печерський районний суд міста києва
Справа № 757/27532/25-п
17 липня 2025 року суддя Печерського районного суду м.Києва Юшков М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №339888 від 23 травня 2025 року, 23 травня 2025 року о 23:20 у м.Києві, бул.Лесі Українки, в районі буд.24 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «BMW X5», державний реєстраційний номер НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, вину не визнав. Пояснив, що 23.05.2025 в стані алкогольного сп'яніння не перебував, що підтверджується відповідним висновком, від проходження огляду у медичному закладі не відмовлявся.
Адвокат надав клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що автомобіль ОСОБА_1 був зупинений безпідставно. Підозра поліцейського щодо перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння зводиться до того, що водій нібито не одразу поїхав на зелений сигнал світлофору, що фактично і стало підставою для пропонування водію проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння. Також зазначив, що ОСОБА_1 не перебував у стані алкогольного сп'яніння та вказані обставини підтверджуються висновком КНП "КМНКЛ "Соціотерапія" №0024002.
Вислухавши пояснення учасників, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до Постанови КМУ №1103 від 17.12.2008 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (із змінами) огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 №1452/735, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 КУпАП.
Тобто, відповідно до вимог чинного законодавства України, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, не створює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 КУпАП у разі подальшого проходження відповідного медичного огляду даною особою в закладі охорони здоров'я.
Крім того, суддя вважає за необхідне зазначити, що під час судового розгляду було досліджено відеозапис, наявний у матеріалах справи, відповідно до якого не вбачається у ОСОБА_1 таких ознак алкогольного сп'яніння як виражене тремтіння пальців рук та почервоніння обличчя. До того ж, працівником поліції під час спілкування з водієм (який при цьому весь час знаходиться за кермом автомобілю) не проводить огляд ОСОБА_1 , ставить під сумнів можливість встановлення зазначених ознак, що свідчить про те, що поліцейський формально зазначає вказані вище ознаки алкогольного сп'яніння у протоколі. Відсутність ознак в свою чергу ставить під сумнів наявність підстав для подальшого проходження огляду. Крім того, в порушення пункту 7 розділу І «Інструкції Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», поліцейським не роз'яснено порядок проходження огляду у медичному закладі, що згідно пункту 21 розділу ІІІ Інструкції за будь-яких обставин призвело б до недійсності результатів огляду в разі його проходження.
Також досліджено висновок КНП "КМНКЛ "Соціотерапія" №0024002, відповідно до якого ОСОБА_1 пройшов медичний огляд для встановлення стану сп'яніння, за результатами якого у ОСОБА_1 не було виявлено алкоголю.
Враховуючи наведене суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, у зв'язку з чим відповідно до п.1ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 130, 247, 283-285, 287, 289, Кодексу України про адміністративні правопорушення
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м.Києва шляхом подачі скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М.М. Юшков