18.08.2025
Справа № 401/3819/24
провадження № 2/401/466/25
18 серпня 2025 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Волошиної Н.Л., за участю секретаря судового засідання Яцини А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Комунального водопровідно - каналізаційного підприємства «Водограй» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за послуги централізованого водопостачання та водовідведення, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - ОСОБА_2 , -
31 грудня 2024 року представник Комунального водопровідно - каналізаційного підприємства «Водограй» Пересічанський Р.С. звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 та просить суд ухвалити рішення, яким стягнути з відповідачки на користь позивача заборгованість за надані послуги централізованого водопостачання та водовідведення станом на 24 грудня 2024 року у сумі 29572 грн 68 к.
Вимоги позову обґрунтовані наступним.
Відповідач як власник квартири АДРЕСА_1 є споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються позивачем. КВКП «Водограй» на офіційному сайті Світловодської міської територіальної громади за посиланням: https://svgr.gov.ua/news/1659505676/ було розміщено текст публічних договорів та повідомлення (оферту) про укладення публічного індивідуального договору приєднання про надання послуг з централізованого водопостачання та /або централізованого водовідведення. В силу дії ст.ст. 633, 634, 638, 642 ЦК України, ч. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» , між сторонами виникли договірні правовідносини з надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення, які законом віднесені до житлово-комунальних послуг. Зі змісту п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вбачається, що споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Пунктом 33 Публічного договору передбачено, що споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього числа місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиті послуги.
Пунктом 13 Публічного договору передбачено, що обсяг спожитої у будинку послуги з централізованого водопостачання визначається як обсяг питної води, спожитої в будинку, за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315. Обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води. Якщо будинок оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку централізованого водопостачання, відповідно до вимог Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», обсяг спожитої послуги у будинку визначається як сума показань таких вузлів обліку. За рішенням співвласників багатоквартирного будинку розподіл здійснюється для кожної окремої частини будинку, обладнаної вузлом комерційного обліку послуг. Одиницею вимірювання обсягу спожитих споживачем послуг є куб. метр.
Пунктом 22 Правил надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення, передбачено, що обсяг наданих споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води. Споживач надає щомісяця виконавцеві інформацію про обсяги споживання послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води.
На виконання вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та води» будинок АДРЕСА_2 обладнано лічильником комерційного обліку, позивачем з 01 жовтня 2022 року запроваджено комерційний облік наданих послуг.
Частиною 3 ст. 10 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та води» передбачено, що обсяги спожитої у будівлі питної води, визначені за допомогою вузлів комерційного обліку (тобто загальнобудинкового лічильника), розподіляються між споживачами з урахуванням того, що: у разі якщо приміщення всіх споживачів у будівлі оснащені вузлами розподільного обліку питної води, загальний обсяг спожитої у будівлі відповідно питної води (крім обсягу, витраченого на загальнобудинкові потреби) розподіляється між споживачами відповідно до обсягу споживання за показаннями вузлів розподільного обліку. Якщо виникає різниця між показаннями вузла комерційного обліку та обсягом питної води, визначеним як сума показань вузлів розподільного обліку, така різниця розподіляється відповідно до методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Наказом № 315 від 22 листопада 2018 року Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, затверджено «Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» пункт 3 Розділу I якої говорить, що: розподіл між споживачами загального обсягу спожитої комунальної послуги у будівлі/будинку за відповідний розрахунковий період здійснюється з урахуванням показань вузлів комерційного та розподільного обліку. Підпунктом 3 пункт 4 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» передбачено, що для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки). Відповідно до Розділу Х «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», обсяг споживання холодної води у приміщеннях без обліку визначається як різниця між визначеним за показаннями приладу обліку загального обсягу спожитої холодної води у будівлі/будинку та між сумарним обсягом спожитої/витраченої холодної води за показаннями вузлів розподільного обліку у приміщеннях, які ним обладнанні. Такий визначений обсяг розподіляється кожному приміщенню, не оснащеному вузлом розподільного обліку, пропорційно до співвідношення кількості осіб, що фактично користуються комунальною послугою у такому приміщенні, до загальної кількості осіб (споживачів), що фактично користуються комунальною послугою у приміщеннях без обліку. Тобто, до проведення повірки лічильника розподільного обліку небаланс розподіляється на приміщення не обладнані вузлами розподільного обліку, пропорційно кількості проживаючих осіб в приміщені не обладнаному вузлом розподільного обліку (індивідуальним лічильником).
Вузли розподільного обліку відповідача не пройшли повірку , в зв'язку з чим квартиру відповідача було обладнано новими вузлами розподільного обліку та прийнято їх на абонентський облік позивача.
У відповідності до показників засобів обліку наданих послуг позивачем надано відповідачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення. Пунктом 6 Публічного договору передбачено, що виконавець зобов'язується надавати споживачу послуги відповідної якості, а споживач зобов'язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, в строки і на умовах, визначених цим договором. Проте, надані позивачем послуги не оплачуються відповідачем, тому утворилась заборгованість перед позивачем за надані послуги.
Позивач з метою врегулювання спору в позасудовому порядку, 28 жовтня 2024 року рекомендованим листом направив Відповідачеві лист - вимогу про невиконання договірного зобов'язання, який був отриманий відповідачем 05 листопада 2024 року. У Листі - вимозі КВКП «Водограй» визначив обов'язок позивача погасити заборгованість протягом 30 календарних днів, проте прострочена заборгованість відповідачем не була погашена.
Внаслідок вище вказаних обставин утворилась заборгованість, яка на 24 грудня 2024 року складала 29 572 грн 68 к., в зв'язку з чим позивач звертається до суду та просить задовольнити позов. (а.с. 2-13)
Ухвалою судді Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 17 січня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін. (а.с.59-60).
30 січня 2025 року відповідач ОСОБА_1 представила до суду Відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнала та повідомила, що саме на позивачеві лежить обов'язок проводити повірку лічильників розподільчого обліку, виконати який позивач відмовився, при чому її лічильник не був виключений з обліку. Відповідно позивач не мав права нараховувати заборгованість без врахування розподільного лічильника , показання яких він відмовлявся у неї приймати. Лише на підставі постанови Кропивницького апеляційного суду позивач здійснив повірку лічильника у її помешканні. (а.с. 68-69)
12 лютого 2025 року представник позивача скерував до суду Відповідь на відзив, у якому не погодився з запереченнями відповідача та вважає, що нарахування заборгованості за надані відповідачеві послуги було здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Зокрема вказав, що на виконання Постанови від 24 липня 2024 року Кропивницького апеляційного суду по справі №401/221723, КВКП «Водограй» було проведено повірку вузлів розподільного обліку (індивідуальних лічильників), встановлених в квартирі АДРЕСА_1 . За результатами повірки лічильників було встановлена їх невідповідність визначеним законодавством стандартам. В зв'язку з вище викладеним, в квартирі відповідача було замінено лічильники розподільного обліку та 13 вересня 2024 року прийнято їх на абонентський обліку КВКП «Водограй». Абз. 4 пункту 31 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення говорить, що після відновлення надання показань вузлів обліку таким споживачем виконавець або інша особа, яка здійснює розподіл обсягів послуг, зобов'язані провести перерозподіл обсягу спожитої послуги у будинку та перерахунок з ним, а також з усіма споживачами будинку відповідно до Методики розподілу. Пп. 3 пункту 4 Розділу 1 Методики розподілу обсягу спожитих комунальних послуг передбачено, що для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу) або встановлення факту несанкціонованого втручання в його роботу (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розкомплектування, у тому числі порушення цілісності пломб, тощо), до дати прийняття на абонентський облік відремонтованого чи заміненого вузла розподільного обліку, або повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу. Тому, КВКП «Водограй» було позбавлене правових підстав враховувати показники вузлів розподільного обліку (індивідуальних лічильників), які не пройшли повірку. КВКП «Водограй» з 13 вересня 2024 року приймає та враховує показники вузлів розподільного обліку, які надані по квартирі АДРЕСА_1 , власником якої є ОСОБА_1 (а.с. 75-87)
Ухвалою Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01 квітня 2025 року до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено ОСОБА_2 (а.с. 124-125)
В судовому засіданні представник позивача адвокат Спірін С.С. позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позові.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні з позовом не погодилась, просила відмовити у його задоволенні.
Третя особа ОСОБА_2 в ході судового розгляду зазначив, що позовні вимоги вважає безпідставними, оскільки саме з вини позивача, який відмовлявся виконувати свій обов'язок щодо проведення повірки лічильників, лічильники в квартирі не були повірені вчасно, в зв'язку з чим позивач неправомірно нарахував заборгованість без врахування їх показників. Лише після ухвалення Кропивницьким апеляційним судом рішення, яким зобов'язано було позивача провести відповідну повірку, вона була здійснена, при чому в результаті повірки лічильники визнані непридатними, після чого було встановлено нові та прийнято їх на обік. Крім того, позивачем не доведено факт надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення до їх з позивачем помешкання, позивач не надсилав паперові рахунки про нарахування заборгованості, як те передбачено умовами договору.
Заслухавши доводи представника позивача, відповідачки, третьої особи, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності до копії довідки № 1894, виданої виконавчим комітетом Світловодської міської ради , ОСОБА_1 є власником та зареєстрована у квартирі АДРЕСА_1 , до складу сім'ї входять чоловік ОСОБА_2 та син ОСОБА_3 . (а.с. 36)
Згідно Статуту комунального водопровідно - каналізаційного підприємства «Водограй», затвердженого рішенням Світловодської міської ради від 23 лютого 2021 року № 209, підприємство надає комунальні послуги з централізованого водопостачання та водовідведення населенню, підприємствам та організаціям селища Власівка. (а.с. 47-52)
Будинок по АДРЕСА_2 обладнаний вузлом комерційного обліку , який прийнятий КВКП «Водограй» 29 липня 2022 року, що підтверджується відповідним Актом. (а.с. 33-35)
Згідно довідки про нарахування плати та розмір платежів , за адресою АДРЕСА_3 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 .За даним особовим рахунком нарахована заборгованість за послуги з водопостачання та водовідведення за період з березня 2020 року по грудень 2024 року включно у загальній сумі 29909 грн 58к. Нарахування у період з березня 2020 року по жовтень 2020 року, а також з вересня 2024 року по грудень 2024 року здійснювалося з урахуванням показників встановлених в квартирі двох розподільних лічильників, у період з листопада 2022 року по серпень 2024 року показання розподільних лічильників квартири споживача ОСОБА_1 при нарахуванні плати за послуги не враховувались. В періоди нарахувань плати за послуги по лічильниках плата споживачем здійснювалась, в період з січня 2023 року по жовтень 2024 року оплата не відбувалась. (а.с. 167)
Згідно копії постанови Кропивницького апеляційного суду від 24 липня 2024 року, винесеної у справі ЄУН 401/2217/23 за позовом ОСОБА_2 до Комунального водопровідно - каналізаційного підприємства «Водограй» про захист прав споживача та зобов'язати вчинити певні дії, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково, зобов'язано Комунальне водопровідно - каналізаційне підприємство «Водограй» провести повірку лічильників води у квартирі споживача ОСОБА_2 за адресою : АДРЕСА_3 ; у задоволенні вимоги ОСОБА_2 про зобов'язання провести перерахунок обсягів води згідно лічильників відмовлено. Зі змісту даного судового рішення вбачається, що з вищезазначеним позовом ОСОБА_2 звернувся до суду 29 червня 2023 року. При цьому судом встановлено, що ОСОБА_2 є споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення в квартирі АДРЕСА_1 . КВКП «Водограй» надає комунальні послуги з централізованого водопостачання та водовідведення населенню, підприємствам та організаціям селища Власівка. ОСОБА_2 неодноразово звертався до КВКП «Водограй» щодо перерахунку спожитої послуги з водопостачання в квартирі АДРЕСА_1 . На звернення позивача КВКП «Водограй» надано роз'яснення щодо обов'язку споживача здійснити повірку індивідуального лічильника обліку спожитої холодної води. Повідомлено, що зі змісту пункту 4 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг: для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, що зняті (надані), починаючи з дати закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, до дати прийняття на абонентський облік повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу. Для вирішення питання щодо перерахунку запропоновано надати свідоцтво про повірку вузла розподільного обліку, що буде підставою для перерахунку спожитої послуги .
Сторони не надали до суду доказів, що між ними укладено письмовий договір, проте позивач не спростував, що приєднався до публічного договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на підставі опублікованої 05.08.2022 КВКП «Водограй» пропозиції (оферти), оскільки не заперечує отримання і оплату наданих послуг. Спір між сторонами виник з приводу прийняття оплати з урахуванням показників індивідуальних засобів обліку (лічильників), що встановлені в квартирі, де проживає споживач і фактично отримує послуги.
При вирішенні спору по суті суд встановив, що відповідач обмежив права позивача як споживача послуг з водопостачання і водовідведення на отримання інформації щодо постановки на облік приладів обліку (лічильників води), не контролював установлені міжповіркові інтервали, не проводив періодичну повірку квартирних засобів обліку, їх обслуговування та ремонт, у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж, чим створив перешкоди для оплати ОСОБА_2 за отримані послуги, з урахуванням показань вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання послуги з централізованого водопостачання.
З метою захисту прав споживача на оплату обсягів спожитих послуг відповідно до показань вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в квартирі багатоквартирного будинку суд встановив підстави для покладення обов'язку на Комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство «Водограй» провести повірку лічильників води у квартирі споживача ОСОБА_2 за адресою: квартира АДРЕСА_1 відповідно до умов договору.
Вимоги позивача щодо зобов'язання провести перерахунок обсягів води згідно лічильників визнано необґрунтованими та передчасними за відсутності відомостей, що споживачем використовуються прилади обліку споживання води, які пройшли метрологічну повірку на працездатність і відповідність нормам якості, щоб проводили нарахування. (а.с. 168-177)
26 вересня 2024 року в результаті повірки лічильників води, влаштованих у квартирі Чубакових , довідками № 45-09/24 С та № 46-09/24 С про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки , встановлено, що вони не відповідають вимогам МПУ 392/03-2015 «Метрологія. Лічильники води. Методика повірки» з зв'язку з тим, що фактична похибка вимірювань перевищує максимально допустиму. (а.с. 36, 37)
Вирішуючи позов по суті, суд зазначає таке.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», Законом України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" , Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженими Постановою КМУ № 690 від 05 липня 2019 року ( в редакції постанови КМУ від 02 лютого 2022 року № 85).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, виконавець комунальної послуги - суб'єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Згідно п. 2 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги централізованого водопостачання є комунальними послугами.
У відповідності до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» споживач зобов'язаний своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Визначення «споживач комунальних послуг» наведене у п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», згідно якого таким споживачем є індивідуальний або колективний споживач.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 наведеного Закону індивідуальним споживачем є фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Ч.ч.1, 3 ст.9 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов'язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Частиною 1, 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
У разі укладення публічних договорів приєднання про надання комунальних послуг виконавці комунальних послуг розміщують вимоги до якості відповідних послуг згідно із законодавством та іншу необхідну інформацію для кожного багатоквартирного будинку окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування таких вимог у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Суд зазначає, що як відповідач, так і третя особа ОСОБА_2 є індивідуальними споживачами, користуються наданими послугами, які надає позивач, не вчинивши дій щодо відключення (відмови) від централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, вважаються такими, що ознайомлені, погоджуються та приєдналися до умов договору.
У ч. 4 ст. 23 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що послуга з централізованого водопостачання надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водопостачання, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно п. 10 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2022 р. № 85) визначення кількості та якості (щодо тиску) послуги здійснюється відповідно до умов договору: 1) за показаннями вузла комерційного обліку послуги та іншими засобами вимірювальної техніки - для колективного договору, договору з колективним споживачем, договору з власником (користувачем) будівлі, індивідуального договору; 2) з урахуванням показань вузла (вузлів) розподільного обліку послуги (у разі їх наявності) - для індивідуальних договорів про надання послуг з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем.
Засади забезпечення комерційного, у тому числі розподільного, обліку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання та забезпечення відповідною обліковою інформацією споживачів таких послуг визначені Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Згідно з визначеннями, які закріплені в ст. 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», вузол комерційного обліку - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом; вузол розподільного обліку - вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів.
У відповідності до положень ч.ч. 2-4 ст. 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.
Виконавець комунальної послуги або інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, забезпечує функціональну перевірку приладів - розподілювачів теплової енергії. Порядок, періодичність такої перевірки визначаються договором між споживачем та виконавцем послуги або іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг.
Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев'ять років для засобів інших типів.
Забороняється демонтаж вузла обліку, в тому числі комерційного, для обслуговування без його заміни на вузол обліку, укомплектований засобами вимірювальної техніки такого самого або вищого класу точності, крім випадків, коли такий демонтаж здійснюється у зв'язку з відмовою споживача в установленому законом порядку від надання відповідної комунальної послуги або проведення повірки (ремонту).
У разі виходу з ладу вузла обліку він підлягає заміні на справний та прийняттю на абонентський облік протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту виходу з ладу.
Оператор зовнішніх інженерних мереж, виконавець комунальної послуги, інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, зобов'язані приймати вузли обліку, встановлені відповідно до вимог цього Закону, на абонентський облік протягом 14 календарних днів, про що складається відповідний акт.
Прийняття приладу обліку на абонентський облік здійснюється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно з п. 38, 72 Переліку категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затвердженого Постановою КМУ від 04 червня 2015 року №374, лічильники води, теплолічильники та теплообчислювачі підлягають періодичній повірці.
Загальні правила розподілу спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг, визначені у п. 4 Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 року №315 (далі - Методика) .
Пунктом 5 Методики визначено, що приміщення, оснащене вузлом розподільного обліку відповідної комунальної послуги, засіб вимірювальної техніки якого перебуває на повірці, що передбачає його розпломбування та демонтаж, не вважається приміщенням, не оснащеним вузлом розподільного обліку відповідної комунальної послуги, протягом строку такої повірки, але не більше 30 діб. Обсяг спожитої відповідної комунальної послуги за цей час визначається за її середньодобовим споживанням споживачем, визначеним у відповідності до пункту 4 цього розділу, та за кількістю діб від дати зняття з абонентського обліку до дати прийняття на абонентський облік повіреного вузла розподільного обліку.
Постановою КМУ від 05 квітня 2022 року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану» ( втратила чинність 07 квітня 2023 року) установлено, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки , строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану та протягом місяця після його припинення чи скасування, чинні на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на всій території України або в окремих її місцевостях.
У відповідності до п. 3 Постанови КМУ № 440 від 07 квітня 2023 року «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.
Як вбачається з довідки про нарахування та розмір платежів (а.с. 167), показники розподільних лічильників, встановлених в помешканні відповідача, приймались позивачем до жовтня 2022 року, після чого такі лічильники були зняті з обліку. Після цього нарахування плати за послуги централізованого водопостачання та водовідведення проводилось у відповідності до положень Розділу Х Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом № 315 від 22 листопада 2018 року Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України, згідно якого обсяг споживання холодної води у приміщеннях без обліку визначається як різниця між визначеним за показаннями приладу обліку загального обсягу спожитої холодної води у будівлі/будинку та між сумарним обсягом спожитої/витраченої холодної води за показаннями вузлів розподільного обліку у приміщеннях, які ним обладнанні. Такий визначений обсяг розподіляється кожному приміщенню, не оснащеному вузлом розподільного обліку, пропорційно до співвідношення кількості осіб, що фактично користуються комунальною послугою у такому приміщенні, до загальної кількості осіб (споживачів), що фактично користуються комунальною послугою у приміщеннях без обліку. Тобто, до проведення повірки лічильника розподільного обліку небаланс розподіляється на приміщення не обладнані вузлами розподільного обліку, пропорційно кількості проживаючих осіб в приміщені не обладнаному вузлом розподільного обліку (індивідуальним лічильником).
Разом з тим, такі дії позивача не відповідали положенням чинної на той час Постанови КМУ від 05 квітня 2022 року № 412 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного стану».
З урахуванням положень п. 3 Постанови КМУ № 440 від 07 квітня 2023 року «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану», подання на повірку розподільних лічильників відповідача мало бути забезпечено протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, і до цього часу підстав для зняття з обліку розподільних засобів обліку в квартирі відповідача та третьої особи позивач не мав.
Доводи представника позивача про те, що до спірних правовідносин не може застосовуватись Постанова КМУ від 05 квітня 2022 року № 412 з огляду на те, що ОСОБА_2 чи ОСОБА_1 не підтвердили належними доказами чинність повірки їх лічильників до введення дії воєнного стану в Україні, а в ході розгляду справи № 401/2217/23 ОСОБА_2 були надані паспорти лічильників за 2006 рік, які в процесі повірки були визнані непридатними до експлуатації та замінені споживачем на нові, з чого представник позивача робить логічний висновок, що чинність повірки тих лічильників завершилась до введення воєнного стану, суд відхиляє як неспроможні, оскільки обов'язок контролювати міжповірочні інтервали лежить на виконавцеві послуг і саме він має володіти достовірною інформацією, яка повинна ґрунтуватися на документах щодо строків чинності повірки. При цьому до листопада 2022 року позивач не знімав з обліку розподільні прилади обліку води в квартирі відповідача, відповідно підстав вважати, що чинність дії їх повірки закінчилась до початку введення дії воєнного стану , немає.
Таким чином, з урахуванням положень Постанови КМУ від 05 квітня 2022 року № 412, необхідність повірки розподільних засобів обліку відповідача могла виникнути протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду .
Разом з тим, до завершення даного періоду між споживачем ОСОБА_2 та КВКП «Водограй» виник спір, вирішення якого відбулось в судовому порядку за позовом споживача щодо невиконання КВКП «Водограй» обов'язку провести повірку лічильників води у квартирі АДРЕСА_1 , який , як зазначено судом вище, постановою Кропивницького апеляційного суду від 24 липня 2024 року був вирішений на користь споживача ОСОБА_2 і КВКП «Водограй» судовим рішенням було зобов'язане провести повірку лічильників.
При цьому суд враховує, що заявлена позивачем до стягнення заборгованість фактично стосується періоду з листопада 2022 року по серпень 2023 року, у який нарахування плати за послуги водопостачання та водовідведення здійснювалось за правилами Розділу Х Методики, яка застосовувалась саме внаслідок бездіяльності позивача щодо повірки лічильників, в результаті чого щомісячне нарахування плати суттєво перевищувало середню норму споживання води відповідачем при обліковуванні її використання згідно показників розподільних засобів обліку, що свідчить про порушення прав споживачів та застосування позивачем нечесної підприємницької практики.
Відтак, враховуючи встановлені в ході судового розгляду обставини, суд вважає, що позовні вимоги не можна визнати законними та обґрунтованими, в зв'язку з чим вони не підлягають задоволенню.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
У відповідності до положень ст. 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати суд відносить на його рахунок.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст.ст.11, 12, 13, 78, 79, 89, 141, 206, 264, 265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Комунального водопровідно - каналізаційного підприємства «Водограй» до ОСОБА_1 про стягнення боргу за послуги централізованого водопостачання та водовідведення - відмовити.
Понесені позивачем судові витрати віднести на його рахунок.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення буде складено 22 серпня 2025 року.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому відповідного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Відомості про сторін та третю особу:
-позивач: Комунальне водопровідно - каналізаційне підприємство «Водограй», місцезнаходження: 27552, Кіровоградська область, Олександрійський район, місто Світловодськ, селище Власівка, вулиця Лівобережна, 9; код ЄДРПОУ 31591233;
-відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ;
-третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_4 .
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області Н.Л.Волошина