Справа № 306/1291/25
Провадження № 3/306/479/25
27 серпня 2025 року м.Свалява
Суддя Свалявського районного суду Закарпатської області Вінер Е. А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , українця, громадянина України,
у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.185-10 ч.1 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ЗхРУ №357095, 10 липня 2025 року близько 03 год. 00 хв. уповноваженою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 в районі н.п. Свалява Мукачівського району Закарпатської області було виявлено та затримано громадянина України ОСОБА_1 , який під час дії правового режиму воєнного стану здійснив злісну непокору законній вимозі військовослужбовця ДПСУ під ачс безпосереднього виконання ним службових обов'язків , пов'язаних із охороною державного кордону України, а саме: відмовився пред'явити документ, що посвідчує особу та вдався до втечі, після чого був затриманий.
Своїми діями громадянин України порушив вимоги ч. 2 ст. 23 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" , тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 185-10 КУпАП.
В судовому засіданні адвокат Іванцьо В. просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 статті 247 КУпАП.
Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Доведення вини правопорушника покладається на орган, що складає протокол про адміністративне правопорушення. Під доказуванням у провадженні у справах про адміністративні правопорушення слід розуміти процесуальну діяльність суб'єктів щодо збору, перевірки та оцінки доказів з метою встановлення об'єктивної істини у справі й прийняття на цій основі законного рішення.
В матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 185-10 КУпАП.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Пунктом 1 ст. 247 КУпАП передбачено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо в діях особи відсутній склад адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, провадження по даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185-10 ч.1 КУпАП у діях ОСОБА_1 .
Враховуючи вищевикладене, провадження у даній справі необхідно закрити.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, суддя,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.185-10 ч.1 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Свалявського
районного суду Закарпатської області Е. А. Вінер