Справа № 202/20105/23
Провадження № 2/202/287/2025
26 серпня 2025 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд міста Дніпра у складі головуючої судді Марченко Н.Ю., за участю секретаря судового засідання Шульги А.О., представника позивачів ОСОБА_1 , розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування,
У листопаді 2023 року позивачі в особі свого представника - адвоката Цівань Н.В. звернулися з позовом, в якому просили визнати за кожним із них, ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , право власності на 1/3 частину житлового будинку та земельної ділянки, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Під час підготовчого провадження установлено, що після відкриття провадження у справі позивач ОСОБА_3 помер, що підтверджується повідомленням Індустріального відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про наявність актового запису про смерть № 3943 від 08.10.2024, складеного Дніпровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дніпровському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Також судом установлено, що згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилася.
Представник позивачів ОСОБА_1 у підготовчому засіданні не заперечувала проти закриття провадження в частині позовних вимог ОСОБА_3 .
Відповідач у підготовче засідання не з'явилася, в матеріалах справи наявна заява про розгляд без її участі.
Суд ураховує, що згідно з частиною 4 статті 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті.
Відповідно до статті 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина 1 статті 1270 ЦК України).
Суд звертає увагу, що вирішення питань, пов'язаних із зупиненням і закриттям провадження у цивільних справах врегульовано Главою 8 Розділу ІІІ Цивільного процесуального кодексу України, якою не передбачено дії суду в справах, які допускають правонаступництво при настанні смерті сторони, в разі неприйняття спадщини спадкоємцями, які можуть бути залучені до участі в справі як правонаступники.
Згідно з частиною 9 статті 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює побідні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Отже, приймаючи до уваги, що позивач ОСОБА_3 помер, строк для прийняття спадщини після його смерті сплив, спадкова справа не заводилася, спадкоємці, які можуть бути залучені до участі у справі, судом не установлені, заяв про вступ у справу як правонаступників позивача не надходило, суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі в частині позовних вимог ОСОБА_3 .
Керуючись ч. 9 ст. 10, п. 7 ч. 1 ст. 255, ст. 259-260 ЦПК України, суд
Провадження у цивільній справі в частині позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування закрити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду у п'ятнадцятиденний строк з дня її складання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів від дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Наталія Марченко