Постанова від 26.08.2025 по справі 243/6572/25

Єд. унік. № 243/6572/25

Провадження № 3/243/3408/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року м. Слов'янськ

Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Соловйова О.О., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_2 , який зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

-за ч. 2 ст. 172-19 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

17.07.2025 року о 21 год. 40 хв. старший солдат ОСОБА_1 , перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_2 , перевозив через блок пост у АДРЕСА_2 боєприпаси, а саме: набої 5,43 мм - 279 шт. без супроводжуючих документів всупереч Наказу МО України №359 від 29.06.2005 року, чим порушив правила поводження із зброєю та боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення в умовах особливого періоду, тим самим, вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.

ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, проте не використав свого права на безпосередню участь у судовому засіданні. В матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без його участі, зі змісту якої вбачається, що він провину визнав, просив суворо не карати.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до вимог ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.

Питання адміністративної відповідальності військовослужбовців Збройних Сил України регулюються Кодексом України про адміністративні правопорушення та Дисциплінарним статутом Збройних Сил України. Кодекс України про адміністративні правопорушення містить норму про адміністративну відповідальність військовослужбовців за правопорушення на загальних підставах та норму, яка відсилає до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Диспозицією ч. 2 ст. 172-19 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил поводження із зброєю, а також боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення, а також з радіоактивними матеріалами, вчинені в умовах особливого періоду.

Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введений воєнний стан.

Зважаючи на приписи ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період це період, що настав з моменту оголошення рішення про мобілізацію ( крім цільової) або доведення його до виконання стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Порядок організації обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів до неї військовослужбовцям у структурних підрозділах Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України та Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту (структурні підрозділи), командуваннях видів Збройних Сил України, інших органах військового управління (далі - органи військового управління), військових частинах (на кораблях), військових навчальних закладах, установах та організаціях Міністерства оборони України, Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (військові частини), а також національному персоналу з числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, який бере участь у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (національний персонал), визначений Інструкцією про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України, затвердженої Наказом Міністра оборони України 29.06.2005 №359 (далі - Інструкція).

Згідно п. 2 розділу Х Інструкції, військовослужбовці отриману стрілецьку зброю та боєприпаси повинні постійно тримати при собі. У разі тимчасового виходу (виїзду) військовослужбовців до населених пунктів, у тому числі тих, що не належать до району відповідальності підрозділу, для вирішення особистих чи службових питань стрілецька зброя та боєприпаси здаються відповідальному за облік стрілецької зброї і боєприпасів підрозділу або черговому підрозділу з внесенням відповідних змін до опису зброї, яка зберігається у шафі (ящику).

Відповідно до п. 17 розділу І Інструкції, видача (здача) особистої зброї та боєприпасів військовослужбовцям структурних підрозділів, органів військового управління, військових частин, які прибули (вибувають) до нового місця проходження військової служби або звільнені з військової служби, проводиться службою ракетно-артилерійського озброєння (далі РАО) зі складу (на склад) РАО за накладними згідно із заявками на забезпечення особистою зброєю військовослужбовців керівників (начальників) структурних підрозділів (органів військового управління), які завіряються гербовою печаткою, а у військових частинах - за заявками командирів підрозділів на видачу зброї.

Особиста зброя та боєприпаси військовослужбовцями отримуються (здаються) зі складу (на склад) РАО особисто. Категорично забороняється передавати (отримувати, здавати) особисту зброю та боєприпаси поза складом РАО військової частини.

Отримана військовослужбовцем зі складу особиста зброя та боєприпаси негайно в той самий день здаються на зберігання черговому частини (оперативному черговому) або особі, яка в управлінні відповідає за зберігання та видачу зброї і боєприпасів, під підписи того, хто здав, і того, хто прийняв зброю, в окремому розділі книги видачі зброї та боєприпасів роти.

У разі вибуття військовослужбовців до нового місця служби або звільнення з військової служби особиста зброя і боєприпаси отримуються в чергового частини (оперативного чергового) на підставі накладної під особистий підпис у книзі видачі зброї та боєприпасів, які в той самий день здаються ними на склад РАО.

Провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а саме:

- протоколом про військове адміністративне правопорушення серії ДНК-2 №3293 від 17.07.2025 року, відповідно до якого 17.07.2025 року о 21 год. 40 хв. старший солдат ОСОБА_1 , перебуваючи на військовій службі у в/ч НОМЕР_2 , перевозив через блок пост у АДРЕСА_2 боєприпаси, а саме: набої 5,43 мм - 279 шт. без супроводжуючих документів всупереч Наказу МО України №359 від 29.06.2005 року, чим порушив правила поводження із зброєю та боєприпасами, вибуховими, іншими речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення в умовах особливого періоду, тим самим, вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 17.07.2025 року, відповідно до яких він 17.07.2025 року о 21-40 год. він перевозив боєприпаси з м. Краматорськ до позицій підрозділу в/ч НОМЕР_2 , а саме: набої 5,43 мм - 279 шт. Однак на блок посту у АДРЕСА_2 , було виявлено дані боєприпаси. Під час перевірки виявив, що супровідні документи на них залишились у розташуванні підрозділу. В подальшому документи підвезені йому на блок пост;

- рапортом ст. стрільця групи охорони та ППС взводу охорони та ППС роти ІНФОРМАЦІЯ_3 від 17.07.2025 року, відповідно до якого 17.07.2025 року приблизно о 21-40 год. на блок посту « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на автошляху Київ-Харків-Довжанський 648 км Краматорського району заїхав автомобіль Volkswagen T4, р.н. НОМЕР_3 , водій є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_2 старший солдат ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Під час огляду речей військовослужбовця було виявлено набої 5,43 мм - 279 шт. На момент перевірки, супроводжуючих документів на вказані набої не було. Військовослужбовець прямував старший солдат ОСОБА_1 прямував з м. Краматорська до м. Київ. Про зазначене вище було повідомлено чергового ТВК АДРЕСА_3 та на лінію «102»;

- рапортом роти БпАК в/ч НОМЕР_2 , відповідно до якого підтверджуються обставини виявлення у ОСОБА_1 набоїв 5,43 мм - 279 шт. без супроводжуючих документів;

- військовим квитком серії НОМЕР_4 , з якого вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є військовослужбовцем та перебуває в складі військової частин НОМЕР_2 ;

- супровідним листом на перевезення військового майна (патрони);

- накладною (вимогою) №5/46/ПБП;

- фото таблицею до матеріалів перевірки щодо порушень правил поводження зі зброєю від 17.07.2025 року.

За таких обставин, оцінивши наведені докази в їх сукупності, приходжу до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-19 КУпАП та доведеність його вини.

Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

При обранні міри адміністративного стягнення, враховуючи обставини вчиненого правопорушення, особу порушника, а саме те, що він є працездатним, ступінь його вини, майновий стан, приходжу до переконання про можливість накладення адміністративного стягнення у межах санкції ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, а саме - штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (у сумі 17000 грн.). Таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для його виправлення та попередження нових правопорушень.

Окрім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з правопорушника ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ч. 2 ст. 172-19, ст. ст. 283, 284 КУпАП України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 винним в скоєнні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 172-19, ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп., який перерахувати на р/р:UA488999980313020106000005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37967785, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь держави на рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Дніпровського апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.

Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання - 3 (три) місяці.

Суддя О.О. Соловйова