Ухвала від 26.08.2025 по справі 334/245/21

Дата документу 26.08.2025

Справа № 334/245/21

Провадження № 1-кп/334/99/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2025 року

Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

розглянувши у судовому засіданні кримінальне провадження відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, громадянки України, яка має вищу освіту, директора ТОВ «Укртехнопром», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до обвинувального акта ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України, за наступних обставин.

Пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Земельного Кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.

Відповідно до ч. 1 ст. 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст. 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються:

а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);

б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Згідно з ч.3 ст.128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 ЗК України рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації, сільської, селищної, міської ради про продаж земельної ділянки є підставою для укладання договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Згідно з ч. 8 ст.128 ЗК України ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться суб'єктами господарювання, які є суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до закону, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.

Сума авансового внеску зараховується до ціни продажу земельної ділянки. У разі відмови покупця від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки сума авансового внеску не повертається.

Відповідно до ч.2 ст. 128 ЗК України кошти, отримані від продажу земельних ділянок державної або комунальної власності, зараховуються органами державної влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування відповідно до державного та/або місцевих бюджетів у порядку, визначеному законом.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок - результат визначення вартості земельної ділянки та пов'язаних з нею прав оцінювачем (експертом з питань оцінки з земельної ділянки) із застосуванням сукупності підходів, методів та оціночних процедур, що забезпечують збір та аналіз даних, проведення розрахунків і оформлення результатів у вигляді звіту.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оцінку земель» правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.

Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оцінку земель» суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є:

юридичні особи - суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок та які зареєстровані у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;

фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які отримали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок та ліцензію на виконання землеоціночних робіт у встановленому законом порядку;

юридичні особи - суб'єкти господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, що мають у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.

Відповідно до ст. 11 ЗУ «Про оцінку земель» діяльність у сфері оцінки земель включає:

реєстрацію у Державному реєстрі сертифікованих інженерів-землевпорядників;

Згідно зі ст. 13 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі:

- відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої цієї статті;

Відповідно до ст. 15 ЗУ «Про оцінку земель» підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.

Згідно зі ст. 19 ЗУ «Про оцінку земель» експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель відповідно до вимог цього Закону, Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні», а також інших нормативно-правових актів та державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про оцінку земель» за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Згідно зі ст. 27 ЗУ «Про оцінку земель» суб'єкти оціночної діяльності у сфері оцінки земель несуть відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері оцінки земель відповідно до закону.

Відповідно до ст. 4 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» професійна оціночна діяльність (далі - оціночна діяльність) - діяльність оцінювачів та суб'єктів оціночної діяльності, визнаних такими відповідно до положень цього Закону, яка полягає в організаційному, методичному та практичному забезпеченні проведення оцінки майна, розгляді та підготовці висновків щодо вартості майна.

Згідно зі ст. 6 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону.

Оцінювачу забороняється використовувати свої повноваження з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки чи пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб.

Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України.

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.

Вимоги до змісту звіту про оцінку майна, порядку його оформлення та рецензування встановлюються положеннями (національними стандартами) оцінки майна. Зміст звіту про оцінку майна повинен містити розділи, що розкривають зміст проведених процедур та використаної нормативно-правової бази з оцінки майна.

Зміст, форма, порядок складання, затвердження та строк дії акта оцінки майна встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 17 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» Фонд державного майна України веде Державний реєстр оцінювачів, які отримали кваліфікаційне свідоцтво.

Відповідно до ст. 18 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» сертифікат суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання (далі - сертифікат) є документом, що засвідчує право суб'єкта оціночної діяльності на внесення його до Державного реєстру суб'єктів оціночної діяльності, які здійснюють оціночну діяльність у формі практичної діяльності з оцінки майна та які визнані суб'єктами оціночної діяльності за напрямами оцінки майна, що в ньому зазначені.

Відповідно до ст. 30 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» суб'єкти оціночної діяльності мають право:

-доступу до майна, що оцінюється, документації та іншої інформації, яка є необхідною або має суттєве значення для оцінки;

-отримувати роз'яснення та додаткові відомості, необхідні для проведення оцінки майна, майнових прав та складання звіту про оцінку майна, від замовника оцінки та інших осіб щодо інформації, яка містить державну або комерційну таємницю, за наявності у суб'єкта оціночної діяльності (оцінювачів, які працюють у його штатному складі) відповідного дозволу або угоди про конфіденційність інформації;

-відмовитися від проведення оцінки майна у разі виникнення обставин, які перешкоджають проведенню об'єктивної оцінки, у тому числі будь-яких форм примусу;

залучати додатково у разі необхідності до участі у проведенні оцінки майна інших оцінювачів або інших фахівців, а також суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно зі ст. 31 ЗУ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачі та суб'єкти оціночної діяльності зобов'язані:

дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна;

забезпечувати об'єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об'єктивної оцінки у зв'язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають;

Відповідно до ст. 32 «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачі та суб'єкти оціночної діяльності несуть відповідальність за порушення вимог цього Закону в порядку, встановленому законами. Оцінювачі та суб'єкти оціночної діяльності - суб'єкти господарювання несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору, зокрема за недостовірність чи необ'єктивність оцінки майна, відповідно до умов договору та закону.

10.07.2006 ОСОБА_5 успішно склала кваліфікаційний іспит (рішення екзаменаційної комісії від «24» червня 2006 року №12), засвідчила достатній фаховий рівень підготовки оцінювача за програмою базової підготовки з експертної грошової оцінки земельних ділянок та отримала кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок Серії АК №00484 від 10.07.2006.

11.01.2011 ОСОБА_5 призначена на посаду директора ТОВ «Укртехнопром» ЄДРПОУ 30671972.

Таким чином ОСОБА_5 , здійснювала професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних послуг з оцінки земельних ділянок.

28.11.2018 Запорізькою міською радою прийнято рішення №38/52 «Про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Оріхівське шосе, 8 ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» для розташування оптової бази».

Відповідно до рішення №38/52 від 28.11.2018 року Запорізька міська рада вирішила після укладання договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 7,8405 га по вул. Оріхівськс шосе, 8, з метою її подальшого продажу ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» для розташування оптової бази.

01.02.2019 між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 (замовник), ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_5 (виконавець) та ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» в особі директора ОСОБА_7 (платник) був укладений договір №6/19-3 про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п.1.1. вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець приймає на себе зобов'язання по виконанню робіт з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 7,8405 га кадастровий номер 2310100000:03:030:0024, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8.

Згідно з п.3.2.1 договору виконавець зобов'язаний виконати оцінку станом на 01.01.2019.

Відповідно до п.3.2.2. договору у термін, визначений цим Договором, надати Замовнику звіт про оцінку, виконаний згідно діючого законодавства.

Відповідно до статей 9, 31 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» ОСОБА_5 була зобов'язана дотримуватися під час здійснення оціночної діяльності вимог цього Закону та нормативно-правових актів з оцінки майна, забезпечувати об'єктивність оцінки майна, повідомляти замовника про неможливість проведення об'єктивної оцінки у зв'язку з виникненням обставин, які цьому перешкоджають, у тому числі за відсутності всіх необхідних для цього вихідних даних та документів.

01.01.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування час, оцінювач ОСОБА_5 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Укртехнопром» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Маршала Чуйкова, 28/49, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024, площею 7,8405 га, що розташована за адресою: м.Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та не професійним і не може бути використаним.

Зокрема, відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, складеною 07.08.2020 ТО «Всеукраїнська спілка оцінювачів землі» встановлені наступні порушення:

1. Загальні порушення:

Виконаний у Звіті аналіз ринку не відображає рівень цін на земельні ділянки відповідного цільового призначення та не дає уявлення про ринковий діапазон цін на земельні ділянки;

Зібраних в звіті даних недостатньо для того, щоб зробити висновок відносно ринкової вартості об'єкту оцінки.

При визначені орендної ставки для розрахунку чистого операційного доходу від здачі в оренду складських приміщень відсутнє коригування на:

-місце розташування;

-на технічний стан будівель;

-відмінність наявних інженерних мереж в приміщеннях.

При визначені орендної ставки для розрахунку чистого операційного доходу від здачі в оренду торговельних приміщень не обґрунтовано прийняте мінімальне значення, при цьому не враховано:

-місце розташування;

-технічний стан приміщень;

-відмінність наявних інженерних мереж в приміщеннях.

При визначенні витрат на земельні поліпшення не було враховано прибуток інвестора відповідно до вимог п. 2.7 Порядку проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок, затвердженого Наказом Держкомзему України від 09.01.2003 № 2. Також не було досліджено наявність функціонального та економічного зносів для земельних поліпшена об'єкта оцінки; використаний індекс зміни кошторисної вартості будівельно-монтажних робіт з 1969 р. до 1984 р. для галузі «Освіта», не відповідає забудові; не враховані споруди, що розташовані на земельній ділянці.

Відповідно до Загального висновку про достовірність оцінки майна, Звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 7,8405 га, кадастровий номер 2310100000:03:030:0024, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, Оріхівське шосе, 8, виконаний станом на 01.01.2019 оцінювачем ОСОБА_5 в складі суб'єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якого ринкова вартість об'єкта оцінки склала 5549597,00 (П'ять мільйонів п'ятсот сорок дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім) грн. без ПДВ, класифікується рецензентами відповідно до вимог п. 67 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна та майнових прав» за наступною ознакою: звіт не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Достовірно знаючи про неповноту інформації або відсутності її взагалі у звіті про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, ОСОБА_5 не зазначила про негативний вплив цього фактору на результати оцінки. Під час проведення оцінки не зібрала та не проаналізувала всі істотні відомості про об'єкт оцінки.

01.01.2019, у невстановлений в ході досудового розслідування час, оцінювач ОСОБА_5 , перебуваючи за місцем реєстрації ТОВ «Укртехнопром» за адресою: м. Запоріжжя, вул. Маршала Чуйкова, 28/49, в порушення зазначених вище вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи повноваженнями оцінювача, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди, склала звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, згідно з яким ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.01.2019 року без урахування ПДВ складає 5549597,0 (п'ять мільйонів п'ятсот сорок дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім) гривень 00 копійок.

28.03.2019, на підставі вказаного звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, між Запорізькою міською радою в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» в особі генерального директора ОСОБА_7 укладено договір купівлі - продажу зазначеної земельної ділянки, згідно з яким Запорізька міська рада продала та передала у власність ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» земельну ділянку із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8.

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.12.2018 №3/30/24 ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 732945,62 гривень.

Крім того, 27.03.2019 року ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя перерахувало залишок вартості земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8 у сумі 4816651,38 гривень.

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №858/859-19 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8 станом на 01.01.2019 складала (з округленням) 7 970 652 грн.

Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:030:0024, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, площею 7,8405 га, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» згідно договору купівлі - продажу від 28.03.2019 складає 2 421 055 грн.

Відповідно до висновку за результатами проведення судової оціночно-земельної експертизи №1210-20 від 14.08.2020 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024, площею 7,8405 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, виконаний станом на 01.01.2019 оцінювачем ОСОБА_5 в складі суб'єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об'єкта оцінки складала: 5549597 грн. без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний.

Внаслідок зловживання оцінювачем ОСОБА_5 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8 було занижено вартість вказаної земельної ділянки на суму 2421055 грн., що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам.

Дії ОСОБА_5 стороною обвинувачення кваліфіковані за ч. 3 ст. 365-2 КК України, а саме: зловживання своїми повноваженнями оцінювачем, який не є державним службовцем, посадовою особою місцевого самоврядування, але здійснює професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних послуг, з метою отримання неправомірної вигоди, якщо це спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.

Допитана в судовому засіданні ОСОБА_5 вину у пред'явленому обвинуваченні не визнала. Пояснила, що звіт про оцінку земельної ділянки виконаний нею з дотриманням вимог законодавства. Окремі недоліки у звіті не вплинули на визначення вартості землі. Не погодилася з висновками судових експертиз, оскільки при їх проведенні експертом було використано інформацію з об'яв про продаж земельних ділянок, тобто пропозицію продавців. При цьому земельні ділянки, які використовувалися для порівняння, має суттєві відмінності від оцінюваної ділянки. Жодними доказами її вина не доведена. Не доведено також обставина отримання неправомірної вигоди. Просила виправдати її.

На підтвердження пред'явленого обвинувачення стороною обвинувачення було надано докази, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до витягу з ЄРДР №120180800000000382 від 14.12.2018 року на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень внесено відомості про кримінальне правопорушення за ознаками ч. 3 ст. 368 КК України за фактом вимагання службових осіб на території Запорізької області за пособництва представника юридичної особи від суб'єкта підприємницької діяльності неправомірну вигоду за вирішення питання, що входить до їх компетенції. Відомості щодо потерпілого відсутні. (т.1 а.с.91-92)

4.06.2019 року до ЄРДР №120180800000000382 був внесений запис щодо правової кваліфікації кримінального правопорушення - ч.4 ст. 190 КК України та викладено обставини про кримінальне правопорушення в наступній редакції: ОСОБА_8 та невстановлена особа шахрайським шляхом заволоділи грошовими коштами на загальну суму 1039500грн., які належали ОСОБА_9 , що в 600 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян. Повідомлено про підозру - ОСОБА_8 .

7.06.2019 року до ЄРДР №120180800000000382 був внесений запис щодо правової кваліфікації кримінального правопорушення - ч.2 ст. 15 ч.4 ст. 27 ч.3 ст. 369 КК України та викладені обставини про кримінальне правопорушення в наступній редакції: 6.06.2019 року приблизно о 15.15 год. невстановлена особа, матеріали кримінального провадження щодо якої виділені в окреме провадження, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_8 , знаходячись у приміщенні ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» за адресою: м. Запоріжжя, бульвар Центральний 21, продовжуючи реалізовувати спільний умисел, направлений на підбурювання потерпілого ОСОБА_9 до передачі неправомірної вигоди службовим особам Запорізької міської ради та її виконавчих органів, отримала від останнього грошові кошти в сумі 945000 грн. для передачі їх службовими особами Запорізької міської ради та її виконавчих органів за вирішення питання щодо безперешкодного вивчення, попереднього розгляду, узгодження, підготовки та внесення на сесію Запорізької міської ради проектів рішень про проведення експертної грошової оцінки та продаж земельної ділянки площею 2,1667 га із кадастровим номером 2310100000:07:049:0017, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, провулок Архангельський,1, а також подальше безперешкодне прийняття відповідних рішень. Повідомлено про підозру - ОСОБА_8 .

7.06.2019 року до ЄРДР №120180800000000382 був внесений запис щодо правової кваліфікації кримінального правопорушення - ч.2 ст. 364 КК України та викладено обставини про кримінальне правопорушення в наступній редакції: В період часу з 2016 по 2019 роки службові особи Запорізької міської ради, зловживаючи своїм службовим становищем у змові з суб'єктами господарювання, розробили злочинну схему щодо заниження ринкової вартості земельних ділянок при їх відчуженні, які перебувають у комунальні власності, внаслідок чого місцевому бюджету м. Запоріжжя було спричинено матеріальну шкоду в особливо великих розмірах.

Відповідно до витягу з ЄРДР №12019080040001781 від 29.05.2019 року на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень внесені відомості про кримінальне правопорушення за ознаками ч.3 ст. 368 КК України за фактом вимагання службових осіб на території Запорізької області за пособництва представника юридичної особи від суб'єкта підприємницької діяльності неправомірну вигоду за вирішення питання, що входить до їх компетенції. (т.1 а.с.114-116)

29.05.2019 внесений запис до ЄРДР №12019080040001781 на підставі заяви ОСОБА_10 про те, що невідома особа на території Комунарського району в м. Запоріжжі згідно з інформації інформаційно-аналітичного порталу «Акцент» надала завідомо неправдивий звіт експерта про грошову оцінку земельної ділянки. Попередня кваліфікація - ч.1 ст. 365-2 КК України.

6.08.2019 внесений запис до ЄРДР №12019080040001781 на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень в наступній редакції: В період часу з 2016 по 2019 роки службові особи Запорізької міської ради, зловживаючи своїм службовим становищем у змові з суб'єктами господарювання, розробили злочинну схему щодо заниження ринкової вартості земельних ділянок при їх відчуженні, які перебувають у комунальні власності, внаслідок чого місцевому бюджету м. Запоріжжя було спричинено матеріальну шкоду в особливо великих розмірах. Попередня кваліфікація - ч.2 ст. 364КК України.

13.08.2019 внесений запис до ЄРДР №12019080040001781 на підставі самостійного виявлення слідчим кримінального правопорушення під час досудового розслідування за ознаками ч.3 ст. 365-2 КК України та викладено обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, в наступній редакції: в ході досудового розслідування ЄРДР №12019080040001781 встановлено, що 22.08.2017 року оцінювачі ТОВ «Оціночно-консалтингова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс» в порушення вимог Закону України «Про оцінку майна, майнових прав і професійну оціночну діяльність в Україні» та Закону України «Про оцінку земель», зловживаючи своїми службовими повноваженнями, діючи умисно, з метою отримання неправомірної вигоди склали звіт про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:004:0114 площею 0,3103 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги 35а, який відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний. Внаслідок зловживання оцінювачами своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:004:0114 площею 0,3103 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги 35а було занижено вартість вказаної земельної ділянки на суму 5159127 грн., що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам. Повідомлено про підозру ОСОБА_8 , ОСОБА_11 .

20.08.2020 року внесений запис до ЄРДР №12019080040001781 на підставі самостійного виявлення слідчим кримінального правопорушення під час досудового розслідування за ознаками ч.3 ст. 365-2 КК України та викладено обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, в наступній редакції:внаслідок зловживання оцінювачем ОСОБА_5 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, було занижено вартість земельної ділянки на суму 2421055 грн., що у двісті та більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам. Повідомлено про підозру ОСОБА_5 за ч.3 ст. 365-2 КК України.

31.10.2019 року постановою прокурора Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_12 матеріалів досудового розслідування №12018080000000382 за фактами вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст. 368, ч.2 ст. 364 КК України в окреме провадження. (т.1 а.с.93-106)

31.10.2019 року внесено відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР № 12019080000000470 на підставі правоохоронних та контролюючих органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень за ознаками ч. 3 ст. 368 КК України за фактом вимагання службових осіб на території Запорізької області за пособництва представника юридичної особи від суб'єкта підприємницької діяльності неправомірну вигоду за вирішення питання, що входить до їх компетенції; та за ч. 2 ст. 364 КК України та викладено обставини про кримінальне правопорушення в наступній редакції: В період часу з 2016 по 2019 роки службові особи Запорізької міської ради, зловживаючи своїм службовим становищем у змові з суб'єктами господарювання, розробили злочинну схему щодо заниження ринкової вартості земельних ділянок при їх відчуженні , які перебувають у комунальні власності, внаслідок чого місцевому бюджету м. Запоріжжя було спричинено матеріальну шкоду в особливо великих розмірах. (т.1 а.с107)

30.06.2020 року постановою прокурора Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 об'єднано матеріали кримінальних проваджень ЄРДР №12019080040001781 та № 12019080000000470. (т.1 а.с. 126)

13.08.2020 року постановою прокурора Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_13 об'єднано матеріали кримінальних проваджень ЄРДР №12019080040001781 та № 12020080000000315. (т.1 а.с. 127)

Відповідно до постанови про виділення матеріалів кримінального провадження від 4.01.2021 року прокурором Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 ухвалено постанову про виділення матеріалів досудового розслідування №12019080040001781 від 29.05.2019 року відносно ОСОБА_5 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 365-2 КК України. (т.1 а.с.76)

Відповідно до витягу з ЄРДР №12021080000000002 від 4.01.2021 за ч.3 ст. 365-2 КК України на підставі самостійного виявлення слідчим кримінального правопорушення під час досудового розслідування розпочате кримінальне провадження стосовно зловживання оцінювачем ОСОБА_5 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, внаслідок чого було занижено вартість вказаної земельної ділянки на суму 2421055 грн., що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам. (т.1 а.с.86)

Відповідно до звіту від 19.08.2019 року, складеного ТОВ «Брок Сервіс Плюс» про експертну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, вартість земельної ділянки станом на 01.01.2019 року становить 12263849 грн.

Відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.03.2019 року Запорізька міська рада в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» в особі директора ОСОБА_7 уклали договір щодо продажу земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, за 5549597 грн. без ПДВ.

Відповідно до висновку про вартість земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, вартість об'єкта оцінки станом на 01.01.2019 року без урахування ПДВ складає 5549597,0 (п'ять мільйонів п'ятсот сорок дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім) гривень 00 копійок. Висновок підписаний ОСОБА_5 у графах «оцінювач» та «директор ТОВ «Укртехнопром».

Відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, вид вартості обґрунтований, зібрані вихідні дані повні та достатні для здійснення оцінки, застосовані у звіті про оцінку майна методичні підходи, методи, оціночні процедури відповідають базі оцінки, яка визначалася, наявна обґрунтованість зроблених у звіті про оцінку майна припущень, розрахунки проведені правильно. Звіт у цілому відповідає нормативно-правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинуло на достовірність оцінки та може бути використаний з метою, визначеною у Звіті про експертну грошову оцінку земельної ділянки.

Відповідно до протоколу огляду від 23.10.2019 року на земельній ділянці 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, розміщені офіс ТОВ «ЛАЗУРІТ - 2015» з комплексом будівель, споруд, складських приміщень.

Відповідно до рішення Запорізької міської ради №38/52 від 28.11.2018 року Запорізька міська рада вирішила замовити проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, з метою подальшого продажу ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015».

Відповідно до рішення Запорізької міської ради №88/32 від 28.02.2019 року Запорізька міська рада вирішила погодити звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 7,8405 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, затвердити вартість земельної ділянки у розмірі 5549597 грн. без ПДВ, продати ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» за вказану суму земельну ділянку 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8.

На підставі договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки від 20.12.2018 №3/30/24 ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» 27.12.2018 року перераховано авансовий платіж на рахунок Запорізької міської ради №31517941008005 відкритий в Управлінні Державної казначейської служби України у Комунарському районі м. Запоріжжя в сумі 732945,62 гривень.

Згідно з витягом з технічної документації нормативна грошова оцінка земельної ділянки 2310100000:03:030:0024 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, складає 36647281,05 грн.

Відповідно до договору №6/19-3 від 01.02.2019 року Запорізька міська рада в особі міського голови ОСОБА_6 , ТОВ «Укртехнопром» в особі директора ОСОБА_5 та ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» в особі директора ОСОБА_7 уклали договір про експертну грошову оцінку земельної ділянки 2310100000:03:030:0024 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8.

Відповідно до протоколу обшуку від 30.03.2020 року, в ході обшуку Запорізької міської ради, проведеного на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від. 13.03.2020 року було вилучено ряд документів, зокрема: Рішення Запорізької міської ради №38/52 від 28.11.2018, копія листа від 21.09.2018 року, копія заяви ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015», копія листа Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради №3494 від 13.11.2018 року, пояснювальна записка ОСОБА_14 , перелік 38/52 від 28.11.2018 року; Рішення Запорізької міської ради №88/32 від 28.02.2019 року, лист від 21.09.2018 року, заява ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015», ситуаційний план земельної ділянки, лист Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради №3494 від .13.11.2018, пояснювальна записка ОСОБА_14 , перелік №88/32 від 28.02.2019 року

Відповідно до протоколу обшуку від 22.10.2019 року, в ході обшуку приміщення ТОВ «Укртехнопром» на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 9.10.2019 року, було вилучено ряд документів, жоден з яких не має відношення до обставин інкримінованого злочину. (т.2 а.с.5)

Відповідно до висновку комплексної судової оціночно-земельної та економічної експертизи №858/859-19 від 13.07.2020 ринкова вартість земельної ділянки із кадастровим номером із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8 станом на 01.01.2019 складала (з округленням) 7970652 грн. Різниця між ринковою вартістю земельної ділянки із кадастровим 2310100000:03:030:0024, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, площею 7,8405 га, визначеною за результатами оціночно-земельної експертизи та вартістю сплаченою ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» згідно договору купівлі - продажу від 28.03.2019 складає 2421055 грн. (т.2 а.с.25)

Відповідно до рецензії на звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки площею 7,8405 га кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, звіт, складений ОСОБА_5 відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний. (т.2 а.с.41)

Відповідно до висновку судової оціночно-земельної експертизи №1210-20 від 14.08.2020 звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024, площею 7,8405 га, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, виконаний станом на 01.01.2019 оцінювачем ОСОБА_5 в складі суб'єкта оціночної діяльності ТОВ «Укртехнопром», за результатами якої ринкова вартість об'єкта оцінки складала: 5549597 грн. без ПДВ, відповідно до вимог п.67 Національного стандарту №1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 №1440 - класифікується як звіт, що не відповідає вимогам нормативно - правових актів з оцінки майна, є неякісним та непрофесійним і не може бути використаний. (т.2 а.с.58)

Відповідно до звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки із кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, ринкова вартість вказаної земельної ділянки станом на 01.01.2019 року без урахування ПДВ складає 5549597,0 (п'ять мільйонів п'ятсот сорок дев'ять тисяч п'ятсот дев'яносто сім) гривень 00 копійок. (т.2 а.с.62-211).

Відповідно до протоколу про результати проведення негласної слідчої розшукової дії: спостереження за особою від 24.08.2020 року не зафіксовано відомостей, які можуть бути використані в досудовому розслідуванні та інформації щодо вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень.

Відповідно до протоколу про результати проведення негласної слідчої розшукової дії: аудіо, відео контроль особи від 24.08.2020 року не зафіксовано відомостей, які можуть бути використані в досудовому розслідуванні та інформації щодо вчинення ОСОБА_5 кримінальних правопорушень.

Відповідно до протоколу за результатами проведення НСРД (установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу) від 24.08.2020 року не отримано даних, які можуть бути використані в досудовому розслідуванні.

Відповідно до протоколу за результатами проведення НСРД (зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж) від 24.08.2020 року не отримано даних, які можуть бути використані в досудовому розслідуванні.

Оцінивши надані докази, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст.1 КПК України, порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.

Згідно з положеннями ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.

Судове провадження є однією зі стадій кримінального провадження, яке відбувається після закінчення досудового розслідування. Для постановлення судом законного, обґрунтованого і справедливого процесуального рішення судовому розгляду має передувати вирішення питання про початок досудового розслідування; здійснення швидкого, повного і неупередженого досудового розслідування, під час якого починає формуватися основний обсяг доказів, який буде досліджуватися в судовому засіданні, здійснення письмового повідомлення особі про підозру, що означає початок стадії притягнення особи до кримінальної відповідальності; вирішення прокурором на основі цього розслідування, в якій формі закінчити досудове розслідування.

Однією з основних засад кримінального провадження є закріплений у п.14 ч.1 ст.7 та ст. 21 КПК України доступ до правосуддя, що передбачає право на справедливий судовий розгляд і доступ до правосуддя кожному, зокрема і потерпілому, у кримінальному провадженні незалежно від форми обвинувачення.

При цьому, для справедливого судового розгляду і прийняття справедливого судового рішення важлива активна процесуальна діяльність потерпілого як учасника кримінального провадження, якого буде стосуватися цей судовий розгляд, не лише в судовому провадженні, але й під час досудового розслідування. Тому, забезпечення доступу до правосуддя передбачає необхідність обґрунтованого і своєчасного залучення потерпілого до провадження, роз'яснення йому процесуальних прав і забезпечення можливості їх реалізації шляхом активної участі у з'ясуванні обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, і мають значення для ухвалення справедливого процесуального рішення.

Отже, забезпечення доступу до правосуддя має здійснюватися на всіх стадіях кримінального провадження. На кожній стадії мають бути роз'яснені права кожному учаснику провадження і надано можливість для їх реалізації. Слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, слідчий суддя, суд, виходячи із завдань кримінального провадження, встановлених у ст.2 КПК України, повинні забезпечити швидке, повне і неупереджене досудове розслідування і судовий розгляд.

Згідно положень ч. 4 ст.26 КПК України кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення розпочинається лише на підставі заяви потерпілого. Відмова потерпілого, а у випадках, передбачених цим Кодексом, його представника від обвинувачення є безумовною підставою для закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду постановою від 20.02.2018 року у справі №142/1291/16-к зауважив, що приватне обвинувачення - це регламентований законом особливий вид кримінально-процесуальної діяльності приватного обвинувача (потерпілого), що включає звернення до компетентних органів із твердженням щодо винуватості певної особи у вчиненні кримінального правопорушення, збирання доказів винуватості цієї особи, подальше підтримання ним обвинувачення в суді та право відмовитись від пред'явленого обвинувачення.

Поряд з цим, статтею 284 КПК України визначено підстави закриття кримінального провадження, зокрема, відповідно до пункту 7 ч.1 цієї статті, кримінальне провадження закривається у разі, якщо потерпілий, а у випадках, передбачених цим Кодексом, його представник відмовився від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення. Якщо ж обставини передбачені п.7 ч.1 ст. 284 КПК України виявляються під час судового провадження, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, органом досудового розслідування ОСОБА_5 обвинувачується у вчинені кримінального правопорушення, передбачених ч. 3 ст. 365-2 КК України.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст.477 КПК України, кримінальне провадження щодо вказаного кримінального правопорушення здійснюється у формі приватного обвинувачення.

Як і в кримінальному провадженні з державною формою обвинувачення, у кримінальному провадженні з приватною формою обвинувачення потерпілий має процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 56, 57 КПК України, і може користуватись допомогою представника і законного представника (статті 58, 59 КПК України).

Разом з тим, кримінальне провадження з приватною формою обвинувачення є винятком із засади публічності і визначається засадою диспозитивності, яка відповідно до ст.26 КПК України означає, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом.

Так, на відміну від державного обвинувачення, частиною 4 ст.26 і ст.477 КПК України визначено, що єдиною законною підставою для початку кримінального провадження у формі приватного обвинувачення є заява потерпілого, проти прав, свобод та законних інтересів якого вчинено кримінальне правопорушення. Крім того, відповідно до вимог ч.4 ст.26 та ч.4 ст.22 КПК України, важливою відмінністю участі потерпілого у кримінальному провадженні з приватною формою обвинувачення є те, що йому тут належить ще й право підтримувати обвинувачення або відмовитися від обвинувачення, що є безумовною підставою для закриття кримінального провадження.

При цьому, Верховний Суд колегією Другої судової палати Касаційного кримінального суду постановою від 20 грудня 2018 року у справі № 761/6142/15-к зазначив, що якщо під час досудового розслідування у кримінальному провадженні у формі державного обвинувачення виникли підстави для складання повідомлення про підозру або про зміну раніше повідомленої підозри з перекваліфікацією діяння підозрюваного на злочин, за яким кримінальне провадження згідно зі ст. 477 КПК України може бути розпочате слідчим, прокурором лише на підставі заяви потерпілого, то прокурор або слідчий за погодженням з прокурором зобов'язаний з'ясувати з цього приводу думку потерпілого і має право скласти відповідно повідомлення про підозру або нове повідомлення про змінену підозру лише за наявності письмової заяви потерпілого про вчинення щодо нього злочину приватного обвинувачення.

Поряд з цим, вимогами ст.279 КПК України зобов'язано слідчого, прокурора виконати дії, передбачені статтею 278 цього Кодексу, в тому числі невідкладно внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань дату та час повідомлення про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність. А у разі відсутності зазначеної згоди потерпілого прокурор повинен винести постанову про закриття кримінального провадження за п.7 ч.1 ст.284 КПК України у зв'язку з відмовою потерпілого від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення.

Однак, орган досудового розслідування ці вимоги кримінального процесуального закону не виконав, які фактично є обов'язком слідчого, прокурора.

Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, 4.01.2021 року прокурором Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 ухвалено постанову про виділення матеріалів досудового розслідування №12019080040001781 від 29.05.2019 року відносно ОСОБА_5 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 365-2 КК України. (т.1 а.с.76)

Відповідно до витягу з ЄРДР №12021080000000002 від 4.01.2021 за ч.3 ст. 365-2 КК України на підставі самостійного виявлення слідчим кримінального правопорушення під час досудового розслідування розпочате кримінальне провадження стосовно зловживання оцінювачем ОСОБА_5 своїми повноваженнями під час складання звіту про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, внаслідок чого було занижено вартість вказаної земельної ділянки на суму 2421055 грн., що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, чим спричинено тяжкі наслідки громадським інтересам. (т.1 а.с.86)

При цьому, у витязі з ЄРДР №12021080000000002 від 4.01.2021 відомості щодо потерпілої особи та заявника відсутні.

У обвинувальному акті потерпілою особою зазначений ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

15.12.2020 року старший слідчий СУ ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_16 прийняв заяву від ОСОБА_15 про те, що на протязі 2016-2019 року керівники та оцінювачі ТОВ «Оціночно-консалтінгова фірма «Бізнес-Експерт-Сервіс», ТОВ «Укртехнопром», ТОВ «Апрайт», ТОВ «Власні землі», ТОВ «Едем», ПМП «Проектно-виробнича фірма «Еліта», ФОП ОСОБА_17 під час складання звітів про проведення експертних грошових оцінок земельних ділянок штучно занижували їх вартість, у зв'язку із чим бюджет міста недотримував грошові кошти. При цьому у протоколі про прийняття заяви про злочин ОСОБА_15 вказав, що матеріальну шкоду протиправними діями завдано не було.

Відповідно до договору купівлі-продажу земельної ділянки від 28.03.2019 року Запорізька міська рада в особі міського голови ОСОБА_6 та ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» в особі директора ОСОБА_7 уклали договір щодо продажу земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:030:0024 площею 7,8405 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське шосе, 8, за 5549597 грн. без ПДВ.

Стороною обвинувачення не доведено, що ОСОБА_15 завдано моральної, фізичної або майнової шкоди внаслідок кримінального правопорушення, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_5 , тобто, що він є потерпілою особою.

ОСОБА_15 будучі належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду кримінального провадження до суду не з'явився, надавши заяву про слухання справи за його відсутності.

Відповідно до обвинувального акту внаслідок протиправних дій ОСОБА_5 було заподіяно тяжкі наслідки громадським інтересам у вигляді заниження вартості земельної ділянки.

Таким чином потерпілою особою у вказаному провадженні мала б бути визнана Запорізька міська рада, оскільки саме вона недоотримала різницю між ринковою вартістю та вартістю, сплаченою ТОВ «ЛАЗУРІТ-2015» згідно з договором купівлі-продажу від 28.03.2019 року.

Поряд з цим, слід зазначити, що Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 03.07.2019 року у справі №288/1158/16-к, зазначає, що якщо потерпілий не подавав заяви про злочин і до початку чи під час досудового розслідування і/або судового провадження не порушував питання про притягнення обвинуваченого до кримінальної відповідальності або ж прямо і беззастережно відмовився від обвинувачення (за винятком кримінальних проваджень щодо злочинів, пов'язаних з домашнім насильством), то така позиція тягне припинення кримінального провадження шляхом його закриття на підставі пункту сьомого частини першої та частини сьомої статті 284 КПК після перекваліфікації діяння на злочин приватного обвинувачення.

Як вбачається з матеріалів справи, відсутні відомості щодо залучення представника потерпілого - Запорізької міської ради у даному кримінальному провадженні, відсутня також заява про злочин від Запорізької міської ради, при цьому, ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України, яке відповідно до п.1 ч.1 ст.477 КПК України, здійснюється у формі приватного обвинувачення, що передбачає участь потерпілого у даному кримінальному провадженні. З огляду на зміст частини першої статті 477 КПК, яка у системному зв'язку із частиною четвертою статті 26 і пунктом сьомим частини першої статті 284 зазначеного Кодексу, зводиться до того, що обов'язковою умовою здійснення кримінального провадження у формі приватного обвинувачення є заява потерпілого, як волевиявлення про притягнення винного до кримінальної відповідальності взагалі, а не за конкретною нормою КК. Інтерес особи, яка зазнала шкоди, у застосуванні процедури кримінального судочинства стосується не юридичної кваліфікації протиправних дій, а самого факту вчинення цих дій щодо неї. Подана до правоохоронних органів та/або суду заява потерпілого є вираженням його ставлення до події злочину, особи, що його вчинила, й обраного способу реагування. Відповідне волевиявлення є свідченням того, що особа, котрій завдано шкоди, звертається до держави з метою захисту своїх порушених прав та законних інтересів шляхом кримінального переслідування винного, не вважаючи належними й достатніми інші способи досягнення цієї мети. Право потерпілого на таке звернення кореспондує конституційний обов'язок держави в особі компетентних органів захистити порушені права і свободи особи в установленій законом формі, зокрема з дотриманням визначеної КПК процедури встановити дійсні обставини справи і в разі підтвердження факту злочинного діяння надати йому юридичну оцінку відповідно до норм КК.

Аналізуючи наведене, виходячи з матеріалів справи, враховуючи, що орган досудового розслідування розпочав кримінальне провадження за ч. 3 ст.365-2 КК України, у формі приватного обвинувачення без відповідної заяви та згоди потерпілого, суд приходить до висновку про наявність істотного порушення норм кримінального процесуального законодавства.

При цьому, з урахуванням відсутності заяви потерпілої особи щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.365-2 КК України, у цьому конкретному випадку та враховуючи положення кримінального процесуального законодавства та позицій Верховного Суду, уподібнюється відмові потерпілої особи від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення, всі процесуальні дії в ході досудового розслідування кримінального провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні цього злочину проведені з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, а тому отримані органом досудового розслідування докази не можуть бути прийняті судом. У зв'язку з наведеним, суд вбачає підстави для закриття кримінального провадження на підставі п.7 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку з тим, що кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення було розпочате не на підставі заяви потерпілого.

Керуючись вимогами ст.ст.1-29, 55-57, 129, 174, 284, 350, 369-372, 376, 412, 477 КПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 365-2 КК України, закрити на підставі п.7 ч.1 ст.284 КПК України, у зв'язку із тим, що кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення було розпочате не на підставі заяви потерпілого.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя протягом 7 діб з дня її оголошення.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_1