Постанова від 26.08.2025 по справі 455/1468/25

Справа № 455/1468/25

Провадження № 3/455/855/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 серпня 2025 року м.Старий Самбір

Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Кушнір А.В., розглянувши матеріали справ, що надійшли з відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, який був підданий адміністративному стягненню:

- постановою судді Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 03.12.2024року за ч.1 ст.130 КУпАП, до адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17000гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік,

- постановою судді Старосамбірського районного суду Львівської області від 24.06.2025року за ч.3 ст.130 ч.5 ст.126 КУпАП, до адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 51000гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 років;

за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

22.07.2025 року близько 04 год. 27 хв. в с.Созань, вул.Центральна, 1, Самбірського району Львівської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом - автомобілем марки «ВАЗ 2107» номерний знак НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом за що притягався до адміністративної відповідальності протягом року, чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху.

Крім того, 22.07.2025 року близько 04 год. 30 хв. в с.Созань, вул.Центральна, 1, Самбірського району Львівської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом - автомобілем марки «ВАЗ 2107», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння повторно протягом року, чим порушив пункт 2.9 Правил дорожнього руху.

Крім того, 22.07.2025 року близько 04 год. 56 хв. в м.Старий Самбір, по вул.Вітовського, Самбірського району Львівської області, ОСОБА_1 керував автомобілем марки ВАЗ 2107 номерний знак НОМЕР_1 будучи позбавленим права керування. Дане правопорушення вчинено повторно протягом року, чим порушив п.2.1.а Правил дорожнього руху.

Крім того, 22.07.2025 близько 04 год. 56 хв. в м.Старий Самбір, по вул.Вітовського, Самбірського району Львівської області, керував автомобілем марки ВАЗ 2107, номерний знак НОМЕР_1 , у стані алкогольного сп'яніння повторно протягом року, чим порушив п.2.9 Правил дорожнього руху.

В судове засідання особа, що притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся.

Відповідно до положень ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Слід зазначити, що Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово констатував, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

З огляду на те, що суд позбавлений можливості в рамках Кодексу України про адміністративні правопорушення вживати заходів для забезпечення явки учасників справи в судове засідання у даній категорії справ, окрім як шляхом направлення судової повістки, а також з урахуванням вимог ст.268 КУпАП, у відповідності до якої присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126, ч.2 ст.130 КУпАП, не є обов'язковою, вважаю за можливе розглянути дану справу за відсутності в судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, приходжу до таких висновків.

У відповідності до ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Винність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у вчинених правопорушеннях, підтверджується такими доказами по справі: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 398943 від 22.07.2025, серії ЕПР1 № 398945 від 22.07.2025, серії ЕПР1 № 398942 від 22.07.2025, серії ЕПР1 № 398944 від 22.07.2025; довідками про повторність; рапортами інспекторів СРПП ВП№1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Яремка В. від 22.07.2025 та Боднарчук І. від 22.07.2025; копією постанови судді Старосамбірського районного суду Львівської області від 24.06.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.130 КУпАП та ч.5 ст.126 КУпАП; копією постанови судді Великоберезнянського районного суду Закарпатської області від 03.12.2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП; актами огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно яких огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння проводився за допомогою приладу Drager ALCOTEST 6820, результати огляду - 0,34 проміле та 1,33 проміле; показниками спеціального технічного засобу - алкотестера «Drager ALCOTEST 6820» за результатами огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння (тест №696, результат тесту - 0,34 проміле; тест №693, результат тесту - 1,33 проміле); оглянутими матеріалами відеозаписів з місця події.

Щодо зазначення у рапортах інспекторів СРПП ВП№1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області Яремка В. від 22.07.2025 та ОСОБА_2 від 22.07.2025, про те, що під час складення адміністративних протоколів за ст.130 КУпАП у зв'язку із некоректною роботою бази ІКС ІПНП не представилось можливим встановити повторність вчиненого правопорушення, тому просять вважати правильною ч.3 ст.130 КУпАП в протоколах ЕПР1 №398942 та ЕПР1 №398944, то з цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до положень статті 254 КУпАП основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до змісту якого встановлені статтею 256 цього Кодексу.

За статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються зокрема: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. При наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу.

Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд. Суть порушення, яке має значення для справи, формулюється у протоколі про адміністративне правопорушення. Саме цей документ встановлює в чому полягає правопорушення, тоді як суд, покликаний винести постанову, має лише обмежені повноваження щодо встановлення наявності/відсутності вини особи у скоєному.

Відповідно до змісту ст. 279 КУпАП, при розгляді справи про притягнення конкретної особи до адміністративної відповідальності, саме протокол про адміністративне правопорушення, як процесуальний документ є предметом дослідження та оцінки суддею в судовому засіданні при розгляді справи по суті.

Згідно із положеннями ст. 279, 280 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, що ставиться у вину особі, винуватість якої у вчиненні правопорушення має доводитися в суді.

Суд також позбавлений процесуальної можливості самостійно кваліфікувати дії особи за відповідними нормами КУпАП.

Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Таким чином, аналізуючи вищенаведені докази, що безпосередньо дослідженні та здобуті в ході розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності, та оцінюючи їх в сукупності, приходжу до переконання в доведенні винності ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених: ч.5 ст. 126 КУпАП - повторне протягом року керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами; ч.2 ст.130 КУпАП - повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 34 КУпАП, не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.

Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Виходячи з вищевикладеного, приходжу до висновку про застосування вимог ст.36 КУпАП в частині накладення адміністративних стягнень при вчиненні кількох адміністративних правопорушень, а стягнення необхідно накласти в межах санкції, встановленої за більш серйозне (за тяжкістю адміністративного стягнення) правопорушення з числа вчинених.

Таким чином, враховуючи, у відповідності до вимог ст.33 КУпАП, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та майновий стан, також беручи до уваги відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за необхідне, з урахуванням ч.2 ст.36 КУпАП України застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом, без оплатного вилучення транспортного засобу, в межах санкції ч.5 ст.126 КУпАП, що за своїм видом та мірою відповідає, визначеній у ст.23 КУпАП, меті накладення адміністративного стягнення, і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в дохід держави в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень (3028 грн. х 0,2=605,60 грн.).

Керуючись ст.ст.23, 33, 36, 40-1, 126, 130, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України «Про судовий збір», суддя

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження справи ЄУН 455/1468/25 (провадження № 3/455/855/2025), ЄУН 455/1470/25 (провадження №3/455/856/2025), ЄУН 455/1471/25 (провадження №3/455/857/2025), ЄУН 455/1472/25 (провадження №3/455/858/2025), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - і об'єднаній справі надати ЄУН 455/1468/25 (провадження №3/455/855/2025).

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч.2 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на підставі ч.2 ст.36 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Реквізити для оплати штрафу: отримувач коштів: ГУК у Львiв. обл./Львів. обл/21081300, ЄДРПОУ отримувача: 38008294, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA268999980313040149000013001, код класифікації доходів бюджету: 21081300.

Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів ГУК у м.Києві /м.Київ/22030106, ЄДРПОУ отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача: 899998, рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Роз'яснити, що відповідно до вимог частини першої статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

Суддя А.В.Кушнір