1-кп/130/220/2025
130/1129/25
Іменем України
27.08.2025 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
розглянувши у судовому засіданні в м. Жмеринка кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки та жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, з середньою технічною освітою, працюючої продавцем в ТОВ «М'ясний Майстер», вдови, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, відомості про який внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22024020000000133 від 15.05.2024,
за участі сторін кримінального провадження:
прокурора ОСОБА_4 ,
обвинуваченої ОСОБА_3 ,
Обвинувачена ОСОБА_3 , в період 11.04.2024, 25.04.2024, 19.08.2024, 19.10.2024 перебуваючи у с. Браїлів, Жмеринського району, Вінницької області, умисно, знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, шляхом вчинення активних дій, висловлення погроз та звернення до невизначеного кола осіб, задля їх підбурення до вчинення протиправних дій та формування у останніх негативного відношення до військовослужбовців Збройних Сил України, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та інших військових формувань України у період дії воєнного стану, вчиняла дії, що несуть собою оповіщення на велике коло людей місць перебування військовослужбовців Збройних Сил України та територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, які здійснюють заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, що у період дії воєнного стану призводить до підриву морально-психологічного стану та бойового духу військовослужбовців Збройних Сил України, створює негативний образ військовослужбовців Збройних Сил України та територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у суспільстві і призводить до зниження рівня підтримки суспільством Збройних Сил України, чим умисно перешкоджала законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань під час здійснення ними призову на військову службу в особливий період за наступних обставин:
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
У відповідності до ст. 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Пунктом 9 ст.1 Закону України «Про національну безпеку» від 21.06.2018 № 2469-VIII (далі - Закон «Про національну безпеку») визначено, що національна безпека України - це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності, демократичного конституційного ладу та інших національних інтересів України від реальних та потенційних загроз.
У відповідності до п. 2 ст. 1 Закону «Про національну безпеку», воєнна безпека - це захищеність державного суверенітету, територіальної цілісності і демократичного конституційного ладу та інших життєво важливих національних інтересів від воєнних загроз.
Згідно п.п. 44-45 рішення Ради національної безпеки та оборони України від 14.09.2020, основним завданням у сфері воєнної безпеки є розвиток потенціалу стримування. Безумовним пріоритетом є боєздатні Збройні Сили України, підготовлений і вмотивований військовий резерв та ефективна територіальна оборона, які у поєднанні зі спроможностями інших органів сектору безпеки і оборони здатні завдати таких неприйнятних для противника втрат на землі, у повітрі, на морі та у кіберпросторі, що унеможливить реалізацію його агресивних намірів. Держава врахує уроки гібридної агресії проти України, бойових дій на Близькому Сході у нових доктринальних підходах до забезпечення воєнної безпеки.
Пунктом 22 частини III Стратегії забезпечення державної безпеки, ухваленої рішенням Ради національної безпеки та оборони України від 16.02.2002 року (далі - Стратегія) визначено, що державна політика у сфері державної безпеки спрямовується на попередження, своєчасне виявлення і запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам державній безпеці України, припинення розвідувальних, терористичних, диверсійних та інших протиправних посягань спеціальних служб іноземних держав, а також організацій, окремих груп та осіб на державну безпеку України, усунення умов, що призводять до цих загроз та причин їх виникнення.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-ХІІ (далі - Закон) Збройні Сили України (далі ЗСУ) - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Збройні Сили України забезпечують стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорону повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
У відповідності до ст. 3 Закону організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Згідно ст. 12 Закону підготовка Збройних Сил України до виконання покладених на них Конституцією України завдань, організація та забезпечення їх виконання, підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, виховна робота, збереження життя і здоров'я особового складу, забезпечення законності та військової дисципліни у Збройних Силах України здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів відповідно до вимог Конституції України та законів України, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері оборони.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII (далі - Закон «Про оборону України») військове формування - створена відповідно до законодавства України сукупність військових з'єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Збройна агресія - застосування іншою державою або групою держав збройної сили проти України. Вторгнення або напад збройних сил іншої держави або групи держав на територію України, а також окупація або анексія частини території України вважається збройною агресією.
Статтею 4 Закону «Про оборону України» визначено, що у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях.
Положеннями ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3542-XII (далі - Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Цим же законом особливий період визначено як період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Пунктом 8 ст. 4 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Згідно п. 5 ст. 22 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади.
Пунктами 1, 3 цієї ж статті Закону зобов'язано громадян з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; під час мобілізації з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин.
Пунктом 2 ст. 26 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено настання відповідальності громадян за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно ст. 17 Закону «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон «Про військовий обов'язок і військову службу») захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 1 Закону «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.
Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення) Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Пунктом 8 Положення визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 9 Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.
Після того, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України, перетнувши лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому було неодноразово продовжено, і наразі він діє строком до 14 лютого 2024 року.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022, затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, оголошено проведення загальної мобілізації.
Строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався Указами Президента України і наразі його продовжено до 14 лютого 2024 року.
На виконання вимог Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про оборону України», «Про військовий обов'язок і військову службу», вищевказаних Указів Президента України про проведення загальної мобілізації, Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.12.2016 № 921, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, інших нормативних документів, наказів та директив Генерального штабу, мобілізаційних розпоряджень працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки стали систематично проводитись заходи з встановлення мобілізаційного ресурсу держави та подальшого доукомплектування ЗСУ і інших військових формувань у відповідності до штатів воєнного стану, ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, виклику громадян для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, призову під час мобілізації, в т.ч. серед внутрішньо переміщених осіб, які не виконують правила військового обліку, і після початку повномасштабного вторгнення зс рф змінили місце проживання та не актуалізували інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не стали на військовий облік та ухиляються від нього, та інші заходи з мобілізації людських ресурсів з метою доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань з метою забезпечення оборони України в особливий період, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями, а також забезпечення виконання військового обов'язку громадянами України.
Так, жителька с. Браїлів Жмеринського району Вінницької області ОСОБА_3 , знаючи, що діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі і серед осіб, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, умисно, діючи з мотивів явної неповаги до суспільства, Збройних Сил України та їх представників, а також держави в цілому, вирішила перешкодити законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, зокрема військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 під час здійснення ними мобілізаційних заходів в особливий період.
Зокрема, громадянка ОСОБА_3 , діючи умисно, з мотивів явної неповаги до авторитету правоохоронних органів та органів державної влади, діючи протиправно, усвідомлюючи суспільну небезпеку своїх дій та бажаючи їх настання, з метою перешкоджання законній діяльності іншого військового формування, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи за адресою робочого місця - магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_2 , 11.04.2024 о 08:11 ОСОБА_3 , використовуючи власний мобільний термінал та зі свого особистого облікового запису у месенджері «Вайбер» під іменем користувача « ОСОБА_5 ))))», який прив'язаний до власного абонентського номеру НОМЕР_1 , здійснила фотозйомку та розмістила у спільноті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у месенджері «Вайбер» 2 світлини з людьми у військовій формі та написала о 08:13 повідомлення наступного змісту: «Повістки роздають в центрі Браїлова », після чого виставила ще одну світлину з людьми у військовій формі поблизу службового автомобіля.
Продовжуючи свій злочинний намір, перебуваючи за адресою робочого місця - магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у АДРЕСА_2 , 25.04.2024 о 11:19 ОСОБА_3 , використовуючи власний мобільний термінал та зі свого особистого облікового запису у месенджері «Вайбер» під іменем користувача « ОСОБА_5 ))))», який прив'язаний до власного абонентського номеру НОМЕР_1 , здійснила фотозйомку та розмістила у спільноті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у месенджері «Вайбер» світлину, на якій зображені особи у військовій формі, які спілкуються з особою у цивільному одязі. Надалі, 25.04.2024 о 12:55 ОСОБА_3 , розмістила у спільноті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у месенджері «Вайбер» світлину, на якій знаходились працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 та автомобіль патрульної поліції.
Окрім цього, продовжуючи злочинну діяльність, перебуваючи за адресою робочого місця - магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у АДРЕСА_2 , 19.08.2024, о 07:39, 09:23 та 09:24, ОСОБА_3 , використовуючи власний мобільний термінал та зі свого особистого облікового запису у месенджері «Вайбер» під іменем користувача « ОСОБА_5 ))))», який прив'язаний до власного абонентського номеру НОМЕР_1 , здійснила фотозйомку та розмістила у спільноті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у месенджері «Вайбер» 4 світлини, на яких зображені співробітники національної поліції, ТЦК та СП на службовому транспорті на території поблизу магазину.
Продовжуючи реалізовувати свій злочинний намір, перебуваючи за адресою робочого місця - магазину « ІНФОРМАЦІЯ_3 » у АДРЕСА_2 , 19.10.2024 о 11:22 та 11:23, ОСОБА_3 , використовуючи власний мобільний термінал та зі свого особистого облікового запису у месенджері «Вайбер» під іменем користувача « ОСОБА_5 ))))», який прив'язаний до власного абонентського номеру НОМЕР_1 , здійснила фотозйомку та розмістила у спільноті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » у месенджері «Вайбер» 2 світлини, на яких зображені співробітники національної поліції, ТЦК та СП, їх службових автомобілів, які знаходили на прилеглій до вищевказаної споруди території.
Внаслідок вчинених ОСОБА_3 описаних вище умисних протиправних дій щодо перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, зокрема ІНФОРМАЦІЯ_2 , у спосіб здійснення фотофіксації та розміщення на велике коло осіб часу та місця здійснення співробітниками РТЦК та СП заходів оповіщення населення та мобілізації.
Враховуючи викладене, громадянка України ОСОБА_3 умисно, цілеспрямовано, переслідуючи мотиви явної неповаги до суспільства, Збройних Сил України та їх представників, а також держави в цілому, достовірно знаючи про дію воєнного стану на території України, шляхом вчинення активних дій, здійснюючи фотофіксацію та поширення місця перебування працівників РТЦК та СП під час здійснення ними заходів з оповіщення населення та мобілізації, перешкодила законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань, зокрема військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_2 під час здійснення ними мобілізаційних заходів в особливий період.
Суд кваліфікує вказані дії обвинуваченої ОСОБА_3 за ч.1 ст.114-1 КК України, тобто перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Обвинувачена ОСОБА_3 винуватою себе у вчиненні кримінального злочину визнала повністю по всіх фактах, зазначених в обвинувальному акті. Пояснила, що дійсно перебувала на роботі в магазині «М'ясний Майстер». Та коли приїжджали в с. Браїлів працівники ТЦК та Національної поліції на свій телефон здійснювала їх фотографування та виставляла у месенджері «Вайбер» в групі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та написала, що в центрі Браїлова роздають повістки, сприяючи особам ухилитися від мобілізації. Дуже шкодує про вчинене, всіх буде застерігати що так не можна робити, її родичі, племінники та інші перебувають на передовій, тому їй соромно за вчинене. Щиро розкаюється.
Винуватість обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, окрім її визнавальних показів, підтверджується наступними письмовими доказами:
витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 22024020000000133, згідно якого Жмеринським МРВ СБУ у Вінницькій області отримано інформацію про те, що ОСОБА_3 у спільноті « ІНФОРМАЦІЯ_8 » месенджеру «Вайбер» розміщує публікації про пересування представників ТЦК та СП, чим перешкоджає законній діяльності ЗСУ України та інших військових формувань (а.с. 45, 46);
повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 15.05.2024, згідно якого ОСОБА_3 , будучи членом «Вайбер» спільноти « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (250 учасників), розміщує у ній публікації про пересування представників ТЦК та СП. Вказані відомості діють на користь осіб, які мали намір ухилитися від виконання своїх обов'язків із захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності під час мобілізації в особливий період. Так, за період з січня по квітень 2024, тобто під час дії воєнного стану України, діючи умисно розмістила у чаті 11 повідомлень із фото та інформацією про місця фактичного здійснення працівниками ТЦК та СП заходів із оповіщення та призову громадян, чим створила передумови для того, щоб особи з числа громадян України, ознайомившись з даною інформацією в чаті, могли уникнути зустрічі з військовослужбовцями ТЦК та СП та відповідно їхнього призову на військову службу. Таким чином, в діях ОСОБА_3 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-4 КК України (а.с. 47);
протоколом огляду від 16.07.2024 з додатками до протоколу огляду, згідно якого об'єктом огляду є відомості розміщені в інтернет-ресурсі спільноти месенджеру «Viber», шляхом натискання на фото профілю здійснено перехід на сторінку під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 », на якій зазначено кількість учасників - 250 осіб та адміністратора - « ОСОБА_8 ». 25.04.2025 ОСОБА_3 , яка використовуючи обліковий запис під іменем « ОСОБА_5 ))))» (абонентський номер НОМЕР_1 ) розмістила та поширила фотографію у вказаній спільноті на якій відображені особи у військовій формі. 11.04.2025 ОСОБА_3 , яка використовуючи обліковий запис під іменем « ОСОБА_5 ))))» (абонентський номер НОМЕР_1 ) розмістила та поширила фотографію у вказаній спільноті на якій відображені особи у військовій формі та наступним дописом «Повістки роздають в центрі Браїлова ». 06.03.2024 ОСОБА_3 , яка використовуючи обліковий запис під іменем « ОСОБА_5 ))))» (абонентський номер НОМЕР_1 ) розмістила та поширила фотографію у вказаній спільноті на якій відображені особи у військовій формі (а.с. 48-52а, 53-67);
протоколом обшуку від 31.10.2024з додатками, згідно якого проведено обшуку житла ОСОБА_9 , на початку обшуку встановлено, що мобільний телефон ОСОБА_10 «Infinix Note 40», ІМЕІ НОМЕР_2 , НОМЕР_3 містить додаток «Viber» з акаунтом за номером телефону НОМЕР_4 , який ж членом групового чату «Мусора в Браїлові», адміністратором якого є абонент підписаний як « ОСОБА_11 », телефон НОМЕР_5 (а.с. 68-75).
протоколом огляду з фотознімками від 02-03.12.2024 предметом огляду є мобільний телефон Infinix, корпус якого світло синього кольору , даний телефон зареєстровано на сервісах Google з обліковими даними: ІНФОРМАЦІЯ_7 за користувачем « ОСОБА_12 ». Здійснюючи огляд додатка «Viber» встановлено що до нього («Viber») під'єднано номер (акаунт) НОМЕР_4 з назвою « ОСОБА_13 ». Оглядом даного акаунта виявлено спільноту під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » , зміст якої містить інформацію (в тому числі фото/відеоматеріали) щодо здійснення представниками ТЦК та СП оповіщення громадян з метою надання можливості військовозобов'язаним громадянам уникнути такого оповіщення (а.с. 79-121);
протоколом обшуку від 24.01.2025 з додатками, згідно якого обшук проводився за місцем проживання ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_3 , який добровільно надав свій телефон Iphone 11 чорного кольору, абонентський номер НОМЕР_6 (а.с. 122-127);
протоколом огляду від 05.02.2025 з додатками, згідно якого предметом огляду є телефон Iphone 11 чорного кольору, абонентський номер НОМЕР_6 . Здійснюючи огляд додатка «Viber» встановлено що до нього («Viber») під'єднано номер (акаунт) НОМЕР_5 з назвою « ОСОБА_8 », ім'я користувача ІНФОРМАЦІЯ_6 ». Здійснюючи даний огляд встановлено що у даному акаунті відсутня інформація (переписка, фото/відео файли) щодо здійснення працівниками ТЦК та СП оповіщення громадян з метою надання можливості військовозобов'язаним громадянам уникнути такого оповіщення (а.с. 135-143);
протоколом обшуку від 24.01.2025 додатками, згідно якого проведено обшук житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 у одноповерховому будинку належному ОСОБА_3 у кімнаті, яка знаходиться зліва в залі виявлено картку стартового пакету «Київстар» з мобільним номером НОМЕР_7 без сім-картки (а.с. 144-149);
Згідно з ч. 1 ст. 94 КПК України суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, адже ні підозра, ні обвинувачення не можуть відповідно до ч. 3 ст. 17 КПК України ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а сукупність зібраних доказів, суд оцінює з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Дослідивши у судовому засіданні надані стороною обвинувачення матеріали досудового розслідування, суд дійшов висновку про те, що вони є належними доказами, оскільки прямо та непрямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність та можливість чи неможливість використання інших доказів.
Крім того, суд також вважає, що надані державним обвинуваченням докази є допустимими, оскільки зібрані у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, та отримані без істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Проведеним у судовому засіданні дослідженням доказів судом також встановлено, що надані державним обвинуваченням докази є достовірними та достатніми, оскільки не протирічать один одному, та у своїй сукупності надають можливість суду зробити висновок про доведеність винуватості обвинуваченої поза розумним сумнівом у передбаченому законом порядку.
При обранні виду та розміру покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, яке у відповідності до ст.12 КК України відноситься до тяжкого злочину, є злочином проти основ національної безпеки України, сукупність усіх характеризуючих обвинувачену даних, характер, ступінь її суспільної небезпеки.
Відповідно до приписів ст. 65 КК України при призначенні покарання суд повинен врахувати ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу обвинуваченого та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила злочин, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових злочинів.
Так, обвинувачена ОСОБА_3 раніше не судима, вину визнала та щиро розкаялася у вчиненому, активно сприяла встановленню істини у справі, на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває, має постійне місце роботи, де позитивно характеризується, є волонтером. Ці обставини суд відносить до обставин, які пом'якшують покарання.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_3 не встановлено.
Згідно висновку досудової доповіді відносно обвинуваченої ОСОБА_3 , виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 можливе без цілодобового нагляду та контролю в умовах ізоляції.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що покарання обвинуваченій ОСОБА_3 слід призначити в межах санкції ч. 4 ст. 185 КК України у виді позбавлення волі із застосуванням вимог ст. 75, 76 КК України, що буде достатнім для виправлення обвинуваченої та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень.
Речові докази у справі слід вирішити в порядку ст. 100 КПК України, скасувавши арешт.
Цивільний позов не заявлено.
Процесуальні витрати по справі відсутні.
Запобіжний захід обвинуваченій в даному кримінальному провадженні не обирався.
Керуючись статтями 373, 374 КПК України,
Обвинувачену ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч. 1 ст.114-1 КК України та призначити їй покарання у виді 5 (п'яти) років позбавлення волі.
За ст. 75 КК України звільнити обвинувачену ОСОБА_3 від відбування призначеного покарання з випробуванням з іспитовим строком на один рік.
Відповідно до п.1, 2, ч. 1 ст. 76 КК України покласти на обвинувачену ОСОБА_3 такі обов'язки:
періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання.
Початок іспитового строку обвинуваченій ОСОБА_3 обчислювати з моменту проголошення вироку суду.
Речові докази: мобільний телефон «Infinix HOT 40», ІМЕІ НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , який знаходиться у кімнаті зберігання речових доказів УСБУ у Вінницькій області - повернути за належністю ОСОБА_10 , скасувавши арешт, накладений ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 05.11.2025;
мобільний телефон марки «Iphone 11» s/n НОМЕР_8 , ІМЕІ 1: НОМЕР_9 , ІМЕІ 2: НОМЕР_10 із сім-карткою мобільного оператора «Kyivstar» із абонентським номером НОМЕР_11 , який знаходиться у кімнаті зберігання речових доказів УСБУ у Вінницькій області - повернути за належністю ОСОБА_9 , скасувавши арешт, накладений ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 29.01.2025;
стартовий пакет «Kyivstar» із абонентським номером НОМЕР_7 , флеш-накопичувач, які знаходяться у кімнаті зберігання речових доказів УСБУ у Вінницькій області - знищити.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченій та прокурору.
Суддя