Справа № 579/1375/23
2/579/6/25
про відмову у зупиненні провадження
26 серпня 2025 року місто Кролевець
Кролевецький районний суд Сумської області
в складі головуючого судді - Придатка В.М.,
за участі секретаря - Клишкової Ю.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні в м.Кролевець клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Сухої Марини Василівни про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ спільного майна подружжя,-
ОСОБА_2 в особі представника Геріх Н.А. звернулась до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить суд визнати об'єктом права спільної сумісної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_1 автомобіль SSANG YONG REXTON, 2696 куб. см, 2008 року, №шасі НОМЕР_1 ; стягнути з ОСОБА_1 на її користь 163857 грн. вартості частини автомобіля..
07 серпня 2025 року представником відповідача адвокатом Сухою М.В. подано клопотання про зупинення провадження у справі, у зв'язку з тим, що відповідач перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації.
26 серпня 2025 року представник позивача адвокат Геріх Н.А. подала заперечення, у якому просить відмовити у задоволенні клопотання. Зазначила, що для зупинення провадження у справі з підстав, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, в матеріалах цивільної справи мають бути докази перебування сторони у складі збройних сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, а також того, що такі підрозділи переведені на воєнний стан, зокрема беруть участь у виконанні бойових завдань. У довідці військової частини НОМЕР_2 від 25.05.2025 року не зазначено, що військова частина, в якій безпосередньо проходить службу відповідач, виконує бойові завдання в зоні бойових дій та бере безпосередню участь у бойових діях або у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ, перебуваючи безпосередньо на лінії бойового зіткнення з противником, а тому вважає що проходження військової служби саме по собі не може бути підставою для зупинення провадження.
Учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час і місце підготовчого засідання, в судове засідання не з'явились.
Вирішуючи клопотання представника відповідача, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Верховний Суд сформулював позицію, за якою для зупинення судом провадження у справі з підстав, передбачених п. 2 ч. 1ст. 251 ЦПК України в матеріалах цивільної справи мають бути докази перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, а також того, що такі підрозділи переведені на воєнний стан, зокрема беруть участь у виконанні бойових завдань.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (у редакції, чинній на час винесення оскаржуваної ухвали) (далі - Положення).
Відповідно до пункту 12 Положення встановлення, зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Результат аналізу пункту 12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом оформлюється письмовими наказами по особовому складу.
Відповідно до частини першої статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Таким чином, належним письмовим доказом для зупинення провадження у зв'язку з перебуванням сторони у складі Збройних Сил України є наказ по особовому складу, виданий у порядку п. 12 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженогоУказом Президента України від 10.12.2008 року №1153/2008. Інші докази (довідки, листи з військової частини) суд визнає недостатніми для встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом (постанова Верховного Суду від 29.03.2023 року по справі №756/3462/20).
У клопотанні представник відповідача просила зупинити провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, оскільки відповідач перебуває на військовій службі, на підтвердження чого додано довідку командира військової частини НОМЕР_2 від 23.05.2025, згідно з якою солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом під час мобілізації у військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ).
Матеріали справи не містять достовірних доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 перебуває у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, оскільки наказ по особовому складу відповідачем не надано.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність на даний час згідно наявних у справі документів правових підстав для зупинення провадження по справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 247, 251, 253, 353, 354 ЦПК України, суд -
У задоволенні клопотання представника відповідача ОСОБА_1 - адвоката Сухої Марини Василівни про зупинення провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про поділ спільного майна подружжя - відмовити.
Відкласти підготовче засідання на 16 вересня 2025 року на 14 год 00 хв у приміщенні Кролевецького районного суду Сумської області, про що повідомити учасників справи.
Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Суддя: В. М. Придатко