Рішення від 26.08.2025 по справі 560/3871/25

Справа № 560/3871/25

РІШЕННЯ

іменем України

26 серпня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії з 01.10.2024 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.10.2024 раніше призначену пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", у розмірі, визначеному станом на день призначення 14.05.2024, на підставі довідки від 10.05.2024 №91/8-52/2024.

В обґрунтування позову вказує, що 14.05.2024 їй призначена пенсія за віком згідно із Законом України "Про державну службу", розмір якої становить 9102,36 грн. Стверджує, що з 01.10.2024 розмір пенсії зменшився, що і слугувало підставою для звернення із заявою до пенсійного органу. Листом від 21.10.2024 відповідач повідомив, що розмір пенсії переглянутий з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб". Зокрема, управління витребувало у Хмельницькій районній державній адміністрації про заробітну плату, що відповідає вимогам Постанови №823 за формою згідно з додатком 4-5 до Порядку №622. Враховуючи довідки від 26.09.2024 №91/08-93/2024, №91/08-94/2024, розмір пенсії з 01.10.2024 приведений у відповідність до норм чинного законодавства. Вважає рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про перерахунок пенсії з 01.10.2024 протиправним, оскільки Постанова №823 набрала чинності 20.07.2024, після призначення пенсії у травні 2024 року. Просить задовольнити позовні вимоги.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області копію пенсійної справи позивачки, а також листів, запитів, звернень та відповідей на них, які стосуються предмету спору.

Ухвалою від 15.08.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024.

На виконання ухвали суду від 15.08.2025 пенсійний орган подав витребувані документи та відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивачка 14.05.2024 переведені на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", яка обчислена із врахуванням заробітної плати зазначеної у довідці від 10.05.2024 №91/8-52/2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за травень 2024 року. Розмір пенсії позивачки відповідно до Закону України "Про державну службу" становив 9102,36 грн. 12.07.2024 постановою Кабінету Міністрів України №823, яка набрала чинності 20.07.2024 та застосовується з 01.01.2024, затверджені зміни, що вносяться до Порядку призначення пенсії деяким категоріям осіб. Враховуючи, що позивачка звільнилась з посади державної служби 29.02.2020, тому відповідно до Порядку №622 (зі змінами) для обчислення розміру пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховуються складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року, а не станом на травень 2024 року. Враховуючи значене, пенсійна справа з 01.10.2024 приведена у відповідність до норм чинного законодавства та до розрахунку заробітної плати враховані довідки від 26.09.2024 №91/08-93/2024, №91/08-94/2024.

Ухвалою від 26.08.2025 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивачка - ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує з 14.05.2024 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір якої визначений з врахуванням заробітної плати зазначеної у довідці від 10.05.2024 №91/8- 52/2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на травень 2024 року.

У жовтні 2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою щодо причин зменшення розміру пенсійної виплати.

За змістом рішення від 10.10.2024 розмір пенсії позивачки з 01.10.2024 становить 5840,75 грн.

Листом від 21.10.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило, що 12.07.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", що набрала чинності 20.07.2024 та застосовується з 01.01.2024, якою затверджені зміни, що вносяться до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622. Відповідно до пункту 4-2 Порядку №622 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, або які звільнилися до 01.01.2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням: посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років в розмірах, установлених на 31.12.2023 за формою згідно з додатком 4 до Порядку №622; розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31.12.2023 за формою, згідно з додатком 5 до Порядку №622. Враховуючи, що позивачка звільнились з посади державної служби 29.02.2020, то відповідно до Порядку №622 (зі змінами) для обчислення розміру пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховуються складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на грудень 2023 року, а не травень 2024 року. Управління витребувало в Хмельницькій районній державній адміністрації довідки від 26.09.2024 №91/08-93/2024, №91/08-94/2024 про заробітну плату, що відповідають вимогам Постанови №823 за формою згідно з додатком 4-5 до Порядку №622. На підставі зазначеної довідки 01.10.2024 здійснений перерахунок пенсії.

Вважаючи протиправним рішення відповідача від 01.10.2024 щодо зменшення розміру пенсійної виплати, позивачка звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статті 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі Порядок № 622, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048, затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Підстави для перерахунку пенсій, призначених за цим Законом, визначені статтею 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" .

За змістом частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють ( провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму / мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють ( провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність / мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Частиною 4 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Інші підстави для перерахунку пенсій Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачені.

Суд встановив, що підставою для перерахунку пенсії позички, здійсненого відповідачем з 01.10.2024, слугувала постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", якою внесені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 р. N 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", щодо порядку розрахунку заробітної плати, яка застосовується для призначення пенсії державним службовцям. Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 встановлено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.

Керуючись зазначеною постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою запроваджений інший механізм визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, та відповідно зміст довідок про заробітну плату, що подається для призначення пенсії, відповідач звернувся до Хмельницької районної державної адміністрації із запитом про видачу довідок про заробітну плату позивачки, з урахуванням вимог цієї Постанови. Отримавши такі довідки від Хмельницької районної державної адміністрації від 26.09.2024 №91/08-93/2024, №91/08-94/2024, відповідач здійснив на підставі цих довідок перерахунок пенсії позивачки, призначеної з 14.05.2024, в результаті якого розмір пенсії позивачки зменшений.

Частиною другою статті 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства в силу частини першої статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до положень частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Суд вважає, що постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" не може слугувати підставою для перерахунку пенсії позивачки, оскільки ані ця Постанова, ані Порядок №622 не регулює правовідносини щодо перерахунку пенсій і застосовується лише для призначення пенсій державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 "Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" не передбачений перерахунок пенсії державних службовців, призначених до прийняття цієї Постанови. Не надані також повноваження органам Пенсійного фонду України повноваження витребовування довідок про заробітну плату державних службовців, пенсія яким призначена до 12.07.2024.

Натомість, пунктом 5 Порядку №622 в редакції Постанови №823 визначено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Суд також враховує, що Постанова №823 набрала чинності 20.07.2024, та не поширюється на відносини, які виникли до вказаної дати.

За загальним правилом, визначеним статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у рішенні від 05.04.2001 №3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У постанові від 08.04.2024 №580/6509/23 Верховний Суд зазначив, що зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, шляхом прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.

Отже, здійснивши перерахунок пенсії позивачки за віком згідно із Законом України "Про державну службу" з 01.10.2024 з врахуванням оновленої довідки, в результаті якого зменшений розмір пенсії позивачки, відповідач діяв протиправно.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду пенсійний орган не довів правомірність дії щодо зменшення розміру пенсії позивачки з 01.10.2024. Тому, позов слід задовольнити.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 10.10.2024 щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2024 на підставі довідок Хмельницької районної державної адміністрації від 26.09.2024 №91/08-93/2024, №91/08-94/2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 з 01.10.2024, з урахуванням довідки Хмельницької районної державної адміністрації від 10.05.2024 №91/8-52/2024.

Стягнути на користь ОСОБА_1 1211,20 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук