27 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/11033/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
ознайомившись з апеляційною скаргою Державної податкової служби України
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року по справі № 160/11033/25 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекспром» до Державної податкової служби України, Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -
04 серпня 2025 року до Третього апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга Державної податкової служби України , направлена через підсистему “Електронний суд».
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 06 серпня 2025 року апеляційну скаргу залишено без руху та надано скаржнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме: сплати судового збору та надання платіжного документу.
Згідно довідки про доставку електронного листа, сформованої в автоматизованій системі діловодства спеціалізованого суду, копію ухвали від 06 серпня 2025 року про залишення апеляційної скарги без руху доставлено до електронного кабінету Державної податкової служби України 06.08.25 о 20:46 год., що в свою чергу свідчить про те, що датою вручення вказаної ухвали, з урахуванням приписів ч.6 ст.251 КАС України, є 07.08.25.
Таким чином, останнім днем виконання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху є 18.08.25 (понеділок).
На виконання вимог ухвали суду Державна податкова служба України подала до суду апеляційної інстанції заяву про продовження процесуального строку для усунення недоліків на 10 днів з посиланням на дію воєнного стану, значний обсяг роботи з скороченням працівників, період відпусток та дефіцит коштів.
Розглянувши вказану заяву, суд доходить висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.
Згідно з частиною 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини другої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Суд вважає за доцільне звернути увагу на те, що за підставою встановлення процесуальні строки поділяються на строки встановлені законом та строки встановлені судом.
Якщо збіг строк, який встановлений законом, то він може бути поновлений, а якщо збіг строк, який встановлений судом, то він може бути продовжений.
У даному випадку десятиденний строк, наданий скаржнику для усунення недоліків, встановлений саме законом (частиною другою статті 169 КАС України), тому суд доходить висновку про те, що положення статті 121 КАС України не можуть бути застосовані.
Відповідно до частини третьої статті 2 цього Кодексу одним із принципів адміністративного судочинства є рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом.
Частина друга статті 44 КАС України покладає на учасників справи обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Звертаючись із заявою про продовження строку для усунення недоліків апеляційної скарги, скаржником не надано належних та достатніх доказів щодо вчинення регулярних дій, спрямованих на здійснення оплати судового збору. Долучений Лист Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, адресований Державній податковій службі України з проханням здійснити сплату судового збору, датований 08.07.2025 сам по собі не може розцінюватись як сукупність послідовних та регулярних дій, спрямованих на сплату судового збору у цій справі. При цьому даний лист сформований ще до постановлення судом ухвали про залишення скарги у цій справі без руху.
Скаржник жодним чином не підтверджує те, що ним буде сплачено судовий збір протягом наступних десяти днів (термін, на який просить продовжити строк скаржник).
До того ж суд враховує, що з дня закінчення встановленого строку на усунення недоліків (18.08.2025) до дня постановлення цієї ухвали (27.08.2025) сплинуло додатково ще вісім днів, втім скаржником судовий збір досі так і не сплачений. Жодних доказів вжиття заходів щодо сплати судового збору в межах встановленого строку, так і після спливу такого і до цього часу, скаржником суду не надано.
Слід також зауважити на тому, що оскільки особа, яка утримується за рахунок державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів з метою забезпечення сплати судового збору, то обставини, пов'язані з фінансуванням установ чи організацій з державного бюджету, відсутністю в ньому коштів, призначених для сплати судового збору тощо, не є поважною причиною при вирішенні питання про поновлення чи продовження строку, встановленого законом або судом.
Суд наголошує, що особа, зацікавлена у поданні апеляційної скарги, повинна вчиняти усі можливі та залежні від неї дії, використовувати у повному обсязі наявні засоби та можливості, передбачені законодавством.
Це стосується і заявників, які діють як суб'єкти владних повноважень й, до того ж, є бюджетними установами, фінансування яких здійснюється з Державного бюджету України, в тому числі щодо видатків на сплату судового збору, а тому кошти на вказані цілі повинні бути передбачені у кошторисі такої установи своєчасно і у повному обсязі.
Відтак, органи влади, що діють як суб'єкти владних повноважень від імені Держави та є учасниками процесу, мають діяти вчасно та в належний спосіб, вони не повинні допускати затримки та невиправданого зволікання при виконанні своїх процесуальних обов'язків.
Таким чином, заява скаржника про продовження процесуального строку на усунення недоліків апеляційної скарги не підлягає задоволенню.
Суд також зауважує, що сплата судового збору не може вважатись перешкодою в доступі до правосуддя, оскільки право на апеляційний перегляд судових рішень кореспондується з обов'язком дотримуватися процесуального законодавства щодо порядку, строків і умов реалізації цього права. Такі процесуальні обов'язки для всіх учасників судового процесу є однаковими, що забезпечує принцип рівності сторін.
Отже, станом на цей день встановлений строк для усунення недоліків апеляційної скарги закінчився, проте виявлені судом недоліки скаржником не усунуто, до суду не надано документа про сплату судового збору.
За приписами ч. 2 ст. 298 КАС України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Оскільки строк на усунення недоліків апеляційної скарги сплинув, а скаржником вимоги ухвали суду про залишення апеляційної скарги без руху не виконано та не усунуто недоліки апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу повернути скаржнику.
Керуючись ст.ст.169, 298 КАС України, суд, -
В задоволенні заяви Державної податкової служби України про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги - відмовити.
Апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 липня 2025 року по справі № 160/11033/25 - повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з 27 серпня 2025 року відповідно до ч. 2 ст. 325 КАС України та може бути оскаржена у касаційному порядку в строк, визначений ст. 329 КАС України.
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров