27 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4085/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» (надалі - позивач) звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (надалі - відповідач-1), Державної податкової служби України (надалі - відповідач-2) , у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2025 №12883215/40168912, про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 30.04.2025;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю «СНЕКІНДАСТРІ» податкову накладну №13 від 30.04.2025, датою її первинного подання платником податків на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що на виконання умов договору поставки №27/06/2022 від 27.06.2022, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Клуб Чіпсів», було поставлено останньому обладнання, а саме - Машини внесення домішок, вагові двокомпонентні МВД-500SIM-2, код УКТЗЕД (8438101000) у кількості 4 штук.
На виконання вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, підприємством була складена податкова накладна №13 від 30.04.2025. Проте, контролюючим органом зупинено її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, оскільки податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку.
Відповідачем-1 запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Позивач зазначає, що ним було надано з поясненнями усі необхідні документи, які підтверджують реальність здійснення господарських операцій по вказаній податковій накладній. Проте, такі документи не взяті до уваги відповідачем-1 та прийнято спірне рішення від 20.05.2025 №12883215/40168912.
Вважає рішення відповідача-1 про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 30.04.2025 протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідачі надали суду відзиви на позовну заяву, у яких заперечили проти задоволення позовних вимог.
На обґрунтування заперечень зазначили, що позивачем подано до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено із додатками.
За результатами надісланого повідомлення встановлена відсутність інформація та документальне підтвердження щодо: транспортування комплектуючих, їх оплати, вантажно/розвантажувальних робіт; придбання послуг суборенди нежитлового приміщення, яке використовується як офіс (акти наданих послуг, платіжні документи тощо); наявності складських/виробничих приміщень. Крім того, за рахунок незначної чисельності працюючих та відсутності виробничих приміщень поставлено під сумнів можливість виготовлення реалізованого товару згідно номенклатури податкової накладної.
Вказують, що 08.05.2025 позивачу було надіслано повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів до податкової накладної №13 від 30.04.2025. Такі пояснення та/або документи до податкової накладної ним надані не були.
Враховуючи викладене, комісією 20.05.2025 прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної №13 від 30.04.2025.
Вважають таке рішення законним та обгрунтованим. З цих підстав просять відмовити у задоволенні позову.
08.07.2025 позивач надав суду відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наводить свої аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача. Додатково вказує, що при направленні пояснень щодо спірної податкової накладної бухгалтер підприємства використовував програмне забезпечення FREDO, яке створено для подачі звітності онлайн до центральних або територіальних органів з питань оподаткування та обміну первинними документами між контрагентами в електронному вигляді. При цьому, у вказане програмне забезпечення не надходило повідомлення від ДПС у Кіровоградській області від 08.05.2025 про необхідність надання додаткових документів для розблокування податкової накладної, що підтверджується списком вхідних та вихідних звітів за травень та червень 2025 року.
03.07.2025 представник відповідача-1 подала суду клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Будь-яких інших заяв чи клопотань від учасників справи не надходило.
23.06.2025 ухвалою Кіровоградського окружного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження).
07.07.2025 ухвалою суду у задоволенні клопотання представника відповідача-1 про розгляд справи у порядку загального позовного провадження відмовлено.
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» є юридичною особою, зареєстроване у встановленому законом порядку за адресою: Україна, 28000, Кіровоградська обл., місто Олександрія, Кіровоградське шосе, будинок 157 з основним видом економічної діяльності « 28.29 Виробництво інших машин і устатковання загального призначення, н. в. і. у.»
27.06.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Клуб Чіпсів» було укладено договір поставки №27/06/2022 (а.с. 29-47).
Відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 вказаного Договору поставки 1.1. Постачальник зобов'язується в порядку і строки, встановлені цим Договором, передати у власність Покупця Обладнання в певній кількості, відповідної якості і за узгодженою ціною а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Обладнання на умовах, обумовлених в цьому Договорі. Найменування Обладнання, його комплектність, кількість одиниць, ціна за одиницю, загальна вартість, порядок розрахунків та строк поставки вказуються у відповідних Специфікаціях на поставку Обладнання (типова форма Специфікації передбачена Додатком № 1 до цього Договору), які є невід'ємною частиною цього Договору.
Пунктами 2.1.-2.3 Договору поставки встановлено, що загальна вартість цього Договору визначається на підставі всієї вартості Обладнання, зазначеної в Специфікаціях, банківських виписок та накладних на Обладнання, за якими Покупцем було отримано та сплачено Обладнання і які є невід'ємною частиною цього Договору.
Форма оплати: безготівковий розрахунок, шляхом перерахування грошових коштів Покупцем на поточний банківський рахунок Постачальника.
Оплата Обладнання здійснюється на підставі виставлених Постачальником рахунків фактур в строк і порядку, зазначених в Специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього Договору. Покупець має право здійснювати попередню оплату за Обладнання, що поставляється. Ціна Обладнання, зазначена в Специфікації, включає, крім вартості Обладнання, вартість його упаковки (тари) та Маркування.
Постачальник зобов'язаний здійснити поставку Обладнання на базисних умовах поставки відповідно до Правил ІНКОТЕРМС в редакції 2010 р.: FCA склад постачальника. Адреса складу: м. Олександрія Кіровоградське шосе, 157 (п. 3.1 Договору поставки).
Згідно Специфікації №5 від 30.07.2024 до Договору поставки №27/06/2022 від 27.06.2022 позивач зобов'язувався поставити покупцю товар - Машину внесення домішок, вагову двокомпонентну МВД-500SIM-2 Код УКТ ЗЕД 8438 10 10 00 у кількості 4 штуки за ціною 901666,66 грн загальною вартістю 4327999,97 грн, у тому числі ПДВ 721333,33 грн. Строк поставки обладнання узгоджено 140 (сто сорок) календарних днів з моменту здійснення оплати згідно п. 2.1. даної Специфікації. Пунктом 2.1. Специфікації встановлено, що Покупець здійснює перший платіж в розмірі 50% від загальної суми цієї Специфікації: 2163999,99 грн, в тому числі ПДВ 20% протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту підписання даної Специфікації (а.с. 57).
Відповідно до виставленого позивачем рахунку на оплату №2408011 від 01.08.2024 позивач 08.08.2024 отримав від покупця ТОВ «Клуб Чіпсів» кошти в сумі 2163999,99 грн, та 22.08.2025 - у сумі 1803333,33 грн, що підтверджується банківськими виписками АТ КБ «Приватбанк» за період з 08.08.2024 по 08.08.2024 та з 22.04.2025 по 22.04.2025 (а.с. 56, 23-24).
В межах вказаного Договору, позивачем поставлено покупцю обладнання - «Машина внесеннядомішок, вагова двокомпонентна МВД-500SIM-2» у кількості чотирьох штук, що підтверджується видатковою накладною №250430/1 від 30.04.2025 (а.с. 61).
Перевезення товару здійснювалось автомобільним перевізником ФОП ОСОБА_1 , згідно товарно-транспортної накладної №Р250430/1 від 30.04.2025 (а.с. 61зв.-62).
Згідно вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України ТОВ «СНЕК ІНДАСТРІ» за настанням першої події (постачання товару) склало та відправило на реєстрацію податкову накладну №13 від 30.04.2025 на суму, що була недоплачена - 360666,66 грн у тому числі ПДВ 60111,11 грн (а.с. 9).
Відповідно до квитанції від 01.05.2025 №9119866310 податкову накладну №13 від 30.04.2025 прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки Обсяг постачання товару/послуги 8438, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено, що показник "D"=2.1835%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (а.с. 8).
06.05.2025 позивачем надіслано до контролюючого органу пояснення та копії документів, зокрема, щодо податкової накладної №13 від 30.04.2025, реєстрацію якої було зупинено. У письмових поясненнях зазначив, що має достатню кількість матеріальних, технічних та трудових ресурсів для здійснення реалізації товарів, більшу частину яких закуповує у ТОВ «БЕНУТЕК» (код ЄДРПОУ 37248591). Так, для виготовлення товару - Машина внесення домішок, вагова двокомпонентна МВД-500SIM-2 код УКТЗЕД (8438101000) у кількості 4 штуки на підставі Специфікації №5 від 30.07.2025, у ТОВ «БЕНУТЕК» було придбано барабани змішувачі, системи дозування, електричні шафи з автоматикою управління тощо. На підтвердження чого надано прибуткові накладні на придбання (а.с. 11, 65-66).
Разом із повідомленням до контролюючого органу подано: договір №27/06/2022 від 27.06.2022, специфікацію №5 від 30.07.2024, додаткову угоду №1 від 31.12.2023 до договору поставки №27/06/2022 від 27.06.2022, договір суборенди нежитлового приміщення № 221101/1 від 01.11.2022, акт здачі прийняття - приміщення від 01.11.2022, банківські виписки, довіреності, акти керівного органу платника податків, яким оформленні повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податків для провадження господарської діяльності.
08.05.2025 позивачу надіслано повідомлення №12841357/40168912 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів до податкової накладної №13 від 30.04.2025, зокрема: копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних - первинних документів щодо транспортування продукції, складських документів, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково вказано, що відсутня інформація та документальне підтвердження щодо: транспортування комплектуючих, їх оплати, вантажно/розвантажувальних робіт; придбання послуг суборенди нежитлового приміщення, яке використовується як офіс (акти наданих послуг, платіжні документи тощо); наявності складських/виробничих приміщень. За рахунок незначної чисельності працюючих та відсутності виробничих приміщень ставимо під сумнів можливість виготовлення реалізованого товару згідно номенклатури податкової накладної (а.с. 12-13).
Відповідно до протоколу засідання комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2025 №77 за результатами розгляду надісланих повідомлень про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, по яким протягом 5 робочих днів не отримано додаткових пояснень та/або документів, підтримано пропозиції щодо відмови реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, зокрема щодо ТОВ «СНЕК ІНДАСТРІ», податкової накладної №13 від 30.04.2025 (а.с. 96).
Рішенням про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2025 №12883215/40168912 відмовлено у реєстрації податкової накладної №13 від 30.04.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку (а.с. 15).
За результатами адміністративного оскарження рішення від 20.05.2025 №12883215/40168912 до Державної податкової служби скарга була залишена без задоволення, а рішення про відмову у реєстрації податкової накладної без змін (а.с. 16).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).
За правилами пункту 185.1 статті 185 ПК України операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об'єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. №557.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, який набрав чинності з 01.02.2020.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 (у редакції на дату виникнення спірних правовідносин) у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 31 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Не перевіряється на відповідність показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2), платник податку, який склав та/або подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, які складені за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 192 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування (крім податкової накладної / розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 192 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.
Як встановлено судом, на виконання зазначених вимог податкового законодавства ТОВ «Клуб Чіпсів» складено спірну податкову накладну №13 від 30.04.2025 та відправлено її на реєстрацію в ЄРПН.
Разом з тим, відповідно до квитанції від 01.05.2025 №9119866310 податкову накладну №13 від 30.04.2025 прийнято, реєстрацію зупинено, оскільки обсяг постачання товару/послуги 8438, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено, що показник "D"=2.1835%, "Рпоточ"=0.
Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Необхідно звернути увагу на те, що у вказаній вище квитанції лише наведено перелік документів згідно до вимог пункту 5 Порядку №520.
Таким чином, пропозиція надання документів сформована з недостатньою чіткістю, необхідною для розуміння платником податків, які саме документи від нього вимагаються контролюючим органом.
Водночас, на виконання вимог контролюючого органу, позивачем направлено до податкового органу пояснення та копії документів щодо податкової накладної №13 від 30.04.2025, до якого додано документи, які підтверджували зміст операції між позивачем та ТОВ «Клуб Чіпсів», за якою позивачем виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну, реєстрацію якої зупинено.
За результатами розгляду останніх Головне управління ДПС у Кіровоградській області сформувало і направило ТОВ «СНЕК ІНДАСТРІ» 08.05.2025 повідомлення №12841357/40168912 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів до податкової накладної №13 від 30.04.2025, зокрема: копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено - первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних - первинних документів щодо транспортування продукції, складських документів, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково вказано, що відсутня інформація та документальне підтвердження щодо: транспортування комплектуючих, їх оплати, вантажно/розвантажувальних робіт; придбання послуг суборенди нежитлового приміщення, яке використовується як офіс (акти наданих послуг, платіжні документи тощо); наявності складських/виробничих приміщень. За рахунок незначної чисельності працюючих та відсутності виробничих приміщень ставимо під сумнів можливість виготовлення реалізованого товару згідно номенклатури податкової накладної.
Крім того, повідомлено, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом 6 пункту 9 Порядку №520.
Водночас позивач таким правом не скористався, у зв'язку із чим відповідачем було прийнято оскаржуване рішення від 20.05.2025 №12883215/40168912 про відмову в реєстрації спірної податкової накладної в ЄРПН.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 7 Порядку №520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару / послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Подання письмових пояснень та копій документів до розрахунків коригування, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів / послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до контролюючого органу;
отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Відповідно до пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку №520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства."
Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2023 №19 затверджено форми Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (Додаток 2).
Отже, з аналізу наведених вище норм (з урахуванням внесених до них змін) слідує, що з метою вирішення питання про наявність/відсутність підстав для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку №520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку №520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку №520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній/розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення/додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку №520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі «ненадання/часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку».
Таким чином, суд зазначає, що згідно із діючим алгоритмом взаємодії податкового органу та платника податків під час моніторингу податкових накладних, наявний етап під час вирішення питання про реєстрацію ПН чи відмову і її реєстрації. При цьому, такий етап є важливим для правильного вирішення спору у цій справі, оскільки на цьому етапі податковий орган, повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків.
Верховний Суд у постанові від 24.03.2025 у справі №140/32696/23 сформував висновок, якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, вона направляє платнику податків повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.
Аналогічна правова позиція була викладена в постановах Верховного Суду від 31.03.2025 у справа № 140/20330/23, від 23.04.2025 у справі №620/4035/24.
Як уже зазначено вище, 08.05.2025 податковий орган надіслав до позивачу повідомлення №12841357/40168912 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів до податкової накладної №13 від 30.04.2025. Також повідомив, що у разі неподання додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом 6 пункту 9 Порядку №520.
Отже, з установлених у цій справі обставин у взаємозв'язку з вищенаведеними висновками щодо застосування Порядку № 520 (в редакції, чинній з 08.03.2023) слідує, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо спірних податкових накладних, реєстрацію якої було зупинено. Зміст повідомлення свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення.
Однак, у розглядуваній ситуації позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання повідомлення від ГУ ДПС у Кіровоградській області. Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання повідомлення, є прийняття оскаржуваного рішення від 20.05.2025 №12883215/40168912, про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 30.04.2025.
Відсутність подання додаткового повідомлення протягом 5 робочих днів після направлення Повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів платникам ГУ ДПС у Кіровоградськй області підтверджується і протоколом засідання комісії від 20.05.2025 №77.
Стосовно доводів представника позивача про те, що не отримував повідомлення податкового органу від 08.05.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів до податкової накладної №13 від 30.04.2025, оскільки останнє не надходило до програмного забезпечення FREDO, яке використовується бухгалтером для подачі звітності, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 42 ПК України платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" та є доступним в електронному кабінеті.
Датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Таким чином, листування контролюючих органів з платниками податків, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Сторонами не заперечується, що ТОВ «СНЕК ІНДАСТРІ» виявила бажання отримувати документи через електронний кабінет.
У ході розгляду справи ТОВ «СНЕК ІНДАСТРІ» не надано доказів (скріншотів) на підтвердження відсутності повідомлення про надання додаткових пояснень №12841357/40168912 від 08.05.2025 у своєму електронному кабінеті. Поряд з цим, його копію представник поизвача долучив до позовної заяви.
Крім цього, позивачем не зазначено обставин, які б перешкоджали йому ознайомитись з повідомленням ГУ ДПС у Кіровоградськй області від 08.05.2025 в своєму електронному кабінеті.
Також, суд відхиляє доводи позивача про те, що у квитанції від 01.05.2025 №9119866310 не конкретизовано належним чином документи, які слід було надати для підтвердження інформації, зазначеної у спірній податковій накладній, позаяк законодавець передбачив, що у разі недостатності пояснень та документів, наданих за наслідками отримання квитанцій, податковий орган саме у повідомленні повинен конкретизувати той перелік документів та інформації, яку додатково слід надати платнику податків. У спірному випадку у повідомленні від №12841357/40168912 від 08.05.2025 вказано, які саме документи слід було надати для вирішення питання про реєстрацію/відмову в реєстрації спірної податкової накладної.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.03.2025 у справі №140/32696/23.
Обґрунтованість та достатність конкретизації необхідних додаткових документів, які наводилися у повідомленні №12841357/40168912 від 08.05.2025, також не є предметом оцінки у цій справі, оскільки позивачем у відповідь на таке повідомлення не було вчинено жодних дій.
У свою чергу, саме по собі ігнорування платником податків пропозиції контролюючого органу, викладеної в повідомленні, є самостійною підставою для прояву негативної дискреції.
За таких обставин, на думку суду, наявні підстави вважати, що позивач у цій справі не проявив належної сумлінності у користуванні наданими податковим законодавством правами. З огляду на неподання додаткових пояснень та/або документів за результатами отримання повідомлення прийнятті відповідачем-1 рішення про відмову в реєстрації ПН №13 від 30.04.2025, щодо якої надсилалося повідомлення відповідають приписам пункту 9 Порядку № 520.
Суд відхиляє посилання позивача на висновки, викладені в постановах Верховного Суду, що наведені у позовній заяві, адже застосуванню до правовідносин із наведених справ підлягали положення Порядку №520 до внесення до нього змін, які набрали чинності з 08.03.2023.
Суд зазначає, що відповідно до правових висновків Великої Палати Верховного Суду, наведених у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Верховного Суду.
Статтею 72 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, враховуючи дослідженні докази та норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про правомірність оскарженого податкового повідомлення-рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.05.2025 №12883215/40168912, про відмову в реєстрації податкової накладної №13 від 30.04.2025, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.
Оскільки позовна вимога про зобов'язання відповідача-2 зареєструвати в ЄРПН спірну податкову накладну є похідною від першої позовної вимоги в задоволенні якої суд відмовив, така задоволенню також не підлягає.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» відмовлено, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 КАС України, суд -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 серпня 2025 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «СНЕК ІНДАСТРІ» (код ЄДРПОУ 40168912, Кіровоградське шосе, будинок 157, місто Олександрія, Кіровоградська область, 28000).
Відповідач-1 - Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (25006, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 43995486).
Відповідач-2 - Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393, Львівська площа, 8, місто Київ, 04053).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК