Справа № 455/1443/25
Провадження № 3/455/840/2025
Іменем України
26 серпня 2025 року м. Старий Самбір
у складі судді Титова А.О.,
за участю:
Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , одружений, з вищою освітою, пенсіонер, (далі за текстом - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності),
за частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП),
1. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №005678Е від 17.07.2025 року, зазначено, що Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статі 204-1 КУпАП за наступних обставин:
17.07.2025 року о 13:50 годині в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Смільниця - Кросценко» під час проходження прикордонного контролю на виїзд з України в Республіка Польща пред'явила на паспортний контроль паспорт гр. Сполучених Штатів Америки для виїзду за кордон, серії НОМЕР_1 виданий 14.01.2020 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . В процесі прикордонного контролю встановлено, що він є громадянином України, що підтверджується паспортом гр. України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 виданий 28.08.2019 на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Своїми діями вищевказаний громадянин порушив вимоги 2, 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою КМУ від 27.01.1995 року №57, чим здійснила спробу незаконного перетину державного кордону в пункті пропуску через державний кордон України без відповідних документів, тобто вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 204 - 1 КУпАП.
2. Правова позиція сторони захисту
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, щиро каявся, пояснив, що він є громадянином як України так і Сполучених Штатів України. 17.07.2025 він дійсно пред'явив представнику Державної прикордонної служби України свій паспорт громадянина Сполучених Штатів України, оскільки не був обізнаний з необхідністю пред'явлення виключно паспорта громадянина України. Запевнив суд, що зробив для себе належні висновки, в подальшому не порушуватиме чинне законодавство України.
3. Законодавство України, що підлягає застосуванню
3.1. Кодекс України про адміністративні правопорушення
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (частини 1 та 2 статті 7 КУпАП).
Передбачена частиною 1 статті 204-1 КУпАП відповідальність настає, за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь - яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
3.2. Законодавство у сфері порядку перетину державного кордону
Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Порушенням державного кордону України є, зокрема, перетинання його будь-якими технічними або іншими засобами без відповідного на те дозволу чи з порушенням встановленого порядку (частини 1 та 8 статті 9 Закону України «Про державний кордон України»).
Пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України (стаття 12 Закону України «Про державний кордон України»).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з таких документів - паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в'їзду в Україну можуть використовуватися інші документи (частиною 1 статті 2 Закону України «Про порядок виїзду і в'їзду в Україну громадян України»).
3.3. Правила перетинання державного кордону України громадянами України
Правила перетинання державного кордону України громадянами України, затверджені Постановою Кабінету міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (далі за текстом - Правила).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється, серед іншого, в пунктах пропуску через державний кордон, за одним із таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну - паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу.
Пропуск громадян через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону (пункт 10 Правил).
3.5. Конституція України та Закон України «Про громадянство»
В Україні існує єдине громадянство (стаття 4 Конституції України).
Кожна держава визначає у своєму законодавстві, хто є її громадянами (частина 1 статті 3 Європейської конвенції про громадянство).
Законодавство України про громадянство ґрунтується, зокрема, на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна, за змістом якого якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України (пункт 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про громадянство»).
4. Обставини справи, встановлені в ході судового розгляду
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_1 під час перевірки документів при перетині державного кордону України 17.07.2025 року пред'явив інспектору прикордонної служби документ - паспорт громадянина Сполучених Штатів Америки для виїзду за кордон, серії НОМЕР_1 виданий 14.01.2020 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вищевикладені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами:
1) протоколом про адміністративне правопорушення, зміст якого викладено вище;
2) копіями паспорту громадянина Сполучених Штатів Америки для виїзду за кордон, серії НОМЕР_1 виданий 14.01.2020 року на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 виданий 28.08.2019 на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
3) поясненнями наданими в судовому засіданні ОСОБА_1 ;
4) іншими матеріалами справи.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність є щире каяття, обставин, що обтяжують відповідальність та підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу відсутні. Правопорушенням майнової шкоди не заподіяно.
5. Висновки суду
За викладеного судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 , вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП, однак, враховуючи, що він до адміністративної відповідальності притягається вперше, його діями не завдано шкоди суспільним інтересам, наявність обставин, що пом'якшують відповідальність, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, суд дійшов переконання про малозначність вчиненого правопорушення та приймає рішення про звільнення останнього від адміністративної відповідальності з оголошенням йому усного зауваження на підставі статті 22 КУпАП, у зв'язку з чим, з огляду на положення частини 2 статі 284 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись статтями статтею 283 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 204-1 КУпАП, з оголошенням йому усного зауваження.
Справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 204-1 КУпАП - закрити на підставі частини 2 статі 284 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом десяти днів до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Суддя Титов А.О.