Ухвала від 25.08.2025 по справі 335/7578/25

1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/7578/25 1-кп/335/807/2025

25 серпня 2025 року м. Запоріжжя

Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

розглянувши клопотання начальника Кам'янсько-Дніпровського відділу Василівської окружної прокуратури ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження, внесеного 08.03.2013 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013080260000563 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, у зв'язку з тим, що не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

31.07.2025 до суду надійшло клопотання начальника Кам'янсько-Дніпровського відділу Василівської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження, внесеного 08.03.2013 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12013080260000563 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, з підстав, передбачених пп. 3-1 п. 1 ст. 284 КПК України.

Клопотання обґрунтовується тим, вказане кримінальне провадження було розпочате у березні 2013 року за повідомленням ОСОБА_4 про те, що період часу з 15.01.2013 до 12.02.2013 невстановлена особа таємно, шляхом проникнення до будинку АДРЕСА_1 , викрала грошові кошти в сумі 8400,00 грн., чим завдала матеріальної шкоди.

Вжитими під час досудового розслідування заходами, в тому числі оглядом місця події, допитами свідків, встановити особу, яка вчинила кримінальне правопорушення по відношенню до потерпілої, не вдалось. Відтак, оскільки злочин, передбачений ч. 1 ст. 185 КК України, належить до категорії злочинів невеликої тяжкості (в редакції КК України станом на час вчинення кримінального правопорушення), з моменту його вчинення минуло більше двох років, тобто сплила встановлена у ст. 49 КК України давність притягнення до кримінальної відповідальності за його вчинення, тоді як особа, яка його вчинила, не встановлена, і всі можливості для її встановлення вичерпані, - за ствердженням прокурора, наведені обставини у сукупності є підставою для закриття кримінального провадження.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, пославшись на факти та норми права, викладені в самому клопотанні.

Заслухавши думку прокурора, дослідивши зміст клопотання та додані до нього матеріали, а також оглянувши в судовому засіданні матеріали кримінального провадження, суд приходить до такого.

Відповідно до пп. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров'я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.

Відповідно до пп. 1-1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження з зазначених підстав закривається судом за клопотанням прокурора.

За змістом ст. 49 КК України, сплив зазначених у ній строків тягне звільнення особи від кримінальної відповідальності.

Як випливає із зазначених правових норм, кримінальне провадження може бути закрите з підстав, вказаних у пп. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України, за наявності декількох обов'язкових умов, а саме:

1)доведеності самої події злочину, тобто діяння, передбаченого Особливою частиною КК України;

2)доведеності всіх об'єктивних та суб'єктивних ознак відповідного складу злочину;

3)відсутності відомостей про особу, яка вчинила злочин;

4)об'єктивної неможливості встановити особу, яка вчинила злочин;

5)закінчення визначених у ст. 49 КК України строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

При цьому відсутність будь-якої з цих умов виключає можливість закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пп. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Відповідно до ст. 2 КПК України завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

За змістом закріпленого у ст. 25 КПК України принципу публічності прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Оглядом в судовому засіданні матеріалів кримінального провадження № 12013080260000563 судом встановлено, що в ході досудового розслідування дійсно був проведений ряд слідчих дій, а саме допитано потерпілого, допитано п'ятьох свідків, проведено огляд місця події, однак в результаті встановити винувату особу не вдалось, допитані в якості свідків особи, які знаходились поруч з місцем події, жодної корисної для слідства інформації не надали, відеокамери поблизу місця події буди відсутні, інших свідків встановити не вдалось.

За таких обставин суд погоджується з доводами прокурора про те, що можливість встановити особу, причетну до вчинення кримінального правопорушення, є вичерпаною.

Також суд бере до уваги, що протягом всього часу досудового розслідування від потерпілого не надходило жодної додаткової інформації, а також скарг на дії, рішення чи бездіяльність слідчого або прокурора в межах даного кримінального провадження.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 185 КК України, належить до категорії тяжких злочинів, щодо яких у ст. 49 КК України встановлена давність притягнення до кримінальної відповідальності тривалістю десять років, станом на час внесення прокурором клопотання така давність сплила, що в сукупності з об'єктивною неможливістю встановити особу, яка вчинила цей злочин, є підставою для закриття кримінального провадження.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 7, 9, 314, 284, 372, 376 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання начальника Кам'янсько-Дніпровського відділу Василівської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_3 - задовольнити.

Кримінальне провадження, внесене 08.03.2013 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12013080260000563 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, - закрити на підставі п. 3-1 ч. 1 ст. 284 КПК України.

Повний текст ухвали оголошений 27.08.2025 о 13:00 годині.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 7 днів з моменту оголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Суддя ОСОБА_1

Попередній документ
129776896
Наступний документ
129776898
Інформація про рішення:
№ рішення: 129776897
№ справи: 335/7578/25
Дата рішення: 25.08.2025
Дата публікації: 28.08.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти власності; Крадіжка
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (05.09.2025)
Дата надходження: 31.07.2025
Розклад засідань:
25.08.2025 09:30 Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя