Справа № 458/883/25
3/458/442/2025
27.08.2025 м.Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Волинець М.З., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_3 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, уродженця смт. Іваничі, Волинської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює кур'єром «Glovo», раніше до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, -
19.08.2025 о 10:30 год. ОСОБА_1 вчинив спробу незаконного перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску через державний кордон України, напрямок вчинення правопорушення визначити не вдалось, внаслідок чого 19.08.2025 близько 23:20 год. був затриманий представниками Прикордонної Варти Республіки Польща. 20.08.2025 о 19:30 хв. на підставі ст.2 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством «Про реадмісію осіб» ОСОБА_1 було передано на територію України представникам відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) у пункті пропуску через державний кордон України «Смільниця - Кросценко».
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про Державний кордон України» та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення, в тому числі, передбачене ст. 204-1 КУпАП розглядається судом протягом доби.
Судове засідання у справі призначено на 27.08.2025о 09:20 год.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку телефонограмою. Однак на телефонний дзвінок не відповів, оператор повідомив, що абонент знаходиться поза зоною досяжності.
В матеріалах справи є заява ОСОБА_1 про розгляд справи без його участі.
Інших клопотань або заяв до суду не надходило.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності правопорушника, оскільки участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали адміністративної справи стосовно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, повно, всебічно й об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, суд встановив, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Факт адміністративного правопорушення та вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП підтверджується матеріалами справи:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 244830 від 20.08.2025;
- даними протоколу про адміністративне затримання від 20.08.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 о 22:50 год. 20.08.2025 був звільнений;
- довідкою від 19.08.2025 щодо виникнення обстановки в районі АДРЕСА_2 (ділянці впс « ІНФОРМАЦІЯ_2 » віпс « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону);
- протоколом реадмісії/допуску від 20.08.2025;
- паспортом громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , для виїзду за кордон, номер паспортна НОМЕР_2 , виданого 29-08-2018, органом 4632;
- довідкою-витягом з бази даних «Ризик» від 20.08.2025, з якої вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягався.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП наявні: рапорт начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) старшого лейтенанта ОСОБА_2 , рапорт старшого зміни прикордонних нарядів відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) майстер- сержанта ОСОБА_3 та рапорт начальника групи моніторингу обстановки відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) капітана ОСОБА_4 .
Суд вважає, що вказані рапорти за своїм правовим змістом не є доказами, проте є документами, якими працівник прикордонної служби інформує керівництво про законність та обґрунтованість його дій, свідчать про обставини виявлення, затримання та передавання в порядку реадмісії громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який о 10:30 год. 19.08.2025 здійснив незаконне перетинання державного кордону України поза пунктом пропуску в Республіку Польща та 20.08.2025 о 22:50 год. після складання документів за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП був переданий представникам ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Турка Самбірського району Львівської області. Разом з тим, вказані документи містять дані, які повністю узгоджуються з іншими доказами по справі та доповнюють їх.
Доказів, які б спростували наведені вище обставини суду не надано.
Також суд враховує заяву особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про розгляд справи без його присутності, якою фактично заявник при вирішенні питання про притягнення його до адміністративної відповідальності покладається на розсуд суду.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно вимог ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом'якшують відповідальність чи обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення не встановлено.
При накладенні адміністративного стягнення, суд бере до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, відсутність обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а тому до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн 00 коп.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, пункту 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Станом на 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» становить 3028 грн 00 коп., а тому з правопорушника в користь держави належить стягнути судовий збір в розмірі 605 грн 60 коп. (3028 х 0,2).
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 204-1, ст.ст. 251, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн 00 коп., який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Турківська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA588999980314000542000013919, Код платежу 21081100.
Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що згідно з ст. 307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст. 307 КУпАП, платіжний документ необхідно подати до Турківського районного суду Львівської області.
З урахуванням ч. 2 ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянина України, уродженця смт. Іваничі, Волинської області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір за ухвалення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення на користь держави в особі Державної судової адміністрації України за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок № UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106, Призначення платежу - судовий збір (про адміністративне правопорушення) у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області.
Суддя Марія ВОЛИНЕЦЬ