Справа № 626/1676/25
Провадження № 3/626/491/2025
Іменем України
25.08.2025 року м. Берестин
Суддя Берестинського районного суду Харківської області Бєлостоцька О.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Берестинського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
25 травня 2025 року приблизно о 15 годині 00 хвилин ОСОБА_1 по трасі М29 керував транспортним засобом Nissan Terrano 2 номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (звужені зіниці очей, які не реагують на світло, блідий колір обличчя). Від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку на стан наркотичного сп'яніння відмовився, порушивши таким чином, вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, яким передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст.130 КУпАП.
В судові засідання призначені на 11 червня 2025 року, 02 липня 2025 року та на 25 серпня 2025 року ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце їх проведення повідомлений належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про повернення поштових відправлень, причини неявки не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подавав.
Як зазначає у своїх правових висновках Велика Палата Верховного Суду (справа №800/547/17), направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення особи «належним». Обов'язок судів «повідомити» полягає у тому, щоб інформувати учасника справи про судове засідання, а не забезпечити його участь в цьому засіданні.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь у всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 26 квітня 2007 року у справі «Олександр Шевченко проти України» зазначено: (…) сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм провадження (…).
Обов'язком заінтересованої сторони є прояв особливої старанності при захисті своїх інтересів (рішення Європейського суду з прав людини від 04 жовтня 2001 року у справі «Тойшлер проти Германії» (Тeuschler v. Germany).
З протоколу серії ЕПР 1 № 341352, складеного 25.05.2025 року вбачається, що ОСОБА_1 обізнаний про складення відносно нього протоколу за ч.1 ст.130 КУпАП за фактом відмови від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, зважаючи на що та з огляду на вжиті судом заходи з належного повідомлення про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши протокол та додані до нього докази, суд дійшов наступних висновків.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП підтверджується наступними доказами:
- інформацією, викладеною в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 341352, з якого вбачається, що 25 травня 2025 року о 15 годині 00 хвилин по трасі М29 ОСОБА_1 керував транспортним засобом Nissan Terrano 2 номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку на стан наркотичного сп'яніння відмовився;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 25.05.2025 року, в яких він зазначив, що 25.05.2025 року керував автомобілем Nissan Terrano 2 номерний знак НОМЕР_1 , рухаючись по трасі М29; його зупинили працівники поліції на блокпосту в с. Улянівка Берестинського району, повідомили про наявні ознаки наркотичного сп'яніння та запропонували йому пройти медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння в найближчому медичному закладі, від якого він відмовився.
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, виданого об 15 годині 05 хвилин 25 травня 2025 року на ім'я ОСОБА_1 до закладу охорони здоров'я - КНП Берестинської ЦРЛ у зв'язку із виявленням ознак сп'яніння: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, блідий колір обличчя; в направленні зазначено про відмову ОСОБА_1 від проходження огляду;
- відеозаписом, долученим до протоколу, з якого вбачається факт відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння, який мав місце 25.05.2025 року приблизно о 15 годині.
Згідно довідки начальника Берестинського РВП ГУНП в Харківській області № 46472-2025 від 06.06.2025 року за відомостями ГСЦ МВС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчення водія не отримував.
Підстави ставити під сумнів відомості, що об'єктивно відображені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 341352 від 25.05.2025 року та узгоджуються із іншими доказами, зокрема, із відтвореним відеозаписом та письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 25.05.2025 року, відсутні.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення знайшла своє підтвердження зібраними доказами і його дії необхідно кваліфікувати за ч. 1 ст. 130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Згідно ч.2 ст.30 КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Відповідно до п.28 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» 23.12.2005 N 14 суди не вправі застосовувати адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Як зазначено в Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду від 29 березня 2023 року у справі № 145/932/20, згідно зі сталою правозастосовною практикою, позбавлення права керування транспортними засобами суд не вправі призначити як додаткове покарання особі, яка його не має.
В діях ОСОБА_1 вбачається свідоме ігнорування ПДР України, що свідчить про умисний характер вчиненого ним правопорушення, відповідно до ст. 10 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь його суспільної небезпеки - дане правопорушення являється грубим порушенням правил дорожнього руху, є потенційно небезпечним для суспільства та становить реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожує їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини та ставлення до вчиненого, суддя вважає за необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП, що буде сприяти виконанню вимог ст. 23 КУпАП, згідно з якою метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія, відсутні підстави для застосовування відносно нього адміністративного стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн 00 коп.
Штраф підлягає сплаті в 15 денний термін на р/р призначення платежу: Призначення платежу 21081300; р/р UA 168999980313020149000020001; ЄДРПОУ 37874947; МФО 899998; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Харківського апеляційного суду.
Суддя