Рішення від 22.08.2025 по справі 580/7064/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2025 року справа № 580/7064/25

м. Черкаси

Черкаський? окружний? адміністративний? суд? у складі головуючого? судді Кульчицького С.О., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 16.12.2024 року №19253/23-00-24-07-21 ГУ ДПС у Черкаській області ДПІ;

- зобов'язати ГУ ДПС у Черкаській області нарахувати ОСОБА_1 податкову знижку на частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Податкового кодексу України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що ним 2023 році сплачено відсотки за кредитним договором від 15.03.2023 №ВК-23-23-23-2023-1 та подав декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік, у якій самостійно визначив суму, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у зв'язку з використанням права на податкову знижку у розмірі 15407,77 грн, тому позивач вважає, що він має право на податкову знижку на таку частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Податкового кодексу України.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач проти позову заперечив, надавши до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відсутні законодавчі підстави для нарахування податкової знижки за наслідками звітного (податкового) 2023 року, оскільки при заповненні декларації платником податку порушено вимоги пп. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України, а саме платник податку має право включити до податкової знижки частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Податкового кодексу України, проте в поданих платіжних документах ОСОБА_1 наданих до декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік не визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом. Таким чином, ОСОБА_1 при заповненні декларації завищено суму фактично здійснених протягом звітного (податкового) року витрат на суму 85598,33 грн., що призвело до неправомірного збільшення суми податку, що підлягає поверненню з бюджету в розмірі 15407,77 грн. Таким чином відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено з дотриманням норм законодавства України, тому скасуванню не підлягає.

Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.

Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).

Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.

Дослідивши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що між Державною спеціалізованою фінансовою установою «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» та позивачем було укладено Договір про іпотечний кредит від 15.03.2023 №ВК-23-23- 23-2023-1.

У подальшому між Державною спеціалізованою фінансовою установою «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», іменована далі «Іпотекодержатель», з однієї сторони та позивачем, іменованим далі «Іпотекодавець», 17.03.2023 було укладено Іпотечний договір. Так, Іпотекодавець з метою забезпечення належного виконання зобов'язання, що випливає з Кредитного договору, передає, а Іпотекодержатель приймає в іпотеку в порядку і на умовах, визначених цим Договором, нерухоме майно житлового призначення, а саме: 2 (двох) кімнатну квартиру зі всіма об'єктами, функціонально пов'язаними з цим нерухомим майном, загальною площею 53,7 кв. м. (п'ятдесят три цілих сім десятих) кв. м., житловою площею 29,0 кв. м що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Предмет іпотеки належить Іпотекодавцеві на підставі договору купівліпродажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Алєксєєвою І.Ю. 17.03.2023 за реєстровим №1143.

Право власності позивача на квартиру зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.03.2023, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 762462671101.

Позивачем до ГУ ДПС у Черкаській області подано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік від 02.10.2024 №157276, із зазначенням суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи з фізичних осіб в зв'язку з використанням права на податкову знижку в розмірі 15407,77 грн.

Головним управлінням ДПС у Черкаській області поведено камеральну перевірку податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік ОСОБА_1 , за наслідками якої складено акт від 22.11.2024 № 14605/23-00-24-07-21/ НОМЕР_1 .

За результатами вказаної камеральної перевірки встановлено, що у ОСОБА_1 відсутні законодавчі підстави для нарахування податкової знижки за наслідками звітного (податкового) 2023 року, оскільки при заповненні декларації платником податку порушено вимоги пп. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України, а саме платник податку має право включити до податкової знижки частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Податкового кодексу України, проте в поданих платіжних документах ОСОБА_1 наданих до декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік не визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом. Враховуючи вищевикладене, контролюючий орган дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 при заповненні декларації завищено суму фактично здійснених протягом звітного (податкового) року витрат на суму 85598,33 грн., що призвело до збільшення суми податку, що підлягає поверненню з бюджету в розмірі 15407,77 грн.

На підставі вказаного акту перевірки відповідачем ГУ ДПС у Черкаській області ДПІ у м. Черкасах (м. Черкаси) було прийняте податкове повідомлення-рішення від 16.12.2024 №19253/23-00-24-07-21, відповідно до якого було встановлено порушення підпункту 139.1.1 пункту 139.1 статті 139, підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України від 02.12.2020 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, та зменшено суму податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку у розмірі 15407,77 грн.

Позивач вважаючи, що вищевказане податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, тому звернувся із цим адміністративним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Згідно пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно пункту 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Черкаській області поведено камеральну перевірку податкової декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік ОСОБА_1 , за наслідками якої складено акт від 22.11.2024 № 14605/23-00-24-07-21/3271919753.

За результатами вказаної камеральної перевірки встановлено, що у ОСОБА_1 відсутні законодавчі підстави для нарахування податкової знижки за наслідками звітного (податкового) 2023 року, оскільки при заповненні декларації платником податку порушено вимоги пп. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України, а саме платник податку має право включити до податкової знижки частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Податкового кодексу України, проте в поданих платіжних документах ОСОБА_1 наданих до декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік не визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом.

Так, пунктом 37.1 статті 37 ПК України передбачено, що підстави для виникнення, зміни і припинення податкового обов'язку, порядок і умови його виконання встановлюються цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Згідно підпункту 14.1.87 пункуту 14.1 статті 14 ПК України, іпотечний житловий кредит - фінансовий кредит, що надається фізичній особі банківською чи іншою фінансовою установою відповідно до закону строком не менш як на п'ять повних календарних років для фінансування витрат, пов'язаних з придбанням квартири (кімнати) чи житлового будинку (його частини) або будівництвом житлового будинку (його частини), що надаються у власність позичальника, з прийняттям кредитором такого житла (землі, що знаходиться під таким житловим будинком, у тому числі присадибної ділянки) у заставу.

У відповідності до підпункту 14.1.170 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.

Підпунктом 166.1.1 пункту 166.1 статті 166 ПК України визначено, що платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

Нормами підпункту 166.1.2 пункту 166.1 статті 166 ПК України визначено підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Згідно підпункту 166.2.1 пункту 166.2 статті 166 ПК України до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Пунктом 166.3 статті 166 ПК України визначено перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки. Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати: частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 цього Кодексу (підпункт 166.3.1).

Відповідно до пункту 175.1 статті 175 ПК України платник податку - резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.

Матеріалами справи підтверджено, що при проведенні камеральної перевірки податкової звітності ОСОБА_1 контролюючим органом було використано дані ІТС «Податковий блок» та документи надані до податкової декларації, а саме:

1) довідка про доходи з місця роботи № 0000-000001 від 22.04.2024;

2) довідка про доходи з місця роботи № 0000-000004 від 22.04.2024; 3) довідка про доходи з місця роботи № 0000-000001 від 22.04.2024;

4) довідка про доходи з місця роботи № 32 від 12.07.2024;

5) копія паспорта громадянина України на ім'я ОСОБА_1 ;

6) копія картки платника податків, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платника податків НОМЕР_1 ;

7) копія витягу з реєстру територіальної громади ОСОБА_1 ;

8) копія довідки відділення Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» «Черкаське регіональне управління» № 183/01-11 від 03.07.2024;

9) копія договору купівлі-продажу квартири від 17.03.2023;

10) копія витягу з Державного реєстру речових прав № 326121673 від 17.03.2023;

11) копія іпотечного договору від 17.03.2023;

12) копія витягу з Державного реєстру речових прав № 326125344 від 17.03.2023;

13) копія договору про іпотечний кредит № ВК 23-23-23-2023-1 від 15.03.2023;

14) копія додатку № 2 до кредитного договору № ВК 23-23-23-2023-1 від 15.03.2023;

15) дублікати квитанцій (копії чеків) про сплату - від 29.03.2023 на суму 8532,21 грн, №0.0.2972300366.1 від 28.04.2023 на суму 16278,41 грн, №0.0.3023370568.1 від 30.05.2023 на суму 16469,77 грн, №0.0.3072837300.1 від 29.06.2023 на суму 16300,00 грн, №0.0.3124945107.1 від 31.07.2023 на суму 16470,71 грн, №0.0.3173870579.1 від 31.08.2023 на суму 16430,01 грн, №0.0.3225100880.1 від 29.09.2023 на суму 16082,00 грн, №0.0.3275996763.1 від 28.10.2023 на суму 16348,61 грн, №0.0.3332158083.1 від 29.11.2023 на суму 16002,69 грн, №0.0.3370402328.1 від 19.12.2023 на суму 16267,21 грн;

16) копія довідки Черкаського регіонального управління Відділення державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» від 03.07.2024 №183/01-11.

Так, у вищезазначеній довідці від 03.07.2024 №183/01-11 вказано про те, що залишок зобов'язань за кредитним договором від 15.03.2023 року № ВК-23-23- 23-2023-1 станом на 31 грудня 2023 року складає 1 565 207,71 (один мільйон п'ятсот шістдесят п'ять тисяч двісті сім грн. 71 коп.), за 2023 рік кредит погашено на суму 69583,29 грн. (шістдесят дев'ять тисяч п'ятсот вісімдесят три грн. 29 коп.) та сплачено відсотки в сумі 85598,33 грн. (вісімдесят п'ять тисяч п'ятсот дев'яносто вісім грн. 33 коп.), саме така сума зазначена позивачем у Розрахунку суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку з використанням права на податкову знижку - Додаток Ф3 до Податкової декларації про майновий стан і доходи, як сума витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі та процентів за ним (п. 8, норма ПКУ - підпункт 166.3.8 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України).

З урахуванням наведеного, суд вважає, що задекларовані позивачем витрати, понесені безпосередньо на придбання доступного житла у рамках бюджетної програми згідно зі ст. 4 Закону України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», а саме державної програми «Надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла», що реалізується в рамках постанови Кабінету Міністрів України від 29 травня 2001 року №584.

Таким чином ОСОБА_1 отримавши пільговий іпотечний житловий кредит і понісши відповідні витрати на його погашення та процентів за ним, має право на податкову знижку у сумі 15407,77 грн з посиланням на підпункт 166.3.8 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України, відповідно, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 16.12.2024 №19253/23-00-24-07-21 є протиправним та підлягає до скасування.

Посилання контролюючого органу на те, що саме у вищезазначених платіжних документах позивача наданих до декларації про майновий стан і доходи за 2023 рік необхідно було визначати суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом - не приймається судом до уваги, оскільки положеннями ПК України не передбачено безпосереднього обов'язку визначати таку суму саме у платіжних документах, в яких чітко необхідно вказувати суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом та прізвище, ім'я, по батькові платника податку, як платника цих процентів (рахунок з відбитком каси про перерахування коштів, платіжна інструкція банку з відміткою про перерахування коштів).

Разом з цим, не підлягає до задоволення позовна вимога позивача про зобов'язання відповідача нарахувати ОСОБА_1 податкову знижку на частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Податкового кодексу України, оскільки порядок обчислення та надання податкової знижки відноситься до дискреційних повноважень ГУ ДПС у Черкаській області, та суд не може їх перебирати на себе.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до часткового задоволення.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Інших доказів понесених судових витрат, станом на час прийняття рішення, матеріали справи не містять.

Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 16.12.2024 №19253/23-00-24-07-21.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, буд. 235, код ЄДРПОУ 44131663) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ