Справа № 420/15310/25
26 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до загального страхового стажу періоди моєї роботи в російської федерації та перерахуванню розміру пенсії з урахуванням часу роботи в російської федерації та наданими документами про заробітну плату;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до загального страхового стажу наступні періоди роботи в ТОВ "Карпатське управління бурових робіт", яке відповідно до запису № 20 у трудовій книжці з 04 грудня 2008 року перейменовано в ООО "Новоуренгойська бурова компанія" російської федерації: з 03.08.2007 р. по 10.01.2013 р., з 28.02.2013 р. по 07 .02.2014 р., з 17.03.2014 р. по 23.02.2015 р., з 05.03.2015 р. по 20.01.2021 р., з 16.02.2021 р. по 28.03.2022 р., відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 31.05.1982 р. та перерахувати розмір пенсії з урахуванням всього часу роботи в російської федерації та наданими документами про заробітну плату.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 20.06.2022 р. позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 17.03.2025 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив зарахувати до страхового стажу періоди його трудової діяльності в російській федерації та перерахувати розмір пенсії з урахуванням часу трудової діяльності в російської федерації. Однак, відповідач листом від 17.04.2025 р. № 10733-916/М-02/8-1500/25 відмовив у задоволенні заяви позивача, вказуючи на введення воєнного стану в Україні та припинення листування з рф. Позивач вважає, що спірний період підлягає зарахуванню до страхового стажу позивача з огляду на приписи Угоди про співробітництво в галузі трудової міграції та соціального захисту трудящих-мігрантів від 15.04.1994 р., ратифікованої Законом України від 11.07.1995 р. № 290/95/ВР та Угоди між Урядом України і урядом російської федерації "Про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і росії, які працюють за межами кордонів своїх країн" від 14.01.1993 р. Також наголошує, що на території рф іншого громадянства, крім громадянства України, позивач не мав, пенсійних виплат від рф не отримує, у договорах з підприємством рф вказано, що позивач громадянин України й отримав дозвіл на роботу як іноземний громадянин. Позивач вважає свої права порушеними, а дії відповідача протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 19.05.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
03.06.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що 17.03.2025 р. позивач звернувся із зверненням про зарахування до страхового стажу періоди роботи в російській федерації та проведення перерахунку пенсії. Оскільки заяву подано позивачем без дотримання вимог Порядку № 22-1, її розгляд здійснено відповідно до Закону України "Про звернення громадян" та листом від 17.04.2025 р. № 10733-9167/М-02/8-1500/25 надано відповідь, яка мала інформаційно-роз'яснювальний характер. Рішення про відмову в перерахунку пенсії на підставі заяви не виносилось. За заявою від 20.06.2022 р. позивач з 20.06.2022 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, яку обчислено при страховому стажі 29 років (враховано по 30.06.2021). За документами, які долучені до електронної пенсійної справи до страхового стажу періоди роботи з 31.05.1982 р. по 01.10.1982 р. та з 01.06.1983 р. по 25.10.1983 р. за записами трудової книжки від 31.05.1982 серії НОМЕР_2 , враховано як навчання за період з 01.09.1979 р. по 13.06.1984 р., згідно диплому від 21.06.1984 р. серії НОМЕР_3 . 29.11.2022 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 1328 "Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення", яка набрала чинності 02.12.2022 р., якою постановив вийти з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення, вчиненої 13 березня 1992 р. у м.москві. Крім того, з 01.01.2023 р. російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення. Припинення дії міжнародного договору означає, що він втратив свою обов'язкову силу для його учасників і припинив породжувати права і обов'язки у відносинах між ними. Із припиненням міжнародного договору він втрачає юридичну силу для всіх його учасників. Тому на осіб, які працювали в росії після 01.01.1992 р., не поширюються норми Угоди щодо врахування при призначенні пенсії російського стажу та заробітку Для зарахування до страхового стажу та заробітної плати періоду роботи в російській федерації з серпня 2007 року по березень 2022 року підстави відсутні. Звертає увагу на те, що по вказаним періодам наявні рішення від 19.04.2022 р. та від 02.05.2022 р., які не оскаржені, та якими відмовлено в зарахуванні до страхового стажу періоди роботи в російській федерації. Таким чином, у даному випадку вимоги позивача є передчасними, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки звернення на підставі заяви не було, а також по даному періоду відмовлено рішеннями від 19.04.2022 р. та від 02.05.2022 р.
12.06.2025 р. позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів та аргументів, викладених у відзиві.
З урахуванням вимог п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досягнувши шістдесятирічного віку 13.04.2022 р. звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За принципом екстериторіальності дана заява розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області, рішенням якого від 19.04.2022 р. № 154450005061 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.
Страховий стаж особи визначено 27 років 06 місяців 12 днів.
Згідно трудової книжки НОМЕР_2 до страхового стажу позивача не зараховано періоди трудової діяльності на підприємствах рф: з 03.08.2007 р. по 10.01.2013 р., з 28.02.2013 р. по 07 .02.2014 р., з 17.03.2014 р. по 23.02.2015 р., з 05.03.2015 р. по 20.01.2021 р., з 16.02.2021 р. по 28.03.2022 р., оскільки відсутня інформація про сплату страхових внесків до пенсійного фонду рф.
28.04.2022 р. позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.05.2022 р. № 15440005061 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком, з огляду на відсутність страхового стажу.
Страховий стаж особи визначено 27 років 06 місяців 12 днів.
За результатами розгляду документів, доданих до заяви, до страхового стажу позивача не зараховано періоди трудової діяльності з 03.08.2007 р. по 10.01.2013 р., з 28.02.2013 р. по 07 .02.2014 р., з 17.03.2014 р. по 23.02.2015 р., з 05.03.2015 р. по 20.01.2021 р., з 16.02.2021 р. по 28.03.2022 р. на територіях рф, оскільки відсутня від органів пенсійного фонду рф про сплату страхових внесків відсутня.
23.05.2022 р. позивач уклав типовий договір з Головним управлінням ДПС в Одеській області № 02215059100003 про добровільну участь в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) та здійснив бюджетний платіж на суму 51480 грн. для зарахування страхового стажу за період з 01.01.2020 р. по 30.06.2021 р.
20.06.2022 р. відповідач призначив позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
17.03.2025 р. позивач звернувся до відповідача із заявою в довільній формі, в якій серед іншого просив провести перерахунок розміру пенсії з урахуванням часу роботи в російській федерації та за наданими документами про заробітну плату.
До даної заяви позивач долучив копії строкового трудового договору від 03.08.2017 р. № 775 з додатковими угодами; копії трудових договорів від 11.02.2013 р. № 2070, від 27.02.2014 р. № 3575, від 05.03.2015 р. № 123, від 16.02.2021 р. № 85; копію уточнюючої довідки від 10.01.2013 р. № 40, копію довідки про нараховану заробітну плату від 22.02.2022 р. № 84; копію закордонного паспорту; копію страхового посвідчення від 17.0.2007 р.; копії повідомлень.
Листом від 17.04.2025 р. № 10733-9167/М-02/8-1500/25 відповідач повідомив позивачу, що з 20.06.2022 р. ОСОБА_2 отримує пенсію за віком, яку обчислено при страховому стажі 29 років (враховано по 30.06.2021 р.). Для зарахування до страхового стажу та заробітної плати періоду роботи в рф з серпня 2007 року по березень 2022 року підстави відсутні. Одночасно проінформовано, що довідки про заробітну плату № 1176/03-17, № 1177/03-17, № 1178/03-17 не підлягають виконанню у зв'язку із введенням воєнного стану в Украъні та припиненням листування з російською федерацією.
Трудова книжка позивача від 31.05.1982 р. серії НОМЕР_2 містить наступні відомості про спірні періоди трудової діяльності:
- записи № 20-21 р. період з 03.08.2007 р. по 10.01.2013 р. трудова діяльність на посаді ведучого геолога вахтового методу роботи ТОВ "Карпатське управління бурових робіт", яке надалі перейменовано на ТОВ "Новоуренгойська бурова компанія";
- записи № 22-23 період з 28.02.2013 р. по 07.02.2014 р. трудова діяльність на посаді ведучого геолога вахтового методу роботи ТОВ "Новоуренгойська бурова компанія";
- записи № 24-25 період з 17.03.2014 р. по 23.02.2015 р. трудова діяльність на посаді геолога в геологічному відділі ТОВ "Новоуренгойська бурова компанія";
- записи № 26-27 період з 05.03.2015 р. по 20.01.2021 р. трудова діяльність на посаді ведучого геолога в геологічному відділі ТОВ "Новоуренгойська бурова компанія";
- записи № 28-29 період з 16.02.2021 р. по 28.03.2022 р. трудова діяльність в апараті управління на посаді ведучого геолога в геологічному відділі ТОВ "Новоуренгойська бурова компанія".
Згідно довідки ТОВ "Новоуренгойська бурова компанія" від 22.02.2022 р. № 84 позивачу за періоди трудової діяльності з 03.08.2007 р. по 10.01.2013 р., з 28.02.2013 р. по 07 .02.2014 р., з 17.03.2014 р. по 23.02.2015 р., з 05.03.2015 р. по 20.01.2021 р., з 16.02.2021 р. по 31.12.2021 р. зараховано заробітну плату - 130970147,94 руб.
Також до матеріали адміністративної справи містять трудові договори позивача з ТОВ "Карпатське управління бурових робіт" та "Новоуренгойська бурова компанія" за спірні періоди трудової діяльності та сповіщення про стан індивідуального особового рахунку застрахованої особи в системі загальнообов'язкового пенсійного страхування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями ст.4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов'язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Водночас, у п.5 рішення №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований ст.40 Закону № 1058-IV.
Так, згідно з ч.1 ст.40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною 2 статті 40 Закону № 1058-IV встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною 4 статті 42 Закону № 1058-IV передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з п.1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Додатком 1 до Порядку № 22-1 передбачена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.
Згідно з п.2.23 Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Відповідно до п.4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Також приписами п.п.4.3 і 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на призначення пенсії повинна здійснюватися у встановленому національним законодавством порядку, визначеному, зокрема, у Законі № 1058-IV і затвердженому на виконання його положень Порядку № 22-1.
Зміст наведених норм права свідчить про те, що обов'язок прийняти рішення про призначення пенсії або про відмову в призначенні пенсії (тобто прийняти рішення по суті), виникає у територіального органу Пенсійного фонду за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, установленій вказаним Порядком № 22-1, та яка може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.
Отже, наведеними нормами чинного законодавства, а саме вказаним Порядком № 22-1, визначено чіткий алгоритм дій щодо подання та оформлення документів для призначення пенсії.
Разом з тим, за встановлених у справі обставин позивач не звертався до відповідача із заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії.
Водночас з наданої відповіді ГУ ПФУ в Одеській області, оформленої листом від 17.04.2025 р. № 10733-9167/М-02/8-1500/25, вбачається, що відповідач не приймав рішення щодо перерахунку пенсії, а йому було лише роз'яснено умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, а також повідомлено, що позивач отримує пенсію за віком, яку обчислено при страховому стажі 29 років (враховано по 30.06.2021 р.) та вказано, що для зарахування до страхового стажу та заробітної плати періоду роботи в рф з серпня 2007 року по березень 2022 року підстави відсутні.
Суд зауважує, що на момент виникнення спірних у цій справі правовідносин, абзацом 3 ч.1 ст.44 Закону № 1058-IV передбачено, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Отже, законодавець передбачив, що правління Пенсійного фонду (за відповідним погодженням) визначає не тільки порядок подання документів для призначення пенсії, а й порядок оформлення документів.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин, для вирішення питання щодо призначення пенсії, особи мають подавати документи, що оформлені у встановленому порядку, зокрема відповідно до Порядку № 22-1.
Наведене узгоджується із підходом, який застосовано Верховним Судом у постанові від 23.03.2023 р. у справі № 640/28815/21.
Суд вважає за потрібне перевірити питання наявності надмірного формалізму в поведінці відповідача як суб'єкта владних повноважень, як зобов'язаний діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наслідками співставлення заяви позивача від 17.03.2025 р. і передбаченої Додатком 1 до Порядку № 22-1 форми заяви про призначення/перерахунок пенсії суд установив, що в заяві позивача від 17.03.2025 р. відсутні окремі відомості, які зазначаються у встановленій формі заяви, а саме:
- відомості про паспорт;
- відомості щодо способу виплати (отримання) пенсії (банківський рахунок або поштою);
- відомості щодо виключення з підрахунку заробітної плати певного періоду або щодо проведення виключення автоматизованим способом;
- не зазначено наступне підтвердження: "Я ознайомлений, що відповідно до чинного законодавства громадянин, який має право на різні види пенсій, може отримувати лише одну за його вибором. При наявності (встановленні) у громадянина (громадянину) причини інвалідності з дитинства, у разі смерті одного з його батьків, він має право на одночасне призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника і державної соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю". Про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, що можуть вплинути на моє пенсійне забезпечення, зобов'язуюсь своєчасно повідомити територіальний орган Пенсійного фонду України".
Також, надана позивачем довільна форма заяви не передбачає наведення в ній розписки-повідомлення уповноваженої посадової особи органу Пенсійного фонду України щодо прийняття цієї заяви і документів.
З огляду на викладене, суд вважає, що заява позивача не містить усіх установлених законодавством відомостей, які мають бути зазначені в заяві про призначення пенсії.
Із заяви позивача від 17.03.2025 р. випливає, що він усвідомлював, що його заява не відповідає встановленій формі, адже керувався нормами Закону України "Про звернення громадян". Поряд з цим, позивач не вказав у чому викликана потреба подання заяви невстановленої форми.
У позовній заяві також не наведено жодного обґрунтування необхідності (доцільності) подання заяви про призначення пенсії в довільній формі. Судом не встановлено жодних перешкод для подання позивачем заяви встановленої форми. Водночас, судом встановлено, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 19.04.2022 р. № 154450005061 та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.05.2022 р. № 15440005061 до страхового стажу позивача не зараховано періоди трудової діяльності на підприємствах рф: з 03.08.2007 р. по 10.01.2013 р., з 28.02.2013 р. по 07 .02.2014 р., з 17.03.2014 р. по 23.02.2015 р., з 05.03.2015 р. по 20.01.2021 р., з 16.02.2021 р. по 28.03.2022 р. Вказані рішення позивачем не оскаржувались, а отже, не втратили свою чинність.
Таким чином, в суду відсутні підстави вважати, що відповідачем було допущено надмірний формалізм у спірних правовідносинах. Тому, за встановлених у справі обставин, суд не знаходить підстав для висновку про невідповідність дій відповідача критеріям, визначеним у ст.2 КАС України, у зв'язку із чим дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог через відсутність порушеного права позивача в межах спірних відносин.
Наведене не перешкоджає позивачу реалізувати право на пенсійне забезпечення шляхом звернення органу Пенсійного фонду України у встановленому порядку із поданням належним чином оформлених документів.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко