Справа № 712/11345/25
Провадження № 1кс/712/4074/25
27 серпня 2025 року м. Черкаси
Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області підполковника юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22024130000000022 від 04.01.2024 щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Свердловськ Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-2, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України,-
Старший слідчий в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області підполковник юстиції ОСОБА_5 за погодженням з прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000022 від 04.01.2024 щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-2, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Клопотання обґрунтовує тим, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець м. Свердловськ Луганської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Луганської області, підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 7 ст. 111?1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Встановлено, що в травні 2014 року у м. Луганську утворено так звану «луганська народна республіка» (далі - «лнр»), яка, відповідно до ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», є терористичною організацією, учасники якої на території України займаються вчиненням актів тероризму, залякуванням населення, вбивством громадян, захопленням адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування та інших тяжких і особливо тяжких злочинів, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.
Основною метою діяльності вказаної терористичної організації є насильницька зміна та повалення конституційного ладу, захоплення державної влади в Україні, а також зміна меж території і державного кордону України, шляхом створення незаконного державного утворення «лнр».
Вказана терористична організація є стійкою, має чітку ієрархію та структуру, яка складається з політичного та силового блоків, а також розподіл функцій між її учасниками, на яких покладені відповідні обов'язки згідно з планом спільних злочинних дій.
На керівників блоків покладається керівництво, організація дій та контроль за діяльністю підлеглих їм співучасників злочину за допомогою керівників груп, що входять до складу вказаних блоків.
При цьому на керівників та учасників силового блоку покладається забезпечення стійкості терористичної організації шляхом чинення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних Сил України. У свою чергу представники політичного блоку організовують збір та отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їхньої діяльності, чим також забезпечується існування вказаної терористичної організації.
Терористична організація «лнр» має стабільний склад лідерів, які підтримують між собою тісні стосунки, централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
Так, на учасників політичного блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов'язки:
- створення так званих органів державної влади «лнр» та організація їх діяльності;
- видача нормативно-правових актів від імені нелегітимних органів державної влади «лнр»;
- організація та проведення незаконного референдуму на території Луганської області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «лнр»;
- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності терористичної організації «лнр» з метою схиляння їх до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;
- налагодження взаємодії з незаконним державним утворенням «лнр» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном, з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності «лнр», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою закликів до повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні та дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам бойового блоку «лнр» для забезпечення їх протиправної діяльності;
- забезпечення учасників «лнр» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.
На учасників силового блоку, відповідно до плану спільних злочинних дій, покладаються наступні обов'язки:
- систематична організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов'язків співробітниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операції;
- з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами та Збройними Силами України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників «лнр», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями;
- створення не передбачених законом збройних формувань та участь у їх діяльності;
- вербування нових учасників до складу силового блоку «лнр» та керівництво їхніми діями;
- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Луганської області;
- скоєння терористичних актів та диверсій на території України;
- захоплення зброї чи заволодіння у інший спосіб боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами, а також будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та забезпечення власної злочинної діяльності;
- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу владу в Україні;
- силова підтримка учасників політичного блоку при проведенні незаконного референдуму на території Луганської області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «лнр», а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд;
- організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації.
Враховуючи викладене, так звана «лнр» є стійким об'єднанням невизначеної кількості осіб (більше трьох), яка створена з метою здійснення терористичної діяльності, у межах яких здійснено розподіл функцій, встановлено правила поведінки, обов'язкові для цих осіб під час підготовки і вчинення терористичних актів, а тому відповідно до абз. 22 ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» є терористичною організацією.
07.04.2014 за поданням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим із Головою Служби безпеки України, на території Донецької і Луганської областей розпочато проведення антитерористичної операції.
Через посилення сепаратистських виступів та захоплення державних установ на сході України виконуючий обов'язки Президента України Указом від 14.04.2014 за № 405/2014 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та Україною розпочато на території Донецької та Луганської областей широкомасштабну антитерористичну операцію (далі - АТО) із залученням Збройних Сил України (далі - ЗС України) та інших військових формувань.
30.04.2018 Президент України як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України Указом № 116/2018 затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях», яким вводиться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони про зміну формату широкомасштабної антитерористичної операції, яка була запроваджена у 2014 році.
Того ж дня, тобто 30.04.2018 Президент України як Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України підписав наказ «Про початок операції Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації на території Донецької та Луганської областей», згідно якого з 14 год. 00 хв. 30.04.2018 розпочалась операція Об'єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій і Луганській областях, відповідно до плану операції Об'єднаних сил.
З травня 2014 року по 24.02.2022 учасниками терористичної організацій «лнр», реалізуючи злочинний умисел представників влади рф і зс рф щодо досягнення зазначених завдань, з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади і місцевого самоврядування, зокрема щодо визнання легітимності діяльності «лнр» та влади її керівників, здійснюються захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів інфраструктури на території Луганської області, акти застосування збройної сили проти держави України, чиниться збройний опір правоохоронним органам України, військовослужбовцям ЗС України і іншим представникам сил АТО (до 30.04.2018) та ООС (з 14 год. 00 хв. 30.04.2018) у відновленні територіальної цілісності України та забезпеченні правопорядку, вчиняються інші злочини.
Як наслідок, під контролем терористичної організації «ЛНР» опинилась частина території Луганської області, визначена Постановою ВР України № 254-VІІІ від 17.03.2015 «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», Постанови ВР України № 252-VІІІ від 17.03.2015 «Про визначення окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування», та Закону України від 15.04.2014 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Численні злочини, вчинені представниками терористичної організації «ЛНР» або з їх участю, визнані у зверненнях ВР України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «лнр» терористичною організацією. Зокрема, у зверненні ВР України до ООН, Європейського парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи (далі за текстом - ПАРЄ), Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї Організації з безпеки і співробітництва в Європі, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання РФ державою-агресором, затвердженому Постановою ВР України від 27.01.2015 за № 129-VІІІ, та Зверненні до Європейського Парламенту, ПАРЄ, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому Постановою ВР України від 14.01.2015 за № 106-VІІІ, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого російською федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 за № 1597-VIІ, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройної агресії Російської Федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 за № 337-VІІІ, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 за № 1596-VІІ, Постанові ВР України «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами російської федерації та керівниками терористичних організацій «лнр» та «днр», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 за № 145-VІІІ.
З метою досягнення своїх злочинних цілей, організаторами вказаної терористичної організації, в населених пунктах Луганської області, створені незаконні збройні формування, до складу яких на постійній основі залучаються місцеві мешканці та громадяни іноземних держав.
Слідством встановлено, що не пізніше листопада 2017 році (більш точна дата і час органом досудового розслідування не встановлені) у громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був обізнаний про незаконність дій збройних підрозділів та політичного керівництва самопроголошеної «лнр», спрямованих на нанесення шкоди державній безпеці України та здійснення терористичної діяльності, виник злочинний умисел, направлений на участь в діяльності політичного блоку вказаної терористичної організації.
Так, ОСОБА_6 , будучи радикально налаштованою особою, прихильником протиправної діяльності «лнр», діючи з мотивів несприйняття чинної влади в Україні та з корисливих мотивів, переслідуючи мету заподіяння шкоди інтересам України, а саме прийняття участі в незаконній діяльності так званих «органів державної влади лнр», усвідомлюючи той факт, що діяльність вказаної терористичної організації незаконна і спрямована на насильницьку зміну, повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні, а також зміну меж території і державного кордону України, не пізніше 27.11.2017 (більш точна дата і час органом досудового розслідування не встановлені), перебуваючи у невстановленому тимчасово окупованому населеному пункті Луганської області добровільно вступив до політичного блоку терористичної організації «лнр». При цьому, ОСОБА_6 усвідомлював, що для досягнення злочинної мети, яку переслідує «лнр», йому як члену цієї організації, доведеться виконувати функції посадової особи у незаконному органі влади, допомагати представникам силового блоку «лнр» чинити збройний опір законним діям працівників правоохоронних органів України та військовослужбовців ЗС України, які спрямовані на припинення протиправної діяльності вищевказаної терористичної організації.
Після вступу до політичного блоку терористичної організації «лнр», ОСОБА_6 27.11.2017 був призначений на посаду «головного інспектора відділу митного оформлення «Чернухіно» Державного митного комітету ЛНР» (мовою оригіналу - «главный инспектор отдела таможенного оформления «Чернухино» Государственного таможенного комитета ЛНР»).
У подальшому з листопада 2017 року по 24.02.2022 виконував обов'язки на різних посадах у незаконному органі влади - так званому «Державному митному комітеті ЛНР», зокрема, у період з 27.11.2017 по невстановлену дату, але не пізніше квітня 2021 року, - на посаді «головного інспектора відділу митного оформлення «Чернухіно» Державного митного комітету ЛНР», а з квітня 2021 року по невстановлену дату - на посаді «начальника внутрішнього митного поста «Стаханов» Державного митного комітету ЛНР» (мовою оригіналу - «начальник внутреннего таможенного поста «Стаханов» Государственного таможенного комитета ЛНР»), забезпечував діяльність незаконного органу влади «Державного митного комітету ЛНР», зокрема із збору мита, яке йшло на фінансування терористичної організації «лнр», чим брав участь і сприяв діяльності вищезазначеної терористичної організації на території Луганської області.
Крім того, згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09.12.1981 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21.12.1965, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24.10.1970, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16.12.1970, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14.12.1974, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент рф, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
О 04 год. 30 хв. 24.02.2022 президентом рф оголошено початок так званої «спеціальної військової операції» проти України з метою проведення «демілітаризації та денацифікації України».
У той же час, тобто о 04 год. 30 хв. 24.02.2022, військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.
Із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, тобто до 05 год. 30 хв. 26.03.2022.
На підставі Указів Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025, від 15.04.2025 № 235/2025, від 14.07.2025 № 478/2025, затверджених Законами України, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжувався та на сьогоднішній день продовжений по 05 год. 30 хв. 05.11.2025.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до Федерального конституційного закону від 04.10.2022 № 6?ФКЗ «Про прийняття в російську федерацію луганської народної республіки і утворення в складі російської федерації нового суб'єкта - луганської народної республіки», держава-агресор російська федерація оголосила окуповані території Луганської області частиною своєї території, і з цього часу на території вказаного псевдоутворення, діє законодавство держави?агресора.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на територіях населених пунктів Луганської області, які на теперішній час контролюються та утримуються російськими військами, представниками рф залучаються особи з числа місцевого населення Луганської області для формування органів управління, які виконують функції виконавчих, адміністративних, законодавчих, правоохоронних та інших органів влади на окупованих територіях. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу рф.
Наказом керівника федеральної митної служби рф № 850 від 11.10.2022 «Про створення Луганської митниці», з 12.10.2022 створено незаконний правоохоронний орган «Луганську митницю» (мовою оригіналу - «Луганская таможня») у підпорядкуванні Південного митного управління федеральної митної служби росії (мовою оригіналу - «Южное таможенное управление федеральной таможенной службы россии»).
Наказом керівника федеральної митної служби рф № 998 від 07.12.2022 «Про створення митних постів в структурі Луганської митниці і про внесення змін до наказу ФМС росії від 11.10.2022 № 850», з 01.01.2023 в незаконному правоохоронному органі «Луганській митниці» створено структурні підрозділи - митні пости, у тому числі «Луганський митний пост» (мовою оригіналу - «Луганский таможенный пост»), розташований за адресою: м. Луганськ, вул. Тімірязєва, б. 1-е.
Відповідно до Постанови уряду рф від 23.04.2021 № 636 «Про затвердження Положення про федеральну митну службу, внесення змін в Положення про міністерство фінансів російської федерації і визнання такими, що втратили силу деяких актів уряду російської федерації», федеральна митна служба наділена повноваженнями з виявлення, попередження, припинення правопорушень та злочинів, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснення невідкладних слідчих дій та здійснення розслідування у формі дізнання у кримінальних справах, наділена іншими правоохоронними функціями. Відповідно до статті 1 федерального закону російської федерації «Про службу у митних органах російської федерації» (мовою оригіналу - «О службе в таможенных органах Российской Федерации») від 21.07.1997 № 114-Ф3, служба у митних органах являється особливим видом державної служби громадян російської федерації (далі - громадяни), які здійснюють професійну діяльність по реалізації функцій, прав та обов'язків митних органів, що входять в систему правоохоронних органів російської федерації. Таким чином, відповідно до нормативних актів держави-агресора російської федерації, федеральна митна служба являється правоохоронним органом.
Тобто, так звана «Луганська митниця ФМС росії» є підконтрольним рф незаконним правоохоронним органом, створеним на тимчасово окупованій території України.
З огляду на викладені події у ОСОБА_6 виник намір щодо співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора, яка створювала на захоплених територіях Луганської областівласні незаконні органи влади. Зокрема, ОСОБА_6 прагнув зайняття посад, які б дозволяли надавати допомогу державі-агресору.
ОСОБА_6 , являючись громадянином України, фактично перебуваючи на окупованій території Луганської області, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення території Луганської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Луганська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення державних органів та органів влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, продовжуючи займати різні посади в незаконних митних органах так званої лнр, після створення незаконного правоохоронного органу - так званої «Луганської митниці ФМС росії», у період з 01.01.2023 по 07.04.2023 (більш точну дату в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на окупованій території Луганської області, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, маючи на меті підтримати воєнну агресію рф на території України, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо нього чи членів його родини зайняв посаду, в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме посаду так званого «начальника Луганського митного поста Луганської митниці ФМС росії» (мовою оригіналу - «начальник Луганского таможенного поста Луганской таможни ФТС россии»).
У період з 07.04.2023 по липень 2025 року (більш точну дату в ході досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_6 займав посаду «начальника Луганського митного поста» у незаконному правоохоронному органі «Луганській митниці ФМС росії», який наділений такими правоохоронними функціями: виявлення, попередження, припинення правопорушень та злочинів, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснення невідкладних слідчих дій та здійснення розслідування у формі дізнання у кримінальних справах.
Також досудовим розслідуванням установлено, що ОСОБА_6 , являючись громадянином України, фактично перебуваючи на окупованій території Луганської області, будучи достеменно проінформованим та розуміючи факт захоплення території Луганської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаним про те, що Луганська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення державних органів та органів влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, у проміжок часу після створення незаконного правоохоронного органу - так званої «Луганської митниці ФМС росії», у період з 01.01.2023 по 07.04.2023 (більш точну дату в ході досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на окупованій території Луганської області, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, маючи на меті підтримати воєнну агресію рф на території України, добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо нього чи членів його родини зайняв посаду, в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, а саме посаду так званого «начальника Луганського митного поста Луганської митниці ФМС росії» (мовою оригіналу - «начальник Луганского таможенного поста Луганской таможни ФТС россии»).
ОСОБА_6 , діючи умисно та виконуючи покладені на нього обов'язки, функції, вказівки і розпорядження представників окупаційних органів влади, у тому числі правоохоронних органів російської федерації на території Луганської області, маючи за мотив проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, з метою нанести шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України та надати підтримку окупаційній владі російської федерації, здійснював свої повноваження на цій посаді у період з 07.04.2023 по липень 2025 року (більш точну дату в ході досудового розслідування не встановлено), у тому числі такі, як виявлення, попередження, припинення правопорушень та злочинів, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення, здійснення невідкладних слідчих дій та здійснення розслідування у формі дізнання у кримінальних справах за законодавством російської федерації, чим надавав безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - російської федерації у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території.
Допомога ОСОБА_6 російській федерації та її представникам в проведенні підривної діяльності проти України призвела до забезпечення сталого і належного функціонування незаконно створених органів влади на тимчасово окупованій території Луганської області, а також до посилення заходів тимчасової окупації на зазначеній території, що в загальному завдало шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
23.07.2025 на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора і 25.07.2025 в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258?3, ч. 7 ст. 111?1, ч. 2 ст. 111 КК України, і повістки про виклики ОСОБА_6 до органу досудового розслідування на 30.07.2025, 31.07.2025 та 01.08.2025.
До слідчого відділу Управління у вказані дати ОСОБА_6 не з'явився, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.
Згідно з матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 фактично перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.
11.08.2025 підозрюваного ОСОБА_6 постановою слідчого оголошено в державний розшук, оскільки на теперішній час він знаходиться на тимчасово окупованій території Луганської області, яка захоплена військовослужбовцями зс рф та знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчинені злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258?3, ч. 7 ст. 111?1, ч. 2 ст. 111 КК України, є фактичні дані, підтверджені зібраними у ході досудового розслідування речовими доказами і документами, відомостями, що містяться в протоколах слідчих дій, проведених у кримінальному провадженні, зокрема в:
-протоколах оглядів від 16.01.2024, 26.01.2024, 29.05.2024, 01.07.2024, 02.07.2024, 08.07.2024, 10.07.2024, 16.05.2025, 09.07.2025, 22.07.2025;
-показаннях свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;
-протоколах пред'явлень особи для впізнання за фотознімками, проведених зі свідками ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;
-висновку за результатами судової портретної експертизи;
-інших зібраних у кримінальному провадженні доказах і документах.
Отже, підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у вказаному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування за вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
В судовому засіданні клопотання повністю підтримав та просив його задовольнити. Вказував, що слідчим здійснений вичерпний перелік дій щодо направлення повідомлення про підозру, викликів до слідчого на адресу місця реєстрації ОСОБА_6 .
Адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні проти здійснення спеціального досудового розслідування в даному кримінальному провадженні заперечував.
Дослідивши матеріали справи та матеріали кримінального провадження, заслухавши думку учасників процесу, слідчий суддя дійшов наступного.
Слідчим суддею встановлено, що СВ УСБ України в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000022 від 04.01.2024.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, відомості про вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні № 22024130000000022 внесені до вказаного реєстру 04 січня 2024 року за фабулою: «за фактом добровільного зайняття громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посади «начальника митного посту «Луганськ» державного митного комітету ЛНР» у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України».
23.07.2025 на офіційному Інтернет-сайті офісу Генерального прокурора і 25.07.2025 в газеті центральних органів виконавчої влади «Урядовий кур'єр» опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_6 у скоєнні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258?3, ч. 7 ст. 111?1, ч. 2 ст. 111 КК України, і повістки про виклики ОСОБА_6 до органу досудового розслідування на 30.07.2025, 31.07.2025 та 01.08.2025.
До слідчого відділу Управління у вказані дати ОСОБА_6 не з'явився, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.
11.08.2025 підозрюваного ОСОБА_6 постановою слідчого оголошено в державний розшук.
Таким чином, як зазначено в клопотанні, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 умисно ухиляється від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності, що є передумовою для здійснення в кримінальному провадженні № 22024130000000022 від 04.01.2024, відносно нього спеціального досудового розслідування у відповідності до положень глави 24-1 КПК України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому дійсним КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Крім того, п. 2 ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII встановлено, що вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, наряду з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення «Чеботарь проти Молдови»), у відповідності до якої слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що конкретна особа, можливо вчинила злочин. Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
Відповідно до ч. 2 ст. 2971 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтею 111, 258 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
У зв'язку із зазначеним та враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_6 на теперішній час перебуває на території держави-агресора та переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а тому, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ громадської безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, слідчий суддя з метою притягнення ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності та досягнення мети кримінального провадження, приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області підполковника юстиції ОСОБА_5 , погоджене прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22024130000000022 від 04.01.2024 щодо підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Свердловськ Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 258-2, ч. 7 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000022 від 04.01.2024 року стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Свердловськ Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,проживаючого у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Луганської області, громадянина України.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1