іменем України
Справа № 126/1924/25
Провадження № 2-о/126/134/2025
"26" серпня 2025 р. м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Рудя О.Г.
з секретарем Кучанською В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бершадь цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Бершадський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території,-
ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи Бершадського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) звернулася в суд з даною заявою, в якій просить ухвалити рішення суду, яким встановити факт, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Донецьк Донецької області, Україна, народилася дитина - син ОСОБА_2 , матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка села Яревище Старовижівського району Волинської області, громадянка України, а батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець міста Донецьк Донецької області, громадянин України.
В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що вона - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка села Яревище Старовижівського району Волинської області та громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець міста Донецьк Донецької області, уклали шлюб 06.03.2010 року в місті Донецьк Донецької області.
ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в місті Донецьк Донецької області у неї та ОСОБА_3 народився син - ОСОБА_2 , що зокрема зафіксовано свідоцтвом про народження, виданим на тимчасово окупованій території України 08.05.2019 року серія НОМЕР_1 , Будьоннівським відділом записів актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки. Батьками дитини записані ОСОБА_3 (мова оригіналу російська « ОСОБА_3 ») громадянин України та ОСОБА_1 (мова оригіналу російська « ОСОБА_1 ») громадянка України.
Факт народження ОСОБА_2 також підтверджується медичними документами, а саме копією обмінної карти пологового будинку Центральної міської клінічної лікарні № 3 м. Донецьк та виписками з амбулаторної карти дитини.
Правильна вказівка даних батька дитини також підтверджується копією свідоцтва про шлюб між заявником та ОСОБА_3 . Серія НОМЕР_2 від 06.03.2010 та копією свідоцтва про народження другої старшої її дитини ОСОБА_4 . Серія НОМЕР_3 від 12.07.2010.
25.07.2016 року вона розірвала шлюб із ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території та не спілкується з ним з того часу. Дана обставина підтверджується копією довідки про шлюб з тимчасово окупованої території України № 05-116/400 від 25.03.2021.
Для проведення державної реєстрації народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , представник заявника, адвокат Раков А.В. звернувся до Бершадського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), однак відділ ДРАЦС відмовив йому в такій реєстрації, посилаючись на те, що ним для підтвердження факту народження ОСОБА_2 пред'явлено документ, виданий на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження.
Місто Донецьк Донецької області є тимчасово окупованою територією (відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
При народженні дитини їй видавалося медичне свідоцтво про народження
дитини, однак оригінал було здано до Будьоннівського відділу записів актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки для реєстрації народження у м. Донецьк. Копії його у неї не залишилось.
Тож, станом на сьогодні у неї відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження сина згідно вимог національного законодавства та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка.
Встановлення факту народження дитини їй необхідно для того, щоб зареєструвати факт народження дитини належним чином та отримати належне свідоцтво про народження дитини. З цією метою вона і звертається до суду.
Заявник ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилася, її представник - адвокат Раков А.В. надав клопотання, в якому просить розглянути справу в його відсутність та відсутність заявника, заяву підтримує.
Представник заінтересованої особи Бершадського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не явився.
Враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другої статті 317 ЦПК України, здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника заінтересованої особи, на підставі наявних у справі доказів.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених вимог, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення заявлених вимог з огляду на наступне.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суди розглядають справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч.1 та ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. ст. 293, 315 ЦПК України та роз'яснень п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", із змінами та доповненнями, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд вправі встановити факт народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Підставою для встановлення факту народження є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про народження громадянина в певний час і за певних обставин.
Відповідно до п. 18 Постанови Пленуму ВСУ від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п.1 Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно статей 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі -ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»), Окремі території України, що входять до складу Донецької області, є окупованими Російською Федерацією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституції України та законів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно з ст.18 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбаченихКонституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Постановою Верховної Ради № 254-VIII від 17.03.2016 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно доЗУ «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Згідно з ст. 4 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Частиною 3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Судом встановлено, що згідно з копією паспорта громадянина України НОМЕР_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка села Яревище Старовижівського району Волинської області.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та громадянин України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець міста Донецьк Донецької області, уклали шлюб 06.03.2010 року в місті Донецьк Донецької області, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб Серія НОМЕР_2 від 06.03.2010.
ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України в місті Донецьк Донецької області у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 народився син - ОСОБА_2 , що зокрема зафіксовано свідоцтвом про народження, виданим на тимчасово окупованій території України 08.05.2019 року серія НОМЕР_1 , Будьоннівським відділом записів актів цивільного стану Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки. Батьками дитини записані ОСОБА_3 (мова оригіналу російська « ОСОБА_3 ») громадянин України та ОСОБА_1 (мова оригіналу російська « ОСОБА_1 ») громадянка України.
Факт народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 також підтверджується медичними документами, а саме копією обмінної карти пологового будинку Центральної міської клінічної лікарні № 3 м. Донецьк та виписками з амбулаторної карти дитини від 11.05.2015.
Судом встановлено, що станом на сьогодні у заявника відсутні документи, які дозволяють зареєструвати народження її сина згідно вимог національного законодавства України та отримати свідоцтво про народження дитини, встановленого Україною зразка.
Встановлення факту народження дитини ОСОБА_1 необхідно для того, щоб зареєструвати факт народження дитини належним чином та отримати належне свідоцтво про народження дитини.
Таким чином, суд бере до уваги документи, надані заявником як доказ для встановлення факту народження сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та приходить до висновку, що нею надані суду достатні докази для вказаного факту.
Відповідно до ст.18 ЦПК України рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
У частині 4 ст. 317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Аналогічні положення містяться в п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України.
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, які узгоджуються між собою, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог заявника.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 13, 81, 211, 247, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Бершадський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території задовольнити.
Встановити факт народження дитини, а саме: що ІНФОРМАЦІЯ_5 в місті Донецьк Донецької області, Україна, народився ОСОБА_2 , матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженка села Яревище Старовижівського району Волинської області, громадянка України, а батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженець міста Донецьк Донецької області, громадянин України.
Роз'яснити заявникові, що рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення суду є підставою для реєстрації факту народження в установленому законом порядку і підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О. Г. Рудь