154/2463/25
3/154/1418/25
28.08.2025 Суддя Володимирського міського суду Волинської області Пустовойт Т.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі слів не працюючого, пенсіонера, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 173-2 КУпАП
25.06.2025 року до Володимирського міського суду Волинської області надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ознаками адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився з невідомих суду причин, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
За таких обставин та враховуючи, що положеннями ст.268КУпАП визначений вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою і справа за ч. 3 ст.173-2Кодексу України про адміністративніправопорушення до таких не відноситься, розгляд справи здійснюється за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Судом встановлено, що 18.06.2025 року, близько 20 год. 20 хв., ОСОБА_1 , будучи 09.04.2025 року притягнутим до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, перебуваючи за адресою свого проживання: АДРЕСА_1 , повторно протягом року, вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру відносно своєї дружини ОСОБА_2 , а саме: словесно ображав, принижував, вдарив.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596097 від 18.06.2025 року, рапортом, заявою ОСОБА_2 , письмовими поясненями порушника, формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, копією терміновим заборонним приписом стосовно кривдника.
Вивчивши матеріали справі, враховуючи дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, та те, що ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав, що свідчить його підпис у протоколі про адміністративне правопорушення, наслідки вчиненого ним правопорушення та ступінь його вини, вимоги ч. 2 ст. 36 КУпАП, вважаю за необхідне притягнути його до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП і застосувати до нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020,00 грн.
При накладенні стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують його відповідальність судом не встановлено.
Відповідно до ч. 5 ст. 283 КУпАП постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративніправопорушення, передбачені статтями 173 - 2 і 173 - 6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно достатті 39 - 1цього Кодексу.
Суд вважає, що у даній справі наявна необхідність направлення ОСОБА_1 , на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, що передбаченост. 39-1 КУпАП, оскільки накладення штрафу при притягненні особи да адміністративної відповідальності попереднього разу не виконало свого виховного ефекту, отже особа не усвідомила недопустимість вчинення дій, які кваліфікуються, як домашнє насильство.
Відповідно з метою зміни насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків ОСОБА_1 слід направити на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Суб'єкт, відповідальний за виконання програм для кривдників, організовує та забезпечує проходження кривдниками таких програм. Виконання програм для кривдників стосовно дітей-кривдників здійснюється з урахуванням вікових та психологічнихособливостей дітей. З метою запобігання повторному вчиненню домашнього насильства та забезпечення виконання програми для кривдника дитину-кривдника може бути тимчасово влаштовано до родичів, у сім'ю патронатного вихователя або до установи для дітей незалежно від форми власності та підпорядкування, в яких створені належні умови для проживання, виховання, навчання та реабілітації дитини відповідно до її потреб. Виконання програм для кривдників забезпечують фахівці, які пройшли відповідне навчання. Кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством. Кривдник повинен мати можливість відвідувати програму для кривдників за власною ініціативою на добровільній основі. У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдникадо відповідальностіза непроходженняпрограми длякривдників незвільняє йоговід обов'язкупройти такупрограму. У разі притягнення кривдника, зокрема дитини-кривдника, до кримінальної відповідальності судом на нього може бути покладено обов'язок пройти пробаційну програму відповідно допункту 4частини другої статті 76 Кримінального кодексу України.
Вказана міра адміністративного стягнення, а також направлення ОСОБА_3 на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство, буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
На підставі ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 , слід також стягнути судовий збір у сумі 605 грн. 60 коп.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 36, 40-1, 173-2, 221, 283-285, 294 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп.
Направити ОСОБА_1 на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство (програми для кривдників), до Володимирського центру соціальних служб (вул. Героїв Майдану, 2а, с.Заріччя, Володимирський район Волинська область), строком на три місяці.
Стягнути з ОСОБА_1 , в дохід держави, судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. за наступними реквізитами:отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ:37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір, Володимирський міський суд Волинської області.
У разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, з останнього підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, в порядку примусового виконання постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Володимирський міський суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Тетяна ПУСТОВОЙТ