27 серпня 2025 р. № 400/5392/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 , (позивач) звернулася до Миколаївського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Миколаївській області, щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді;
зобов'язати Головне управління ДПС у Миколаївській області надати довідки про заробітну плату працюючого державного службовця за посадою начальника відділу аудиту, радника податкової служби 1 рангу, з якої сплачений єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування (включаючи посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, за виконання особливо важливої роботи, премії, тощо).
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем протиправно відмовлено їй у задоволенні заяви про надання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Так, листом від 10.10.2024 відповідач повідомив, що в Головному управлінні ДПС у Миколаївській області відсутні посади, які можна було б прирівняти до посади, яку позивачка займала в Первомайській державній податкової інспекції, та рекомендував звернутися до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Таке звернення не дало результату, після чого позивачка звернулась до відповідача вдруге. Повторна заява також не була задоволена відповідачем. Позивач вважає відмову у виготовленні довідок протиправною, оскільки це позбавляє її права на отримання пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу".
Ухвалою судді від 27.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання сторонами заяв по суті.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 12.06.2025. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що в ГУ ДПС у Миколаївській області відсутні посади державної служби за рівнем оплати праці відповідні до посади, яку обіймала Позивачка на момент звільнення з Первомайської ОДПІ, а тому, керуючись Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінетом Міністрів України від 14.09.2016 №622 та наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад» зазначає, що видати відповідні довідки неможливо. Відповідач посилається на пункт 3 Порядку № 750, за яким у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають, зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування. Відповідач просить у задоволені позову відмовити повністю.
Інших заяв по суті до суду не надходило.
Справу розглянуто у письмовому провадженні.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 з 11.05.2016 звільнена з посади начальника відділу аудиту Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції.
01.10.2024 позивачка звернулась до відповідача з заявою , в якій зазначила, що з грудня 2021 отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В зв'язку з наміром змінити пенсію на пенсію державного службовця, позивачка просила видати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за її останньою посадою станом на 01.10.2024 за вересень 2024 року.
У відповідь відповідач, листом від 10.10.2024 № 21850/6/14-29-10-08, повідомив, що на дату розгляду її звернення в ГУ ДПС у Миколаївській області відсутні посади державної служби за рівнем оплати праці відповідні до посади, яку обіймала Позивачка на момент звільнення з Первомайської ОДПІ. Також, ГУ ДПС у Миколаївській області зазначило, що у разі відсутності відповідної посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення.
Також, листом від 10.02.2025 за № Д-65-04року Департамент соціального захисту населення Миколаївської ОВА повідомив про відсутність документів про ліквідацію державного органу в якому Позивачка працювала без правонаступників, тому підстав для видачі довідок немає, та рекомендував звернутися до правонаступника реорганізованої або ліквідованої установи.
11.02.2025 позивачка вдруге звернулась до відповідача з заявою про видач довідок.
Листом від 20.02.2025 року за № 4827/6/14-29-10-08 в наданні довідок було відмовлено.
Вирішуючи спір, суд враховує такі норми права.
01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі -Закон №889-VIII).
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону№889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону№889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу», здійснюється відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок №622).
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» від 12.07.2024 за №823 (надалі по тексту також Постанова №823) внесено зміни до Порядку №622, зокрема, пунктом 3 визначено, що така постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.
Так, згідно пункту 5 Порядку №622 у оновленій редакції, довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Судом встановлено, що листом Головного управління ДПС у Миколаївській області від 10.10.2024 № 21850/6/14-29-10-08 позивачці повідомлено, що відповідач позбавлений можливості видати спірні довідки, з огляду на відсутність у штатному розписі посади з посадовими окладами районного рівня, які б відповідали прирівняній посаді, яку позивачка займала на момент звільнення.
Суд зазначає, що пунктом 6 Порядку №622, із внесеними змінами, визначено, що у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
Отже, враховуючи приписи пунктів 5 та 6 Порядку №622 у редакції Постанови №823, застосовної з 01.01.2024, а також обставину оформлення відмови ГУ ДПС у Миколаївській області листом від 10.10.2024, застосуванню підлягає чинна на момент виникнення спірних правовідносин редакція Порядку №622.
З матеріалів справи також встановлено, що 11.05.2016 позивач звільнена з посади начальника відділу аудиту Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 «Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби» реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, зокрема, Первомайську ОДПІ реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Миколаївській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу на дві окремі державні служби.
У абзаці 4 пункту 2 вказаної постанови зазначено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» затверджено положення про ДПС України та ДМС України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворені як юридичні особи публічного і права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Миколаївській області.
Відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019, №537, Головне управління ДФС у Миколаївській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області.
Як визначено нормами цивільного законодавства, реорганізація - це форма припинення юридичної особи, під час якої всі її права й обов'язки у порядку правонаступництва переходять до нової (іншої) юридичної особи. Реорганізація може здійснюватися злиттям, приєднанням, поділом, відокремленням та перетворенням юридичної особи за рішенням учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідувалися, перейшли до Державної податкової служби та її територіальних підрозділів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 утворені відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи, зокрема, Головне управління ДПС у Миколаївській області.
Відтак, Головне управління ДПС у Миколаївській області (ЄДРПОУ 44104027) є правонаступником прав та обов'язків Головного управління ДПС у Миколаївській області (ЄДРПОУ 43144729), яке в свою чергу є правонаступником Первомайської ОДПІ.
Отже, саме Головне управління ДПС у Миколаївської області уповноважене видати позивачці довідки про заробітну плату для призначення пенсії.
Посилання відповідача на пункт 3 Порядку №750, як на підставу для відмови у видачі позивачу довідок, суд вважає безпідставними.
За змістом цієї норми обов'язок щодо видачі довідки для призначення пенсії особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію області або району, виникає у відповідних структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у разі ліквідації державного органу без правонаступника.
Тому, зазначена норма не може бути застосована до правовідносин щодо видачі довідок для призначення пенсії позивачу, який звільнявся з посади державної служби в Первомайській ОДПІ, правонаступником якої є відповідач.
За змістом пункту 3 Порядку №622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII «Про державну службу» не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, довідки про заробітну плату для призначення пенсії видаються особі за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку №622 та відповідного віку.
Суд звертає увагу, що Постанова №823 набрала чинності з дня її опублікування, а саме 20.07.2024, та, згідно пункту 3 останньої, підлягає застосуванню з 01.01.2024, а отже, поширювала свою дію на відносини, котрі виникли у зв'язку зі зверненням позивача до ГУ ДПС у Миколаївській області із заявою про видачу довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що дії Головного управління ДПС у Миколаївській області щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі є протиправними.
Оцінюючи спосіб захисту порушеного права, визначений позивачем, суд вважає, що він є належним. Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн, сплачений позивачем.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 ЄДРПОУ 44104027) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Миколаївській області, щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідок про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді.
3. Зобов'язати Головне управління ДПС у Миколаївській області надати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату працюючого державного службовця за посадою начальника відділу аудиту, радника податкової служби 1 рангу, з якої сплачений єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування (включаючи посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки за інтенсивність праці, за виконання особливо важливої роботи, премії, тощо).
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005 ЄДРПОУ 44104027) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя Л.Л. Дерев'янко