26 серпня 2025 р. № 400/1639/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Агро-спец-техніка", вул. Миколаївська, 3,с-ще Врадіївка,Первомайський р-н, Миколаївська обл.,56301,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005,
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.10.2024 №2241814290902, №2239114290707, №2241914290902, №2238714290707, № 2241314290902, № 2239014290707.
Позивач обґрунтовує позов тим, що фактична перевірка була проведена незаконно, оскільки в наказах на перевірку не зазначені підстави її проведення, тому прийняті за наслідками такої перевірки податкові повідомлення-рішення є протиправними. Також позивач не допускав порушення норм п.230.1.2 ст.230 ПК України та норм Закону України № 265, тому спірні податкові повідомлення-рішення належить скасувати.
Відповідач надав суду відзив, в якому просить у задоволенні позову відмовити, оскільки при проведенні перевірки були встановлені порушення норм ПК України та ЗУ №265 , тому спірні податкові повідомлення-рішення прийняті законно й обґрунтовано та скасуванню не підлягає.
Позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив доводи викладені у позові.
Справа розглядається відповідно до ст.262 КАС України в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Головним управлінням ДПС у Миколаївській області проведено фактичну перевірку ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» відповідно до наказу від 03 вересня 2024 року №1170-п «Про проведення фактичної перевірки» та направлень на перевірку від 11.09.2024 №2167/14-29-07-10, №2166/14-29-07-10, за адресою здійснення діяльності: вул. Перемоги, буд. 74, с- ще Врадіївка, Первомайський район, Миколаївська область, АЗС з питань здійснення платником податків розрахункових операцій за товари (послуги) за період з 08.07.2023 по 20.09.2024.
За наслідками перевірки складено акт від 23.09.2024 №15636/14/29/07/40823541, в якому зазначено про встановлені порушення:
-не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій при реалізації паливно- мастильних матеріалів на суму 934,56 грн. (порушено п. 1 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями (далі - Закон №265);
-не ведення обліку товарних запасів за місцем його реалізації та зберігання на АЗС на загальну суму 97726,75 грн. (порушено п. 12 ст. 3 Закону №265);
-відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратомірів-лічильників на 3 (трьох) місцях відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1013076, чим порушено підпункт 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу.
На підставі акта перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення:
-від 30.10.2024 №2241814290902 на суму 60000грн. за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу.
-від 30.10.2024 року № 2239114290707 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 98 661,31 грн. за порушення пункту 1,12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В акті перевірки зазначено, що 22.01.2020 ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» було зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1013076, місцезнаходження акцизного складу: вул. Перемоги, буд. 74, смт. Врадіївка, Первомайський район, Миколаївська область.
За результатами фактичної перевірки зокрема встановлено факт нео бладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратомірів-лічильників на 3 (трьох) місцях відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1013076, чим порушено підпункт 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу.
При проведені перевірки автогаззаправки розташованої за адресою: смт Врадіївка, вул. Перемоги, буд. 74, Первомайський район, Миколаївська область,12.09.2024 оператором ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» (код за ЄДРПОУ: 40823541) було роздруковано х-звіт денний станом на 12.09.2024, згідно якого залишки «газа скрапленого» (резервуар №6) склали 32,00 л.
Залишки відповідно до показників процентоміра не зняті, оскільки процентометр був відсутній (пояснення додається до акта фактичної перевірки).
За результатами проведеної фактичної перевірки АЗГС розташованої за адресою: вул. Перемоги, буд. 74, смт Врадіївка, Первомайський район, Миколаївська область ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» встановлено нестачу 32.00 л «газа скрапленого» (резервуар №1) за ціною реалізації 29,50 грн на загальну суму 934,56 грн., що свідчить про реалізацію пального без застосування реєстратора розрахункових операцій та не видачу відповідного розрахункового документу за продане пальне, що є порушенням п. 1 ст. 3 Закону № 265.
Перевірка фактичних залишків нафтопродуктів (крім газу) у резервуарах проводилась об'ємно-масовим статичним методом вимірювання шляхом співставлення даних обліку: звітів АЗК за формою N 17-НП, даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах з використанням метроштока та градуювальних таблиць, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗК та кількістю реалізованих нафтопродуктів.
При проведені перевірки АЗС розташованою за адресою: вул. Перемоги, буд. 74, смт Врадіївка, Первомайський район, Миколаївська область, 12.09.2024 оператором АЗС ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» було знято залишки товарно - матеріальний цінностей (пального), а саме: бензину автомобільного А92-Єв5-Е5 (резервуар №3), бензину автомобільний А95 (резервуар №4), палива дизельного ДП-Л Євро5 (резервуар №1), палива дизельного ДП-Л Євро5 (резервуар №2) залишки зняті засобом відповідно до показників вимірювальної техніки метрошток.
Роздруковано Х-звіт від 12.09.2024 в 13:00:54 в якому зазначено залишки нафтопродуктів на момент проведення перевірки.
Перевіркою повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) встановлено ведення з порушенням обліку товарних запасів, що на момент проведення перевірки знаходились у місці продажу (господарському об'єкті), а саме нестача нафтопродуктів та газу скрапленого (без урахування «мертвих залишків» оскільки з листом №69 від 17.09.2024 ТОВ «АГРО- СПЕЦ-ТЕХНІКА» не надано фактичний об'єм нафтопродуктів, які відносяться до «мертвих залишків») з урахуванням відносної похибки на загальну суму 97726,75 грн по ціні реалізації.
Перевіркою встановлено факт не ведення (ведення з порушенням) обліку товарних запасів в порядку, встановленому законодавством України, за місцем їх реалізації, а саме: нестача товарних запасів вартістю 97726,75 грн, чим ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону №265.
2.Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Миколаївській області від 03 вересня 2024 року №1172-п «Про проведення фактичної перевірки» та направлень на перевірку від 11.09.2024 №2162/14-29-07-10, №2163/14-29-07-10, фахівцями Головного управління ДПС у Миколаївській області проведена фактична перевірка Підприємства, за адресою здійснення діяльності: вул. Героїв Врадіївщини, буд. 97, с-ще Врадіївка, Первомайський район, Миколаївська область, АЗС з питань здійснення платником податків розрахункових операцій за товари (послуги) за період з 08.07.2023 по 20.09.2024.
В акті перевірки від 23.09.2024 №15635/14/29/07/40823541 зазначено про встановлені при проведенні перевірки порушення:
-не ведення обліку товарних запасів за місцем його реалізації та зберігання на АЗС на загальну суму 115612,40 грн. (порушено п. 12 ст. 3 Закону №265);
-не обладнання рівнемірами-лічильниками 4 (чотирьох) резервуарів на акцизному складі з уніфікованим номером 1015166 період з 01.07.2023 по 20.09.2024 та відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратомірів-лічильників на 4 (чотирьох) місцях відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1015166 (порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПКУ).
За наслідками перевірки прийняті податкові повідомлення - рішення:
- від 30.10.2024 №2241914290902 на суму 160 000 грн. за порушення п.230.1.2 ст.230 ПК України.
-від 30.10.2024 №2239014290707 на суму 115 612,40 грн, за порушення вимог п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зі змінами та доповненнями.
В акті перевірки зазначено, що 20.08.2020 ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» було зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1015166, найменування акцизного складу - Автозаправочна станція (АЗС), місцезнаходження акцизного складу: вул. Героїв Врадіївщини, буд. 97, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область.
Фактичною перевіркою встановлено, що на АЗС, ТОВ «АГРО-СПЕЦ- ТЕХНІКА» (код за ЄДРПОУ 40823541) за адресою: вул. Героїв Врадіївщини, буд. 97, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область використовується:
чотири підземних резервуара для зберігання нафтопродуктів та один надземний резервуар для зберігання зрідженого газу;
дві паливороздавальні колонки моделі Шельф з зав. №11395, №11396;
одна паливороздавальна колонка моделі WAYNE DRESSER з зав. №95753;
одна газороздавальна колонка з зав. №100802.
Згідно інформації, яку ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» внесено до Реєстру, 4 (чотири) резервуари для нафтопродуктів обладнано рівнемірами моделі Alisonic Delphi RS 485, 2750 (НП) з серійними номерами 010742, 010743, 010744, 010745, та 1 (один) резервуар для скрапленого газу обладнано рівнеміром моделі 30-ВО69 Зонт 69", тип 924В з серійним номером 1903282022.
Актом встановлено факт не обладнання рівнемірами-лічильниками 4 (чотирьох) резервуарів на акцизному складі з уніфікованим номером 1015166 період з 01.07.2023 по 20.09.2024; факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, витратомірів-лічильників на 4 (чотирьох) місцях відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1015166.
При проведені перевірки АЗС розташованою за адресою: смт Врадіївка, вул. Героїв Врадіївщини, буд.97, Первомайський район, Миколаївська область, 12.09.2024 оператором АЗС було знято залишки товарно - матеріальний цінностей (пального), а саме бензину автомобільного А92-Єв5-Е5 (резервуар №1), бензину автомобільний А95 (резервуар №2), палива дизельного ДП-Л Євро5 (резервуар №3), бензина «GASOLINEA95H» (резервуар №6) засобом вимірювальної техніки метрошток та пальне «Газ вуглеводневий скраплений» (резервуар №4, залишки зняті відповідно до показників процентоміра).
Роздруковано Х-звіт від 12.09.2024 в 12:10:59 в якому зазначено залишки нафтопродуктів на момент проведення перевірки.
Перевіркою повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) встановлено ведення з порушенням обліку товарних запасів, що на момент проведення перевірки знаходились у місці продажу (господарському об'єкті), а саме нестача нафтопродуктів та газу скрапленого (без урахування «мертвих залишків» оскільки з листом №69 від 17.09.2024 ТОВ «АГРО- СПЕЦ-ТЕХНІКА» не надано фактичний об'єм нафтопродуктів, які відносяться до «мертвих залишків») з урахуванням відносної похибки на загальну суму 115612,40 грн по ціні реалізації.
Таким чином, перевіркою встановлено факт не ведення (ведення з порушенням) обліку товарних запасів в порядку, встановленому законодавством України, за місцем їх реалізації, а саме: нестача товарних запасів вартістю 115612,40 грн, чим ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зі змінами та доповненнями.
3.Відповідно до наказу Головного управління ДПС у Миколаївській області від 03 вересня 2024 року №1171-п «Про проведення фактичної перевірки» та направлень на перевірку від 11.09.2024 №2164/14-29-07-10, №2165/14-29-07-10, фахівцями Головного управління ДПС у Миколаївській області проведена фактична перевірка Підприємства, за адресою здійснення діяльності: вул. Гоголя, буд. 1, с-ще Врадіївка, Первомайський район, Миколаївська область, АЗГС з питань здійснення платником податків розрахункових операцій за товари (послуги) за період з 08.07.2023 по 20.09.2024.
Перевірка проводилась з 12.09.2024 по 20.09.2024 (акт перевірки від 23.09.2024 №15634/14/29/07/40823541).
Перевіркою встановлено порушення:
-не проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій при реалізації паливно мастильних матеріалів на суму 882,94 грн. (порушено п. 1 ст. 3 Закону №265);
-відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, витратоміра-лічильника на 1 (одному) місці відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1012560 (порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПКУ).
За результатами фактичної перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення:
-від 30.10.2024 №2241314290902 на суму 20 000 грн. за порушення п.230.1.2 ст.230 ПК України,
- від 30.10.2024 року № 2238714290707 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 882,94 грн. за порушення пункту 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»
18.11.2019 ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» було зареєстровано акцизний склад з уніфікованим номером 1012560, найменування акцизного складу - АЗГС, місцезнаходження акцизного складу: вул. Гоголя, буд. 1, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область.
ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» в Реєстрі зареєструвало наступну інформацію про резервуари (ємності) та вимірювальні прилади, розташовані на акцизному складі з уніфікованим номером 1012560 (вул. Гоголя, буд. 1, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область):
ємність для зберігання зрідженого вуглеводневого газу, ємністю 5,6 м. куб. з уніфікованим номером 1/1012560, серійний (ідентифікаційний) номер 0001;
газороздавальна колонка АСТРА-2-07 з серійним (ідентифікаційним) номером 170208.
Фактичною перевіркою встановлено, що на АЗГС, ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» (код за ЄДРПОУ 40823541) за адресою: вул. Гоголя,1, смт. Врадіївка, Врадіївський район, Миколаївська область використовується:
резервуар для зберігання зрідженого газу надземний;
одна газороздавальна колонка моделі Астра 2-07 з зав. №160517.
Перевіркою встановлено, що газороздавальна колонка моделі Астра 2-07 з зав. №160517 ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» в Реєстрі не зареєстровано.
Також при проведені перевірки автогаззаправки розташованої за адресою: смт Врадіївка, вул. Гоголя, буд. 1, Первомайський район, Миколаївська область, оператором ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» було роздруковано х-звіт денний станом на 12.09.2024, згідно якого залишки «газа скрапленого» (резервуар №1) склали 29,93 л.
Залишки відповідно до показників процентоміра не зняті, оскільки процентометр був відсутній.
В акті перевірки зазначено, що за результатами проведеної фактичної перевірки АЗГС розташованої за адресою: смт Врадіївка, вул. Гоголя, буд. 1, Первомайський район, Миколаївська область ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» (код за ЄДРПОУ: 40823541) встановлено нестачу 29.93 л «газа скрапленого» (резервуар №1) за ціною реалізації 29,50 грн на загальну суму 882,94 грн., що свідчить про реалізацію пального без застосування реєстратора розрахункових операцій та не видачу відповідного розрахункового документу за продане пальне, що є порушенням п. 1 ст. 3 Закону № 265.
Відповідно до п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів.
господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Стаття 17. За порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг) або неповну суму розрахунку при організації та проведенні азартних ігор; непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
100 відсотків суми, на яку здійснено продаж товарів (робіт, послуг) та/або розрахунки при організації та проведенні азартних ігор з порушеннями, встановленими цим пунктом, - за порушення, вчинене вперше.
Стаття 20. До суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Відповідно до ст.128-1.1ПК порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах та/або місцях виробництва окремих видів продукції України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах "д"-"ж" підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2241814290902 на суму 60000грн. за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу позивач зазначив у позові, що перевіряючий не зазначив, яке саме порушення вони виявили під час перевірки: не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витромірів-лічильників та рівномерів-лічильників і зазначив, що при перевірці були надані свідоцтво про повірку та Журнал повірки колонок паливороздавальних.
В акті перевірки зазначено, що перевіркою встановлено відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витромірів-лічильників та рівномерів-лічильників , вітромірів-лічильників № 98921, № 75395 ,№150806.
Таким чином, перевіркою ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» правомірно встановлено відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, витратомірів-лічильників на 3 (трьох) місцях відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1013076, чим порушено підпункт 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу та правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 60 000 грн., тому податкове повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2241814290902 скасуванню не підлягає.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2241914290902 на суму 160 000 грн. за порушення п.230.1.2 ст.230 ПК України суд зазначає, що позивач у позові зазначив, що перевіркою встановлено, що відповідач не звернув увагу на той факт, що рівнеміри моделі ALISONIC DELPHI з серійними номерами 010742, 010743, 010744, 010745 та моделі 30-ВО69 Зонт 69" тип 924В з серійним номером 1903282022 зареєстровані Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників з 05.10.20.
Позивачем 05.10.2020 року довідкою про розпорядника акцизного складу пального були внесені до Єдиного державного реєстру витратомірів лічильників і рівномірів- лічильників, інформацію про встановлення на резервуари на акцизному складі 1015166 рівномірів-лічильників моделі ALISONIC DELPHI з серійними номерами 010742, 010743, 010744, 010745.
Також позивач зазначив, що сертифікатом перевірки типу № UA/TR/113-0463-19, термін дії якого до 20.12.2029 року, дані рівноміри відповідають вимогам законодавства та визнані придатними до експлуатації.
Але при проведенні перевірки позивач не надав документи, які свідчать, що рівнеміри моделі ALISONIC DELPHI з серійними номерами 010742, 010743, 010744, 010745 та моделі 30-ВО69 Зонт 69" тип 924В з серійним номером 1903282022 відповідають вимогам законодавства та/або мали позитивний результат повірки або оцінку відповідності або калібрування у період з 01.07.2023 по 20.09.2024.
Відповідно до ч.3 ст.17 ЗУ№ « Про метрологію та метрологічну діяльність» суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку. Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 №1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями», із змінами і доповненнями, інтервал проведення повірки кожні 2 роки.
Доказів на спростування висновків відповідача позивач суду не надав.
Також перевіркою встановлено, що 3 (три) паливороздавальні колонки з зав. №11395, №11396, №95753, та 1 (одна) газороздавальна колонка з зав. №100802, ТОВ «АГРО- СПЕЦ-ТЕХНІКА» в Реєстрі не зареєстровано, тому посилання позивача на те, що ці колонки мають сертифікати про проходження повірки суд не бере до уваги, оскільки штраф до позивача застосований за інше порушення.
Позивач доказів на спростування доводів відповідача суду не надав, тому податкове повідомлення рішення 30.10.2024 №2241914290902 на суму 160 000 грн. за порушення п.230.1.2 ст.230 ПК України прийнято правомірно та скасуванню не підлягає.
Щодо податкового повідомленням-рішенням від 30.10.2024 №2241314290902 суд зазначає, що перевіркою ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» встановлено факт відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, витратоміра-лічильника на 1 (одному) місці відпуску пального наливом з акцизного складу з уніфікованим номером 1012560, чим порушено підпункт 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу, за порушення якого до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 20 000 грн. Позивач не надав суду доказів реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня 1 витратоміра-лічильника, тому податкове повідомленням-рішенням від 30.10.2024 №2241314290902 прийнято правомірно та скасуванню не підлягає.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 30.10.2024 №2239014290707 на суму 115 612,40 грн, за порушення вимог п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та від 30.10.2024 року № 2239114290707 в сумі 97726,75 грн. за порушення підпункту 1 пункту 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суд зазначає, що актами перевірки встановлено факт не ведення (ведення з порушенням) обліку товарних запасів в порядку, встановленому законодавством України, за місцем їх реалізації вул.Перемоги,74, а саме: нестача товарних запасів вартістю 97726,75 грн, чим ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» порушено вимоги п.12 ст. 3 Закону №265 та факт не ведення (ведення з порушенням) обліку товарних запасів в порядку, встановленому законодавством України, за місцем їх реалізації вул. Героїв Врадіївщини 97, а саме: нестача товарних запасів вартістю 115612,40 грн, чим ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА» порушено вимоги п.12 ст.3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», В актах перевірки встановлено розбіжності між даними Х звіту та фактичними залишками в резервуарах. Зазначені в таблицях в актах перевірки дані залишків Х звіту значно менше, ніж фактичні залишки, які були виявлені на АЗС. На різницю між фактичними залишками та даними Х звіту нарахована штрафна санкція.
Щодо посилання позивача на те, що розбіжності в обліку ТМЦ складаються з «мертвих залишків», які знаходяться в резервуарах та їх неможливо ні використати , ні викачати, тому порушень п.12 ст.3 ЗУ №265 позивач не допускав, суд зазначає наступне:
Позивач надав суду наказ № 65/1від 01.10.2020 «Про проведення інвентаризації мертвих залишків нафтопродуктів на АЗС за адресою вул. Героїв Врадіївщини,97» та акт інвентаризації обсягу мертвих залишків пального на підставі цього наказу, в якому зазначено обсяг дизельного пального 354 л, бензин А95 резервуар 2 в кількості 254 л, бензин А 95 резервуар 6- 279л, бензин А92 в кількості 677л. В акті перевірки зазначено про різницю між даними Х звіту та фактичним залишком складає: Бензин 920 ЄВ5-Е5 707л, бензин А-95-681л, ДП 515л, газ 476л.
Також позивач надав суду наказ № 10/1 від 29.01.2020№ «Про проведення інвентаризації мертвих залишків нафтопродуктів АЗС за адресою смт.Врадіївка, вул.Перемоги,74» та акт інвентаризації обсягу мертвих залишків пального на підставі цього наказу, в якому зазначено обсяг дизельного пального (резервуар 1) 420 л, дизельного пального (резервуар 2) 405 л , бензин А95 в кількості 405 л, бензин А 92- 279л, бензин А92 в кількості 211л.
В акті перевірки зазначено про різницю між даними Х звіту та фактичним залишком складає: ДП Євро резурвуар 1- 538л, ДП Євро резервуар2- 575л, бензин А92173л, бензин А95-620л.
Вищезазначені накази про проведення інвентаризації та акти інвентаризації при проведенні перевірки не були надані позивачем при проведенні перевірки. Ненадання цих документів позивач обґрунтовує тим, що відповідач не вимагав надання цих документів при проведенні перевірки.
У запитах про надання документів від 12.09.2024 за адресою вул.Перемоги,74, вул. Героїв Врадіївщини,97, вул.Гоголя,1 зазначено, зокрема надання щомісячних актів інвентаризації.
Тому посилання позивача на те, що відповідач не витребовував акти інвентаризації суд не бере до уваги, оскільки ці доводи спростовуються матеріалами справи.
Посилання позивача на те, що розбіжності в обліку товарних запасів складається з « мертвих залишків» суд не бере до уваги, оскільки надані суду документи містять обсяги нафтопродуктів, які не збігаються з тими, що встановлені під час перевірки. Крім того, ці документи: наказ про інвентаризацію та акт інвентаризації не були надані позивачем при проведенні перевірки. Отже, позивач не надав суду докази на спростування висновків відповідача, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо податкового повідомлення рішення від 30.10.2024 року № 2238714290707 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 882,94 грн. та податкове повідомлення рішення від 30.10.2024 року № 2239114290707 на суму 934,56 грн. за порушення пункту 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суд зазначає, що відповідальність за порушення цієї норми застосовується у випадку не видачі розрахункового документа при здійсненні розрахункової операції.
Відповідно до норм Закону України № 265 розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Для цілей цього Закону розрахунки при організації та проведенні азартних ігор є розрахунковими операціями.
Доказів проведення розрахункової операції перевіряючи суду не надали. Реалізації пального контролюючому органу без видачі розрахункового документа матеріали перевірки не містять. Доказів отримання за товар готівкових коштів матеріали перевірки не містять. Контролюючий орган при проведені перевірки встановив на підставі Х звіту наявність газу, але не зміг перевірити його фактичну наявність на АЗС, тому дійшов висновку про його нестачу і як наслідок про проведення розрахункової операції без видачі розрахункового документа.
Суд зазначає, що встановлення нестачі не свідчить про проведення розрахункової операції без видачі розрахункового документа. Об'єктивна сторона правопорушення, за яке на позивача накладено штраф полягає саме в проведенні розрахункової операції та невидачу розрахункового документа за результатами її проведення. Відповідач не надав суду таких доказів, тому позивач не допускав порушення п.1 ст.3 ЗУ №265, а податкові повідомлення-рішення -від 30.10.2024 року № 2238714290707 на суму 882,94 грн. та від 30.10.2024 року № 2239114290707 на суму 934,56 грн є протиправними та належить скасувати.
Щодо доводів позивача про незаконність проведення перевірки суд зазначає:
Відповідно до п.80.1.ст.80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
80.2.2. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;
80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
В наказах про проведення фактичної перевірки № 1172-П,№1172-П, №1170-П від 03.09.2024 зазначено, що на підставі пп.80.2.2, 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК, у зв'язку із отриманням в установленому законодавством порядку інформації(інформація ІКС «Податковий блок» та системи обліку даних РРО ДПС України) щодо суб'єктів господарювання, які здійснюють продаж підакцизних товарів і середньомісячний виторг яких за травень -липень 2025 складає менше 40тис.грн. може свідчити про можливі порушення платником податків законодавства про при проведенні розрахункових операцій, а також для здійснення функцій зазначених законодавством .
Отже, в наказах зазначено дві підстави п.80.2.2 отримання інформації та п.80.2.5 здійснення функцій зазначених законодавством.
У суду відсутні правові підстави вважати накази про перевірку протиправними і як наслідок визнання спірних податкових повідомлень-рішень протиправними з цих підстав.
Позов належить задовольнити частково.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України належить повернути позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним вимогам. Оскільки позов задоволено на 0.40%, то поверненню позивачу за рахунок коштів відповідача належить 0.40% від 6827,35грн.- 27,30 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30.10.2024 року № 2238714290707 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в сумі 882,94 грн. за порушення пункту 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» .
Визнати протиправним та скасувати частково податкове повідомлення рішення від 30.10.2024 року № 2239114290707 про застосування штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на суму 934,56 грн.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Державної податкової служби у Миколаївській області,( 54001, м. Миколаїв, вул. Героїв Рятувальників, 6, ЄДРПОУ 44104027) на користь ТОВ «АГРО-СПЕЦ-ТЕХНІКА»(код ЄДРПОУ 40823541, адреса: вул. Миколаївська, 6уд. 3,с-ще Врадіївка, Первомайський район, Миколаївська область, 56301) судовий збір в сумі 27,30грн., сплачений платіжною інструкцією № 33 від 12.02.2025.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т. О. Гордієнко