Справа №: 398/430/25
провадження №: 2/398/1225/25
Іменем України
"18" серпня 2025 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
в складі: головуючого судді Шинкаренко І.П.,
за участю секретаря судового засідання Черткова А.О.,
позивача ОСОБА_1 ,
його представника - адвоката Фатовенка О.О.,
представника відповідача - адвоката Стадніченко І.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» про захист прав споживачів та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати безпідставними та такими, що порушують умови договору та вимоги законодавства дії Обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» щодо нарахування позивачу заборгованості у розмірі 5407,62 грн та зобов'язати відповідача провести перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 , виключити заборгованість у розмірі 5407,62 грн. Також просить визнати за позивачем у період з 01 січня 2024 року по 24 квітня 2024 року право на оплату за надане водопостачання та водовідведення за тарифами та правилами, встановленими для фізичних осіб, на підставі показників лічильника.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . Згідно з договором про надання населенню послуг з центрального водопостачання та водовідведення № 121485 від 06 травня 2014 року отримує послуги з водопостачання та водовідведення, о/р НОМЕР_1 .
Протягом 2023 року позивач знімав показники водолічильника та надавав їх через електронний кабінет споживача та виконавця.
30 січня 2024 року при внесенні показників лічильника через електронний кабінет, виникли труднощі. 07 лютого 2024 року позивач провів оплату послуг за січень місяць (17 м3, показники лічильника 674), в сумі 768,64 грн. 29 лютого 2024 року при спробі внесення показників лічильника через електронний кабінет, віконце прийняття показників знову не працювало і ОСОБА_1 через офіційний сайт звернувся до відповідача. 11 березня 2024 року отримав повідомлення про необхідність терміново звернутися до абонентського відділу для сплати за послуги проведення повірки водолічильника. 06 березня 2024 року відповідно до вимог п.5.4.3 договору позивач провів оплату послуг за лютий 2024 року (16 м3, показники лічильника - 690), в сумі 735.52 грн.
Крім того позивач зазначає, що 06 березня 2024 року відвідав абонентський відділ м. Олександрії, де йому повідомили, що лічильник води повинен пройти позачергову перевірку.
Позивач наполягає, що на сторінці особистого кабінету станом на 06 березня 2024 року інформації щодо встановленого лічильника та проведення перевірки не було. Таке повідомлення з'явилося лише 30 квітня 2024 року.
06 березня 2024 року о 14 год. 58 хв. через касу підприємства позивач сплатив 430,00 грн для проведення демонтажу, монтажу, повірки лічильника за адресою: АДРЕСА_1 .
06 квітня 2024 року у відповідності до п.5.4.3 договору, позивач провів оплату послуг згідно показників лічильника, за березень 2024 року (15 м3, показники лічильника - 705) в сумі 689,55 грн.
24 квітня 2024 року позивачу було здійснено демонтаж засобу вимірювальної техніки з показником лічильника «714» та встановлений тимчасовий прилад обліку (власність ОКВП «Дніпро-Кіровоград») з показником лічильника 51, наступна повірка якого згідно з інформацією постачальника послуг 1 квартал 1970 року.
29 квітня 2024 року згідно з актом № 414890 ОСОБА_1 було здійснено демонтаж тимчасового приладу обліку з показником лічильника 54 та встановлено власний прилад обліку з показником 0,055, наступна повірка якого вказана на 2 квартал 2028 року.
04 травня 2024 року на виконання вимог п.5.4.3 договору позивач провів оплату послуг за квітень 2024 року (13 м3, показники лічильника 714 та 54 та 1 ) в сумі 597,64 грн.
Однак, проведена позивачем оплата згідно з показниками лічильника з січня 2024 року, відповідачем не враховувалась з підстав несвоєчасної перевірки лічильника.
Натомість з 01 січня 2024 року по 24 квітня 2024 року ОКВП «Дніпро-Кіровоград» безпідставно, всупереч чинного законодавства та діючого договору, нарахував використання води з розрахунку по кількості проживаючих мешканців по 7,7 м3 на людину, що склало 5407,62 грн. (додаток 3). У той час, як фактичне споживання води склало (показник лічильника 1 січня 2024 року 657, показник лічильника 24 квітня 2024 року 714, 714-657=57 м3, склало 57 м3* 45,97 = 2620,29 грн.
Виходячи з вищевикладеного, фактична сума безпідставно нарахованих та пред'явлених ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на переконання позивача до оплати коштів склала 5407,62 грн, у той час, як фактичне споживання води у помешканні позивача - 2620,29 грн.
На підставі зазначених обставин ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою судді від 07 лютого 2025 відкрито провадження та справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, копія якої була направлена сторонам та відповідачу визначено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
19 лютого 2025 року через канцелярію суду представник відповідача подала відзив на позовну заяву, просила суд відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог повністю, мотивуючи тим, що починаючи з 01 березня 2022 року змінилися умови за якими надаються та оплачуються послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а всі договори про надання послуг з водопостачання та водовідведення, які були укладені раніше втратили чинність.
Твердження позивача про невиконання умов договору від 06 травня 2014 року є помилковим.
Договір від 06 травня 2014 року № 121485 діяв до 01 березня 2022 року, а з 01 березня 2022 року нарахування вартості послуг проводиться відповідно до індивідуального публічного договору який розміщений на веб-сайті ОКВП «Дніпро-Кіровоград» https://dnipro-kirovograd.com.ua/ за формою визначеною постановою КМУ № 690 від 05 липня 2019 року (зі змінами від 02 лютого 2022 року), відповідно до статей 13 та 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Представник зазначила, що підприємство контролює лише міжповірочні інтервали за ч. 4 ст.17 «Про метрологію та метрологічну діяльності» які встановлені 4 роки (Міжповірочні інтервали затверджені наказом Мінекономрозвитку від 13 жовтня 2016 року № 1747), отже підприємство інформує споживача про необхідність повірки квартирного лічильника і тим самим виконує підпункт 15 п. 50 Правил 690 щодо контролю міжповірочних інтервалів таких лічильників при укладенні індивідуального договору, а повірку водолічильника власним коштом проводить споживач відповідно до п.2 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», та пункту 26 Індивідуального публічного договору, тому обов'язок своєчасної повірки покладено саме на споживача. Вказує, що позивач плутає поняття комерційного приладу обліку та розподільного приладу обліку. Звертаю увагу суду, що комерційний прилад обліку на будівлю по АДРЕСА_2 не встановлений. Для доведення інформації до споживачів щодо необхідності повірки та контролю міжповірочних інтервалів, підприємство розміщує цю інформацію в особистих кабінетах споживачів, згідно п. 27 публічного договору на офіційному веб-сайті ОКВП «Дніпро-Кіровоград», також інформація щодо проведення планової періодичної повірки міститься в розрахункових листах , які також доставляються в особистий кабінет споживача.
Враховуючи те що у лютому 2020 року розпочалася короновірусна хвороба, а потім війна було ухвалено постанову КМУ № 412 про деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах надзвичайного та воєнного стану, якої було зупинена державна повірка водолічильників. Зміни відбулися за постановою № 440 від 07 квітня 2023 року КМУ про відновлення повірки, що набула чинності 04 червня 2023 року.
В даному випадку планова повірка водолічильниківа ЛК -15Х № 9200131513, що був встановлений у квартирі АДРЕСА_1 закінчилася у 3 кварталі 2023 року, цей факт підтверджується розміщенням оголошення у червні 2023 року направленням повідомлення № 00000414890 про повірку в особистому кабінеті споживача. Тобто у зазначений термін у вказаному повідомленні споживач не виконав повірку та не оплатив послугу з повірки.
Якщо споживач не виконав вчасно повірку власного розподільного вузла обліку у 3 кварталі 2023 року (протягом липень, серпень вересень 2023 року), то водолічильник знімається з обліку і його показники до уваги не беруться. В подальшому споживач має право здійснити позачергову повірку з відповідною оплатою, у разі позитивного висновку проходження повірки розподільного вузла обліку, подати заяву на прийняття його на абонентський облік, встановлення водолічильників - вузлів розподільчого обліку в квартирах споживач, здійснюється власником-споживачем послуг самостійно, що передбачено пунктом 8 Порядку оснащення окремих приміщень у будівлях вузлами розподільного обліку/приладами-розподілювачами теплової енергії та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку, затвердженим наказом Мінрегіону будівництва та житлово-комунального господарства України від 09 серпня 2018 року № 205.
ОСОБА_1 після інформування з кол-центру підприємства з пропозицією все ж таки здійснити повірку, звернувся лише у березні 2024 року і з 18 квітня 2024 року було заплановано демонтаж засобу вимірювальної техніки води ЛК -15Х № 9200131513, однак ОСОБА_1 відмовився від отримання послуги позачергової повірки, що підтверджується актом від 18 квітня 2024 року № 000000414890 з відміткою про відмову, та повідомив, що звернеться з питань повірки до іншої ліцензованої організації Аквапрайм, що підтверджується з програмного забезпечення 1-е.
Проте, 24 квітня 2024 року ОСОБА_1 повторно звернувся до ОКВП Дніпро-Кіровоград» про демонтаж лічильника ЛК -15Х № 9200131513, який був знятий на повірку та встановлений тимчасовий контрольний прилад обліку ЛК-1,5 ХА № 0200144681 з показниками 54,990 м.3, що підтверджується актом від 24 квітня 2024 року.
При узгодженні монтажу вимірювальної техніки після проведеної повірки лічильник ЛК -15Х № 9200131513, позивач вирішив встановити новий водолічильник Есозіаг № 2657173 з початковими показниками 00,053 м3, що підтверджується актом від 29 квітня 2024 року, який був прийнятий на абонентський облік як новий, розподільний прилад обліку, оскільки розподільний прилад обліку ЛК -15Х № 9200131513 позивач передумав встановлювати.
Та оскільки засіб розподільного обліку був знятий з абонентського обліку 01 січня 2024 року новий прилад обліку, прийнятий на абонентський облік лише 29 квітня 2024 року, позивачу в період з 01 січня 2024 по 23 квітня 2024 року плата нараховувалась, як за приміщенням, які не оснащені вузлами розподільного обліку, пропорційно до кількості осіб, які фактично користуються такими послугами за нормою водоспоживання за п. 29 публічного договору, а з 24 квітня 2024 року по 29 квітня 2024 року за контрольним лічильником: січень 2024 рік: 4 особи (кількість чоловік) х 7,7 м.3( норма на 1 особу) х 45,972 грн (тариф) = 1415,94 грн, лютий 2024 рік: 4 особи х 7,7 м.3 х 45, 972 грн = 1415,94 грн, березень 2024 рік: 4 особи х 7,7 м.3 х 45,972 грн = 1415,94 грн, квітень 2024 рік по 23 квітня за нормою : 7,7 м3\30 дн. х 23 дн. х 4 особи = 23,613 м.3 х 45,972= 1085,54 грн, з 24 квітня по 29 квітня показники контрольного водолічильника 1,615 мЗх 45,8972 = 74,25 грн, всього за квітень нараховано 1085,54 грн.+ 74,25 грн = 1159,80 грн.
Таким чином за нормою водоспоживання нараховано всього у період з 01 січня 2024 року по 23 квітня 2024 року (1415,94 грн+1415,94 грн+ 1415,94 грн + 1085,54 грн) = 5333,36 грн. - 2773, 85грн. ( часткова оплата в період з лютого 2024 року по квітень 2024 року) = 2559,51 грн залишок боргу за нормою водоспоживання, що підтверджується довідкою нарахування розміру плати та платежів. Тому, хибним є твердження про нарахування позивачу боргу за нормою 5407,62 грн, як безпідставні, оскільки за нормою нараховано 5333,36 грн. відповідно до чинного законодавства, тобто суму, яку вказує споживач для перерахунку включає і суму нараховану за розподільним приладом обліку .
Тарифна ціна, затверджена Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22 грудня 2021 року № 2858 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для ОКВП «Дніпро-Кіровоград» з 01 січня 2022 року встановлено тарифи на послуги: водопостачання - 25,212 грн. / куб.м з ПДВ; водовідведення - 20,76 грн./ куб.м з ПДВ, разом - 45,972 грн. / куб.м з ПДВ.
Представник відповідача заперечила твердження позивача, що особистий кабінет споживача працював некоректно у період з 01 січня 2024 року по 23 квітня 2024 року, оскільки показники в особистому кабінеті вже не приймалися, розподільний вузол обліку води був знятий з абонентського обліку як такий, що не повірений своєчасно за адресою АДРЕСА_1 , а позивач продовжував проводити розрахунки за надуманими показаннями, тоді як нарахування проводилося за нормою водоспоживання відповідно до пункту 29 публічного індивідуального договору, який розміщений на сайті підприємства у вільному доступі. Зазначає, що позовні вимоги позивача сформовані на договорі та на нормах закону, які вже не діють, тому вимоги є безпідставними, безпредметними і такими що не можуть бути задоволені за аналізом норм діючого чинного законодавства.
05 березня 2025 року позивач подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву, зазначив що відповідач у письмовій відповіді від 23 травня 2024 року ОКВП «Дніпро-Водоканал» повідомив позивача про наявність договірних відносин саме на підставі договору № 121485 від 06 травня 2014 року, будь-яких заяв про припинення дії договору ані позивач, ані Відповідач не висловлювали, угод про розірвання договору - сторони не підписували. Наполягав, обов'язоку споживача здійснювати своєчасну повірку лічильника (п.2 ст.6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та п. 26 Індивідуального публічного договору) кореспондується з передбаченим підпунктом 15 п. 50 Правил № 690 обов'язком виконавця контролювати установлені міжповіркові інтервали, проводити періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж.
Позивач наполягає, що системний аналіз наведених положень свідчить, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством обов'язок здійснювати контроль повірки засобів обліку води покладено саме на відповідача. Заперечує факт його належного повідомлення про необхідність перевірки лічильника. Саме повідомлення про повірку № 000000414890 сформоване лише 12 лютого 2025 року о 15:38. Дане повідомлення не містить будь-якої інформації чи відміток про його вручення.
Зазначає, що посилання відповідача на належне повідомлення позивача про настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки шляхом надсилання повідомлення в особистий кабінет з відповідною інформацією не можна вважати належним повідомленням позивача, оскільки в такому разі відсутні підтвердження отримання таких повідомлень, які і не були надані відповідачем на підтвердження своїх доводів у відзиві.
Позивач наполягає, що непроведення виконавцем контролю міжповіркових інтервалів та незабезпечення проведення періодичної повірки засобу обліку водопостачання, які є його обов'язками, не може бути підставою для зняття його з обліку та мати негативні наслідки для споживача. У відповідача були відсутні правові підстави для зняття з обліку індивідуального лічильника позивача.
06 березня 2025 року представник відповідача подала до суду письмові пояснення, зазначила, що Договір від 06 травня 2014 року № 121485, що укладався раніше з ОСОБА_1 , припинив дію з 10 березня 2022 року і вважається укладеним за приєднанням з ОСОБА_1 за фактом отримання ним послуги та оплатою цих послуг. Заперечила, що повідомлення № 0000000414890 сформовано лише 12 лютого 2025 року. Наполягала, що позивач помилково посилається на правові норми, що втратили чинність. Посилання на правила надання послуг 630 є безпідставним бо вони втратили чинність, діючими Правилам про надання послуг є затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року №690.
23 квітня 2025 року з метою запобігання порушення своїх прав та забезпечення можливості виконання в майбутньому рішення суду позивач заявив вимоги про забезпечення позову шляхом заборони ОКВП «Дніпро-Кіровоград» вчиняти будь-які дії щодо обмеження або припинення водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , до прийняття рішення у справі за його позовом до ОКВП «Дніпро-Кіровоград».
Ухвалою суду від 25 квітня 2025 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено, заборонено Обласному комунальному виробничому підприємству «Дніпро-Кіровоград» вчиняти будь-які дії щодо обмеження чи припинення водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 .
07 травня 2025 року представник відповідача подала до суду пояснення, зазначила, що повідомлення про повірку розподільчого приладу завантажено 10 липня 2023 року до кабінету споживача ОСОБА_1 .
Позивач та його представник у судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог з підстав викладених у письмових заява.
Відповідач у судовому засіданні просила у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, мотивуючи викладеними у письмових заявах аргументами та долучених по справі доказах.
У судове засідання 18 серпня 2025 року сторони не з'явились, подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Вислухавши вступне слово учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази у справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до частини першої статті 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повного і всебічного з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Правовідносини, які виникли між сторонами врегульовано Цивільним кодексом України, Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», «Про метрологію та метрологічну діяльність», та іншими нормативно-правовими актами (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).
В Законі України «Про метрологію та метрологічну діяльність» закладено правові основи забезпечення єдності вимірювань в Україні та він регулює відносини, що виникають в процесі провадження метрологічної діяльності.
Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначає засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», вузлом розподільного обліку є вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.
Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено поняття обслуговування вузлів обліку тобто огляд, опломбування/розпломбування, періодична повірка (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж), ремонт засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла обліку, забезпечення дистанційної передачі результатів вимірювання (за наявності), ремонт та заміна допоміжних засобів вузла обліку, а за згодою власника (співвласників) будівлі також охорона або страхування вузла обліку.
Відповідно до абзаців 4, 5 ч.4 ст.17 «Про метрологію та метрологічну діяльності» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Нарахування плати на надані послуги здійснюється згідно з показанням комерційних чи розподільних вузлів обліку води або затверджених нормативів (норм )споживання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належить - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Згідно п.6 ч.1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Приписами п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово -комунальні послуги» встановлено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Індивідуальний споживач зобов'язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом (частини перша, друга статті 7 цього Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Згідно із ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, в тому числі договори та інші правочини.
Згідно із ст.202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Про підтвердження цивільно-правових відносин сторін свідчать, зокрема дії позивача, спрямовані на набуття ним цивільних прав та обов'язків, а саме фактичне отримання позивачем від відповідача послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на підставі укладеного Типового індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, та їх оплата. Сторонами вчиняються передбачені актами цивільного законодавства дії, що породжують у них цивільні права та обов'язки у зв'язку із наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, сторонами якого є Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» та індивідуальний споживач, який приєднався до умов цього договору, передбачає, що цей договір є публічним договором приєднання, що укладається з метою надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення індивідуальному споживачу. Даний договір вважається укладеним через 30 днів з моменту розміщення на https://dnipro-kirovograd.com.ua/DogFiz. Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток до договору), сплата рахунка за надані послуги, факт отримання послуг.
У судовому засіданні судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є споживачем послуг з водопостачання надавачем яких є Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград» за адресою: АДРЕСА_1 , що сторонами не оспорюється.
06 травня 2014 року між сторонами було укладено договір про надання населенню послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, номер договору 121485.
Згідно зі скріншотом офіційного сайту ОКВП «Дніпро-Кіровоград» відповідачем було розміщено повідомлення від 10 лютого 2022 року про публічну пропозицію (оферту) ОКВП «Дніпро-Кіровоград» про укладення Публічного індивідуального договору приєднання про надання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (а.с.49).
01 березня 2022 року вважається укладеним Індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, який було розміщено на сайті підприємства ОКВП «Дніпро-Кіровоград», за формою визначеною постановою КМУ № 690 від 05 липня 2019 року (зі змінами від 02 лютого 2022 року), відповідно до статей 13 та 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
На час виникнення спірних відносин облік холодної води за адресою: АДРЕСА_1 , здійснювався за показаннями лічильника ЛК-15Х, заводський номер 200144681.
Відповідно до пункту 26 Індивідуальний договір про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення від 01 березня 2022 року заміна обслуговування, опломбування, ремонт, періодична повірка вузла розподільного обліку здійснюється за рахунок споживача, в той же час підпунктом 15 у пункті 42 сторони вказаного договору закріпили обов'язок відповідача контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою вузлів в тому числі розподільного обліку.
Так, згідно з пп. 15 п. 50 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 року № 690 виконавець зобов'язаний контролювати дотримання установлених міжповірочних інтервалів для засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузлів комерційного обліку, а у разі укладення індивідуального договору або індивідуального договору про надання послуг з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем - вузлів розподільного обліку.
Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» від 13 жовтня 2016 року № 1747 для лічильників води встановлений міжповірочний інтервал 4 роки.
У матеріалах справи міститься копія повідомлення № 000000414890 без зазначення адресата, зі змісту якого вбачається що засіб вимірювальної техніки ЛК-15Х № 920013513 підлягає проведенню повірки, у зв'язку із чим споживач має забезпечити 10 серпня 2023 року допуск представника ОКВП «Дніпро-Кіровоград» та оплатити обумовлені послуги.
За період з 01 січня 2024 року по 26 квітня 2024 року позивачу як споживачу послуг нарахована вартість послуг по нормі споживання без урахування фактичних показників вузла розподільного обліку у зв'язку з тим, що прилад обліку за адресою проживання позивача не пройшов планову повірку у третьому кварталі 2023 року.
Постановою Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт» від 8 липня 2015 р. № 474 (станом на час виникнення у споживача обов'язку виконання чергової періодичної повірки засобу розподільного обліку) передбачено, що виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.
Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки.
У разі неможливості споживача у зазначений строк забезпечити доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки для проведення його періодичної повірки споживач не пізніше ніж за 10 календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації.
Інший строк доступу до засобу вимірювальної техніки споживач та виконавець узгоджують, зокрема шляхом обміну листами.
Таким чином, законодавством та умовами Індивідуального договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на виконавця послуг покладається обов'язок належного повідомлення споживача про проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки, яке повинно бути підтверджено.
У повідомленні має бути зазначено адресата, підстави для проведення повірки, терміни її проведення, контактні дані уповноваженого суб'єкта щодо роз'яснення з питань проведення повірки. Повірку лічильників води мають право здійснювати тільки уповноважені організації. Споживачі мають право вибрати найзручніший спосіб повірки та уповноважену організацію на її проведення.
Крім того представник відповідача у відзиві на позовну заяву, зазначив, що саме на відповідача покладено обов'язок інформувати споживача про необхідність виконати повірку лічильника.
В той же час суд бере до уваги, що зазначене повідомлення № 000000414890 не містить адресата, проте містить посилання на засіб вимірювальної техніки ЛК-15Х № 920013513, що розміщений за адресою місця проживання позивача, а також інформацію щодо запланованої повірки лічильника на 10 серпня 2023 року.
За період з 01 січня 2024 року по 26 квітня 2024 року позивачу як споживачу послуг нарахована вартість послуг по нормі споживання без урахування фактичних показників вузла розподільного обліку у зв'язку з тим, що прилад обліку за адресою проживання позивача не пройшов планову повірку у третьому кварталі 2023 року.
Надалі проведено дії щодо демонтажу вимірювальної техніки на підставі відповідного акту про демонтаж 24 квітня 2024 року.
Із долучених до матеріалів справи сторонами доказів по справі суд позбавлений можливості встанови чи дійсно позивач був оповіщений представником уповноваженого суб'єкта про необхідність виконання чергової періодичної повірки засобу розподільного обліку за адресою: АДРЕСА_1 , крім того суд звертаю увагу, що згідно з вказаним оповіщенням лічильник не пройшов планову повірку у третьому кварталі 2023 року, а показники лічильника не взяти до розрахунку надавачем послуги з 01 січня 2024 року.
На переконання суду представником відповідача не доведено, правомірність процедуру виведення лічильника з експлуатації та наслідків такого виведення.
Посилання представника відповідача щодо своєчасного у січні 2024 року оповіщення ОСОБА_1 про необхідність повірки лічильника не знайшли свого підтвердження в ході дослідження доказів по справі.
Відомостей, щодо часу оповіщення позивача щодо повірки у січні 2024 року вузла розподільного обліку матеріали справи не містять.
Таким чином, виконавець на переконання суду не виконав обов'язок контролю міжповірочних інтервалів та не повідомив споживача про необхідність виконання чергової періодичної повірки засобу розподільного обліку. У зв'язку з чим нарахування вартості послуг з водопостачання та водовідведення з 01 січня 2024 року проведено як приміщення, яке не оснащене вузлами розподільного обліку суд визнає безпідставними, та такими, що не може бути застосовані до розрахунку на оплату послуг відповідача позивачем, та таким, обмежиє право споживача на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про відповідну послугу, визначення ціни послуги неналежним чином.
Крім того, суд констатує недобросовісну поведінку представника відповідача, щодо введення ОСОБА_1 в оману листом від 28 березня 2024 року, яким повідомлено споживача, що послуги з водопостачання та водовідведення надаються позивачу відповідачем на підставі укладеного між сторонами у травні 2014 року договору про надання населенню послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення, номер договору 121485, оскільки на час звернення позивача щодо проведення перерахунку оплати за послуги водопостачання та водовідведення, відповідачем на офіційному веб-сайті ОКВП «Дніпро-Кіровоград» https://dnipro-kirovograd.com.ua/ вже був розміщений індивідуальний публічний договір який діяв з 01 березня 2022 року.
Суд акцентує, що дії відповідача не ґрунтуються на законі і порушують права ОСОБА_1 , як споживача послуги, та передбачені п.п.5,7 ч.1 ст.21 ЗУ «Про захист прав споживачів».
За ч. 2 ст. 19 Закону України «Про захист прав споживачів» підприємницька практика є такою, що вводить в оману, якщо під час пропонування продукції споживачу не надається або надається у нечіткий, незрозумілий або двозначний спосіб інформація, необхідна для здійснення свідомого вибору.
Відповідно до п. 12 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1996 № 5 «Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів» у справах за позовами про захист прав споживачів, порушених внаслідок недостовірної або неповної інформації про товар (роботу, послугу) чи недобросовісної його реклами, суд має виходити з припущення, що споживач не має спеціальних знань про властивості та характеристики товарів (робіт, послуг).
Аналогічні положення містяться у ч. 9 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».
За змістом положень ч. ч. 1, 6 ст. 19 Закону України «Про захист прав споживачів» забороняється здійснення нечесної підприємницької практики. Нечесна підприємницька практика включає в себе будь-яку діяльність (дії або бездіяльність), що вводить споживача в оману або є агресивною.
З урахуванням викладеного, за відсутності даних належного інформування позивача, щодо проведення повірки приладу обліку води за адресою: АДРЕСА_1 , крім того повідомлення недостовірної інформації щодо діючого договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на стадії досудового врегулювання сопору, суд вважає, що нарахування позивачу заборгованості за надані послуги з водопостачання та водовідведення як приміщення не оснащене вузлами розподільного обліку та не застосування показники розподільчого приладу обліку за адресою: АДРЕСА_1 , здійснено ОКВП «Дніпро-Кіровоград» з порушенням права позивача як споживача на повну та достовірну інформацію щодо надання відповідних послуг, визначення ціни неналежним чином ОКВП «Дніпро-Кіровоград», у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання безпідставним нарахування ОКВП "Дніпро-Кіровоград" заборгованості за послуги з водопостачання та водовідведення позивачу в розмірі 5407,62 грн за період з 01 січня 2024 року до 24 квітня 2024 року та зобов'язання відповідача провести перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01 січня 2024 року до 24 квітня 2024 року за адресою: АДРЕСА_1 . на підставі даних вузла розподільного обліку підлягають частковому задоволенню.
Суд відмовляє у задоволенні позовних в частині визначеної позивачем суми неправомірно нарахованого боргу в розмірі 5407,62 грн, оскільки ОСОБА_1 на обґрунтування заявлених вимог не долучено до матеріалів позовної заяви розрахунку такої заборгованості, в якому було в відображено порядок нарахування зазначених сум з посиланням на умови договору. Долучений до позову розрахунок містить лише зазначення загальної суми заборгованості за період з 01 січня 2024 року по 24 квітня 2025 року.
Усі інші пояснення сторін, їх докази і аргументи не спростовують висновків суду, зазначених у цьому судовому рішенні, їх дослідження та оцінка судом не надала можливості встановити обставини, які б були підставою для ухвалення будь-якого іншого судового рішення.
Відповідно до статті 141 ЦПК України, вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати положення статті 141 ЦПК України та керуватися тим, що судовий збір та інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач ОСОБА_1 при зверненні до суду з даним позовом звільняється на підставі ч. 3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів» від сплати судового збору.
Оскільки останній звернувся з позовом основною вимогою немайнового характеру, щодо визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання вчинити дії, то при зверненні до суду він повинен був би сплатити 1211,20 грн. Отже з відповідача в дохід держави, за розгляд справи підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1211,20 гривень.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7, 10, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 133, 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273, 274, 354, 355 ЦПК України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" по нарахуванню ОСОБА_1 боргу за період з 01 січня 2024 року до 24 квітня 2024 року за послуги з водопостачання та водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , як приміщення, яке не оснащене вузлом розподільного обліку неправомірними.
Зобов'язати Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" провести ОСОБА_1 перерахунок по особовому рахунку № НОМЕР_1 за період з 01 січня 2024 року до 24 квітня 2024 року за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі даних вузла розподільного обліку за вказаною адресою.
Стягнути з наданим Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро-Кіровоград" суму судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
представник позивача: адвокат Фатовенко Олександр Олексійович, адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3
відповідач: Обласне комунальне виробниче підприємство «Дніпро-Кіровоград», адреса місцезнаходження: м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а, код ЄДРПОУ 03346822.
Представник відповідача: адвокат Стадніченко Ірина Володимирівна, адреса місцезнаходження:: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Діброви, 30.
Повне рішення складено 22 серпня 2025 року.
Суддя І.П. Шинкаренко