Рішення від 27.08.2025 по справі 400/5638/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 р. № 400/5638/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаНачальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2

провизнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в Миколаївській області ОСОБА_2 (далі - відповідач 1) з вимогами:

визнати неправомірні дії керівника ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , які є неправомірною бездіяльністю;

поновити мої порушені права та зобов'язати відповідача керівника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 розглянути моє звернення та звільнити мене від призову, як особу, яка має на утриманні 3 (трьох) неповнолітніх дітей віком до 18 років до прописаного змісту п. 3 "В" ч. 12 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і а військову службу" за сімейним станом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.05.2025 він звернувся до керівника ІНФОРМАЦІЯ_4 з листом, в якому просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за сімейними обставинами. Позивач стверджує, що ним додано до заяви копії свідоцтв про народження трьох неповнолітніх дітей, свідоцтва про шлюб, довідки про склад сім'ї, паспорта та РНОПП. Лист ІНФОРМАЦІЯ_5 № 1/5860 від 17.05.2025 у відповідь на свою заяву позивач розцінив як такий, що вимагає нової редакції звернення. Таку бездіяльність позивач вважає протиправною, оскільки він долучив до своєї заяви всі необхідні документи.

Ухвалою суду від 06.06.2025 року відкрито провадження по справі та визначено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

19.06.2025 року від представника ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи.

Ухвалою від 20.06.2025 суд залучив до участі у справі у якості співвідповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - відповідач 2), розпочав розгляд адміністративної справи № 400/5638/25 спочатку.

Впродовж строків, визначених частиною 1 статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), відповідачі відзив не подали.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

09.05.2025 позивач направив на ім'я керівника ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву , якою просив зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 прийняти рішення про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації , на особливий період відповідно до пункту 3 «В» частини 12 статті 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» за сімейних обставин.

Заяву направлено засобами поштового зв'язку. Відповідно до опису вкладення у цінний лист, разом з заявою направлено копії свідоцтва про народження ОСОБА_1 , свідоцтва про народження ОСОБА_4 , свідоцтва про народження ОСОБА_5 , довідки про склад сім'ї, свідоцтва про шлюб, паспорта ОСОБА_6 .

Листом № 1/5860 від 17.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_7 повідомив позивача, що для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_8 утворено відповідну комісію. Також роз'яснено, що заява про надання відстрочки подається на ім'я голови комісії ТЦК та СП за формою згідно з додатком № 4 до Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560. Крім того, лист містить посилання на необхідність пред'явлення військово-облікового документу під час подання заяви.

Позивач вважає дії керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 протиправними, що стало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд враховує такі приписи законодавства.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб.

Строк дії воєнного часу неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України і діє на момент розгляду цієї справи.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 року № 3543-XII "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон № 3543-XII).

Підстави звільнення від призову на військову службу під час мобілізації передбачені ст. 23 Закону № 3543-XII.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

Алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки регламентовано Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560 (далі Порядок - № 560).

Відповідно до п.п. 56, 57 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

- голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

- члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Начальником Баштанської районної військової адміністрації винесено розпорядження від 28.05.2024 № 82-р «Про створення, затвердження персонального складу та організацію роботи комісії для розгляду питань надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період при ІНФОРМАЦІЯ_8 », та затверджено її персональний склад.

Згідно з п. 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Відповідно до п. 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

Застосовуючи ці приписи до обставин справи суд зазначає наступне.

Позовна заява не містить обґрунтування щодо того, з якими саме діями керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 , які, за твердженням позивача, є неправомірною бездіяльністю, позивач пов'язує порушення своїх прав. Проте, з вимоги зобов'язального характеру слідує, що поновлення своїх прав позивач вбачає в зобов'язанні керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 розглянути його звернення та звільнити від призову як особу, що має на утриманні трьох неповнолітніх дітей.

За матеріалами справи таким зверненням є заява позивача від 09.05.2025, адресована керівнику ІНФОРМАЦІЯ_5 , якою позивач просить останнього зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Дослідивши зазначену заяву суд зазначає, що вона, хоч і містить посилання на додаток 4 до Порядку, такому додатку не відповідає ні за формою, ні по суті.

Так, відповідно до п. 58 Порядку військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4.

Водночас, заява позивача від 09.05.2025 подана не на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, а голові ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Крім того, відповідно до форми Додатку 4 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 р. № 930) предметом заяви є прохання розглянути заяву військовозобов'язаної особи та оформити у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Натомість, в заяві від 09.05.2025 позивач просив відповідача 1 зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 прийняти рішення про надання відстрочки.

Суд враховує, що ні Порядком, ні іншими нормативними актами не передбачено повноваження голови ІНФОРМАЦІЯ_5 вчиняти дії чи приймати рішення щодо такого зобов'язання.

За приписами Порядку розгляд заяви військовозобов'язаної особи про надання відстрочки покладається на відповідну комісію для розгляду питань надання відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період. Отже, рішення про надання відстрочки приймається колегіально.

Листом № 1/5860 від 17.05.2025 відповідач 2 роз'яснив позивачу передбачений Порядком алгоритм подання військовозобов'язаними особами заяви до комісії з розгляду питань про надання відстрочки і її розгляд. Також, в листі відповідач 2 зазначив, що вимога щодо зобов'язання та здійснення певних дій відносно суб'єкта владних повноважень в особі ІНФОРМАЦІЯ_5 є безпідставною.

Відтак, враховуючи зміст заяви позивача від 09.05.2025, суд доходить висновку, що вона була розглянута по суті відповідачем 2, про що свідчить лист № 1/5860 від 17.05.2025.

При цьому, суд повторює, що розгляд заяви про надання відстрочки з огляду на норми Порядку не входить до компетенції відповідачів.

Також, наявність підстав для наданні позивачу відстрочки не є предметом розгляду у цій справі, позаяк, в матеріалах справи відсутнє як належне звернення до голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, так і рішення комісії за результатами розгляду такого звернення.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість позову, оцінивши докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги не підлягають задоволенню.

В зв'язку з відмовою у задоволенні позову суд не вирішує питання про розподіл судового збору.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_7 ( АДРЕСА_2 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко