Справа № 758/11832/25
3/758/4449/25
26 серпня 2025 року м. Київ
Суддя Подільського районного суду міста Києва Казмиренко Л.В., розглянувши справу, яка надійшла з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановила :
ОСОБА_1 , перебуваючи з 11.06.2020 року на посаді начальника сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - ГУ ДСНС України у Київській області), маючи звання «капітан служби цивільного захисту» та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення вимог частини 1 статті 45, абзацу 1 пункту 2-2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин подала 17.02.2024 року о 10 годині 58 хвилин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильне додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною в ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.
Так, на підставі наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 11.06.2020 № 174 о/с старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 призначено на посаду начальника сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Київській області.
Наказом ГУ ДСНС України у Київській області від 15.11.2021 № 369 о/с внесено зміни в обліково-розрахункові документи: старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 надалі вважати під прізвищем ОСОБА_1 (на підставі свідоцтва про шлюб).
Наказом ГУ ДСНС України у Київській області від 16.05.2022 № 141 о/с ОСОБА_1 присвоєно чергове спеціальне звання «капітан служби цивільного захисту».
Відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593, начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. Особи, які перебувають на службі в органах і підрозділах цивільного захисту та мають звання «капітан служби цивільного захисту» відносяться до начальницького складу. Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на осіб начальницького складу служби цивільного захисту.
Таким чином, начальник сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до підпункту «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та суб'єктом відповідальності відповідно до Примітки до ст. 172-6 КУпАП, і вона зобов'язана виконувати вимоги Закону.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно Закону України № 3384-ІХ від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, та п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022- 2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.
Відповідно до питання 1-1 «Які декларації слід подати після відновлення обов'язку подання декларацій?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 року слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди.
На виконання вищезазначених вимог, начальник сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік не пізніше 31.01.2024 року.
Згідно з інформацією, розміщеною у публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 з 2018 року щорічно подавала зазначені декларації, що свідчить про її обізнаність з вимогами та порядком декларування.
Згідно з листом ГУ ДСНС України у Київській області від 26.06.2025 № 56 05-6131/56 3 встановлено, що ОСОБА_1 була ознайомлена під особистий підпис з вимогами антикорупційного законодавства, а саме: попередження про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» від 19.04.2018 року та від 06.10.2021 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 та пункту 27 розділу XIII Закону, подала відповідну декларацію, лише 17.02.2024 року о 10 годині 58 хвилин, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З приводу несвоєчасності подання декларації ОСОБА_1 надала пояснення, в яких вказала, що поважних причин для несвоєчасної подачі декларації не було, однак їй не повідомили про необхідність подачі такої декларації у термін до 31.01.2024 року . Декларацію ОСОБА_1 пoдaла 17.02.2024 року.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особі уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасної подачі ОСОБА_1 відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі декларації ОСОБА_1 не встановлені.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Київській області, як особа, уповноважена на виконання функції держави або місцевого самоврядування, в порушення частини першої статті 45 та пункту 27 розділу XIII Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала 17.02.2024 року о 10 годині 58 хвилин шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі. Тому, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 № 5-рп/2015 з питань офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 276 КУпАП місцем вчинення правопорушення є адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
ОСОБА_1 не виконала вимоги частини першої статті 45 та пункту 2 розділу XIII Закону, які виникли у неї, як у начальника сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Київській області, тобто місцем вчинення правопорушення є Головне управління ДСНС України у Київській області, яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Межигірська, 8.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, тобто 17.02.2024 року о 10 год. 58 хв.
У листі від 21.09.2021 № 701/0/15 8-21 Касаційний кримінальний суд складі Верховного Суду висловив свою позицію стосовно дати виявлень правопорушення, а саме щодо питання застосування судами положень ст. 3 КУпАП у частині визначення дня, з якого починається перебіг строк накладення адміністративного стягнення. Верховний Суд, зокрема, зазначив, ш висновок про виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме сукупності його об'єктивних та суб'єктивних ознак, особа, яка уповноважена складати протокол про таке правопорушення, робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративної правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Позиція Верховного Суду про те, що моментом виявлень правопорушення, пов'язаного з корупцією, слід вважати день складань протоколу про таке правопорушення уповноваженою посадовою особою, також висловлена в листі від 09.04.2021 № 1089/0/2-21 за результатами розгляд звернення Голови Національного агентства з питань запобігання корупції.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушенню фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчинені правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення і складання протоколу за участю особи - ОСОБА_1 , а саме 01.08.2025 року.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Окрім того, ОСОБА_1 , перебуваючи з 11.06.2020 року на посаді начальника сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності Головного управлінь Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - ГУ ДСНС України у Київській області), маючи звання «капітан служби цивільного захисту» та будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-УП «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення вимог частини 1 статті 45, абзацу 1 пункту 2-2 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно без поважних причин подала 17.02.2024 року о 10 годині 58 хвилин щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Так, начальник сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності ГУ ДСНС України у Київській області ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік не пізніше 31.01.2024 року.
Згідно з інформацією, розміщеною у публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 з 2018 року щорічно подавала зазначені декларації, що свідчить про її обізнаність з вимогами та порядком декларування.
Згідно з листом ГУ ДСНС України у Київській області від 26.06.2025 № 56 05-6131/56 3 встановлено, що ОСОБА_1 була ознайомлена під особистий підпис з вимогами антикорупційного законодавства, а саме: попередження про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» від 19.04.2018 року та від 06.10.2021 року.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 та пункту 27 розділу XIII Закону, подала відповідну декларацію лише 17.02.2024 року об 11 годині 23 хвилині, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З приводу несвоєчасності подання декларації ОСОБА_1 надала пояснення, в яких вказала, що поважних причин для несвоєчасної подачі декларації не було, однак їй не повідомили про необхідність подачі такої декларації у термін до 31.01.2024 року. Декларацію ОСОБА_1 пoдaла 17.02.2024 року.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасної подачі ОСОБА_1 відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі декларації ОСОБА_1 не встановлені.
Таким чином, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді начальника сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Київській області, як особа, уповноважена на виконання функції держави або місцевого самоврядування, в порушення частини першої статті 45 та пункту 27 розділу XIII Закону, несвоєчасно, без поважних причин подала 17.02.2024 року об 11 годині 23 хвилині шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, тобто 17.02.2024 об 11 год. 23 хв.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнала.
Прокурор Сироватка В.В. вказав, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена і просив застосувати стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані дії ОСОБА_1 у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора, вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 , окрім визнання нею вини, підтверджена дослідженими матеріалами справи, зокрема даними, що містяться в протоколах про адміністративне правопорушення № 193 від 01.08.2025 року, № 194 від 01.08.2025 року, витягом з сайту Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 , з якого вбачається дата та час подання: 17.02.2024 року 11 год. 23 хв., за 2021 рік, витягом з сайту Єдиного державного реєстру декларацій ОСОБА_1 , з якого вбачається дата та час подання: 17.02.2025 року 10 год. 58 хв., за період за 2022 рік; витягом послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій, згідно якого ОСОБА_1 дій в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування з 01.01.2024 року по 31.01.2024 року, не вчиняла; даними Витягу з наказу від 16.05.2018 року №206 про призначення ОСОБА_1 інспектором Відділу застосування санкцій та аналітичної роботи центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Київській області, даними витягу із наказу від 11.06.2020 року № 174 о/с про переміщення ОСОБА_1 на посаду начальника сектору планування та моніторингу заходів державного нагляду (контролю) центру забезпечення діяльності Головного управління ДСНС України у Київській області, даними витягу із наказу від 15.11.2021 року № 369 о/с про внесення змін до обліково-розрахункові документ (змін прізвища на ОСОБА_1 ); даними попередження ОСОБА_1 про недопущення нею під час проходження служби цивільного захисту (роботи) в ДСНС України вчинення злочинів у сфері службової діяльності та адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією від 19.04.2018; даними попередження ОСОБА_1 про недопущення корупційних та пов'язаних з корупцією правопорушень від 06.10.2021 року.
Згідно з даними, що містяться у копіях попереджень від 19.04.2018 та 06.10.2021, встановлено, що ОСОБА_1 була ознайомлена під особистий підпис з вимогами чинного антикорупційного законодавства.
Проте ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, за відсутності поважних причин, в порушення п. 2-7 розділу XIII Закону, подала відповідну щорічну декларацію за 2022 рік, лише 17.02.2024 о 10 годині 58 хвилин, та щорічну декларацію за 2021 рік 17.02.2024 о 11 годині 23 хвилини.
Поважних причин, які б перешкодили ОСОБА_1 вчасно подати зазначені вище декларації не встановлено.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд накладає стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані її дії, у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно Закону України "Про судовий збір" до стягнення із ОСОБА_1 підлягає судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп.
На підставі ч. 1 ст. 172-6, керуючись ст. 33, 36, 283, 284 КУпАП,
постановила:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят грн. 00 коп.).
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.) на користь держави.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Подільський районний суд міста Києва.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Л. В. Казмиренко