79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128
20.08.2025 Справа № 914/1209/25
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Трускавецького В. П., за участю секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянувши у відкритому попередньому засіданні матеріали
заяви: Головного управління ДПС у Житомирській області, м. Житомир,
про:грошові вимоги у розмірі 196?676,49 грн,
до боржника:Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирщина-Агро» (82402, Львівська обл., Стрийський р-н, м. Стрий, вул. Остапа Нижанківського, 5; ідентифікаційний код 39218946).
За участю:
від Головного управління ДПС у Львівській області:Підгайний О. І. - представник,
від Головного управління ДПС у Житомирській області:не з'явився,
від ТзОВ «Житомирщина-Агро»: не з'явився,
розпорядника майна:Козій В. Ю. - арбітражний керуючий,
1. 16 квітня 2025 року до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро».
2. Ухвалою суду від 17.04.2025 подану заяву залишено без руху та встановлено заявнику строк 10 (десять) календарних днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, а саме надання доказів авансування винагороди арбітражному керуючому, інформації про заінтересованість кредитора стосовно боржника, заяви арбітражного керуючого про участь у справі.
3. 18 квітня 2025 року суду подано заяву Головного управління ДПС у Львівській області, у якій надано пояснення щодо авансування винагороди арбітражному керуючому та повідомлено про відсутність заінтересованості стосовно боржника (вх. № 10164/25).
4. Також, 18.04.2025 подано суду заяву арбітражного керуючого Козія В. Ю. про участь у справі (вх. № 1670/25).
5. Ухвалою суду від 23.04.2025 заяву Головного управління ДПС у Львівській області прийнято до розгляду у підготовчому засіданні, яке призначено на 05.05.2025 о 13:00 год.
6. Ухвалою суду від 05.05.2025 підготовче засідання відкладено на 11.06.2025.
7. Ухвалою суду від 11.06.2025 підготовче засідання відкладено на 18.06.2025.
8. 16 червня 2025 року ініціюючим кредитором подано суду пояснення щодо розрахунку заявлених грошових вимог (вх. № 16006/25).
9. Ухвалою суду від 18.06.2025, суд серед іншого, відкрито провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро»; визнано вимоги кредитора Головного управління ДПС у Львівській області у розмірі 4 174 074,41 грн основної заборгованості та 30 280,00 грн судового збору, а також вимоги в розмірі 3 944 892,98 грн штрафу та 964 564,67 пені, які не враховуються як підстава для відкриття провадження у справі про банкрутства; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів ТзОВ «Житомирщина-Агро»; введено процедуру розпорядження майном ТзОВ «Житомирщина-Агро»; розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Козія В. Ю.; постановлено оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро»; попереднє засідання суду призначено на 20.08.2025 о 10:30 год.
10. Повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро» оприлюднено на офіційному веб-порталі судової влади України 18.06.2025.
11. 01 липня 2025 року суду Головним управлінням ДПС у Житомирській області подано заяву про грошові вимоги до боржника у розмірі 196 676,49 грн.
12. Ухвалою суду від 07.07.2025 заяву Головного управління ДПС у Житомирській області залишено без руху, встановлено заявнику строк 5 (п'ять) календарних днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.
13. 10 липня 2025 року Головним управлінням ДПС у Житомирській області подано клопотання про усунення недоліків (вх. № 18525/25).
14. Ухвалою суду від 16.07.2025 заяву Головного управління ДПС у Житомирській області про грошові вимоги в розмірі 196?676,49 грн до ТзОВ «Житомирщина-Агро» прийнято до розгляду; повідомлено Головне управління ДПС у Житомирській області, що попереднє засідання суду призначене на 20.08.25 о 10:30 год.; зобов'язано розпорядника майна Козія В. Ю. письмово повідомити Головне управління ДПС у Житомирській області і суд про результати розгляду поданої заяви про грошові вимоги до боржника, зазначивши при цьому підстави визнання чи відхилення заявлених вимог.
15. 23 липня 2025 року розпорядником майна подано відзив на заяву Головного управління ДПС у Житомирській області про грошові вимоги в розмірі 196?676,49 грн до ТзОВ «Житомирщина-Агро» (вх. № 19661/25), у якій визнано заявлені вимоги у заявленому розмірі.
16. 18 серпня 2025 року розпорядником майна подано звіт (проміжний) про здійснення процедури розпорядження майна за період з 18.06.2025 по 18.08.2025 (вх. № 21672/25).
17. У попереднє засідання 20.08.2025 з'явився представник Головного управління ДПС у Львівській області та розпорядник майна, які висловили свої позиції щодо заяви Головного управління ДПС у Житомирській області про грошові вимоги до боржника, та не заперечили проти її розгляду судом в даному засіданні.
18. Відповідно до частини 1 статті 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
19. Суд констатує, що заява Головного управління ДПС у Житомирській області про грошові вимоги до боржника подано до суду в строк передбачений ч. 1 ст. 45 КУзПБ.
20. Пунктами 2, 4 частини 6 статті 45 КУзПБ закріплено, що заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
21. Розглянувши у попередньому засіданні заяву Головного управління ДПС у Житомирській області про грошові вимоги до боржника, суд встановив таке.
22. Як зазначено у заяві та підтверджується доданими до неї матеріалами, до відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро» у боржника виникли зобов'язання зі сплати податків та зборів на загальну суму 196 776,49 грн, з яких:
- 150 338,52 грн заборгованості зі сплати податків та зборів, не віднесених до інших категорій;
- 46 337,97 грн заборгованості зі сплати єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників.
23. Заборгованість у розмірі 150 338,52 грн зі сплати податків та зборів, не віднесених до інших категорій, включає в себе:
- 65 926,00 грн - основного платежу, розмір якого підтверджується розрахунками сум податку на додану вартість по операціях з сільськогосподарськими товарами/послугами, що підлягають сплаті до державного бюджету та перерахуванню на спеціальний рахунок (ДС10) № 9239739738 від 13.12.2016, а також на спеціальний рахунок (ДС10) № 9247345383 від 20.12.2016;
- 84 236,45 грн - штрафу, розмір якого підтверджується рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 240/1115/19 (присуджено до стягнення з ТзОВ «Житомирщина-Агро» в тому числі 84 236,45 грн штрафу за податковими повідомленнями-рішеннями (форма Ш) № 0002161201 від 02.03.2017 та № 0044265112 від 24.04.2018);
- 176,07 грн - пені, розмір якої підтверджується розрахунком з інтегрованої картки платника податків та рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 240/1115/19.
24. Заборгованість у розмірі 46 337,97 грн зі сплати єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників включає в себе:
- 45 312,18 грн - основного платежу, розмір якого підтверджується податковими деклараціями платника єдиного податку четвертої групи № 9261856323 вiд 11.01.2017, № 9261613383 вiд 01.12.2016, № 9019743164 вiд 18.02.2016, № 9231545610 вiд 02.12.2016 та № 9237031048 вiд 01.12.2016, № 9019743513 від 18.02.2016, № 9231543835 від 24.11.2016, № 9019743948 від 18.02.2016, № 9261812879 від 11.01.2017;
- 347,52 грн - штрафу, розмір якого підтверджується рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 240/1115/19 (присуджено до стягнення з ТзОВ «Житомирщина-Агро» в тому числі 1 157,60 грн штрафу за податковими повідомленнями-рішеннями (форма Р) № 0020131401 вiд 16.08.2018);
- 678,27 грн - пені, розмір якої підтверджується розрахунком з інтегрованої картки платника податків.
25. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.
26. Згідно з п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
27. Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство.
28. Порядок виникнення грошових зобов'язань щодо сплати податків та зборів визначений ПК України, положеннями пунктів 1.1. та 1.3 статті 1 якого унормовано, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Однак, питання погашення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені КУзПБ, регулюються цим Кодексом.
29. Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України контролюючими органами є, зокрема, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
30. Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
31. Згідно з п.п.п. 16.1.4 п.16.1 ст 16 ПК України до обов'язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законом терміни.
32. ПК України дає визначення грошового зобов'язання, яке є спеціальним для цілей податкового законодавства, а саме - грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (п. 14.1.39. ПК України).
33. Податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (пп. 14.1.156 п.14.1 ст. 14 ПК України).
34. Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
35. Відповідно з п. 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
36. Згідно з пунктом 31.1 статті 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
37. Положеннями пп. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
38. Згідно з пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
39. Відповідно до п. 57.3 ст. 57 цього ж Кодексу, У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
40. Керуючись вищевикладеними нормами законодавства, дослідивши матеріали заяви Головного управління ДПС у Житомирській області з грошовими вимогами до боржника та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги на суму 196 676,49 грн обґрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають визнанню судом.
41. У заяві про грошові вимоги до боржника Головне управління ДПС у Житомирській області області також просить суд визнати кредиторські грошові вимоги до ТзОВ «Житомирщина-Агро» в сумі 4 844,80 грн сплаченого судового збору.
42. Така вимога пов'язана з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді, а тому теж підлягає визнанню.
43. Черговість задоволення вимог кредиторів визначена статтею 64 КУзПБ.
44. Згідно з абз. 5 п. 1 ч. 1 ст. 64 Кодексу України з процедур банкрутства, у першу чергу задовольняються: витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.
45. Вимоги щодо сплати податків і зборів (обв'язкових платежів), згідно з приписами зазначеної вище норми закону задовольняються у третю чергу, а у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
46. За наведених обставин та правових норм, грошові вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області області до ТзОВ «Житомирщина-Агро» у розмірі 4 844,80 грн підлягають внесенню до першої черги реєстру вимог кредиторів, 111 238,18 грн підлягають внесенню до третьої черги реєстру вимог кредиторів та 85 438,31 грн підлягають внесенню до шостої черги реєстру вимог кредиторів.
Керуючись ст. ст. 2, 45, 46, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 3, 12, 129, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Житомирсбькій області (10003, місто Житомир, вулиця Тютюнника Юрка, будинок 7; ідентифікаційний код 44096781) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирщина-Агро» (82402, Львівська обл., Стрийський р-н, м. Стрий, вул. Остапа Нижанківського, 5; ідентифікаційний код 39218946) визнати у розмірі 201 521,29 грн, з яких:
- 4 844,80 грн судового збору підлягають внесенню до першої черги реєстру вимог кредиторів;
- 111 238,18 грн підлягають внесенню до третьої черги реєстру вимог кредиторів;
- 85 438,31 грн підлягають внесенню до шостої черги реєстру вимог кредиторів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені Кодексом України з процедур банкрутства та Господарським процесуальним кодексом України.
Повна ухвала складена 25.08.2025.
Суддя Трускавецький В.П.