Справа № 483/118/25
Провадження № 1-кп/483/91/2025
27 серпня 2025 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_4 ,
обвинуваченої ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Очакова Миколаївської області клопотання прокурора Очаківського відділу Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_6 про відсторонення від посади у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22023150000000416 від 13 жовтня 2023 року обвинувачену
ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Очакові Миколаївської області, громадянку України, з базовою вищою освітою, займає посаду - сільського голови Куцурубської об'єднаної територіальної громади, раніше не судиму, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
-обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України, -
У провадженні Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023150000000416 від 13 жовтня 2023 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Прокурор Очаківського відділу Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_6 звернулася до суду з клопотанням про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від посади сільського голови Куцурубської сільської ради строком на два місяці.
Своє клопотання прокурор обґрунтовує тим, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , будучи сільським головою Куцурубської об'єднаної територіальної громади з 11 грудня 2020 року на підставі рішення № 2 І сесії ІІІ скликання від 10 грудня 2020 року, здійснює повноваження у відповідності до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування».
Як сільський голова Куцурубської об'єднаної територіальної громади ОСОБА_5 згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є головною службовою особою відповідної територіальної громади і очолює виконавчий комітет зазначеної сільської ради.
Крім того, на ОСОБА_5 згідно зі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» покладено функції щодо забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, що надавало їй право представляти інтереси об'єднаної територіальної громади, а юридичний статус голови Куцурубської об'єднаної територіальної громади - це її правове становище, встановлене сукупністю правових норм, які регламентували суспільні відносини, пов'язані з політико-правовою природою займаної нею посади.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 з 05-30 год. 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
Так, громадянка України ОСОБА_5 , в силу займаної посади сільського голови Куцурубської об'єднаної територіальної громади, будучи службовою особою, після початку збройної агресії рф проти України, як прихильниця мілітаризованої політики, здійснюваної рф щодо України, та підтримуючи ідеологічну основу так званого «руского мира», перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126, під час спілкування з колегами по роботі, в тому числі з підлеглими, з метою переконання останніх у правомірності та необхідності дій військових зс рф, достовірно володіючи інформацією, що починаючи з 2014 року представниками рф здійснено тимчасову окупацію частини території України, а починаючи з 24 лютого 2022 року підрозділами зс рф та іншими її військовими формуваннями здійснено широкомасштабне вторгнення на територію суверенної держави Україна, розуміючи, що представниками держави агресора вчиняються дії, направлені на зміну меж території України в порушення порядку встановленого Конституцією України, свідомо вчинила дії щодо виправдування збройної агресії рф проти України, розпочатої у 2014 році, запереченні збройної агресії російської федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту.
Зокрема, 17 травня 2024 року приблизно у період часу з 11 год. 12 хв. по 11 год. 23 хв., перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126, під час спілкування із ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на виправдування збройної агресії рф проти України та з метою формування у останніх переконання у правомірності дій військових формувань зс рф, діючи умисно ОСОБА_5 висловила фрази, які містять виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році.
У подальшому, 27 травня 2024 року приблизно, у період часу з 10 год. 31 хв. по 10 год. 46 хв. ОСОБА_5 , перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126 під час спілкування із ОСОБА_7 з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на виправдування збройної агресії рф проти України та з метою формування у останньої переконання у правомірності дій військових формувань зс рф, діючи умисно висловила фрази, які містять виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році.
Крім того, 28 травня 2024 року приблизно у період часу з 11 год. 52 хв. по 11 год. 54 хв., ОСОБА_5 перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126 під час спілкування із ОСОБА_11 та ОСОБА_12 з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на виправдування збройної агресії рф проти України та з метою формування у останніх переконання у правомірності дій військових формувань зс рф, діючи умисно висловила фрази, які містять виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році.
Продовжуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_5 30 травня 2024 року приблизно у період часу з 10 год. 05 хв. по 10 год. 08 хв., перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126, під час спілкування із ОСОБА_10 з метою формування у останньої переконання у правомірності дій військових формувань зс рф, діючи умисно висловила наступні фрази, які містять виправдовування збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році.
У подальшому ОСОБА_5 з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на запереченні збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту, діючи умисно, 27 травня 2024 року перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126, приблизно у період часу з 10 год. 31 хв. по 10 год. 46 хв. під час спілкування із ОСОБА_7 висловила фрази, які містять заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту.
Крім того, 30 травня 2024 року у період часу з 10 год. 05 хв. по 10 год. 08 хв. ОСОБА_5 , перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126, під час спілкування з колегою по роботі, ОСОБА_10 з метою реалізації злочинного умислу, спрямованого на заперечення збройної агресії російської федерації проти України, висловила фрази, які містять заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
У подальшому ОСОБА_5 , реалізуючи злочинний умисел спрямований на заперечення збройної агресії рф проти України, діючи умисно, 10 червня 2024 року перебуваючи у службовому кабінеті на першому поверсі адміністративної будівлі будинку культури Куцурубської сільської ради, розташованої за адресою: Миколаївська область, с. Куцуруб, вул. Очаківська, 126, приблизно, у період часу з 08 год. 19 хв. по 08 год. 20 хв. під час спілкування із ОСОБА_13 та ОСОБА_14 висловила фрази, які містять заперечення збройної агресії російської федерації проти України.
За вимогами ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Посилаючись на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні злочину, у період перебування на посаді сільського голови Куцурубської сільської ради Миколаївської області та виконання нею своїх службових обов'язків, тобто перебування на займаній посаді сприяло вчиненню кримінального правопорушення, зокрема матеріали кримінального провадження містять відомості про поширення інформації щодо виправдовування, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, у тому числі шляхом представлення збройної агресії російської федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту саме на робочому місці серед підлеглих осіб, а також, що судовий розгляд у вказаному кримінальному провадженні знаходиться на початковій стадії і наразі судом не допитано усіх свідків, які у тому числі, є працівниками Куцурубської сільської ради, які перебувають у безпосередньому підпорядкування ОСОБА_5 , а саме: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_13 , ОСОБА_19 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_11 , ОСОБА_14 , тому з метою запобігання ризику негативного впливу на свідків у даному кримінальному провадженні, прокурор просила відсторонити ОСОБА_5 від посади сільського голови Куцурубської сільської ради строком на два місяці, оскільки на теперішній час такий захід кримінального провадження виправдовує потреби судочинства та ступінь втручання у права і свободи останньої.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала та просила його задовольнити у повному обсязі.
Захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання прокурора, просив в його задоволенні відмовити, посилаючись на те, що клопотання прокурора не відповідає приписам ст. 155 КПК України, в ньому не зазначено та прокурором не доведено, що перебування на посаді обвинуваченої ОСОБА_5 сприяло вчиненню кримінального правопорушення, що існують ризики незаконними засобами впливу на свідків, з огляду на фактичну поведінку обвинуваченої протягом строку перебування її на посаді з 12 червня 2025 року по теперішній час, а також, що на визначені правовідносини поширюються приписи ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції».
Обвинувачена ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримала думку свого захисника та просила в задоволенні клопотання відмовити.
Заслухавши думки учасників судового розгляду, дослідивши клопотання, суд дійшов наступного.
ОСОБА_5 , будучи сільським головою Куцурубської об'єднаної територіальної громади з 11 грудня 2020 року на підставі рішення № 2 І сесії ІІІ скликання від 10 грудня 2020 року, здійснює повноваження у відповідності до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Як сільський голова Куцурубської об'єднаної територіальної громади ОСОБА_5 згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є головною службовою особою відповідної територіальної громади і очолює виконавчий комітет зазначеної сільської ради.
Крім того, на ОСОБА_5 згідно зі ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» покладено функції щодо забезпечення здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади, що надавало їй право представляти інтереси об'єднаної територіальної громади, а юридичний статус голови Куцурубської об'єднаної територіальної громади - це її правове становище, встановлене сукупністю правових норм, які регламентували суспільні відносини, пов'язані з політико-правовою природою займаної нею посади.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є, серед іншого, відсторонення від посади.
Зі змісту ч.ч. 1, 3, 5, 6 ст. 132 КПК України вбачається, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Статтею 154 КПК України визначено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати правову підставу для відсторонення від посади, достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення, наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Обвинувачена ОСОБА_5 , яка обіймає посаду сільського голови Куцурубської сільської ради, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 436-2 КК України, та вказана посада, яку обіймає обвинувачена не відноситься до посад визначених у ч. 3 ст. 154, ч. 1 ст. 155 КПК України, а отже в наявності правові підстави для вирішення питання про її відсторонення.
При вирішені питання щодо відсторонення від займаної посади ОСОБА_5 , судом враховано, що прокурором доведено, що такий захід дійсно необхідний для припинення кримінального правопорушення та запобігання протиправній поведінці обвинуваченої яка, перебуваючи на посаді сільського голови Куцурубської сільської ради, може незаконними засобами впливати на свідків, які є працівниками Куцурубської сільської ради та підлеглі голові сільської ради, якою є обвинувачена ОСОБА_5 і на теперішній час свідки у кримінальному провадженні ще не допитані.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що відсторонення від посади ОСОБА_5 , є необхідним заходом, оскільки перебуваючи на займаній посаді ОСОБА_5 з використанням свого службового становища може здійснювати вплив на свідків у кримінальному провадженні з метою схилити їх до дачі завідомо неправдивих показань і на думку суду, тимчасове відсторонення ОСОБА_5 від посади на даному етапі є необхідним для встановлення істини у кримінальному провадженні і застосовується з метою запобігти спробам останньої протиправно перешкоджати кримінальному провадженню.
При цьому, суд звертає увагу, що КПК не вимагає доказів того, що підозрюваний, обвинувачений обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому, оскільки під поняттям «ризик» - слід розуміти обґрунтовану ймовірність протидії підозрюваного, обвинуваченого кримінальному провадженню у формах, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
Щодо наслідків відсторонення ОСОБА_5 від посади для інших осіб, суд враховує наступне.
Частинами 1-3 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» або Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
Таке клопотання розглядається Верховною Радою України не пізніше ніж у дев'яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень відповідного сільського, селищного, міського голови.
З огляду на викладене, суд не вважає, що здійснювана ОСОБА_5 робота за посадою є унікальною та такою, що пов'язана виключно з особою ОСОБА_5 і робота сільської ради не буде паралізована та не припинить свою діяльність, оскільки у разі відсутності сільського голови секретар сільської ради тимчасово здійснює його повноваження.
Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на даний час доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення обвинуваченої ОСОБА_5 від посади сільського голови Куцурубської сільської ради, є необхідним заходом для запобігання протиправній поведінці обвинуваченої, яка, перебуваючи на займаній посаді, може незаконними засобами впливати на свідків у кримінальному провадженні, які ще судом не допитані, а тому клопотання прокурора про відсторонення ОСОБА_5 від посади сільського голови Куцурубської сільської ради на строк два місяці, є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 154-158, 315, 331, 376КПК України, суд,-
Клопотання прокурора Очаківського відділу Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_6 про відсторонення від посади обвинуваченої ОСОБА_5 - задовольнити.
Відсторонити обвинувачену ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від посади сільського голови Куцурубської сільської ради на строком 2 (два) місяці, тобто до 25 жовтня 2025 року включно.
Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора Очаківського відділу Миколаївської окружної прокуратури ОСОБА_6 .
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий: