Рішення від 27.08.2025 по справі 400/5138/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2025 р. № 400/5138/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, вул. Смілянська, 120,Черкаси,Черкаська область,18000,

провизнання протиправним та скасування рішення від 30.04.2025 року № 22/25,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області про визнання протиправним та скасуванння рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 30.04.2025 року №22/25.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що рішення про накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу на підставі Закону № 270/96-ВР, Порядку № 693 відповідачем не можуть бути прийняті без дотримання вимог, встановлених Законом №877-У, за відсутності наказу (рішення, розпорядження), без фактичного проведення планового або позапланового заходу державного нагляду (контролю), без складення акта з використанням уніфікованої форми акта. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2022 року № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», тому відповідач упродовж періоду дії в Україні правового режиму воєнного стану може проводити позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства України про рекламу лише за умови наявності та на підставі відповідного рішення центрального органу виконавчої' влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері. Відповідач не надав рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері, про дозвіл на здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю).

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки контрольний захід було здійснено на підставі наданих повноважень та рішення про застосування штрафу прийнято правомірно.

Справа розглядається в порядку ст.262КАС України без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Позивачем отримано повідомлення про розгляд справи про правопорушення законодавства про рекламу №5.2-04-23 04/1367-25 від 16.04.2025 року.

Відповідач у повідомленні про розгляд справи про правопорушення законодавства про рекламу №5.2-04-23-04/1367-25 від 16.04.2025 зазначив, що в ході здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства про рекламу 11.04.2025 було встановлено розміщення реклами магазину «МОДНИЙ UA», що знаходиться в торговому домі «МАLVA» за адресою: вулиця Міланська, будинок 44, місто Черкаси, Черкаська область. На вхідних дверях до торгового дому розміщено рекламний плакат, а також безпосередньо в торговому залі магазину «Модний UA» розміщено рекламне зображення, які містять напис «МОДНИЙ UA» « АКЦІЯ -20% на другу одиницю товару, -30% на третю одиницю товару, *акція не поширюється на товари з цінником «краща ціна» та «розпродаж», подробиці акції уточнюйте у продавців», проте відсутня дата початку і закінчення дії акції та співвідношення розміру повної ціни до попередньої ціни, що порушує вимоги Закону України «Про рекламу», а саме: частини 4 статті 8 Закону України «Про рекламу»: «Реклама про зниження ціни на товар, про розпродаж повинна містити відомості про місце, даті початку і закінчення дії знижки ціни на товар, розпродаж, а також про співвідношення розмір у нової ціни до попередньої ціни реалізації товару або про розмір знижки ».

Рішенням № 22/25 від 30.04.2025 на позивача відповідно до ст.27 Закону України « Про рекламу» за порушення вимог частини 4 статті 8 Закону України « Про рекламу» щодо недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами накладено штраф у розмірі 3400 грн.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про рекламу» цей Закон регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України.

Абзацами першим і другим частини першої статті 26 Закону України «Про рекламу» встановлено, що контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами (у тому числі щодо спорудження житлового будинку), а також щодо виконання вимог частини десятої статті 8 цього Закону, крім випадків, якщо зазначена реклама є рекламою азартних ігор та організаторів азартних ігор.

Згідно з частиною другою статті 26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, за фактом виявлення такими органами порушення або в ході розгляду повідомлення (звернення, скарги, заяви тощо) третіх осіб про порушення вимог законодавства про рекламу рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та аудіозаписи, а також іншу інформацію, що стосуються виявленого порушення чи повідомлення про нього та необхідні для здійснення такими органами повноважень щодо державного контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право:

вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства;

вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;

надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень;

приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;

приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2016 № 667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику, зокрема у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження (підпункт 9 пункту 4 вищенаведеного Положення).

Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи (абзац перший пункту 7 вищенаведеного Положення).

Головне управління діє на підставі Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 24 лютого 2020 року № 167 (далі - Положення). Відповідно до пункту 1 Положення Головне управління є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

Абзац третій підпункту 8 пункту 4 Положення наділяє Головне управління повноваженнями на здійснення контролю за дотриманням вимог Закону України «Про рекламу».

Таким чином, до повноважень відповідача, як територіального органу Держпродспоживслужби, належить здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами.

Відповідно до преамбули Закону № 877-V цей Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища (абзац другий статті 1 Закону № 877-V).

Згідно зі статті 2 Закону № 877-V дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів валютного нагляду, податкового контролю, митного контролю, державного експортного контролю (крім здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами космічної діяльності України приватної форми власності законодавства про космічну діяльність в Україні), контролю за дотриманням бюджетного законодавства, державного нагляду на ринках фінансових послуг, державного регулювання та нагляду за діяльністю на ринках капіталу та організованих товарних ринках, державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції, державного нагляду (контролю) у сфері медіа, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, державного ринкового нагляду та контролю нехарчової продукції, державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, під час рейдових перевірок (перевірок на дорозі), що проводяться з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", державного нагляду за дотриманням вимог безпеки використання ядерної енергії, державного нагляду (контролю) у сфері безпеки торговельного мореплавства і судноплавства на внутрішніх водних шляхах (у частині нагляду (контролю) за суднами), державного контролю за дотриманням вимог законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг.

Закон України «Про рекламу» не містить правових норм, що встановлюють спосіб, порядок та форми здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про рекламу.

Отже, діяльність відповідача з контролю за додержанням законодавства про рекламу є видом державного нагляду (контролю), на яку поширюється дія Закону № 877-V.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 23.09.2021 у справі № 826/24133/15 і від 22.06.2022 у справі № 810/3148/17.

Абзацом сьомим статті 1 Закону № 877-V встановлено, що спосіб здійснення державного нагляду (контролю) процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Згідно з абзацом третім статті 1 Закону № 877-V заходи державного нагляду (контролю) планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Пунктом 1 Постанови № 303 постановлено припинити проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Законом України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Згідно з пунктом 2 Постанови № 303 за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжувався неодноразово та триває й наразі.

Отже, воєнний стан в Україні діє і в цей період відповідно до Постанови № 303 припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю), зокрема здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами. Вказані позапланові заходи державного нагляду (контролю) можуть бути здійсненні на підставі рішення Держпродспоживслужби, як центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері.

Суд встановив, що 11.04.2025 відповідачем було проведено захід державного контролю та встановлено розміщення реклами магазину «МОДНИЙ UA», що знаходиться в торговому домі «МАLVA» за адресою: вулиця (міланська, будинок 44, місто Черкаси. Черкаська область в порушення вимог Закону України « Про рекламу».

У повідомленні відповідача не вказано підстави проведення 11.04.25 відповідного заходу державного контролю (нагляду).

У відзиві відповідач не заперечив той факт, що захід контролю був проведений за відсутності рішення Держпродспоживслужби.

Вищенаведене у сукупності свідчить про те, що відповідач допустив процедурні порушення під час здійснення заходу державного контролю, які за своєю суттю не можна вважати формальними.

Законодавчо закріплена процедура прийняття рішень суб'єктами публічного права має на меті створення гарантій для суб'єкта приватного права та встановлення меж реалізації повноважень органами публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження до суду таких рішень (дій) особою, чиї інтереси вони зачіпають. Установлена законом процедура є важливою гарантією недопущення зловживань з боку суб'єктів владних повноважень під час прийняття рішень та вчинення дій, яка повинна забезпечувати, передусім, справедливе ставлення до особи, а також дотримання загального принципу юридичної визначеності, складовою якого є принцип легітимних очікувань.

Такі висновки містяться, зокрема, у постановах Верховного Суду від 01.11.2022 у справі № 640/6452/19 та від 06.11.2024 у справі № 520/9243/22.

Таким чином, відповідач не довів дотримання ним вищезазначених вимог Закону №877-V та Постанови № 303, а тому проведений ним контрольний захід не є правомірним, у зв'язку з чим рішення, прийняті за результатом такого заходу, є протиправними і підлягають скасуванню.

Відповідач всупереч ст.77 КАС України не довів суду , що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити

Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України належить стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити .

2.Визнати протиправною та скасувати рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області від 30.04.2025 року №22/25 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу.

3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області( 18000, м. Черкаси, вул.Смілянська,120, ЄДРПОУ 40333440) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять грн. 20 коп.), сплачений квитанцією від 19.05.2025 № МАТТ-МZF6-Q2UE.

4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко