про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
27 серпня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1680/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., перевіривши матеріали за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» (місто Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 34) до Головного управління ДПС у Луганській області (вул. Енергетиків, буд. 72, м. Сєвєродонецьк, Луганська область) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31 липня 2025 року №1466/12-32-04-03,
22.08.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Луганській області від 31 липня 2025 року №1466/12-32-04-03, яким застосовано штраф до товариства з обмеженою відповідальністю «ПАЛИВНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ФАКТОР» у розмірі 10% за затримку на більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 294788,37 грн та зобов'язано платника податків сплатити штрафні санкції у сумі 29 478,83 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до акту від 29.05.2025 року №900/12-32-04-03-05/37333655, рішення ДПС України від 28.07.2025 №21688/6/99-00-06-03-02-06 встановлено порушення ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб, визначеного п. 287.3 ст. 287, п. 288.7 ст. 288 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф), на підставі пункту 124.1 статті 124 Податкового кодексу України за затримку на більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання в сумі 294 788,37 грн.
Позивач не погоджується із застосованими контролюючим органом штрафними санкціями, оскільки відповідно до договору оренди землі від 21.08.2017 платник податків зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 4411800000:11:001:0003 надавалася Лисичанською міською радою в строкове платне користування орендарю для експлуатації автомобільної газонаповнювальної компресорної станції АГНСК-75, яка була розташована за адресою: Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Первомайська, буд. 43.
Підпунктом 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначено, що не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції та/або операції Об'єднаних сил (ООС), плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.
ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» звертає увагу, що абзац перший даного підпункту чітко передбачає відсутність обов'язку щодо нарахування та сплати плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території.
Тому ГУ ДПС у Луганській області зобов'язане застосовувати до Товариства підпункт 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, оскільки предметом камеральної перевірки є терміни сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (орендна плата з юридичних осіб). Зважаючи на вищевикладене, позивач жодним чином не допустив порушення термінів сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата з юридичних осіб) за звітний (податковий) період 2017 - 2020 років і, відповідно, до платника податків в жодному разі не можуть застосовуватися штрафні (фінансові) санкції.
Крім іншого, слід також звернути увагу, що відповідно до п. 76.3. ст. 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Тобто, зважаючи на акт від 29.05.2025 №900/12-32-04-03-05/37333655 «Про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкових зобов'язань з плати за землю (орендна плата з юридичних осіб) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПАЛИВНА ЕНЕРГЕТИЧНА КОМПАНІЯ «ФАКТОР» код ЄДРПОУ 37333655», суб'єктом владних повноважень допущено перевищення повноважень та пропуск строку, впродовж якого можна було провести відповідну камеральну перевірку за перевіряємий період. Тим паче, що абзац 1 пункту 102.1 статті 102 ПК України чітко визначає, що даною нормою може регулюватися вчасність сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а не самим платником податків.
Тому ТОВ «ПЕК «ФАКТОР» вважає протиправним податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 31 липня 2025 року №1466/12-32-04-03, яким застосовано штраф у розмірі 29 478,83 грн. (10% за затримку на більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання у сумі 294788,37 грн.).
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Паливна енергетична компанія «Фактор» до Головного управління ДПС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31 липня 2025 року №1466/12-32-04-03.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У разі заперечень учасників справи проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) встановити строк для подання відповідної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву; витяг з інтегрованої картки платника податків ТОВ «ПЕК «Фактор»» за спірний період.
До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Свергун І.О. одноособово.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.О. Свергун