Постанова від 21.08.2025 по справі 932/7538/25

Справа № 932/7538/25

Провадження № 3/220/2847/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Дніпра Рибкін Олексій Анатолійович, за участю захисника Гелетія М.Т., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, голови політичної партії «Наш дім», яка зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст.212-21 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , яка станом на час вчинення адміністративного правопорушення була головою політичної партії «Наш дім», партія зареєстрована за адресою: вул. Бульвар Кельнський, буд.2, оф.610, м.Дніпро, не забезпечила подання звіту політичної партії «Наш дім» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І квартал 2025 року, останнім днем подання звіту за який є 12 травня 2025 року, чим порушила ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, про місце, дату та час розгляду справи була повідомлена належним чином.

Захисник Гелетій М.Т. в судовому засіданні заявив клопотання про закриття провадження у справі, в обґрунтування якого вказав, що вважає складений протокол про адміністративне правопорушення протиправним та безпідставним. По-перше, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.05.2024 було відкрито провадження у справі № 640/2942/20 за адміністративним позовом Міністерства юстиції України до політичної партії «Наш Дім» (код ЄДРПОУ 36764590) про анулювання реєстраційного свідоцтва, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача громадська організація «Контроль за виборами» за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Політична партія «Наш Дім» повністю визнала позов та не заперечувала щодо його задоволення у повному обсязі у зв?язку із тим, що вже 10 років не здійснює будь-яку діяльність.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 адміністративний позов Міністерства юстиції України до політичної партії «Наш Дім» про анулювання реєстраційного свідоцтва, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Громадська організація «Контроль за виборами» задоволено, а реєстраційне свідоцтво Політичної партії № 173-п.п. від 27.04.2009 - анульовано.

Згідно з статтею 24 Закону України «Про політичні партії», рішення суду про скасування реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об?єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.

Зважаючи на те, що центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об?єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами є Міністерство юстиції України, яке також було позивачем у зазначеній вище судовій справі, керівник політичної партії «Наш дім» ОСОБА_1 не несе відповідальність за відсутність у Єдиному державному реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення діяльності Політичної партії «Наш Дім». А так як політична партія «Наш дім» фактично є такою, що припинила свою діяльність, то немає й обов?язку щодо подання звітності, передбаченої статтею 18 Закону України «Про політичні партії»

По-друге, відповідно до абзацу шостого пункту восьмого Заключних положень Закону України «Про політичні партії», політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності за неподання чи подання до Національного агентства з питань запобігання корупції неповної та/або недостовірної інформації у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) у разі неможливості отримання політичною партією такої інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку. затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Відповідно до переліку обласних організацій та їх керівників Політичної партії «Наш Дім», Харківська обласна організація та Севастопольська обласна організація Політичної партії «Наш Дім» є такими, що підпадають під визначений перелік.

Крім того, Національне агентство з питань запобігання корупції неодноразово було повідомлено про те, що ОСОБА_1 ще 25.04.2016 року подала заяву про вихід з Політичної партії «Наш дім» за власним бажанням.

Крім того, звертає увагу суду, що Рішенням Міністерства Юстиції України Про державну реєстрацію рішення про припинення діяльності Політичної Партії «НАШ ДІМ» у зв?язку із скасуванням реєстрації від 23.06.2025 року №99/19-4 вирішено провести державну реєстрацію рішення про припинення діяльності Партії у зв?язку зі скасуванням реєстрації на підставі рішення Київського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року у справі №640/2942/20.

Крім того, приймаючи до уваги відсутність будь-яких негативних наслідків для держави, через те, що руху грошових коштів на балансових рахунках міських організацій Партії не було у позначені періоди, та зважаючи на те, що зазначені дії були несвідомими та без прямого умислу, вважає, що є всі підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУПАП.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні», до Звіту вносяться інформація про майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду, в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п?ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування.

Виходячи із вищенаведеного, в матеріалах справах є підтверджуючі копії з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про нульовий баланс рахунків міських організацій Партії, що дає можливість наголошувати на відсутності підстав для внесення таких відомостей.

Обставинами, які пом?якшують відповідальність ОСОБА_1 є:

- малозначність правопорушення (не подання повної інформації без мети приховування реального стану про майно, доходи, витрати та зобов?язань фінансового характеру, через нульовий балансовий стан рахунків міських організацій Партії, відсутність жодних негативних наслідків для держави у зв?язку із технічною опискою, з урахуванням, що незаповнена інформація є у вільному доступі та є загальнодоступною);

- надані вичерпні та підтверджені матеріалами пояснення про причину не подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру за I квартал 2025 року.

Оскільки, ключовою метою внесення інформації до Звіту про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру є контроль цільового використання коштів, отриманих політичною партією з державного бюджету на фінансування її статутної діяльності. В даному випадку - через відсутність будь якого руху коштів, допущені недоліки про технічну описку, шляхом внесення неповної інформації з нульовим балансом рахунків міських організації Партії до Звіту не передбачають приховування відомостей про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру, які є загальнодоступними.

ОСОБА_1 , будучи посадовою особою, яка зобов?язана відповідно до вимог Закону вносити відомості до Звіту, не ухилилася від його заповнення, не бажала приховати зазначену інформацію. Тож, є очевидним, що у даному випадку мова може йти лише про відсутність дисциплінованості у особи, тобто певного порядку поведінки, яка передбачає сумлінне ставлення до виконання всіх Законів, нормативних актів та загальновідомих правил.

Окрім того, держава фактично не понесла жодних негативних юридичних наслідків, оскільки хоча і інформація внесена до Звіту неповна, однак зазначена інформація є у вільному доступі та загальнодоступною, та не була прихована, й такої мети як не відображення особа не переслідувала. Натомість, для ОСОБА_1 юридичні наслідки притягнення до адміністративної відповідальності є занадто суворими Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв?язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Тому просить суд звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП у зв?язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись щодо неї усним зауваженням, а провадження в справі закрити.

Відповідно до ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Статтею 212-21 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії №50-33/987 від 04.06.2025 року, списком політичних партій, які не подали звіти за І квартал 2025 року, розміщеним на офіційному сайті НАЗК, письмовими поясненнями ОСОБА_1 .

Щодо доводів захисника про анульовання реєстраційного свідоцтва політичної партії «Наш дім» № 173-п.п. від 27.04.2009 рішенням Київського окружного адміністративного суду від 25.04.2025 у справі № 640/2942/20 суддя зазначає, що це рішення станом на дату вчинення адміністративного правопорушення не набрало законної сили, партія «Наш дім» не припинила свою діяльності, була зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, а тому зобов?язана була виконувати вимоги ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії України» щодо подачі до НАЗК звітів про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру.

Щодо доводів захисника про те, що відповідно до переліку обласних організацій та їх керівників політичної партії «Наш дім» Харківська обласна організація та Севастопольська обласна організація політичної партії «Наш дім» належать до переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а тому, як вважає захисник, згідно абз.6 п.8 Заключних положень Закону України «Про політичні партії України» політична партія «Наш дім» звільняється від встановленої законом відповідальності за неподання Звіту, оскільки не має можливості отримати інформацію в повному обсязі від зазначених місцевих організацій, суддя зазначає наступне.

Відповідно абзацу 7 підпункту 3 пункту 8 розділу VI Закону України «Про політичні партії в Україні», обставини, що свідчать про неможливість отримання політичною партією інформації в повному обсязі від її місцевих організацій, документального підтвердження не потребують. Про існування таких обставин політична партія письмово повідомляє Національне агентство з питань запобігання корупції протягом трьох робочих днів з дня подання відповідного звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов?язання фінансового характеру. У такому повідомленні політична партія зазначає відомості про її місцеві організації, від яких неможливо в повному обсязі отримати інформацію, необхідну для подання такого звіту, та місцем знаходження яких є територія територіальних громад, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

У зв'язку з цим зазначені захисником обставини не є правовими підставами для не забезпечення керівником партії подання звіту до НАЗК за I квартал 2025 року.

У задоволенні клопотання захисника Гелетія М.Т. про звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, у зв?язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення та закриття провадження у справі суддею відмовлено, оскільки вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення відноситься до адміністративних правопорушень, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення, і не є малозначним.

При цьому, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суддя вважає необхідним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у мінімальних межах санкції, передбаченої ст.212-21 КУпАП.

На підставі ст.40-1 КУпАП, з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 33-35, 36, 40-1, 212-21, 221, 283, 284, 287 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченою статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення і застосувати до неї адміністративне стягнення відповідно до статті 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, перерахувавши зазначену суму на рахунок отримувача: (IBAN) UA948999980313000106000004569, отримувач коштів: ГУК у Дніпропетровській області/Дніпровський район/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37988155, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу - адміністративний штраф у справі № 932/7538/25, протокол № 50-33/987 від 04.06.2025.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп., який перерахувати на розрахунковий рахунок отримувача: № UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Штраф має бути сплачений не пізніше ніж через 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Платіжний документ, що засвідчує факт сплати суми штрафу в повному обсязі надається до Шевченківського районного суду міста Дніпра.

У разі несплати штрафу в зазначений строк постанова надсилається органу державної виконавчої служби для її виконання в примусовому порядку.

Відповідно до положень статті 308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначений у відповідній статті цього Кодексу та зазначений у цій постанові, що становить 600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що у грошовому вимірі становить 10200 (десять тисяч двісті) грн.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.А. Рибкін