Справа № 944/3313/25
Провадження №3/944/1983/25
25.08.2025 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Колтун Ю.М., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , українця, громадянина України, командира 1 навчальної батареї навчального дивізіону причіпної артилерії та мінометів військової частини НОМЕР_2 , який зареєстрований у АДРЕСА_1 , проживає у АДРЕСА_2 , за ч.2 ст.172-15 КУпАП,
В ході проведення перевірки встановлено, що о 07:45 13.06.2025 майор ОСОБА_1 виявив відсутність на службі наступних військовослужбовців: солдата ОСОБА_2 , солдата ОСОБА_3 та солдата ОСОБА_4 , які самовільно залишили розташування мого підрозділу. Проте, одразу про відсутність вищевказаних військовослужбовців командиру не доповів. Згодом, о 15:00 13.06.2025 майор ОСОБА_1 виявив відсутність на службі наступних військовослужбовців: солдата ОСОБА_5 , солдата ОСОБА_6 , солдата ОСОБА_7 , які самоільно залишили розташування підрозділу. Але, одразу про відсутність вищевказаних військовослужбовців командиру не доповів.
Про факт самовільного залишення місця служби вищевказаними військовослужбовцями майор ОСОБА_1 доповів командиру навчального дивізіону причіпної артилерії та мінометів підполковнику ОСОБА_8 лише о 08:00 14.06.2025, тобто фактично більш ніж через добу після виявлення факту самовільного залишення військовослужбовцями.
Таким чином, ОСОБА_1 під час виконання своїх посадових обов'язків, як військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ), вчинив недбале ставлення до виконання обовязків військової служби, тобто військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП в умовах особливого періоду та військового стану.
Крім цього, командир 1 навчальної батареї навчального дивізіону причіпної артилерії та мінометів військової частини НОМЕР_2 майор ОСОБА_1 , під час виконання своїх посадових обов'язків, неналежним чином виконав вимоги Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, не забезпечив належного дотримання контролю за наявністю особового складу, не забезпечив дотримання військової дисципліни у розташуванні підрозділу на території військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ), внаслідок чого підпорядковані військовослужбовці здійснили самовільне залишення військової частини, що призвело до того, що в період з 13.06.2025 по 16.06.2025, самовільно залишили розташування підрозділу військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ) військовослужбовці навчальної батареї навчального дивізіону реактивної артилерії військової частини НОМЕР_2 - у кількості 23 осіб.
Таким чином, ОСОБА_1 під час виконання своїх посадових обов'язків, як військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 ), вчинив недбале ставлення до виконання обов'язків військової служби, тобто військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП в умовах особливого періоду та військового стану.
Постановою судді від 25.08.2025 матеріали справ про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП на підставі ст. 36 КУпАП об'єднано в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП визнав частково, просив призначити йому покарання у вигляді штрафу мінімального розміру.
Дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суддя прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Частиною 2ст. 172-15 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX,у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який у подальшому, відповідними Указами, неодноразово продовжувався та діє по цей час.
Згідно зі ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Згідно з ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган ( посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Відповідно до ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №201 від 19.06.2025, протоколом про адміністративне правопорушення №202 від 19.06.2025, копією посадової інструкції, витягом з аналізу стану військової дисципліни, витягом з наказу командира військової частини №288 від 09.10.2024 (по стройовій частині), письмовими поясненнями ОСОБА_1 , а також іншими доказами, які наявні в матеріалах справи.
Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки відповідно до ст. ст.251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративні правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Згідно з ч.2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу винного, який є військовослужбовцем та вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Враховуючи дані про особу порушника, який є військовослужбовцем та приймав участь у бойових діях та зокрема, запровадження та здійснення передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави суддя, у відповідності до ч.2 ст.8 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 , із змінами та доповненнями, вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 221, 283, 284 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Яворівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Юрій КОЛТУН