Справа № 458/814/25
3/458/402/2025
27.08.2025 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , вдівець, пенсіонер,
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП, якому роз'яснені права за ст. 268 КУпАП,
встановив:
12.08.2025 до Турківського районного суду Львівської області надійшли два адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП справа № 458/814/25 (провадження № 3/458/402/2025) та за ч. 1 ст. 130 КУпАП справа № 458/815/25 (провадження № 3/458/403/2025).
Оскільки вказані правопорушення вчинені однією і тією ж особою і підлягають одночасному розгляду одним і тим же органом, тому зазначені справи необхідно об'єднати в одне провадження.
Обставини справи, які встановив суд.
07.08.2025 о 14:48 год у с. Нижня Яблунька, вул. Молодіжна, 151, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував мотоблоком перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатора "Драгер 6810", результат огляд 1,28 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9 а) Правил дорожнього руху.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також, 07.08.2025 о 15:48 год у с. Нижня Яблунька, вул. Шкільна, 150, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував мотоблоком марки "Volf" без номерного знака, з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запаху алкоголю із порожнини рота. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судовому засіданні ОСОБА_1 повністю визнав свою вину у вчинених адміністративних правопорушеннях. Пояснив, що коли його вперше зупинили працівники поліції під час керуванння мотоблоком, то він пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння, не заперечив результати такого огляду, бо випив гальбу пива. Коли ж після цього його вдруге зупинили працівники поліції, то він їм повідомив, що вживав пиво, що вже проходив огляд на стан сп'яніння. а тому повторно проходити такий відмовився. В даний час жалкує, що сів за кермо в стані алкогольного сп'яніння, зробив для себе належні висновки, готовий сплатити штраф.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував при розгляді справ за ч. 1 ст. 130 КУпАП за протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 415408 від 07.08.2025 та за протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 415408 від 07.08.2025.
Відповідно до абз. 1 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху;
Відповідно до п. 1.1 Розділу І «Загальні положення» Правил дорожнього руху України ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Згідно з п. 1.9 Розділу І Правил особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього рух водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з п. 2.9 а) Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У відповідності до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 3 ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним (ч. 4 ст. 266 КУпАП).
Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема щодо стану алкогольного сп'яніння визначена:
- Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі по тексту Інструкція);
- Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1103 зі змінами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 № 57 (далі по тексту Порядок).
Так, відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції та п. 2 Порядку огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно з п. 3 Розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 6 Розділу І Інструкції та п. 3 Порядку огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 26 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі заклад охорони здоров'я) (п. 7 Розділу І Інструкції).
Також, згідно з п. 6 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Відповідно до п. 8 Порядку, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 415408 від 07.08.2025 за ч. 1 ст. 130 КУпАП:
-протокол про адміністративне правопорушення від 07.08.2025 серії ЕПР1 № 415408 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, з якого суд встановив, що 07.08.2025 о 14:48 год у с. Нижня Яблунька, вул. Молодіжна, 151, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував мотоблоком перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу газоаналізатора "Драгер 6810", результат огляд 1,28 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9 а) Правил дорожнього руху. Протокол складено правомірно, уповноваженою особою, від отримання копії протоколу та давання пояснень ОСОБА_1 відмовився;
-акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використання спеціальних технічних засобів, з якого видно, що огляд водія ОСОБА_1 проводився у зв'язку з виявленням поліцейським у водія ознак алкогольного сп'яніння: почервоніння обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці. Водій ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням газоаналізатора "Drager Alcotest 6810", результати огляду на стан алкогольного сп'яніння - 1,28 проміле;
-роздруківка тесту № 2864 від 07.08.2025, з якого видно, що результат тесту ОСОБА_1 становить 1,28 проміле;
-направлення на огляд водія ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп'янінння в медичному закладі КНП "Турківська ЦМЛ", складене 07.08.2025 інспектором СРПП ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Сенчишаком В.І.;
-відомості з ІІПС "Армор" щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
-відеозапис, який міститься на компакт-диску, з якого видно, що 07.08.2025 о 14:48 год у с. Нижня Яблунька, вул. Молодіжна, 151, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував мотоблоком та був зупинений поліцейськими. У ході перевірки документів у водія поліцейський виявив ознаки алкогольного сп'яніння та запропонував ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу. Водій ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу із використанням спеціального технічного засобу "Drager Alcotest 6810". За результатами огляду встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння - 1,28 проміле. Після цього працівник поліції склав щодо ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також до протоколу про адміністративне правопорушення долучено рапорт інспектора СРПП ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області лейтенанта поліції Сенчишака В. від 07.08.2025 щодо обставин вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив наявність адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в його вчиненні.
ОСОБА_1 не подав до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б його непричетність до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у судовому засіданні повністю визнав свою вину.
Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.
Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення ЕПР1 № 415453 від 07.08.2025 за ч. 1 ст. 130 КУпАП:
-протокол про адміністративне правопорушення від 07.08.2025 серії ЕПР1 № 415453 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, 07.08.2025 о 15:48 год у с. Нижня Яблунька, вул. Шкільна, 150, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував мотоблоком марки "Volf" без номерного знака, з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запаху алкоголю із порожнини рота. Від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху. Протокол складено правомірно, уповноваженою особою, від отримання копії протоколу та давання пояснень ОСОБА_1 відмовився;
-акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використання спеціальних технічних засобів, з якого видно, що огляд водія ОСОБА_1 проводився у зв'язку з виявленням поліцейським у водія ознак алкогольного сп'яніння: запаху алкоголю з порожнини рота. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився;
-направлення на огляд водія ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп'янінння в медичному закладі КНП "Турківська ЦМЛ", складене 07.08.2025 поліцейським СРПП ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області молодшим лейтенантом поліції Ільницьким Ю.
-відомості з ІІПС "Армор" щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності;
-відеозапис, який міститься на компакт-диску, з якого видно, що 07.08.2025 о 15:48 год у с. Нижня Яблунька, вул. Шкільна, 150, Самбірського району Львівської області ОСОБА_1 керував мотоблоком марки "Volf" без номерного знака та був зупинений поліцейськими. Водій ОСОБА_1 повідомив поліцейським, що випив гальбу пива та цього дня вже проходив огляд на стан алкогольного сп'яніння. Після отриманої інформації, поліцейська запропонувала водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння, однак водій ОСОБА_1 відмовився, після чого щодо нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також до протоколу про адміністративне правопорушення долучено рапорт поліцейського СРПП ВП №2 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області молодшого лейтенанта поліції Ільницького Ю. від 08.08.2025 щодо обставин вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
На підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив наявність адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП та винуватість ОСОБА_1 в їх вчиненні.
ОСОБА_1 не подав до суду жодних доказів, які б спростовували чи доводили б його непричетність до скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у судовому засіданні повністю визнав свою вину.
Відтак, повно, всебічно та об'єктивно розглянувши справу, оцінивши всі докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За обставин у цій справі стягнення до ОСОБА_1 необхідно застосувати в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При накладенні адміністративного стягнення, суд бере до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а тому з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 необхідно піддати адміністративному стягненню в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, 251, 283, 284 КУпАП,
постановив:
Справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП: справа № 458/814/25 (провадження № 3/458/402/2025) та за ч. 1 ст. 130 КУпАП справа № 458/815/25 (провадження № 3/458/403/2025) - об'єднати в одне провадження.
Справі присвоїти № 458/814/25 (провадження № 3/458/402/2025).
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП та на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Боринська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA108999980314060542000013917, Код платежу 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок), який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу - Судовий збір.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
Суддя О.І. Кшик