308/11583/25
26.08.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., за участі прокурора Соколов А., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , інспектора прикордонної служби 1 категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) ІНФОРМАЦІЯ_4 , майстер-сержанта, за ч.2 ст. 172-18 КУпАП,
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє по теперішній час.
Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 06.08.2021 №342-ОС майстер-сержант ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді інспектора прикордонної служби 1 категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
З 20.00 15.07.2025 до 08.00 16.07.2025 майстер-сержант ОСОБА_1 виконувала обов'язки військової служби у прикордонному наряді «Старший зміни прикордонних нарядів» / «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску» в міжнародному пункті пропуску для залізничного сполучення «Чоп (Дружба/Страж)» НОМЕР_1 прикордонного загону, на залізничному вокзалі м. Чоп, який розташований в м. Чоп, площа Європейська, 3.
У відповідності до п. 11 глави 2 розділу ІІ Інструкції прикордонним нарядам забороняється, зокрема учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.
Відповідно до вимог наказу командира НОМЕР_1 прикордонного загону від 20.12.2024 №3810-АГ «Про затвердження Інструкції по використанню нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) прикордонними нарядами в пунктах пропуску через державний кордон на ділянці відповідальності НОМЕР_1 прикордонного загону, військовослужбовцям (працівникам) під час виконання службових обов'язків забороняється вимикати нагрудну відеокамеру (відеореєстратор), крім випадків під час приймання їжі, відпочинку, перебування в місцях особистого користування (у вбиральні, роздягальні, душовій), а також у службових приміщеннях, де фотозйомка і відеозапис заборонені.
Встановлено, що о 02.10 16.07.2025 року на станцію Чоп прибув міжнародний пасажирський сполученням «Відень-Київ», в складі потягу прямувало 4 вагони закордонного прямування: з них 2 купейні сполученням «Відень-Київ» та 2 вагони сполученням «Відень-Чоп», в яких слідувало всього 65 осіб.
Громадянка ОСОБА_2 слідувала у купейному вагоні №21 на 44 місці по паспорту громадянки Австралії для виїзду за кордон (виданий на ім?я ОСОБА_3 ).
В ході відбору паспортних документів громадянка ОСОБА_2 , під час діалогу з старшим сержантом ОСОБА_4 , проінформувала про отримання громадянства Австралії, проте заяву на вихід з громадянства України не подавала, тільки планує це зробити. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон (інших паспортних документів підтверджуючих громадянство України) в неї при собі не було. В наявності було фото внутрішнього паспорту громадянина України в її мобільному телефоні.
Враховуючи відсутність українських документів та спробу перетнути кордон по паспорту громадянина Австралії дії, а не по паспорту громадянина України, як цього вимагає ст.2 Закону України «Про громадянство», дії громадянки ОСОБА_3 підпадали під адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 204 КУпАП.
У свою чергу, військовослужбовці які здійснювали прикордонне оформлення в'їзду громадянки ОСОБА_3 , а саме старший сержант ОСОБА_5 (ніс службу в прикордонному наряді «Перевірка документів») та майстер-сержант ОСОБА_1 (несла службу в прикордонному наряді «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску» в міжнародному пункті пропуску для залізничного сполучення «Чоп» НОМЕР_1 прикордонного загону) виявивши в діях даної громадянки ознаки адміністративного правопорушення передбачене ст. 204 КУпАП питання щодо притягнення її до вказаної адміністративної відповідальності не ініціювали, при цьому, у період часу з 02.45 по 03.00 год. 16.07.2025 під час спілкування (прикордонного оформлення) з ОСОБА_6 , запис розмови з нею на свої відео реєстратори не забезпечили, по причині того що вони були вимкнені, що у свою чергу, у подальшому, за відсутності відеозапису даної розмови, не надало можливість об'єктивно спростувати заяву ОСОБА_3 про вимагання та одержання від неї військовослужбовцями прикордонної служби неправомірної вигоди у сумі 50 Євро.
Таким чином, майстер-сержант ОСОБА_1 , з 20.00 15.07.2025 до 08.00 16.07.2025 виконуючи обов'язки військової служби у прикордонному наряді «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску» в міжнародному пункті пропуску для залізничного сполучення «Чоп (Дружба/Страж)» НОМЕР_1 прикордонного загону, на залізничному вокзалі м. Чоп, який розташований в м. Чоп, площа Європейська, 3, у порушення пунктів 1, 18 глави 5 розділу IІ «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерстві внутрішніх справ України від 11.10.2015 №1261, вимог Інструкції про порядок використання автоматичної фото- і відеотехніки під час виконання службових обов?язків посадовими і службовими особами Державної прикордонної служби України затвердженої наказом МВС від 04.04.2019 року №244 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.04.2019 року за №419/33390, вимогами розділу 4.10 Інструкції по використанню нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) прикордонними нарядами в пунктах пропуску через державний кордон на ділянці відповідальності НОМЕР_1 прикордонного загону затвердженої наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону від 20.12.2024 року №3810-AT, вимог Пропуск осіб та пасажирських поїздів, які прямують на в?їзд в Україну, із заміною колісних пар Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для залізничного сполучення «Чоп» на державному кордоні України з Угорською Республікою Затвердженого наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03 серпня 2018 року №36l, маючи об'єктивну можливість належно, сумлінно і добросовісно виконувати свої службові обов'язки, неналежно до них поставилася, та під час виконання обов'язків військової служби службу прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон належним чином не організовувала, зокрема виявивши в діях громадянки ОСОБА_7 , ознаки адміністративного правопорушення передбачене ч.1 ст. 204 КУпАП питання щодо притягнення її до вказаної адміністративної відповідальності не ініціювала, при цьому, у період часу з 02.45 по 03.00 год. 16.07.2025 під час спілкування (прикордонного оформлення) з ОСОБА_6 , запис розмови з нею на свої відео реєстратори не забезпечила, по причині того що вона була вимкнена, що у свою чергу, у подальшому, за відсутності відеозапису даної розмови, не надало можливість об'єктивно спростувати заяву ОСОБА_3 про вимагання та одержання від неї військовослужбовцями прикордонної служби неправомірної вигоди у сумі 50 Євро, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-18 КУпАП, тобто порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчиненого в умовах особливого періоду.
Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-18 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення відповідно до санкції ч. 2 ст. 172-18 КУпАП.
Правопорушниця ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала, проти обставин, зазначених в протоколі не заперечила.
Розглянувши дану справу вважаю, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчиненого в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП стверджується протоколом № 61 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП від 12.08.2024 року, поясненнями ОСОБА_1 , висновком службового розслідування щодо встановлення обставин перетину державного кордону в міжнародному пункті пропуску для залізничного сполучення «Чоп (Дружба)» потягом закордонного прямування сполученням «Відень-Київ» на в'їзд в Україну громадянкою ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_5 16.07.2025 року та іншими матеріалами справи.
Враховуючи характер та обставини адміністративного правопорушення, особу правопорушника, приходжу до висновку про необхідність накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст. ст. 33, 36, ч. 2 ст. 172-18, ст. ст. 283-285 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя, -
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП суду невідомий), мешканку АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-18 КУпАП та призначити їй адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 /сімнадцять тисяч/ грн 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП суду невідомий), мешканки АДРЕСА_1 , на користь Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 605/шістсот п'ять/грн. 60 коп.
На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів, у порядку примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу в розмірі 34000/тридцять чотири тисячі/ грн.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Данко В.Й.