Справа № 455/1748/25
Провадження № 3/455/1009/2025
Іменем України
27 серпня 2025 року м. Старий Самбір
суддя Титов А.О.,
за участю:
Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділення поліції №1 Самбірського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Березів Старосамбірського району Львівської області, адреса проживання/перебування: АДРЕСА_1 , громадянина України (далі за текстом - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності),
до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП), -
1. Зміст протоколів про адміністративне правопорушення
У протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАД №452663 від 07.07.2025 року, серії ВАД №452666 від 21.07.2025 року, серії ВАД №452669 від 07.08.2025 року, вказується, що ОСОБА_1 , вчинив адміністративні правопорушення, передбачені частиною 2 статті 187 КУпАП за наступних обставин:
(1) 01.07.2025 року, о 10:00 годині, порушив правила адміністративного нагляду, встановлені постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 30.04.2025, а саме - не прибув на реєстрацію до ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області;
(2) 15.07.2025 року, о 10:00 годині, порушив правила адміністративного нагляду, встановлені постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 30.04.2025, а саме - не прибув на реєстрацію до ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області;
(3) 05.08.2025 року, о 10:00 годині, порушив правила адміністративного нагляду, встановлені постановою Старосамбірського районного суду Львівської області від 30.04.2025, а саме - не прибув на реєстрацію до ВП №1 Самбірського РВП ГУНП у Львівській області.
2. Правова позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 в судовому засідання вину у вчиненні правопорушення визнав повністю, просив суд суворо не карати, пояснив, що 01.07.2025 він перебував на похоронах, а тому не прибув на реєстрацію в поліцію. 15.07.2025 та 05.08.2025 не прибув на реєстрацію, оскільки не мав грошей оплатити проїзд до м. Старий Самбір.
3. Законодавство України про адміністративні правопорушення
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (стаття 23 КУпАП).
Передбачена частиною 2 статті 187 КУпАП адміністративна відповідальність настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, а саме - порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) не реєстрація в органі Національної поліції.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених (частина 2 статті 36 КУпАП).
4. Оцінка суду
В ході судового розгляду судом встановлено, що Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності за обставин, викладених у протоколах про адміністративні правопорушення дійсно вчинила адміністративні правопорушення, відповідальність за які, передбачена частиною 2 статті 187 КУпАП.
Вищевикладені обставини встановлені судом на підставі наявних в матеріалах справи доказах, а саме - вищевказаних протоколів про адміністративні правопорушення, копіями реєстраційного листка на громадянина ОСОБА_1 ,копією постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 30.04.2025 року про продовження адміністративного нагляду щодо ОСОБА_1 , постанови Старосамбірського районного суду Львівської області від 17.03.2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень передбачених статтею 173 та частиною 2 статті 187 КУпАП, інших матеріалів справи.
Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність та підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу - відсутні.
5. Висновки суду
За викладеного судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень передбачених частиною 2 статті 187 КУпАП, у зв'язку з чим, з урахуванням положень частини 2 статті 36 КУпАП, з метою виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, останньому слід призначити стягнення в межах санкції частиною 2 статті 187 КУпАП у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 гривень.
На підставі статті 40 - 1 КУпАП, з Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтею 283 КУпАП, суд, -
Справи про адміністративні правопорушення № 455/1748/25, № 455/1749/25, № 455/1750/25 - об'єднати в одне провадження, присвоївши спільний № 455/1748/25.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених частиною 2 статті 187 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170,00 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Строки і порядок виконання постанови про накладення штрафу
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (частина 1 статті 307 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку передбаченого частиною 1 статті 307 КУпАП надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу (частини 3 та 4 статті 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (частина 1 статті 308 КУпАП).
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень (частина 2 статті 308 КУпАП).
Суддя Титов А.О.