Постанова від 26.08.2025 по справі 385/1279/25

Справа №: 385/1279/25 Провадження № 3/385/506/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.08.2025 року м. Гайворон

Суддя Гайворонського районного суду Кіровоградської області Венгрин М. В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 1 (м. Гайворон) Голованівського РВП ГУ НП в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючу, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 482059 від 12.08.2025 ОСОБА_1 04.08.2025 о 21 год 50 хв в АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме - ображала її словами нецензурної лайки, погрожувала фізичною розправою, але реальних дій не вчиняла, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої, вчинивши правопорушення відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні від дачі пояснень відмовилась.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, вважаю, що провадження у справі підлягає закриттю, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ.

Статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд з урахуванням вимог ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

19.12.2024 набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» від 22.05.2024 року № 3733-IX, яким ч. 1 ст. 173-2 КУпАП викладена в новій редакції, в якій зазначено, що вчинення домашнього насильства це умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Ч. 2 цієї статті, яка інкримінована ОСОБА_1 передбачає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

Отже, відповідальність за скоєння домашнього насильства на даний час настає виключно у випадку, якщо в результаті вчинення такого діяння мали місце наслідки у вигляді завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, що повинно бути вказано у протоколі, який за своєю суттю є процесуальним документом обвинувачення.

Згідно п. 14, 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи. Фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Таким чином, законодавець визнав адміністративним правопорушенням не будь-яке домашнє насильство, а лише те, яке потягло за собою завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 04.08.2025 о 21 год 50 хв в АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме - ображала її словами нецензурної лайки, погрожувала фізичною розправою, але реальних дій не вчиняла, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої.

До протоколу долучено докази:

-рапорт від 04.08.2025, відповідно до якого 04.08.2025 о 21:51 год зі служби 102 надійшло повідомлення ОСОБА_3 про те, що її мати та вітчим б'ють її старшу сестру ОСОБА_2 ;

-письмове пояснення ОСОБА_3 від 04.08.2025 згідно якого її мати ОСОБА_1 04.08.2025 о 21 год 30 хв в АДРЕСА_1 , ображала нецензурними словами та била її старшу сестру ОСОБА_2 ;

-письмове пояснення ОСОБА_2 від 04.08.2025 згідно якого її мати ОСОБА_1 04.08.2025 о 21 год 30 хв в АДРЕСА_1 , ображала її нецензурними словами та била;

-письмове пояснення ОСОБА_4 від 04.08.2025 згідно яких, його дружина ОСОБА_1 04.08.2025 о 21 год 30 хв в АДРЕСА_1 , забороняла своїй неповнолітній доньці ОСОБА_2 іти з дому в невідомому напрямку та намагалась з'ясувати з ким та спілкується, при цьому донька ображала його дружину нецензурними словами та відштовхувала руками та ногами;

-письмове пояснення ОСОБА_1 від 04.08.2025 згідно яких, вона 04.08.2025 о 21 год 30 хв в АДРЕСА_1 , посварилась зі своєю неповнолітньою донькою ОСОБА_2 , при цьому на емоціях виразилась нецензурними словами та при цьому доньку не била та іншого фізичного насильства не застосовувала.

Так як в протоколі вказано, що внаслідок дій ОСОБА_1 могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілої то зазначене в протоколі звинувачення не містить складу адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії»), у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Таким чином, оскільки суд самостійно не в праві змінювати фабулу правопорушення, що викладена в протоколі, так як це порушуватиме право на захист ОСОБА_1 , справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення.

Відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Зважаючи на викладене, у зв'язку із недоведенням наявності у діях ОСОБА_1 складу правопорушення за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення слід закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного та керуючись статтями 274, 283-285 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

п ровадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Гайворонський районний суд Кіровоградської області.

Суддя : М. В. ВЕНГРИН

Дата документа 26.08.2025