18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
28 серпня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/959/25
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши заяву про усунення недоліків у справі
за позовом виконавчого комітету Черкаської міської ради,
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова Якість "Благоустрій",
про визнання додаткової угоди недійсною,
14.08.2025 до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява виконавчого комітету Черкаської міської ради з вимогою визнати додаткову угоду №1 від 25.09.2019 до договору на надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси №1-26/04/19 від 26.04.2019 недійсною.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент укладання додаткової угоди №1 від 25.09.2019 до договору про надання послуг з вивезення побутових відходів (великогабаритних та ремонтних) на території міста Черкаси №1-26/04/19 від 26.04.2019 до відповідача не переходили права та обов'язки за договором, тобто відповідач на думку позивача не мав права укладати дану додаткову угоду.
Ухвалою від 19.08.2025 суддя залишила позовну заяву виконавчого комітету Черкаської міської ради без руху, встановила позивачу строк - який не перевищує десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду на виконання ч. 2 ст. 164 ГПК України витягу з розподільчого балансу товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехбудконструкція" від 22.11.2021; витягу з протоколу товариства з обмеженою відповідальністю "Сантехбудконструкція" №1122/21 від 22.11.2021; передавального акта товариства з обмеженою відповідальністю "Благоустрій 2021" від 18.02.2022; протоколу товариства з обмеженою відповідальністю "Благоустрій 2021" №0221/1 від 21.02.2022; протоколу товариства з обмеженою відповідальністю "Управлінська компанія "Нова якість" Благоустрій" №0223/1 від 23.02.2022.
25.08.2025 за допомогою системи "Електронний суд" через електронний кабінет Кравця Іллі Володимировича надійшла заява про усунення недоліків від імені виконавчого комітету Черкаської міської ради. До такої заяви додано електронну довіреність на справу 925/959/25 про уповноваження Кравця Іллі Володимировича на представлення інтересів виконавчого комітету Черкаської міської ради в судах України.
Ухвалою від 26.08.2025 суд заяву про усунення недоліків виконавчого комітету Черкаської міської ради повернув без розгляду.
27.08.2025 за допомогою системи "Електронний суд" через електронний кабінет Кравця Іллі Володимировича надійшла заява про усунення недоліків від імені виконавчого комітету Черкаської міської ради. До поданої заяви, окрім електронної довіреності, додано розпорядження міського голови м. Черкаси Про призначення Кравця І.В. з 03.04.2023 на посаду заступника начальника управління вуличної інфраструктури департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради як такого, що зарахований до кадрового резерву, в порядку переведення з посади начальника юридичного відділу департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради та посадову інструкцію заступника начальника управління вуличної інфраструктури департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради, відповідно до п. 2.1. якої, заступник начальника управління, зокрема, здійснює представництво інтересів виконавчого комітету Черкаської міської ради та Черкаської міської ради в судах, інших державних та недержавних підприємствах, установах, організаціях, незалежно від форми власності за дорученням міського голови по питанням, що стосуються повноважень департаменту згідно Положення про департамент дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради.
Ухвалою від 27.08.2025 суд заяву про усунення недоліків виконавчого комітету Черкаської міської ради повернув без розгляду, зазначивши при цьому, що для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, статуті, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи без додаткового уповноваження (довіреності, доручення).
Оскільки Кравець Ілля Володимирович, відповідно до наданої посадової інструкції має право здійснювати представництво юридичної особи в суді лише за дорученням, суд дійшов висновку про відсутність доказів того, що Кравець І.В. є представником виконавчого комітету Черкаської міської ради в порядку самопредставництва. Також судом встановлено, що така особа не є адвокатом. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що Кравець І.В., враховуючи подані докази, не має повноважень на представництво інтересів у суді виконавчого комітету Черкаської міської ради у справі, що розглядається за правилами загального позовного провадження.
28.08.2025 за допомогою системи "Електронний суд" через електронний кабінет Кравця Іллі Володимировича надійшла заява про усунення недоліків від імені виконавчого комітету Черкаської міської ради. До поданої заяви, окрім раніше поданих електронної довіреності, розпорядження міського голови м. Черкаси Про призначення Кравця І.В. з 03.04.2023 на посаду заступника начальника управління вуличної інфраструктури департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради та посадової інструкції заступника начальника управління вуличної інфраструктури департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради, Кравець І.В. додав Положення про департамент дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Дослідивши подане Положення про департамент дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради (далі - Положення), суд встановив, що відповідно до п. 1.4. останнього, Департамент є самостійною юридичною особою (самостійним виконавчим органом Черкаської міської ради), зареєстрованою у встановленому порядку, має самостійний баланс, розрахунковий рахунок, круглу печатку із зображенням Державного Герба України, печатки, штампи та відповідні бланки із своїм найменуванням, рахунки спеціальних коштів та інші рахунки, передбачені чинним законодавством України, може бути позивачем та відповідачем у судах.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Департамент дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради має ідентифікаційний код відмінний від ідентифікаційного коду позивача та іншого керівника.
Отже, Департамент дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради є самостійною юридичною особою (самостійним виконавчим органом Черкаської міської ради), тобто не є позивачем у цій справі.
Відповідно до розділу 3 Положення, Департамент має право здійснювати самопредставництво у судах.
З викладеного випливає право керівника Департаменту дорожньо-транспортної інфраструктури та екології Черкаської міської ради здійснювати представництво саме Департаменту як окремої юридичної особи в порядку самопредставництва в суді. Тобто, додане Кравцем І.В. Положення жодним чином не підтверджує наявності у нього повноважень бути представником Виконавчого комітету Черкаської міської ради в порядку самопредставництва. З огляду на викладене, суд доходить висновку, що Кравець І.В., враховуючи подані докази, не має повноважень на представництво інтересів у суді Виконавчого комітету Черкаської міської ради у справі, що розглядається.
Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом. (ч. 3 ст. 169 ГПК України)
Письмова заява, клопотання чи заперечення підписується заявником або його представником. (ч. 2 ст. 170 ГПК України)
Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду. (ч. 4 ст. 170 ГПК України)
Підсумовуючи викладене, подана від імені Виконавчого комітету Черкаської міської ради заява про усунення недоліків підлягає поверненню без розгляду, оскільки підписана заявником, який не має повноважень на представництво Виконавчого комітету Черкаської міської ради в порядку самопредставництва, враховуючи додані до заяви про усунення недоліків докази.
Водночас суд зауважує, що оскільки така заява надійшла до суду в електронному вигляді, то не підлягає поверненню у паперовому вигляді.
Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до довідки про доставку електронного листа, ухвала про залишення позовної заяви без руху доставлена позивачу в його електронний кабінет 20.08.2025 о 02:36.
Отже, десятиденний строк на усунення недоліків позовної заяви спливає 01.09.2025 (десятий день - 30.08.2025 - субота, вихідний день).
За ч. 3-4 ст. 174 ГПК України - якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись ст. 170, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Заяву про усунення недоліків за підписом Кравця Іллі Володимировича повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали надіслати заявнику за допомогою системи "Електронний суд".
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА