно-судиних реакцій, рухової сфери, наявність ознак нервово-психічних захворювань, органічного ураження нервової системи, використання технічних засобів для визначення наявності або вимірювання стану сп'яніння та їх результати. В акті зазначені дані про висновок та діагноз, а саме наркотичне сп'яніння. Зазначені дані про відібрання біологічного матеріалу 17.12.2024 року та їх результати. Заключний діагноз (за результатами огляду та тестів) РПП внаслідок вживання амфетаміну, гостра інтоксикація амфетаміну.
Проведення тесту за допомогою тест-систем є лабораторним дослідженням, передбаченим Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, під лабораторним дослідженням необхідно розуміти фізико-хімічні, біохімічні та біологічні методи дослідження, за допомогою яких можна аналізувати склад і властивості біологічних рідин і тканин людини. Проведення тесту є лабораторним дослідженням, яке дозволяє провести відповідний аналіз та у сукупності з іншими даними обстеження встановити лікарю медичного закладу чи перебуває водій транспортного засобу у стані наркотичного сп'яніння.
Експрес-тести на наявність наркотичних засобів використовують лабораторні методи для аналізу біологічного матеріалу (сечі), оскільки працюють на основі імунохроматографічного аналізу, який є різновидом лабораторного дослідження та використовують реакцію антиген-антитіло для виявлення певних наркотичних речовин або їх метаболітів і біологічного матеріалу (сечі).
При цьому, лікар медичного закладу самостійно вирішує питання щодо необхідності уточнення або підтвердження його висновку щодо аналізу біологічного матеріалу на зміст наркотичних засобів шляхом проведення більш ретельного лабораторного дослідження за допомогою газової хроматографія-мас-спектрометрія (ГХ-МС) або рідинної хроматографії-мас-спектрометрії (РХ-МС).
Лікар медичного закладу володіє відповідними знаннями, які носять спеціальний характер та досвідом, які дозволяють за допомогою передбачених методів провести медичне дослідження та отримати достатню інформацію, яка дозволяє прийти до висновку стосовно стану сп'яніння водія транспортного засобу.
Висновок лікаря може бути визнаний недопустимим доказом, коли судом буде встановлено, що він був зроблений у порушення встановленого законом порядку або лікарем медичного закладу, який не мав права проводити такий огляд і не мав належних повноважень.
Суд звертає увагу, що користування джерелом підвищеної небезпеки покладає на водія транспортного засобу певні додаткові обов'язки, які пов'язані із необхідністю забезпечення безпечного використання транспортних засобів.
Отже, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
Ураховуючи наведене, характер та ступінь суспільної небезпечності вчиненого адміністративного правопорушення, для попередження вчинення правопорушень в майбутньому на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
У той же час будь-яких даних про те, що ОСОБА_1 підлягає звільненню від судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», - матеріали справи не містять.
Керуючись ч. 1 ст. 130, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Відповідно до ст. 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання постанови про накладення штрафу, зазначена постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Людмила АНДРУСІВ