Справа № 243/7401/25
Провадження № 3/243/3823/2025
27 серпня 2025 року Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Пронін С.Г., розглянувши матеріал, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , начальника тилу - заступника командира військової частини, майора, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
08 серпня 2025 року о 23 годині 30 хвилин військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 майор ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби з ознаками алкогольного сп'яніння у АДРЕСА_2 в умовах особливого періоду та від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, вказав, що відмовився проходити медичний огляд в «Медичному центрі з профілактики та лікування залежності м. Краматорськ у м. Слов'янськ» у зв'язку з тиском з боку Військової служби правопорядку проходити медичний огляд конкретно в цьому медичному закладі. Представники ВСП заперечували щодо проходження ним медичного огляду в іншому медичному закладі. Підтвердженням того, що він не перебував в стані алкогольного сп'яніння є акт медичного огляду № 192 від 09.08.2025. Просив розглянути справу у його відсутність.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. Ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення вищевказаних дій особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно ч. 1 ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 2 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
За приписами ч. 4 ст. 266-1 КУпАП, у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення (ч. 5 ст. 266-1 КУпАП).
Відповідно до ч. 9 ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
За приписами ч. 7 ст. 266-1 КУпАП, порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.п. 8-11 Порядку направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ № 32 від 12.01.2024 (далі - Порядок № 32), військовослужбовець/військовозобов'язаний, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється відповідним командиром (начальником) для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право на проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих держадміністрацій з урахуванням необхідності проведення такого огляду також і в районах ведення бойових дій.
Уповноважена посадова особа забезпечує проведення огляду військовослужбовця/ військовозобов'язаного у закладі охорони здоров'я.
У разі відмови військовослужбовця / військовозобов'язаного від проведення огляду в закладі охорони здоров'я уповноважена посадова особа із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів - у присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначає ознаки сп'яніння і дії військовослужбовця / військовозобов'язаного щодо ухилення від огляду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні ним правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення ДНК-2 № 3666 від 11.08.2025, згідно якого 09 серпня 2025 року о 23 годині 30 хвилин військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 майор ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби з ознаками алкогольного сп'яніння у АДРЕСА_2 в умовах особливого періоду та від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився;
- актом фіксації відмови від добровільного проходження медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 09.08.2025, складеного у присутності свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , згідно якого у їх присутності 09.08.2025 о 00 год. 54 хв. військовослужбовець військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 виконував обов'язки військової служби у нетверезому стані, що виражалось у таких ознаках: запах алкоголю з ротової порожнини. Військовослужбовцю ОСОБА_1 було запропоновано добровільно пройти медичне обстеження на предмет підтвердження чи спростування факту перебування у нетверезому стані, від чого він відмовився в повному обсязі;
- рапортом офіцера тимчасової ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 від 11.08.2025, згідно якого 09.08.2025, в ході здійснення заходів забезпечення комендантської години у АДРЕСА_2 під час перевірки документів у військовослужбовця майора ОСОБА_1 були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці. ОСОБА_1 повідомив, що напередодні вживав алкогольного сп'яніння, але правопорушення не вчиняв, оскільки не керував транспортним засобом. Після чого він був супроводжений патрулем до приміщення ТВК м. Слов'янськ для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів;
- висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння № 365 від 09.08.2025 складеного лікарем наркологом ОСОБА_5 , згідно якого слідує, що 09.08.2025 о 02 год. 37 хв. ОСОБА_1 відмовився від огляду, обстеження та здачі біосередовища для лабораторного дослідження у КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності у м. Краматорськ» м. Слов'янськ;
- копією посвідчення офіцера серії НОМЕР_3 , згідно якого ОСОБА_1 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 .
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, на всій території України з 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, діяв на час вчинення адміністративного правопорушення та продовжує діяти на теперішній час.
Таким чином, оцінивши наведені докази в їх сукупності та кожний доказ окремо, які є належними, допустимими та достатніми, послідовними та узгоджуються між собою, суд приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Твердження ОСОБА_1 щодо його невинуватості у вчиненні ним адміністративного правопорушення суд розцінює як засіб ухилення його від адміністративної відповідальності з огляду на те, що у своїх письмових поясненнях ОСОБА_1 фактично підтвердив, що він відмовився проходити огляд на виявлення стану сп'яніння. Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження зазначених ним обставин, зокрема щодо причини відмови, - тиску з боку працівників ВСП суду не надав.
Надані ОСОБА_1 , як докази не перебування його у стані сп'яніння акт, медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів № 152, складеного капітаном медичної служби військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_6 , 09.08.2025 о 02 год. 43 хв. та чек газоаналізатора «Алкофор 507», згідно яких ОСОБА_1 не знаходився у стані алкогольного сп'яніння, суд визнає неналежними та недопустимими доказами та їх відхиляє, оскільки вони не спростовують факт відмови ОСОБА_1 від проходження на вимогу уповноваженої особи ВСП у встановленому законом порядку огляду на виявлення стану сп'яніння та були фактично складені не уповноваженою особою, яка є представником військової частини НОМЕР_2 , де проходить службу ОСОБА_1 на керівній посаді, тобто вказані докази отримані з порушенням Порядку № 32.
Крім того, суд зауважує, що КНП «Медичний центр з профілактики та лікування залежності у м. Краматорськ» м. Слов'янськ входить до переліку закладів охорони здоров'я, яким надається право на проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, згідно наказу Департаменту охорони здоров'я Донецької ОДА № 255 від 27.04.2020.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повністю доведена.
При накладенні адміністративного стягнення і його розміру, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , а також обставини, що пом'якшують відповідальність та її обтяжують.
Враховуючи викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн.
Крім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 34, 35, 40-1, 172-20 ч. 3, 245, 280, 283-284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, на рахунок отримувача: (IBAN) UA488999980313020106000005658, отримувач Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, що буде становити 34000 гривень; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три місяці.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Сергій Георгійович Пронін