621/2712/25
3/621/930/25
іменем України
27 серпня 2025 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Овдієнко В. В.
розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця в АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 12.07.2024 в органі 6351, притягувався до адміністративної відповідальності:
1) постановою Зміївського районного суду Харківської області від 16.01.2025 за частиною 2 статті 130, частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення піддавався стягненню у виді штрафу в розмірі 40 800 грн 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 років, та з оплатним вилученням транспортного засобу - автомобілю ВАЗ 21099, реєстраційний номер НОМЕР_2 ;
2) постановою Харківського районного суду Харківської області від 03.07.2025 за частиною 1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення піддавався стягненню у виді штрафу в розмірі 17 000 грн 00 коп.,
за частиною 3 статті 130, частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
18 серпня 2025 року об 11:32 годині в с. Миргороди Чугуївського району Харківської області по вул. Польовій, 50, ОСОБА_1 , діючи на порушення вимог пункту 2.1 а) Правил дорожнього руху, будучи особою, яка позбавлена права керування транспортними засобами, повторно протягом року керував транспортним засобом, а саме автомобілем ВАЗ 21099, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованим на ім'я ОСОБА_2 .
Крім того, після зупинки транспортного засобу, працівники поліції, виявили у ОСОБА_1 ознаки наркотичного сп'яніння (виражене тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя, сповільненість мови) та вимагали від нього проходження огляду на стан сп'яніння.
На вимогу працівників поліції пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився, чим порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, яким передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 на судовий розгляд матеріалу, призначений 27.08.2025, не з'явився, заяв про відкладення судового розгляду або про розгляд справи за його відсутності не подавав.
Факт належного повідомлення ОСОБА_1 про місце і час розгляду матеріалу про його притягнення до адміністративної відповідальності підтверджується: відомостями протоколів про адміністративні правопорушення, складених у присутності ОСОБА_1 , де йому повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться у Зміївському районному суді (а. с. 1, 2), відомостями довідки про доставку повідомлення у додаток "Viber" щодо документу "Судова повістка про виклик до суду в справі про адміністративне правопорушення" на 27.08.2025 14:00:00 на номер телефону НОМЕР_3 , зазначений в протоколах про адміністративні правопорушення (а. с. 22), а також відомостями списком справ, призначених до розгляду у Зміївському районному суді Харківської області, що розміщені на загально доступному офіційному веб-порталі Судової влади України (а. с. 23).
Відповідно до статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неприбуття в судове засідання особи, що притягується до відповідальності за частиною 3 статті 130, частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не перешкоджає судовому розгляду справи за його відсутності.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні. Ця можливість випливає із об'єкта і цілі статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки здійснення прав, гарантованих статтею 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.
Практика Європейського суду з прав людини, у своїх рішеннях, вказує, що кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Так, у рішенні Європейського Суду з прав людини "Пономарьов проти України" від 03 квітня 2008 року зазначено, що "сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження".
Стосовно справи про адміністративне правопорушення розумність таких інтервалів часу обумовлюється положеннями статей 38, 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення, де зазначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи, а строк для накладення адміністративного стягнення обмежується одним роком з дня його вчинення за частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та трьома місяцями за частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З урахуванням викладеного, а також враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень за вказаних обставин підтверджується наступними доказами, дослідженими під час судового розгляду:
- даними протоколів про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 426700 від 18.08.2025, серії ЕПР1 № 426717 від 18.08.2025, в яких викладені обставини правопорушень та міститься підпис ОСОБА_1 . Зауваження до протоколів відсутні (а. с. 1, 2);
- даними направлень на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 18.08.2025, яким підтверджується, що ОСОБА_1 відмовився від проходження такого огляду (а. с. 3);
- даними постанови ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області від 18.08.2025 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 126 КУпАП (а. с. 5, 6);
- даними копій постанов Зміївського районного суду Харківської області від 16.01.2025, Харківського районного суду Харківської області від 03.07.2025, про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130, ч. 2 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП, за правопорушення, вчиненні під час керування автомобілем ВАЗ 21099, реєстраційний номер НОМЕР_2 , зареєстрованим на ім'я ОСОБА_2 (а. с. 8-17);
- даними результатів відеофіксації на дисках, де містяться відомості про обстановку на місці зупинки транспортного засобу, факт зупинки транспортного засобу, а також факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння (а. с. 18).
Оцінивши надані докази, в діях ОСОБА_1 вбачаю склад наступних правопорушень:
- відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за що передбачено відповідальність частиною 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
- повторного протягом року вчинення керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, за що передбачено відповідальність частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 23 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи конкретні обставини правопорушень, а також відомості про особу, що притягується до відповідальності, який неодноразово піддавався стягненням у виді штрафу, дійшов висновку, що застосування стягнення у виді штрафу не має достатнього виховного впливу та є недостатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Під час вирішення питання щодо конфіскації транспортного засобу враховано наступне.
Відповідно до санкції частини 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язковим є додаткове стягнення у виді конфіскації транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Зі змісту протоколу за обставинами 18.08.2025 вбачається, що транспортний засіб ВАЗ 21099, реєстраційний номер НОМЕР_2 , яким керував ОСОБА_1 , зареєстрований на ім'я ОСОБА_2 . Цим же транспортним засобом ОСОБА_1 керував у попередніх випадках притягнення до адміністративної відповідальності. Тобто є підстави вважати, що ОСОБА_1 володіє цим транспортним засобом.
Водночас, у матеріалах справи відсутні, а також і не повідомлені ОСОБА_1 під час судового розгляду, будь-які відомості щодо передачі власником керування транспортними засобом ОСОБА_1 , який відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також не має права керування транспортним засобом, що, у свою чергу містить склади правопорушень, передбачених частиною 1 статті 130 та частиною 2 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За загальним правилом право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна. Винятком із загального правила є вказівка в нормі закону чи в положеннях договору. За допомогою такого універсального регулятора приватних відносин, як договір, його сторони можуть самі визначити (у договорі) момент виникнення права власності на рухому річ. А правила частини 4 статті 334 Цивільного кодексу України (щодо державної реєстрації права) застосовуються до нерухомих речей. На це звернув увагу Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 10 травня 2023 року у справі № 761/22937/18.
З урахуванням викладеного, з моменту передання транспортного засобу ОСОБА_1 у нього виникло право власності на транспортний засіб - автомобіль ВАЗ 21099, реєстраційний номер НОМЕР_2 , незалежно від його реєстрації на ім'я попереднього власника, а тому цей транспортний засіб підлягає конфіскації.
Адміністративне стягнення належить застосувати в межах санкції частини 3 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що передбачає відповідальність за більш серйозне із вчинених правопорушень.
За таких обставин, до ОСОБА_1 належить застосувати стягнення у виді адміністративного арешту з позбавленням права керування транспортними засобами та з конфіскацією транспортного засобу, а також, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", з нього належить стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 36, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До ОСОБА_1 застосувати за частиною 3 статті 130, частиною 5 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять) діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу - автомобіля ВАЗ 21099, реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України (стягувачем є Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а при оскарженні постанови, вона підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Суддя: В. В. Овдієнко