Ухвала від 25.08.2025 по справі 380/17132/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

25 серпня 2025 року справа № 380/17132/25

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кузан Р.І., перевіривши матеріали позовної заяви Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

20.08.2025 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 , в якому позивач просить стягнути з ОСОБА_1 до бюджету податковий борг у сумі 50203,13 грн.

Згідно п.п.1, 2, 6 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (абзац перший). Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень (абзац другий).

Відповідно до пункту 8 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, визначеного частиною другою статті 122 цього Кодексу.

Як зазначено у позовній заяві, податкова заборгованість платника податків, відносно стягнення якої подано даний позов виникла на підставі податкових повідомлень-рішень №9868/13-01-34-08, №9869/13-01-34-08 та №9870/13-01-34-08 від 10.03.2025.

Вказані податкові повідомлення-рішення №9868/13-01-34-08, №9869/13-01-34-08 та №9870/13-01-34-08 від 10.03.2025, згідно з долученої до позовної заяви копією конверта з рекомендованим повідомлення та довідкою причини повернення, не вручена відповідачу під час доставки та повернута податковому органу (адресат відсутній за вказаною адресою) 21.03.2025.

Згідно з статтею 42.5 Податкового кодексу України (далі ПК України) у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

З огляду на викладене, загадана податкова вимога вважається вручена відповідачу лише 21.03.2025.

Отже, вказана дата є юридичним фактом, з настанням якого слід відраховувати шестимісячний строк, протягом якого платник податків має право оскаржити рішення, що є підставою для стягнення заборгованості в розмірі 50203,13 грн., відповідно зі спливом цього строку виникає підстава у позивача як суб'єкта владних повноважень для звернення до суду протягом трьох місяців з відповідними вимогами.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.

З огляду на встановлені обставини, суд зазначає, що позивачем подано позов з вимогою про стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, до закінчення шестимісячного строку, визначеного частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для повернення позовної заява Головного управління ДПС у Львівській області.

Аналогічних висновків дійшла колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду в постанові від 19.06.2020 у справі №520/12807/19.

При цьому, положеннями пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Водночас пункти 95.1 та 95.2 статті 95 ПК України не визначають кінцевого строку, з яким пов'язують право контролюючого органу на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу, а лише містить вимогу, що таке стягнення відбувається не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги, що не суперечить вимогам частини 2 статті 122 КАС України щодо необхідності надання відповідача строку на оскарження такої вимоги.

Таким чином, позивач зобов'язаний дотриматись положень як пунктів 95.1 та 95.2 статті 95 ПК України, так і частини 2 статті 122 КАС України та не позбавлений права на повторне звернення до суду після спливу строку для оскарження податкової вимоги, на підставі якої заявлено вимогу про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Керуючись ст.169, ст. 243 ст. 248 КАС України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

позовну заяву Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - повернути позивачеві.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Р.І. Кузан