Рішення від 27.08.2025 по справі 484/4403/25

Справа № 484/4403/25

Провадження № 2-а/484/60/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.08.2025 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі: головуючого - судді Панькова Д.А.

секретаря судового засідання - Заволенковської Д.П.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення, -

УСТАНОВИВ:

08.08.2025 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, обґрунтувавши свої вимоги тим, що 25 червня 2025 року виконавець мобілізаційного відділення, склав протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) про те, що позивач будучи військовозобов'язаний, але визнаним «обмежено придатним до військової служби», у порушення вимог п. 2 розділу II «Прикінцевих і перехідні положення Закону України від 21.03.2024 року № 3621-IX « Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» нібито ігноруючи встановлений термін у період з 04.02.2025 року по 05.06.2025 року, не отримав направлення на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, чим скоїв адміністративне правопорушення, за що передбачена відповідальність за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

В свою чергу, 28 червня 2025 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 , полковник ОСОБА_2 , виніс постанову № 669 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідно до якої наклав на позивача штраф у розмірі 17 000 грн.

Із описової частини постанови вбачається, що 25 червня 2025 року, під час здійснення заходів мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_2 , прибув громадянин ОСОБА_1 (позивач), ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час проведення звірки облікових даних, виявлено вчинене ним адміністративне правопорушення, яке полягає у тому, що останній, будучи військовозобов'язаним. але визнаним «обмежено придатним до військової служби», у порушення вимог п. 2 розділу II «Прикінцевих і перехідні положення Закону України від 21.03.2024 року № 3621-IX « Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» ігноруючи встановлений термін у період з 04.02.2025 року по 05.06.2025 року, не отримав направлення на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, чим порушив вимоги абзацу третього частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543 XII та пп. 4 п. 1 ч. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», визначених постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», тобто скоїв адміністративне правопорушення підчас дії особливого періоду, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Дану постанову, відповідач відправив поштою через відділення «УКРПОШТА» 29.07.2025 року про, що свідчить відбиток на поштовому конверті та отримано самим позивачем 05.08.2025 року.

За змістом ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби: виконання військового обов'язку в запасі: проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Однак, пунктом 2 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 № 3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» законодавець чітко визначив граничний вік військовозобов'язаних, які мають статус обмежено придатних і досягли 25 років та до 60 років, зобов'язані з дня набрання чинності цим Законом до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Згідно паспортних даних позивача, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , тобто на момент винесення постанови про адміністративне правопорушення, позивачу було 24 роки.

Тому, вважає, що застосування пункту 2 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 № 3621-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» як скоєння адміністративного порушення, що стало підставою винесення оскаржуваної постанови, є неправомірним.

Позивач в судове засідання надав заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача, ІНФОРМАЦІЯ_1 , в судове засідання не з'явився, про місце і час розгляду справи повідомлений належно. Причини неявки невідомі.

Судом встановлено, що 28.06.2025р., начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_3 винесена постанова № 669 згідно якої, 28.06.2025 року о 10 год. 30 хв. під час здійснення заходів мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_2 , прибув громадянин ОСОБА_1 (позивач), ІНФОРМАЦІЯ_3 , під час проведення звірки облікових даних, виявлено вчинене ним адміністративне правопорушення, яке полягає у тому, що останній, будучи військовозобов'язаним. але визнаним «обмежено придатним до військової служби», у порушення вимог п. 2 розділу II «Прикінцевих і перехідні положення Закону України від 21.03.2024 року № 3621-IX « Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» ігноруючи встановлений термін у період з 04.02.2025 року по 05.06.2025 року, не отримавши направлення на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, згідно з рішенням військово - лікарської комісії, не пройшов його та 09.06.2025 не прибув вчасно за мобілізаційним розпорядженням, чим порушив вимоги абзацу третього частини першої статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 року № 3543 XII та пп. 4 п. 1 ч. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», визначених постановою КМУ № 1487 від 30.12.2022 року «Про затвердження організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», тобто скоїв адміністративне правопорушення підчас дії особливого періоду, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП та позивача було піддано адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 17 000 грн.

В позовній заяві позивача вказує, що законодавець чітко визначив граничний вік військовозобов'язаних, які мають статус обмежено придатних і досягли 25 років та до 60 років, зобов'язані з дня набрання чинності цим Законом до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Дані твердження позивача є слушними та заслуговують на увагу виходячи з наступного.

Згідно положень ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Нормативними положеннями ст. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно- правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв. 24.02.2022 р., дію якого було неодноразово продовжено і який діє до теперішнього часу.

Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію.

За визначенням ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в редакції від 30.06.2023 року мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зокрема:

- з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду;

- проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно п. 2 розділу II Прикінцевих і перехідні положення Закону України від 21.03.2024 року № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», передбачено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центральною управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Тобто, вказаним законом чітко визначено вік осіб, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом, які зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Разом з тим, з паспорту громадянина України ОСОБА_1 вбачається, що останній народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , отже на момент винесення оскаржуваної постанови позивачу було лише 24 роки, а тому на нього не поширюється обов'язок, визначений п. 2 розділу II Прикінцевих і перехідні положення Закону України від 21.03.2024 року № 3621-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист».

Будь яких інших доказів на підтвердження правомірності дій посадової особи, яка винесла постанову, відповідачем не надано.

Згідно п.3 ч.1 ст. 293 КУпАП передбачено, що розглядаючи скаргу на постанову про адміністративне правопорушення, перевіряючи законність та обґрунтованість винесеної постанови, суд може прийняти рішення про скасування постанови і закриття справи.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає за необхідне задовольнити позов у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 77, 242, 286 КАС України, ст. 276, 280, 293 КУпАП, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 № 669 від 28.06.2025, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000 грн., а справу про адміністративне правопорушення закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: